Zavrieť

Porady

Oznamovacia povinnosť

Musí SZČO oznámiť DU príjem iného SZČO. Jedná sa o kúpu os. automobilu v hotovosti. Myslím si že áno, ale pýtam sa pre moje upresnenie a do 25. 1. 2007? Máte na to aj nejaké tlačivo?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Tweety
Za chybné by si neplatil pokutku, ak by si podal 10, ale chybových.
aj za chybné by platil pokutu - § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov - za porušenie povinnosti nepeňažnej povahy, si povinný nahlasovať platby, ktoré vyplatíš FO v hotovosti, čiže ak vyplatíš 120 000 Sk musíš nahlásiť 120 000 Sk ak nahlásiš 110 000 Sk nesplnil si si povinnosť nepeňažnej povahy - nenahlásil si totiž 120 000 Sk ako si správne nahlásiť mal, ale nahlásil si platbu 110 000 Sk, ktorá nekorešponduje so skutočne vyplatenou platbou, takže si nahlásil platbu, ktorú si nevyplatil, musíš nahlasovať platby, ktoré vyplatíš;
Naposledy upravil skaspa : 18.01.07 at 10:37
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ekopo
No, aby som to upresnil. Jeden podnikateľ vyplatil desiatim sumy nad 100 tis. za rok. Ale udá len dvoch. Všetko je v rámci jedného DU. Na toto som sankciu nenašiel. V sankcii sa hovorí o nepodaní oznámení. Ak podám omylom chybné oznámenie, tak sa z hľadiska sankcií za nepodanie nič nedeje.
Asi to bude zámerné zo strany podnikateľa, však? No pozri sa na to tak, akoby ich kryl - a v tom by mohol byť problém. Ale aj nemusí. Neviem. Čo sa týka aj oneskoreného podania, ja som minulý rok podala na jednu FO až začiatkom marca - pretože mi to dali až dodatočne (upozornila som ich na tento problém), a zatiaľ sankcia vyrúbená nebola. Ale možno časom...........ale zodpovednosť má podnikateľ.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ekopo
No, aby som to upresnil. Jeden podnikateľ vyplatil desiatim sumy nad 100 tis. za rok. Ale udá len dvoch. Všetko je v rámci jedného DU. Na toto som sankciu nenašiel. V sankcii sa hovorí o nepodaní oznámení. Ak podám omylom chybné oznámenie, tak sa z hľadiska sankcií za nepodanie nič nedeje.
Časť predmetnéhe paragrafu ale hovorí:

...ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok...

Nehovorí nič o jednom oznámení na jeden DÚ. Ty podávaš 10 oznámení na 10 FO, len ich napíšeš na jednom papieri, keďže sú v rámci jedného DÚ...takže sorry ale krásnu sankciu máš v zákone uvedenú...
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

treba hlásiť aj nasledovné úhrady

tuzemské fa vystavené v EUR uhrádzam pre patrnerov, ktorí majú účet v inej ako v mojej banke nasledovne: vyberien hotovosť a v banke partnera mu vložím peniaze na účet. Šetrím na poplatkoch sú naozaj vysoké.
V mojom účtovníctve je to úhrada v hotovosti ale v jeho nie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Johanka
A nevie mi niekto vysvetliť, prečo sa táto povinnosť ( aj táto ) hádže na krk účtovníkom ???? Zmluvy, výročné správy, smernice, liehové hlásenia, RZ ZP, zmeny v OR, štatistika, .... čo to je za blbý názov - účtovník?
Bože, už zase idem rozmýšľať nad tým, kto si vôbec váži našu prácu ....
Lebo je to voľná živnosť....tak voľne nám prihodia čo im napadne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
Lebo je to voľná živnosť....tak voľne nám prihodia čo im napadne
Vy máte aspoň živnosť, tak to pasuje, ale čo by pasovalo mne? keď ju nemám, a aj tak to musím všetko riešiť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Vy máte aspoň živnosť, tak to pasuje, ale čo by pasovalo mne? keď ju nemám, a aj tak to musím všetko riešiť.
....Ak neplatí bod 2, tak platí bod 1 - šéf ma vždy pravdu
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

enter
treba hlásiť aj nasledovné úhrady

tuzemské fa vystavené v EUR uhrádzam pre patrnerov, ktorí majú účet v inej ako v mojej banke nasledovne: vyberien hotovosť a v banke partnera mu vložím peniaze na účet. Šetrím na poplatkoch sú naozaj vysoké.
V mojom účtovníctve je to úhrada v hotovosti ale v jeho nie.
U neho je to poukázané na účet, takže podľa mňa to nie je hotovostné vyplatenie - ale cez účet v banke.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

enter
treba hlásiť aj nasledovné úhrady

tuzemské fa vystavené v EUR uhrádzam pre patrnerov, ktorí majú účet v inej ako v mojej banke nasledovne: vyberien hotovosť a v banke partnera mu vložím peniaze na účet. Šetrím na poplatkoch sú naozaj vysoké.
V mojom účtovníctve je to úhrada v hotovosti ale v jeho nie.
ÁNo je to úhrada vhotovosti, ale máš ako prílohu doklad o vklade na účet, je to rovnaké, akoby si platil rovno bankou. Resumé, žiadny bonzák netreba.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Orsz
U neho je to poukázané na účet, takže podľa mňa to nie je hotovostné vyplatenie - ale cez účet v banke.
Áno je to tak.....ovšem...to čo je pre našu prácu príznačné- koľko ľudí toľko názorov....
Na Porade som už niekde tento problém popísala, ak si spomínate na časy, kedyjednou z podmienok odpočtu DPH bolo, že ak výška DPH prekročí sumu 200 tis. je nutné ju hradiť bankovým prevodom.,

V jednej firme u mojich známych uskutočnili takéto "prenesenie z banky do banky" a DÚ im neuznal odpočet DPH pre nesplnenie podmienky odpočtu - t.j. platba prevodom. Označili to ako platbu v hotovosti, nakoľko takýto výber a vklad mali prebehnúť cez 261 a vyrubili pokutu 40 000. Išlo o DPH pár SK nad tých 200 tis. Na bankovom výpise dodávateľa to bolo deklarované ako úhrada faktúry, na strane odberateľa ako výber, videli všetky doklady a nechceli uznať....Bolo nad slnko jasné, že sa peniaze vybrali z jedného účtu a behom pol hodiny sa dali na účet druhý /išlo o prvý obchodný kontakt, tak dodávateľ chcel platbu ihneď/
Vtedy sme preštudovali všeličo možné, ale k podpore nášho tvrdenia nič nenašli, dosiahli len zníženie pokuty....

Takže v tomto prípade by som to asi radšej považovala za platbu v hotovosti, ak náhodou niekto nepripojí argument, ktorý sme my vtedy nenašli....
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Tweety
ÁNo je to úhrada vhotovosti, ale máš ako prílohu doklad o vklade na účet, je to rovnaké, akoby si platil rovno bankou. Resumé, žiadny bonzák netreba.
V § 32 Zák. 511/1992 sa hovorí o tom, že táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby prostredníctvom banky .... Vklad peňazí na iný účet je vklad hotovosti, takisto ako keby platba prebehla poštovou poukážkou na účet. Všetky takéto platby treba nahlásiť v zmysle uvedeného §.


Zákon 511/1992 v § 60 aj keď nie priamo, ale jasne hovorí, čo sa myslí pod platbou v hotovosti
§ 60
Deň platby

(1) Za deň platby sa považuje

a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, keď bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,

b) pri platbách v hotovosti deň, keď banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
Naposledy upravil JankaO : 18.01.07 at 16:55
1 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Mám taký dojem, že okrem témy "koeficient" začínám mať hlavybolenie aj z tejto témy. Mám taký dojem že sa v § nájde ešte povinnosť nahlasovať priebežné položky prepočítané na euro.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Teraz len rozmýšľam v čom bol zádrhel mnou popisovanej udalosti v príspevku 71 /lebo tento paragraf platil aj vtedy, no bolo to niekedy v rr. 2001-2002-tak už som niečo asi poplietla....
Faktom však je , že je to platba v hotovosti, takže Janka dvojitý súhlas
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

skúsim sa aj ja vyjadriť, k tomu, či je vklad na účet považovaný za hotovostnú platbu, ale je to iba môj názor:
§ 32 ods. 5 má svoje opodstatnenie nie z toho dôvodu, aby sa dávali pokuty podnikateľom za nenahlasovanie týchto platieb, ale preto, aby sa zabránilo daňovým únikom pri hotovostných platbách fyzickým osobám; dalo by sa povedať, že tento § "existuje" práve kvôli prijímateľom platieb, aby práve u nich vedel správca dane určiť, či nedochádza k daňovým únikom (týmto § chce "zabraňovať" hotovostným platbách v tom zmysle, aby prijímateľ neprevzal platbu v hotovosti) a tento § by mal "zachytávať" platby, ktoré nie sú zachytené na bankovom výpise; dôležité je, že prijímateľ peňazí prijme túto platbu bezhotovostne a je jedno, či vkladom na účet alebo prevodovým príkazom, podstatné je, že prijal peniaze na účet a tento § tak splnil svoje opodstatnenie; teda zabránil kufríkovému odovzdávaniu peňazí :-)

čo sa týka § 60 ods. 1 písm.a) - tu je dôležitý platiteľ a nie prijímateľ a je to opačná situácia ako pri § 32, tu platiteľ platí v hotovosti a preto je aj vklad na bankový účet považovaný za platbu v hotovosti;

je možné, že v znení v akom teraz je § 32 ods. 5 sa naozaj za hotovostnú platbu považuje aj vklad na účet prijímateľa, ale potom to vidím ako zbytočnú zmätočnosť tohto ustanovenia a žiadala by sa zmena, ktorá to bude jasne stanovovať, stačilo by niekde do § doplniť "a prijímateľ túto platbu prijal v hotovosti" - pri vklade na jeho účet by tak bolo jasné, že ju v hotovosti neprijal toť môj názor
Naposledy upravil skaspa : 19.01.07 at 06:16
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Skaspa, áno malo by to tak byť, ale predstav si bezmocnosť pri tvrdení DÚ- Vy ste vybrali peniaze zo svojho účtu - máte hotovosť dali ste do rúk peniaze partnerovi a ten si ich vložil na účet /bez ohľadu na to, že ´vo výpise to prakticky ani nebolo vidieť a bola jasne uvedená faktúra, ktorá sa tým uhrádza a nemohli by na to prísť, keby účtovníčka tej prvej firmy nevypísala P a V pokladničný doklad na tie peniaze, teda účtovala cez 261, to si pamätám dobre, že formulácia tých transakcií na bankovom výpise bola taká, že ani nemohli vidieť, že to takto prebehlo a napriek tomu.....
Je to smutné, ale je to tak, že prakticky vždy záleží od ľudí...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

evina
Skaspa, áno malo by to tak byť, ale predstav si bezmocnosť pri tvrdení DÚ- Vy ste vybrali peniaze zo svojho účtu - máte hotovosť dali ste do rúk peniaze partnerovi a ten si ich vložil na účet /bez ohľadu na to, že ´vo výpise to prakticky ani nebolo vidieť a bola jasne uvedená faktúra, ktorá sa tým uhrádza a nemohli by na to prísť, keby účtovníčka tej prvej firmy nevypísala P a V pokladničný doklad na tie peniaze, teda účtovala cez 261, to si pamätám dobre, že formulácia tých transakcií na bankovom výpise bola taká, že ani nemohli vidieť, že to takto prebehlo a napriek tomu.....
Je to smutné, ale je to tak, že prakticky vždy záleží od ľudí...
Myslím, že tu sa opisoval trochu iný prípad. Hotovosť sa nedala do rúk partnerovi, ani sa neúčtovalo cez 261 - ale konateľ išiel do banky - a uhradil prostredníctvom banky faktúru. Vo svojej firme to bolo účtované ako 321/211, a v druhej firme 221/311. No ale pre kľud duše a rozdielnosť názorov - asi by som to ako hotovosť radšej napísala a teda oznámila - za to snáď pokuta nebude.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja si to nekomplikujem, oznamujem všetky platby tej-ktorej FO (ak sú dohromady viac ako 100 tis.) bez ohľadu na hotovosť, či nehotovosť. Zo SW si vytlačím zoznam platieb FO , ktorý dám ako prílohu k sprievodnému listu na DÚ o celkovej vyplatenej sume.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Orsz
Myslím, že tu sa opisoval trochu iný prípad. Hotovosť sa nedala do rúk partnerovi, ani sa neúčtovalo cez 261 - ale konateľ išiel do banky - a uhradil prostredníctvom banky faktúru. Vo svojej firme to bolo účtované ako 321/211, a v druhej firme 221/311. No ale pre kľud duše a rozdielnosť názorov - asi by som to ako hotovosť radšej napísala a teda oznámila - za to snáď pokuta nebude.
Urob to ak pre kľud duše, situácia je podobná, oni boli pri výbere a aj vklade spolu a vo Vašom prípade zrejme na tom vklade je konateľovo meno, že on to vložil. Ale naozaj za to nič nedáš, ak to budeš považovať za hotovosť...
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Hlásime aj hotovostné platby FO - plátcom DPH?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

alenad
Hlásime aj hotovostné platby FO - plátcom DPH?
Áno,ak suma je vyššia ako 100 000,-Sk za kalendárny rok.
0 0
Načítať ďalšie