Zavrieť

Porady

Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hanni Pozri príspevok
Od Slavice sme si to schytali asi viaceri ale je to zena na spravnom mieste, to vidno s jej prispevkov...tak isto ako aj vacsina ostatnych predsedov,ktori sem pisu a ktorych rady uz velakrat pomohli aj mne.Chapem,ze kritika na predsedov SVB,aj ked nie je mierena voci nim,sa im cita tazko...prave preto,ze oni sa snazia robit si toto poslanie (alebo pracu?) zodpovedne...
Hanni ďakujem, som rada, že som ťa nesklamala a dúfam, že ak ste tu medzi nami , tak je to super, lebo táto téma SVB je pre ľudí ktorí myslia pozitívne a vedia s nami diskutovat na akúkoľvek tému. Ešte si musím prečitať ten tvoj dlhočizný prispevok, lebo som už bola zvedavá ako pokračuješ...tak sa zas ozvem...
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

musim urobit aj rocne hlasenie o zrazenych preddavkoch, ak mam len na dohodu aj to len v decembri a prehlady som davala nulove kazdy stvrtrok, v stvrtom som vyplatila odmeny a odviedla dan. musim hlasenie poslat?
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

striebro1 Pozri príspevok
musim urobit aj rocne hlasenie o zrazenych preddavkoch, ak mam len na dohodu aj to len v decembri a prehlady som davala nulove kazdy stvrtrok, v stvrtom som vyplatila odmeny a odviedla dan. musim hlasenie poslat?
Jednoznačne áno! A mala si to uviesť aj v štvrťročnom prehľade za posledný štvrťrok. Ale termín je už po....pošli to čím skôr, pokute sa nevyhnete, ale bude aspoň menšia....dnes Daňový úrad pokutuje automaticky....
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

este k tomu hlaseniu, mam k tomu aj cast III prilozit? kedze nejde o zamestnancov ale iba dohodarov a tam sa pyta na pocet zamestnancov, kde svb zamestnancov nema?????
0 0
Babika7711 Babika7711

Babika7711 je offline (nepripojený) Babika7711

prosim niekoho o pomoc, mesacne sa ma vyplacat odmena predsedovi ,ktory robi aj uctovnika vo vyske 1500,-sk , je potrebne odvadzat z tejto sumy nejake odvody, alebo nieco take??? On vlastne nemusi odvadzat nic, ale co spolocenstvo? Prosim o pomoc, dakujem ... som tu nova a neviem kde si budem moct precitat odpovede... tak piste na muxo@zoznam.sk

dakujem este raz
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Babika7711 Pozri príspevok
som tu nova a neviem kde si budem moct precitat odpovede... tak piste na muxo@zoznam.sk

dakujem este raz
Babika, sem si napísala otázku a vedela si ju zaradiť, tak tu nájdeš aj odpovede...oni sú už tu, len treba trošku pohľadať v témach
0 0
Babika7711 Babika7711

Babika7711 je offline (nepripojený) Babika7711

No Tvoju odpoveď som si našla Ďakujem... ale kedže nie som účtovníčka a moja známa mi nevie poradiť tak hľadám tu.. Ide o to, že sme prevzali spoločenstvo je tam dokopy 10 bytov a maju tam totálny bordel.. a potrebujeme poradiť..
0 0
Babika7711 Babika7711

Babika7711 je offline (nepripojený) Babika7711

Ide o to, že odmena je podľa mňa vo výške 1500,-mesačne malá na to, aby si to príjemca zdaňoval, len potrebujem vedieť či SVB to musí nejako zdaňovať či čo?, či musí odvádzať niečo niekam, ja fakt netuším... som totálny začiatočník
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Babika7711 Pozri príspevok
Ide o to, že odmena je podľa mňa vo výške 1500,-mesačne malá na to, aby si to príjemca zdaňoval, len potrebujem vedieť či SVB to musí nejako zdaňovať či čo?, či musí odvádzať niečo niekam, ja fakt netuším... som totálny začiatočník
....bohužiaľ daňovákom je aj 1 sk na zdanenie dosť a tak ti nezostáva nič iné ako prihlásiť SVB k dani so závislej činnosti a odvádzať z tohto príjmu 19% ,podavať hlásenia a pod. takže ti neostane ani na "slanú vodu" ako sa vraví. Ak to u Vas nieje možné iným spôsobom riešiť, napr. fakturovať si to ako živnostník a potom zaradiť do svojho podnikania a podobne. Na socialke by ti mali poradiť, ak nie tak skús fakt preluskať temy kde sme to tu preberali. Cez vyhľadávanie.
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Ahojte! Je možné odmenu vyplatiť predsedovi SVB tak, že daň platíme z BÚ a odmenu z pokladne? (už som zistila, že iné nemusíme platiť, nakoľko predseda je samoplatiteľ ZP) ako to zaúčtovať? vďaka!!!
0 0
muphee muphee

muphee je offline (nepripojený) muphee

Nikto nevie?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
muphee Pozri príspevok
Ahojte! Je možné odmenu vyplatiť predsedovi SVB tak, že daň platíme z BÚ a odmenu z pokladne? (už som zistila, že iné nemusíme platiť, nakoľko predseda je samoplatiteľ ZP) ako to zaúčtovať? vďaka!!!
Samozrejme že to ide. Ved daň sa platí na účet DU a odmena pre predsedu sa vyplatí normálne z pokladne znížená o túto daň.
0 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

Ahojte, mam otazocku:
mozno som len ja nechapava, ale všetky temy co sa týka odmenovania predsedu som precitala od hora a dole,ale nikde som nenasla jednoynacnu odpoved, som predsedom SVB, a potrebovala by som vediet ci musim sama so sebou uzatvorit nejaku zmluvu alebo dohodu, ak ano tak aku,a co všetko okrem dane mam platit??je potrebne zaregistrovat sa na socialke??
jedna znama uctovnickami povedala, ze sa mam nahlasit,a mat spisanu dohodu o VP, je to nutne, nakolko ja som zamestnana a moj zamestnavatel za mna odvadza všetkodo socialky,dakujem za skoru a jednoznacnu odpoved
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Prosím o pomoc pri zaúčtovaní príkaznej zmluvy (PZ) v SVB.
SVB vyplatilo na základe PZ:
1. odmenu predsedovi (napr. 700 €) a členom rady (3x50 €)
2. a odviedlo preddavkovú (133 €) a zrážkovú daň (28,50 €).
3. odmenu dozorcovi výťahu (50 €)
4. a odviedlo zrážkovú daň (9,50 €)

"Odmeny" boli uhradené:
a) 1.-2. z poplatku za správu.
b) 3.-4. z FPÚaO

Riešenie:
1. 518/379, 379/211
2. ???
3. 518/379 súbežne 412/656, 379/211
4. ???

Ďakujem za odpovede.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Čo poviete na riešenie:

2. 331/342 a 521/331, 342/221
4. 331/342 a 521/331 súbežne 412/656, 342/221

Je správne?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Účtovníci-profíci, nikto nič?
0 0
Sangala Sangala

Sangala je offline (nepripojený) Sangala

Caute, vidim, ze tato tema uz je velmi stara, ale aj tak uvediem moju odpoved. Som zastupca vlastnikov a riesili sme, ako mi vyplatit odmenu. Napisal som dotaz na Financne riaditelstvo SR a prisla mi nasledovna odpoved, ktora otazku jednoznacne riesi:
Moja otazka:

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal nasledovnú otázku, keďže na ňu existuje množstvo rôznych názorov, ale asi nikto nevie poskytnúť relevantnú odpoveď napriek tomu, že ide o veľmi častú situáciu:
Akým spôsobom sa má legálne vyplácať odmena zástupcovi vlastníkov bytov?
Správu bytového domu zabezpečuje správcovská spoločnosť. Zástupcu vlastníkov si vlastníci zvolia na schôdzi do zápisnice, ako aj výšku jeho odmeny. Zatiaľ som sa stretol s názormi, že sa odmena vypláca
- na základe dohody o pracovnej činnosti
- na základe príkaznej zmluvy
- na základe mandátnej zmluvy
- bez právneho základu, len tak z fondu opráv.
Akú možnosť považujete za regulárnu, resp. najbežnejšie využívanú?
Z toho samozrejme následne vyplýva aj nadväzujúci daňový režim.
Vopred Ďakujem za odpoveď.


---------- Forwarded message ----------
From: Kamenská Bibiana Ing. <Bibiana.Kamenska@financnasprava.sk>
Date: 2012/9/10
Subject: zdanenie príjmu zástupcu vlastníkov bytov
To:


K dopytu podanému prostredníctvom e-taxu č. 51063uvádzame:
Podľa ustanovenia § 3 ods.6 zákona č.563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisovpri uplatňovaní osobitných predpisov pri správe daní sa beriedo úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre vyrubenie alebo vybratie dane.
V zmysle ustanovenia § 5 ods.1 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisovpríjmami zo závislej činnosti sú príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho, vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, aleboobdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania. Podľa písm. g)príjmom zo závislej činnosti sú príjmy plynúce v súvislosti s minulým,súčasným alebo budúcim výkonom závislej činnosti alebo funkcie bez ohľadu na to, či daňovník pre platiteľa príjmu skutočne vykonával,vykonáva alebo bude vykonávať túto závislú činnosť alebo funkciu. Podľa ods.2 tohto ustanoveniapríjmami podľa ods.1 /zo závislej činnosti podľa písm. a ) až h)/ sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazovépríjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec“) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.
K Vášmu podaniu uvádzame, že odmena zástupcu vlastníkov bytov ("domového dôverníka") vyplácaná prostredníctvom správcu bytov /§ 5 ods.1 písm. g) zákona o dani z príjmov/je príjmom zo závislej činnosti, nakoľko zástupca pri výkone činnosti postupuje podľa pokynov a príkazov vlastníkov bytov, ktorí ho za svojho zástupcu zvolili a schválili mu aj výšku odmeny (v zápisnici zo schôdze, t.j. nie je potrebné uzatvárať žiadnu zmluvu). Spôsob zdanenia tohto príjmu vyplýva z § 35 citovaného zákona - preddavok na daň vo výške 19% sa zrazí zo zúčtovanej a vyplatenej zdaniteľnej mzdy za kalendárny mesiac pri výplate, poukázaní alebo pripísaní zdaniteľnej mzdy k dobru. Ako zamestnávateľ a platiteľ dane vystupujesprávca bytov (§ 5 ods.2), ktorývyplácanie odmeny (ako čerpanie z fondu opráv) vykonáva sprostredkovaneza vlastníkov bytov ako službu (za poplatok platený vlastníkmi bytov - vr. DPH za správu bytov do fondu opráv). Zamestnávateľ (správca bytov) vystaví doklad o vyplatenom príjme, o zrazenom preddavku na daň.... v zmysle § 39 ods.5 tohto zákona resp. zástupca (dôverník) môže v súlade s § 38 zákona o dani z príjmov požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Zrazené preddavky z vyplateného príjmu v príslušnom mesačnomPrehľade... a v ročnom Hlásení... uvádza správca bytov ako platiteľ príjmu/dane (t.j. zamestnávateľ podľa § 5 ods.2 zákona o dani z príjmov). Zástupca si svoju ročnú daňovú povinnosť vysporiada buď ročným zúčtovaním podľa podmienok uvedených v § 38 zákona o dani z príjmov alebo podaním daňového priznnaia v súlade s § 32 zákona o o dani z príjmov.

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
4 0
Anna Štefanková Anna Štefanková
platí to aj pre bytové družstvá?
0 0
Anna Štefanková Anna Štefanková
platí to aj pre bytové družstvá?
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

posúvam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať