Zavrieť

Porady

Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Dohoda o vykonaní práce = DoVP
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

jasne už blbnem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

PeterNR Pozri príspevok
Ak sa nemýlim, použitie preddavkovej a zrážkovej dane nie je závislé od druhu pracovnej zmluvy, ale od výšky odmeny - do 5 tis. Sk je zrážková, nad 5 preddavková.

Ja na všetky odmeny používam DoVP, zdá sa mi to administratívne najjednoduchšie. Vyplácam ich raz ročne, takže nemusím každý mesiac posielať hlásenia do SP a každý kvartál na DÚ. Ak dakto poznáte jednoduchší spôsob, rád si nechám poradiť.
O príkaznej zmluve neviem nič. Drobné práce pre SVB (opravy, kosenie trávy, upratovanie...) robia ľudia zadarmo (bohužiaľ, stále len tí istí)
Robíme to rovnako
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ahojte, som Vaša nová kolegyňka v tejto oblasti.
My ako správcovia vedieme účtovníctvo našim spoločnostiam. Moja otázka znie: mzdárka spracúváva pri nich aj dohody o vykonaní práce-napr. že majú tam upratovačku a pod. Akou formou sa to má spracovať, aby sme neporušili zákon? Prosím rozpísať presný postup. /Len na overenie/ ďakujem.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem či to robím dobre ale vyplním tlačivo (dohoda o vykonaní práce) a potom nahlásim na sociálku, potom už len hlásenia a odvody.

Neviem či ti to takto bude stačiť
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ale dohoda o vykonaní práce nemôže byť opakovaná činnosť. Tak potom ako? hm?
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
poradíte prosím?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Orim Pozri príspevok
Neviem či to robím dobre ale vyplním tlačivo (dohoda o vykonaní práce) a potom nahlásim na sociálku, potom už len hlásenia a odvody.

Neviem či ti to takto bude stačiť
Myslím, že dobre, až na tú Sociálnu poisťovňu, tú musíš nahlásiť deň pred zahájením činnosti, najneskôr v deň začatia práce. Ďalej bez komentára... .

Janette. Kto Ti povedal, že upratovanie je opakovaná činnosť ? Veď upratuje len raz ročne................. po celý rok....xixi . Pochopila si?
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

peton Pozri príspevok
Janette. Kto Ti povedal, že upratovanie je opakovaná činnosť ? Veď upratuje len raz ročne................. po celý rok....xixi . Pochopila si?
Nemôžem súhlasiť s Vaším názorom. Upratovanie je ukážková opakujúca sa činnosť. To, ako si to vysvetlil Peton, aby si obišiel zákonník práce, je veľmi priehľadné a na to ti kontrola z Úradu práce alebo Daňového úradu neskočí ani náhodou. Mali ste ju už? Pokuty sú dosť vysoké.
Ak chcete vyplácať na DoVP, tak to musí byť jednorázová činnosť uvedená v predmete DoVP (napr. UPRATANIE spoločných priestorov a pod.) Ale pri súbežnej kontrole fyzickej osoby, ktorá sa vyjadrí že upratovala počas celého roka, je to jasné a ani ti nebudem hovoriť, ako sa to bude kvalifikovať.
Čiže DoVP áno, ale treba si dať veľký pozor, čo tam napíšeš a kto upratuje. Najlepší spôsob je využiť živnosť upratovača (ak ju má, alebo nájsť takého), alebo potom na faktúru od upratovacej firmy (čo je drahé). Alebo upratovanie honorovať mimo účtu domu dobrovoľnými príspevkami raz ročne od vlastníkov. Tak to je najlepšie. Bohužiaľ, dúfam, že sa teraz nejako zmení v tomto zákonník práce.
Naposledy upravil empaty : 30.03.07 at 13:57
0 0
Jurino Jurino

Jurino je offline (nepripojený) Jurino

Vzácny druh párnokopytníka
Chobot Pozri príspevok
Teraz je to už jasnejšie. Ale tá veta je skutočne hodná nobelovej ceny. Buď to niekto poriadne poplietol, alebo vás, ako správcu chcel zámerne ukrátiť o odmenu. Lebo podľa tej vety by to znamenalo, že ak dostanete za výkon správy napr. za rok 50.000, tak z týchto peňazí im na základe predložench dokladov vyplatíte 5.000 SKK. Preukázateľne vynaložené výdavky môžu byť rôzne - od nákupu čistiacich prostriedkov, cez služby sklenára, zámočníka až po nákup nejakého spoločného zariadenia čokoľvek. Ak ste sa však takto dohodli, a vy ste s tým súhlasili, tak tých 5.000 SKK teoreticky môžu použiť na čokoľvek - aj na výplatu toho predsedu. Vám, ako správcovi to môže byť jedno, či im to vyplatíte za nákup žiaroviek alebo ako odmenu predsedovi. Vy, ako správca, zo zmluvy tie peniaze tak či tak musíte vyplatíť, ak vám ich zdokladujú.

Ono je to jedno, z čoho sa vyplatí odmena predsedovi. Či to bude samostatné položka vo vyúčtovaní alebo to pôjde z fondu. Ide o to, čo je spravodlivejšie. Z fondu nie, lebo tí, čo majú väčší byt, by zaplatili predsedovi za jeho činnosť viacej. Mala by to byť rovnaká čiastka na každú bytovú jednotku bez ohľadu na jej veľkosť a počet prihlásených osôb.

Záver - ak to teda chcú zaplatiť z toho balíka, ktorý je určený na spätné vyplatenie z celkovej sumy za správu, tak nech to tak majú. Alebo vám spôsobuje problémy takýto postup?

Teraz mi je uz trochu jasnejsie preco obyvatelia, ktorych spravuju niektore SVB platiaci po mnohych rokoch do fondu oprav dostanu zamietnute poziadavky na obnovu vstupnych vchodovych bran do bytoviek, ak zavolame spravcu nech vymeni ziarovky na chodbe nas vyzve aby sme si ich vymenili sami, upratujeme si sami, ked nam mladi frajeri rozbiju okno na vchodovej brane skladame sa my. Po rokoch sa absolutne nic v nasom vchode neobnovovalo, ani len zabradlie sa nenatrelo, nezasparovalo...
Ten FO je velmi zahadna polozka a zrejme aj velmi popularna pre SVB ako napr. na vyplacanie odmien. Nechapem ako to moze vobec takto fungovat, nieje to trochu protipravne. Nechcem sa tu nikoho dotknut, ale ak nemam pravdu vyvedte ma z omylu. Potom nech sa Fond oprav vola medzirocne odmeny spravcov a MOS a bude v tom poriadok. Naco klamat ludi?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Správca sa v žiadnom prípade nemôže /tak isto ani nikto na DoVP/ vyplácať z FPOaÚ. To si asi inak pochopil ako bolo myslené.
0 0
Jurino Jurino

Jurino je offline (nepripojený) Jurino

Vzácny druh párnokopytníka
Samozrejme nevravím, že všetky SVB to robia, verím že na SK je stále veľa zodpovedných a poctivých ľudí. U nás v správe je situácia trochu iná, takže sa snažíme overovať a preverovať. Totižto z niektorých príspevkov vyplýva, že SVB si môžu akýmkoľvek spôsobom prelievať s FO peniaze na iné účely ako je určené a samotný vlastník bytu nemá konkrétnu šancu spoločenstvo kontrolovať ako vynakladá s peniazmi vo FO.
Nechcem deformovať prácu SVB, je to ozaj práca zodpovedná a uznaniavhodná, určite si účastníci SVB zaslúžia odmeny za prácu, ktorá je takisto preukázaná v platbách za mesačné zúčtovanie. Nechápem, prečo treba hľadať iné zdroje. Tento systém dosť naštrbuje dôveru vlastníkov a SVB.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jurino Pozri príspevok
Ten FO je velmi zahadna polozka a zrejme aj velmi popularna pre SVB ako napr. na vyplacanie odmien. Nechapem ako to moze vobec takto fungovat, nieje to trochu protipravne. Nechcem sa tu nikoho dotknut, ale ak nemam pravdu vyvedte ma z omylu. Potom nech sa Fond oprav vola medzirocne odmeny spravcov a MOS a bude v tom poriadok. Naco klamat ludi?
Tak Jurino myslím, že si uplne vedľa a nech ta riadne mrzí čo si tu dnes napísal, lebo ak chceš takéto niečo vypustiť na verejnu stránku tak nemáš ani "páru" o tom ako SVB fungujú... a už vobec nie u ľudí ktorí sem píšu...normálne sa mi rozum pozastavuje nad tvojimi poslednými príspevkami...lebo sem to určite nepatrí. A ak si dáš radiť na tejto stranke nami tak sa musíš hanbiť že si to sem vobec dal!!! a myslím to važne.
Naposledy upravil Halli : 04.04.07 at 15:09
0 0
Jurino Jurino

Jurino je offline (nepripojený) Jurino

Vzácny druh párnokopytníka
slavica Pozri príspevok
Tak Jurino myslím, že si uplne vedľa a nech ta riadne mrzí čo si tu dnes napísal, lebo ak chceš takéto niečo vypustiť na verejnu stránku tak nemáš ani "páru" o tom ako SVB fungujú... a už vobec nie u ľudí ktorí sem píšu...normálne sa mi rozum pozastavuje nad tvojimi poslednými príspevkami...lebo sem to určite nepatrí. A ak si dáš radiť na tejto stranke nami tak sa musíš hanbiť že si to sem vobec dal!!! a myslím to važne.

Ale veď o nič nejde, nikoho som predsa konkrétne neobviňoval, len som vyslovil názor, predpoklad a čakal som na reakciu. Elenka napísala reakciu kľudnú, je zrejme pohodový typ a Slavica výbušnejšiu tzv. "firebomb". OK aby sme to posunuli trošku. Moja reakcia bola pohnútkov na prečítané staršie príspevky v téme. V nijakom prípade som sa nechcel nikoho dotknúť, len konštatujem, že peniaze vo FOpaÚ zrejme niesú reálne tak nedotknuteľné ako vyplýva zo zákona.
My ako vlatníci, ktorí sme pod našou správou chceme dúfať, že peniaze, ktoré platíme do fondu, budú použité na oprávnené účely. To je všetko. Ak sa väčšina zíde a predloží správcovi, že by bolo vhodné dať s fondu opráv urobiť novú vchodovú bránu, pretože tá dnešná spĺňa úroveň kurníka, poprípade maringotky afgánskeho roľníka, je jeho povinnosťou tieto peniaze uvoľniť. Naša žiadosť bola zamietnutá, nechceme protipancierovú bránu za pol melóna, iba slušnú bránu, aby nám v pivnici nespali bezdomovci.

Tak dúfam, že nedostanem ban. Bola to reakcia, ktorú som nedusil. Už totižto skončila éra červená, kedy sme všetci stáli ticho a prizerali sa ako sivé holubice s páskami na ústach. Treba sa o veci zaujímať a nie byť ticho.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Aké iné zdroje? Akosi nerozumiem čo nazývaš inými zdrojmi. Ak pozrieš zákon 182/1993 máš presne určené kto a za akých podmienok môže vykonávať správu, resp. aké formy správy sú prípustné v rámci SVB. Máš tam aj to čo Ti nie je jasné. Pýtaj sa... kto bude mať chvíľku a bude mať čas a náladu tak Ti odpovie, poradí, navedie .... ale neznevažuj prosím Ťa naše rady nesprávnou formuláciou. Vieš, toto je verejné fórum a skutočne nikdy nevieš kto to tu číta. A za tie peniaze za ktoré to vykonávame by to robilo málo ľudí, tomu ver. Robím to hlavne preto, že sme neboli spokojní so správcom, ktorý nám v dome za celých 20 rokov nedokázal dať vymeniť ani len ventile. Samozrejme, chyba bola aj na predsedovi, členoch... ale to trochu iná téma. Vieš, my tu radíme úplne nezištne, zdarma. Len z dobrého pocitu, že sa nájde niekto komu to pomôže. Práve z tohoto dôvodu je toto fórum dobré, že sa to tu dá prediskutovať, rozobrať, aby sa to robilo v zmysle znenia zákona a špecifických potrieb jednotlivých SVB. Kľudne sa pýtaj, diskutuj,... je to tu o tom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jurino Pozri príspevok
My ako vlatníci, ktorí sme pod našou správou chceme dúfať, že peniaze, ktoré platíme do fondu, budú použité na oprávnené účely. To je všetko. Ak sa väčšina zíde a predloží správcovi, že by bolo vhodné dať s fondu opráv urobiť novú vchodovú bránu, pretože tá dnešná spĺňa úroveň kurníka, poprípade maringotky afgánskeho roľníka, je jeho povinnosťou tieto peniaze uvoľniť. Naša žiadosť bola zamietnutá, nechceme protipancierovú bránu za pol melóna, iba slušnú bránu, aby nám v pivnici nespali bezdomovci.

Tak dúfam, že nedostanem ban. Bola to reakcia, ktorú som nedusil. Už totižto skončila éra červená, kedy sme všetci stáli ticho a prizerali sa ako sivé holubice s páskami na ústach. Treba sa o veci zaujímať a nie byť ticho.
Žiadny ban nehrozí. Je to tu o diskusii. Práve pre tie isté problémy sme aj my dali správcovi výpoveď a ... Dnes /správcu sme menili od 1.7.2005/
máme komplet obnovený panelák, vymenené vchodové dvere, zateplené obvodové múry, vymenené chodbové okná, bytové okná, máme PRVN, vymenené priečky v kuchyni /mali sme sololidové/. Takže už to tu trochu vyzerá. Čo bude ďalej záleží len na nás. A pozabudla som... po 20 rokoch sme vymenili aj merače na TÚV a SV.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jurino Pozri príspevok
Ale veď o nič nejde, nikoho som predsa konkrétne neobviňoval, len som vyslovil názor, predpoklad a čakal som na reakciu. Elenka napísala reakciu kľudnú, je zrejme pohodový typ a Slavica výbušnejšiu tzv. "firebomb". OK aby sme to posunuli trošku. Moja reakcia bola pohnútkov na prečítané staršie príspevky v téme. V nijakom prípade som sa nechcel nikoho dotknúť, len konštatujem, že peniaze vo FOpaÚ zrejme niesú reálne tak nedotknuteľné ako vyplýva zo zákona.
My ako vlatníci, ktorí sme pod našou správou chceme dúfať, že peniaze, ktoré platíme do fondu, budú použité na oprávnené účely. To je všetko. Ak sa väčšina zíde a predloží správcovi, že by bolo vhodné dať s fondu opráv urobiť novú vchodovú bránu, pretože tá dnešná spĺňa úroveň kurníka, poprípade maringotky afgánskeho roľníka, je jeho povinnosťou tieto peniaze uvoľniť. Naša žiadosť bola zamietnutá, nechceme protipancierovú bránu za pol melóna, iba slušnú bránu, aby nám v pivnici nespali bezdomovci.

Tak dúfam, že nedostanem ban. Bola to reakcia, ktorú som nedusil. Už totižto skončila éra červená, kedy sme všetci stáli ticho a prizerali sa ako sivé holubice s páskami na ústach. Treba sa o veci zaujímať a nie byť ticho.
...no vidíš, presne si to uhadol , "firebomb" ak ma niečo nahnevá, tak nebudem robiť mrtveho chrobáka a dala som ti to patrične najavo. Myslím, že si to spravne pochopil, kde si písal, že je to tu super stránka a správni ľudia...to čo sa deje v iných SVB za to my neručíme a ani v žiadnom prípade nebudeme podporovať. Tak a teraz sa smejeme s Elenkou na telefone, ako zareaguješ. Vítaj medzi nami Ja som tiež v pohode, lebo už som opäť nabrala vybuchnutu energiu
P.S. som rada, že bolo pre teba pohnútkou prečítať si aj ostatné články, myslím, že veľa z ních stojí za TO! a aj fotogaléria
Naposledy upravil Halli : 04.04.07 at 16:03
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Jurino nič si z toho nerob, ja som od nich tiež dostal svoje.... Je to dobrý tandem...:-) To prirovnanie s afganskym roľnikom je super...som sa zasmial
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

empaty Pozri príspevok
Jurino nič si z toho nerob, ja som od nich tiež dostal svoje.... Je to dobrý tandem...:-) To prirovnanie s afganskym roľnikom je super...som sa zasmial
Ja a Elen - to je tandem, s SVB sa moríme,
korunky im sporíme, pre každú vec horíme...
a keď nám už z toho šibe,
vyhneme sa radšej chybe,
zlepšíme si náladu klikneme si poradu
a do tejto temy? čo si myslíte?
nás ver nikdy nezaplatíte
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Od Slavice sme si to schytali asi viaceri ale je to zena na spravnom mieste, to vidno s jej prispevkov...tak isto ako aj vacsina ostatnych predsedov,ktori sem pisu a ktorych rady uz velakrat pomohli aj mne.Chapem,ze kritika na predsedov SVB,aj ked nie je mierena voci nim,sa im cita tazko...prave preto,ze oni sa snazia robit si toto poslanie (alebo pracu?) zodpovedne...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať