Zavrieť

Porady

Oznamovacia povinnosť

Musí SZČO oznámiť DU príjem iného SZČO. Jedná sa o kúpu os. automobilu v hotovosti. Myslím si že áno, ale pýtam sa pre moje upresnenie a do 25. 1. 2007? Máte na to aj nejaké tlačivo?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ten sa vzťahuje na povinnosti podľa § 31.
Ale taký § 13 je všeobecný ...
(11) Lehota je zachovaná, ak je v posledný deň lehoty vykonaný úkon u správcu dane alebo podanie odovzdané na poštovú prepravu prostredníctvom poštového podniku 5b) (ďalej len "pošta") alebo prijaté elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom 6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8 na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre daňové úrady alebo na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre colné úrady, alebo na adresu elektronickej podateľne správcu dane, ktorým je obec.

(12) V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, ak sa nepreukáže opak.

Dobré je , že v ods.12 je daná dôkazná povinnosť správcovi dane.
Zlé je, že v ods.11 je prijaté el.prostriedkami a podpísané ....
No, za pokus to možno stojí .... hádam by snahu ocenili .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Zdalo sa mi príliš jednoduché poslať niečo len tak mailom na DU, hlavne ak za nepodanie je pokuta. Ale aspoň sme sa k niečomu dopátrali. Aspoň si myslím. A neviem, či by sa cenila snaha.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

ekopo
Zdalo sa mi príliš jednoduché poslať niečo len tak mailom na DU, hlavne ak za nepodanie je pokuta. Ale aspoň sme sa k niečomu dopátrali. Aspoň si myslím. A neviem, či by sa cenila snaha.

Pri kontrole daňovníka miestne príslušným DÚ sa zistí, či sa na ten ktorý daňový úrad poslalo oznámenie....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ekopo
To stále nebude relevantný dôkaz. A stále mi nepasuje ten § 20 na tento problém. Sem patrí § 38 ods. 3. a z toho dôvodu zabudnime na mail.
Ale zajtra hneď pobeží na DÚ . Ten jeden deň podľa mňa obháji,keď bude mať dôkaz o tom,že posielala e-mailom. Niekedy ,vlastne často je to aj o tom, ako si konkrétny prípad obhájime.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Napriek všetkému bola táto debata užitočná - zorientovali sme sa v pokutách, lehotách, povzbudili sme Moniku ....
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ešte je jedna možnosť - ak natrafí na nejakú veľmi milú pani pracujúcu na pošte, veľmi ju poprosí, aby jej dala spätné razítko s dátumom 30.1.07. Nech to aspoň skúsi.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ermon
Otázka do pléna: + raďte:

Keď mám 15 oznamovacích povinností na 15 daňových úradov, znamená to, že mi príde 15x2000,- ??? Z každého DÚ???
Mám názor, že ti nepríde žiadna pokuta, len to čím skôr zašli.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Orsz
Ešte je jedna možnosť - ak natrafí na nejakú veľmi milú pani pracujúcu na pošte, veľmi ju poprosí, aby jej dala spätné razítko s dátumom 30.1.07. Nech to aspoň skúsi.
nie na pošte - u adresáta...
včera mi to ponúkli v inej veci , skoro som na rť padla...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ďakujem vám všetkým za všetko. Úprimne.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Táto oznamovacia povinnosť platí pre tých čo prijímajú platby alebo pre tých čo tie platby požadujú?
"nezrážať daň" znamená dávať sumu bez DPH?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monyka
Táto oznamovacia povinnosť platí pre tých čo prijímajú platby alebo pre tých čo tie platby požadujú?
"nezrážať daň" znamená dávať sumu bez DPH?
Ďakujem
Myslím si, že si napísala jedno a to isté. Ale povinnosť platí, pre tých čo platby vykonávajú. S dph to nemá nič spoločné, jedná sa o daň z príjmov.
Naposledy upravil Tweety : 31.01.07 at 08:52
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

monyka
Táto oznamovacia povinnosť platí pre tých čo prijímajú platby alebo pre tých čo tie platby požadujú?
"nezrážať daň" znamená dávať sumu bez DPH?
Ďakujem
Neznamená to dávať sumu bez DPH. Jedná sa o daň z príjmov a myslí sa tým, že z tejto hotovosti nebola zrazená daň z príjmov.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

A ako je to možné, že by sa z toho nezrazila daň z prijmov, keď všetko čo kúpime, čo súvisí s podnikaním, ide do účtovníctva?

Myslela som tým, že čo znamená: "povinnosť platí pre tých čo platby vykonávajú" znamená to že ten vykonáva platbu je ten kto platí, čiže my, keď si niečo kúpime, že?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monyka
A ako je to možné, že by sa z toho nezrazila daň z prijmov, keď všetko čo kúpime, čo súvisí s podnikaním, ide do účtovníctva?

Myslela som tým, že čo znamená: "povinnosť platí pre tých čo platby vykonávajú" znamená to že ten vykonáva platbu je ten kto platí, čiže my, keď si niečo kúpime, že?
Áno je to vaša povinnosť,( oznámiť) ale tú ide o daň z príjmov tej FO, nie vašu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

monyka
A ako je to možné, že by sa z toho nezrazila daň z prijmov, keď všetko čo kúpime, čo súvisí s podnikaním, ide do účtovníctva?

Myslela som tým, že čo znamená: "povinnosť platí pre tých čo platby vykonávajú" znamená to že ten vykonáva platbu je ten kto platí, čiže my, keď si niečo kúpime, že?
Monika, keď zamestnávateľ vypláca zamestnancovi mzdu, tak ešte predtým mu zrazí 19 % daň a túto daň odvedie štátu. Zamestnanec dostane už čistú mzdu.
Keď podnikateľ zaplatí inému podnikateľovi v hotovosti a dostane ako doklad pokladničný doklad (nie doklad z registračnej pokladnice) faktúru za nejaké poskytnuté služby - tak mu zaplatí celú sumu - neznižuje mu ju o daň (tak ako u zamestnanca) a preto musí túto výplatu nahlásiť správcovi dane. To preto, aby správca dane vedel preveriť, či ten podnikateľ ktorý sumu prijal, ju aj uviedol vo svojom daňovom priznaní a teda odviedol daň z príjmu FO.
To len pre pochopenie - v skutočnosti je to ešte trochu zložitejšie.
0 0
mihalnicka mihalnicka

mihalnicka je offline (nepripojený) mihalnicka

Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mihalnicka
Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe.
Opravím, nad 100000.-
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mihalnicka
Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe.
Mihalnička prosím Ťa, aby sme tu na záver a po termíne už nenarobili totálny chaos. Znenie zákona, ktoré Ty uvádzaš platilo v roku 2001, od tohto času som napočítala 22 noviel tohto zákona. Niekoľkokrát bol tento paragraf citovaný i v tejto téme. Pri študovaní zákonov je treba dať veľký pozor, či držíš v ruke poslednú novelizáciu, lebo potom sa stane čo sa stalo. Dobrou pomôckou je stránka www.justice.gov.sk
Posledná novela bola vykonaná zákonom 122/2006 k 1.4.2006 a dnes platné znenie paragrafu 32 je a dúfam, že všetci už Oznámenia poslali:

5/ Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo z inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašla vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A na úplný záver:



Sme v téme jednoduché účtovníctvo.

Oznamovacia povinnosť sa týka právnických a fyzických osôb a nie účtovníctva.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Asi je aktuálne tému uzamknúť.
0 0
Načítať ďalšie