Zavrieť

Porady

Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja k tomu len dodám, že aj my vyberáme na správu domu a všetko ide na odmenu. S tým, ale že nejaké drobné zostanú a z toho sa potom dokúpia nejaké tie kancelárske potreby. Ale podľa ZSVB a ich príkladu, ako by sa mali robiť predpisy som zistila, že je tam zvlášť suma za správu a zvlášť na administratívne účely. Samozrejme, že to ide všetko do správy, ale takto ľudia vedia, čo z toho ide priamo na odmenu a čo z toho vyslovene na admistratívu. My sme to ponechali, že máme pevnú sumu, z ktorej je vyplácaná odmena a čo zostane požijeme tak, ako som spomínala. Každému ako vyhovuje, ja by som to nedelila. A čo sa týka odmeny, určite si každý predseda zaslúži tú odmenu, aj keď je v podstate neporovnateľná s tým, čo robí, lebo je to drina, ktorú nikto nikdy neocení, ale byť príliš skromný v tomto prípade podľa mňa nie je na mieste. Až donedávna som si myslela, že málokde nájdete človeka, ktorý urobí niečo zadarmo (česť takým, lebo ak to robia naozaj preto, že chcú pomôcť ostatným, je to len chvályhodné). Ale takých skromných dobrákov je tu veľa, lebo v podstate porada je celá o tom, že si navzájom pomáhame a nič za to nežiadame. Takže odkaz pre Peter NR, predlož na zasadnutí návrh na odmeny a smelo, myslím, že si to zaslúžiš. Nielen preto, že pomáhaš, ale aj preto, že berieš na seba obrovskú zodpovednosť.
Naposledy upravil GabiZ : 14.03.06 at 18:42
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Mimochodom, videla som odmeny aj 3000 Sk (malý dom) aj 24000 Sk (nejakých 100 bytov) za rok a nikto sa nad tým nepozastavoval.
Je rozdiel zároveň, či robím vyúčtovanie 10 bytom, alebo 100.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja to tu napíšem celkom konkrétne. Sme dom ktorý má 46 bytov. Odmena predsedovi je 12.000 ročne . Členovia dozornej rady ( 5) majú po 6000 ročne. Účto je zvášť. členovia dozornej rady sa ale podieľajú na odpisoch vody v dome, výberových konaniach, zúčastňujú sa každého rozhodnutia, príp. návrhu predsedu.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Tak to ste ma teda dostali, my sme k svojmu predsedovi velmi stedry, cca 6,5 tisica mesacne + 3 litre mesacne uctovnicka a nehovorim o dalsich pseudodohodach o VP pre "vyvolenych". A ake mam moznosti ako predseda rady? Ziadne. Uz vidim jeho "nech sa paci, robte to sam". A mozme sa vratit k opiciam (byt. druzstvu). Stanovy? Zabudnite, nikdy ich nikto neodsuhlasi, a ak by aj nahodou ako spolocenstvo na 100-pro koncime. Tomu sa hovori zakon, kompetencie rady nulove, zodpovednost ako vo vlade. Peterf, skladam klobuk nad Tvojou poctivostou, (naivitou?) a som s Tebou. A prosim Ta, ak makas, tak si neboj pytat. Bud odsuhlasia alebo nie. A ze to robi zlu krv? Si si isty, ze Slovac si o Tebe nemysli, ze na nich zarabas?
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

ja viem, že mojej známej to vyplácajú cez nejakú zmluvu,ktorú im robila právnička a oni si vlastne sami rozhodnú či to dajú do DP,je to ich os. vec
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Nadviazala by som na odmeňovanie kuričov a domovníkov v SVB.
Máme s nimi uzavreté príkazné zmluvy. Neviem celkom ako postupovať teraz od 1.1.2006 vzhľadom na zmeny v ZP, ale aj v novom type zdaňovania, t.j.
či vyplácať mesačne alebo za dlhšie časové obdobie a to z dvoch dôvodov,
na ktoré treba dať pozor - čo je výhodnejšie pre nich aj pre SVB:

- z pohľadu dane - zrážkovú alebo preddavkovú daň?
- prihlásiť ich do ZP vzhľadom na výšku odmeny alebo nie?

Nadefinujem pre konkrétnosť skutočnosť, lámem si hlavu ako to najlepšie urobiť, snáď by mi vedel niekto poradiť "vhodnú kombináciu" budem rada:

1. 2 domovníci aj 2 kuriči (všetci štyria majú príkaznú zmluvu)

- dve varianty odmeny (kuriči) - mesačná odmena - 3.250 Sk
(domovníci) - mesačná odmena - 1.200 Sk

a) 2 majú okrem PZ má riadny pracovný pomer.
b) 2 má okrem PZ má iba starobný dôchodok.

Okrem ostatných poraďákov uvítam názor p. Mihála - hlavne čo sa týka posúdenia ZP, nakoľko mi táto vec súri a nemôžem počkať do jeho školenia.
Nechcem uraziť, ale na ZP majú mladé dievčatá, ktoré mi zakaždým ináč poradia.
Ďakujem
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

SVB-cka ešte ste nikoho nevyplácali v tomto roku ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Stále ma tu spomínate, ja zasa stále spomínam na Etiketu. Do tém typu SVB často nenazerám...

Ale OK. Pokiaľ ide o zdravotné poistenie:

Osoby, ktoré majú mimo SVB aj prac.zmluvu, môžu pokojne zarábať na príkaznú zmluvu, či modernejšie na tzv. "nepomenovanú zmluvu podľa §51 Občianskeho zákonníka", zdravotné sa z toho neplatí.

Ostatní, napr. dôchodcovia, ak by pracovali na zmluvu s tým, že príjem sa zdaňuje podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, by si museli dať pozor, aby úhrn ich príjmov za rok 2006 neprevýšil 41400 Sk. Inak to treba riešiť tak, aby šlo o zdanenie podľa § 8 zákona o dani z príjmov, tj. o jednorazový, "náhodný" príjem. Z takýchto príjmov sa totiž zdravotné nikdy neplatí.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ďakujem za odpoveď, Etiketu PORADY poznám. Nechcem nikoho uraziť, ale v spleti nových zmien sa určite najlepšie vyznáte Vy a sám ste povedal, že na súkromné a iné správy nebudete reagovať, preto tá moja opovážlivosť.
Potrebovala som poradiť a rozlúsknuť vec naozaj v časovom strese. Ešte raz ďakujem.
0 0
fladja fladja

fladja je offline (nepripojený) fladja

niekde som pocula, ze ok odmena predsedu SVB prekroci 5000 (moze byt aj uhrn vyplateny napr 1x stvrtrocne) musi sa platit aj zdravotny odvod. viete mi prosim poradit kde by som o tom nasla nieco blizsie, resp. viete o tom nieco?
dakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Odpoveď máš v tejto téme, myslím že zo 7.4. od p. Jozefá Mihála.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

viem Vám napísať odmeny predsedov SVB za dva domy
1, predseda:48bytov= 100Sk byt=4800,- mesačne
2*člen dozor.rady po 700,- mesačne
2,dom
predseda 65bytov =6500 mesačne členovia doz. rady 0
každý si platí aj účtovníka
0 0
luciaJ luciaJ

luciaJ je offline (nepripojený) luciaJ

Dobrý deň.

Viem, že táto téma už bola rozoberaná, ale bolo to v roku 2004 a myslím si, že odvtedy sa podstatne zmenila i cenová politika. Chcem sa opýtať koľko si účtuje Vaše spoločenstvo poplatok za správu od bytu za mesiac. A zaujíma ma ešte, či si účtuje i samostatný poplatok za spracovanie ročného vyúčtovania, a ak áno v akej výške?
Ďakujem.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Na poslednej schôdzi som dal návrh na schválenie výpočtu odmien pre ľudí, čo dačo robia u nás v dome. Asi je komplikovanejší, ako paušálna mesačná odmena, ale zdá sa mi spravodlivý, a dúfam že mi umožní vyplatiť každému odmenu podľa práce, ktorú za rok odvedie.

Vychádzal som z úloh, ktoré je potrebné zabezpečiť, a z podielu jednotlivých ľudí na plnení týchto úloh.

Východiskovú cenu pre výpočet som stanovil na 220 Sk/byt/mesiac. Za správu 150 Sk a za výkon funkcií 70 Sk.

Z toho som vyrátal max možnú čiastku, ktorá sa má rozdeliť = 220 * 32 bytov * 12 mes = 84 480 Sk. Suma bodov je 100, t.j. 1 bod bod má hodnotu 844,80 Sk.

V stĺpci A sú rozpísané úlohy, v stĺpci B ich max bodové ohodnotenie, v stĺpci C max finančné ohodnotenie, a v stĺpci E až H dosiahnutý počet bodov jednotlivých ľudí, podľa toho, čo a koľko za minulý rok urobili. Legenda - P = predseda, PP = podpredseda, DR = dozorná rada, Pokl. = pokladník. Dokopy sme urobili prácu za 52 bodov (bol som sebakritický , takže celková suma odmien schválená zhromaždením za rok 2005 je 43 390 Sk.

Problém je s vyplácaním odmien raz ročne - z daňového hľadiska je vraj jednoduchšie vyplácať odmeny v sume do 5000 Sk mesačne. Takže asi to ľuďom vyplatím na viac krát, aby som sa vmestil do 5000 Sk.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás je to nasledovne:
100.- Sk na byt to je 48x100=4800.-Sk za mesiac pre:
predsedu - 41%
a 2 podpredsedov - 29,5% x 2 = 59%
a je v tom aj účtovníctvo
z toho sa ešte odvedú dane 19%, úrazové a sociálne poistenie 0,8%.
Všetci sú tu na dohodu.

V čistom to mesačne vychádza
predseda - 1578.- Sk
podpredseda - 1135,50.- Sk
Naposledy upravil Orim : 02.06.06 at 18:49
0 0
ddsliace ddsliace

ddsliace je offline (nepripojený) ddsliace

Podľa zákona o zdravotnom poistení členom štatutárnych orgánov sa má z odmeny zrážať na zdravotné poistenie. Týka sa to aj predsedov spoločenstva?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Bolo to tu už všetko rozoberané, odpovedal aj p. Mihál. Nechcem to zle podať, ale bolo napísané že za predsedu sa zdravotné neodvádza. Treba si to pohľadať a neviem či to nie je práve v tejto téme. Je to v príspevku zo 07.04.2006.
0 0
Judita 27 Judita 27

Judita 27 je offline (nepripojený) Judita 27

pekný deň ...
1.07.2006 preberám spoločenstvo a snážím sa získáť maximum informácií za min.čas. Zdá sa mi to zložité.To nemôžem kotolníkovi jednoducho vyplatiť 1500 sk/mesačne z NAŠICH už niekoľko krát zdanených peňazí. Spísať dáku nepomenovanú zmluvu. Jeho odmeny sú určené v stanovách spoločenstva.Založiť výdavkový a hotovo. Nech si to zdaní on.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Musel by byť na živnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať