Zavrieť

Porady

spoločenstvo vlastníkov a platby

Spolu s manželom bývame v dome v ktorom vlastníme garzónku.V dome je zriadené Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Sme nahlásení ako 2 bývajúci. Teraz sa ideme sťahovať. Garzónku máme v osobnom vlastníctve, zatiaľ ju nepredávame. Vie mi niekto poradiť, keď sa odsťahujeme, čo sme povinní do Spoločenstva vlastníkov platiť? Mám na mysli - fond údržby a opráv a teplo? Za každú odpoveď ďakujem.

Usporiadat
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

empaty Pozri príspevok
Ahoj Hasta,
prečítal som si pozorne vecnú argumentáciu....Nemyslím si, že by Slavica chcela isť takto do sporu.
V podstate zákon asi nemôže postihovať alebo stanovovať každú situáciu, ktorá môže nastať a vtedy treba vychádzať z logiky veci alebo sa až do vyriešenia "technickej nejasnosti vyplývajúcej z praxe" dohodnúť.
Ja osobne by som sa s vlastníkom mohol dohodnúť aj na počte 0 osôb v preddavkovom predpise, ALE....

Skúsme to rozobrať. Najlepšie sa " akoženajspravodlivejší" princíp nájde vtedy, ak si rozoberieme hraničné situácie. Jednou takou by mohlo byť aj to, ak si predstavíme, že v dome sú len vlastníci, ktorí všetci v ňom nebývajú a chceli by mať v predpise 0 osôb. ......no neviem si ale potom predstaviť, ako a z čoho by som platil faktúry za plnenia, ktoré v sebe nezahŕňajú len spotrebu dodávaného plnenia, ale aj stále poplatky spojené pripojením týchto plnení k domu (napr. za elektromer, plynomer, za smetné nádoby a podobne...)

Takže si myslím, že pravda je niekde uprostred.
Skôr by som sa ale priklonil k princípu 1 osoby v predpise, kedy by si vlastníci spolu tvorili minimálny objem finančných prostriedkov na tieto plnenia, resp. aj na plnenia ktoré by mohli vyplynúť z potreby uhradenia spotreby napr. vody pri havárii a pod.. Nie je to nikde ničím (právny predpis) myslím takto stanovené, že to takto musí byť a je to skutočne vecou dohody. Ako napísal Adam s ktorým súhlasím, že niekedy sa ani nedá stanoviť jednoznačne spravodlivý princíp a treba si vybrať pokiaľ možno logicky najlepší z mnohých, a tu je to podstatné: ktorý bude platiť pre všetkých vlastníkov v dome rovnako!!

Preto by bolo najlepšie prijať k tomuto (ak je to problém v dome) uznesenie vlastníkov na zhromaždení alebo takúto klauzulu uviesť v zmluve o výkone správy, podpísanej nadpolovičnou váčšinou vlastníkov v dome! Potom sa domnievam, že by takéto odôvodnenie stanovenia počtu osôb v predpise bolo vymáhateľné aj na súde.
Ahoj empaty,
ja nemám problém s komunikáciou s argumentami alebo podopretými názormi, ak nejaké sú. Len nemám rád ak niekto ide niečo presadzovať, a la "velký správca" je osobný a neuvedie žiadne argumenty, len tvrdošijne presadzuje svoj názor, ktorý nevie ani odôvodniť.
To čo si uviedol ty sa mi javí celkom logické a aj akceptovateľné. Ale aj tak nie som úplne presvedčený, či ked v byte nebývam, musím platiť povedzme za odvoz smetí, čo je pomerne vysoká položka. Nepáči sa mi princíp, že mám sponzorovať takto účet domu a potom až o rok to dostanem, samozrejme bez úrokov späť. Tie peniaze som mohol použiť na niečo iné. A viem si predstaviť, že sa vlastníci v tomto rozčulujú ak im správca naúčtuje pomerne vysoké nájomné a oni tam ani nebývajú.
Možno ako hovoríš 1 osoba je stredná cesta (minimum), ktorá nie je tiež spravodlivá. Súhlasím, že by to malo byť aspoň niekde teda stanovené, asi najlepšie v zmluve o výkone správy, pretože je pravda, že vlastník ktorý býva v dome by nemal doplácať svojimi platbami na nebývajúceho. Potom by nový vlastník bytu musel pri kúpe takéhoto bytu s týmto počítať a správca by sa mal na čo odvolať ako na právny predpis. V týchto súvislostiach beriem túto argumentáciu a mením svoj názor o minimálnom počte osôsb v predpise.
A na záver: nemám prečo nebyť v pohode. Ani problém prijať nejaký názor ak existujú lepšie argumenty na druhej strane.
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

Ja len doplním Hastu, že si vážim jeho prístup a že vidieť že mu ide o vec a nie o spory a dokázal zmeniť názor "ak sú lepšie argumenty na druhej strane".
Ja som mal tiež názor ako Hasta, že v predpise by malo byť u nebývajúceho vlastníka 0 osôb, lebo tu dovtedy nezazneli žiadne pádne protiargumenty, s ktorými by sa dalo súhlasiť. Tie, ktoré tu nakoniec zazneli, sa dajú aj zovšeobecniť v tom zmysle, že keďže každý vlastník je zo zákona povinný platiť za plnenia na účet domu a tieto plnenia vznikajú aj keď tam nebýva, je minimálny počet osôb v predpise 1, lebo menší počet sa stanoviť nedá. Preto by sa dalo povedať, že 1 osoba v predpise má aj nepriamo oporu v zákone.
Som rád, že sme tu nakoniec dospeli k nejakému spoločnému záveru, ktorý sa dá aj odôvodniť. Určite pridám bod, ale momentálne musím ešte niekomu inému.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Asi moja otázka patrí sem. Potrebujem súhlas od majiteľov bytov pri zmene spôsobu platby za služby? Doteraz platby sme vykonávali cez SIPO, niektorí cez účet. Akurát včera som dostal výpoveď zmluvy od SIPO, a už by som neuzatvoril podľa nových podmienok.Zatiaľ sú zmiešané názory medzi majiteľmi.
Prosím o radu.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//Potrebujem súhlas od majiteľov bytov pri zmene spôsobu platby za služby?
Podľa mňa nie. Je to samostatné rozhodnutie každého vlastníka.

//je minimálny počet osôb v predpise 1, lebo menší počet sa stanoviť nedá
Ja si môžem stanoviť počet osôb s presnosťou 0,1 osoby
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

zsolt69 Pozri príspevok
Asi moja otázka patrí sem. Potrebujem súhlas od majiteľov bytov pri zmene spôsobu platby za služby? Doteraz platby sme vykonávali cez SIPO, niektorí cez účet. Akurát včera som dostal výpoveď zmluvy od SIPO, a už by som neuzatvoril podľa nových podmienok.Zatiaľ sú zmiešané názory medzi majiteľmi.
Prosím o radu.
Je to úplne jedno ako platíš. Podstatné je že platíš. Ale tvoja platba by mala byť identifikovaná, že je od teba. U nás je variabilný symbol číslo bytu. Ale vidím aj meno toho dotyčného ktorý platí.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

No, až tak jedno to nie je. Keby mi každý platil zo svojho účtu na náš bolo by to neuverieľne pohybov na účte. A za tú "odmenu" za účtovníctvo by som to nerobil. Takto príde výpis zo SIPO a je, Max. mimo zaplatia 1-2, ale celý dom to nie.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

svojar Pozri príspevok
No, až tak jedno to nie je. Keby mi každý platil zo svojho účtu na náš bolo by to neuverieľne pohybov na účte. A za tú "odmenu" za účtovníctvo by som to nerobil. Takto príde výpis zo SIPO a je, Max. mimo zaplatia 1-2, ale celý dom to nie.
Tu sa naše názory rozchádzajú u nás okrem 1 (jednej) rodiny všetci platia cez účet. Tá jedna rodina to plati v hotovosti cez šek na účet. Mňa ten výpis nejako nevyvádza z miery ten pohyb sa mi nezdá až tak veľký. Nám ide totiž všetko cez účet počínajúc platbami a končiac faktúrami. Všetko to ešte píšem do excelu. Keď sú tie konečné čísla v exceli a učte z banky rovnaké viem, že je to v poriadku. Potom môžem robiť výbery aké len chcem. Robím to potom všetko cez kontingenčnú tabuľku. A účtovníctvo zatiaľ robím grátis.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

No nieviem, ale každú došlú platbu musíš zapísať do penažného denníka, zrovna tak faktúru. Takže keď SIPO 1 zápis, každý zvlášť 32 zápisov. Účtovateľky berú za 1 položku až 30,- Sk. Naviac musí sa príjem deliť na FÚaO, správu a zálohy na plnenie.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

svojar Pozri príspevok
No, až tak jedno to nie je. Keby mi každý platil zo svojho účtu na náš bolo by to neuverieľne pohybov na účte. A za tú "odmenu" za účtovníctvo by som to nerobil. Takto príde výpis zo SIPO a je, Max. mimo zaplatia 1-2, ale celý dom to nie.
A to si potom vedieš ešte nejakú evidenciu mimo účtovníctva, aby si vedel kto kedy koľko a či zaplatil?

Mne chodia platby aj priamo na účet prevodom, aj v hotovosti a 15 dôchodcov platí prostredníctvom SIPO- mám síce jednu sumu, ale v peňažnom denníku si to predsa musím takisto rozčleniť na jednotlivých vlastníkov i druh platby.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ako si môžeš v peňažnom denníku rozčleniť jednu platbu? Na výpise je jedna suma a tá musí byť zaúčtovaná.
A ty nevedieš Prehľad zálohových platieb za každého? Ako potom pri zúčtovaní rátaš ich zálohy?
Priložím tlačivo čo máme my.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//15 dôchodcov platí prostredníctvom SIPO- mám síce jednu sumu, ale v peňažnom denníku si to predsa musím takisto rozčleniť na jednotlivých vlastníkov i druh platby.

Ja to delím podľa druhu platby, ale nie podľa vlastníkov. Tam dávam len celkovú sumu. Nevidím dôvod prečo by som to mal deliť podľa vlastníkov.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Prepáčte, ale nemám čas ani chuť rozoberať podstatu jednoduchého účtovníctva( a možno účtujete v podvojnom) ale peňažný denník má okrem položky príjem peňazí aj ďalšie stlpce, kde sa daná platba rozpíše. Ak sa robí účtovníctvo v technickej podobe( ja mám Kros), program priamo rozčlení platby : napr.
Marková uhradila 3000,- príjem cez banku , v hotovosti,
ďalšie stlpce: FÚO 700 , ÚK 700,OSVETLENIE 20,SPRáVA 120 a teda postupne všetky položky.

Cez SIPO 30000 platba na účet z pošty
ďalšie stlpce:
Marková 3000 a rozčlenené podľa jednotlivých platieb ako vyššie
Bubák 5000 -//-
.....
a pod.
Ak to nerobíte takto , zákonite musíte mať pomocné tabuľky k ročnému vyúčtovaniu, čo je úplne zbytočné ( možno dobré pre kontrolu).
Ale nechcem nikoho poučovať. Každý má svoj systém k zaúčtovaniu.

Pekný deň
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ešte ma s odstupom času napadlo, že pokiaľ účtujete v programe pre SVB , (EASY SVB, DOMOV....) možno to rozúčtovanie platieb robíte mimo peňažný denník,v danom programe, potom je to asi OK, lebo tam Vám vedie rozúčtovanie platieb. Ja si robím klasické jednoduché účtovníctvo, a preto ten môj pohľad. Aj keď vnútorne som presvedčená ,že zo zákonov účtovníctva sme to povinný rozúčtovať priamo v peňažnom denníku a odtiaľ preniesť do inej časti programu na vyúčtovanie.

Pekný deň
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Asi je to Alfa od firmy Kros. Ale tam to nie ako píšeš. V podstate tá MARKOVá sa tam musí zadať 3x. Teda Marková - príjem 04- FÚO 700 - členenie 38 fond opráv. Marková - správa - 120 - členenie - majetok, Marková - služby - suma - Rozpis - UK,OH, výťah atd.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

GABRIELA Pozri príspevok
Ešte ma s odstupom času napadlo, že pokiaľ účtujete v programe pre SVB , (EASY SVB, DOMOV....) možno to rozúčtovanie platieb robíte mimo peňažný denník,v danom programe, potom je to asi OK, lebo tam Vám vedie rozúčtovanie platieb. Ja si robím klasické jednoduché účtovníctvo, a preto ten môj pohľad. Aj keď vnútorne som presvedčená ,že zo zákonov účtovníctva sme to povinný rozúčtovať priamo v peňažnom denníku a odtiaľ preniesť do inej časti programu na vyúčtovanie.

Pekný deň
Ahoj Gabi, musím Ťa poopraviť. V Easy nepotrebuješ robiť žiadne tabuľky mimo program. Program je konfigurovaný tak, aby riešil všetky otázky plynúce tak z účtovníctva ako aj z pohľadu SVB a to v rámci zákonných požiadaviek.
V prípade záujmu o bližšie vysvetlenie daj vedieť. Všetky tu spomínané "problémy" sú v tomto programe riešené a riešiteľné.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

to svojar: Máš pravdu. Ale to neznamená že si nezapísal sumu z bankového výpisu správne. Ja som len oponovala, že ak to nerobíš priamo v účtovníctve, tak si musíš viesť extra evidenciu. Ja to nerobím.
Naposledy upravil GABRIELA : 09.06.08 at 13:00
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

peton Pozri príspevok
Ahoj Gabi, musím Ťa poopraviť. V Easy nepotrebuješ robiť žiadne tabuľky mimo program. Program je konfigurovaný tak, aby riešil všetky otázky plynúce tak z účtovníctva ako aj z pohľadu SVB a to v rámci zákonných požiadaviek.
V prípade záujmu o bližšie vysvetlenie daj vedieť. Všetky tu spomínané "problémy" sú v tomto programe riešené a riešiteľné.

Peton-asi Peťo. Ja nerobím v Easy. Asi som to len blbo prirovnala k nejakému programu, ktorý je stavený na SVB a vyúčtovania. Ja robím v Krose, len v jednoduchom účtovníctve. Nechcela som sa tým kvality žiadného programu dotknúť.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

A to je škoda, že nerobíš :-). Veď si sa ani nedotkla, ja len uvádzam na správnu mieru fakty...xixi.
A neboj sa, ja nehryziem. To s Elenkou bola len výmena názorov, ktorých zdroj sme si vysvetlili, však Elenka.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Peťo ja sa Ťa nebojím. Väčšinu svojich názorov si viem uhájiť, a keď nie, rada sa dám poučiť i presvedčiť, ak to má reálny základ.
A raz ak budem mať čas a prejdem do programu pre SVB, aspoň viem na koho sa obrátiť pre radu.
Pekný večer
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Ďakujem za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať