Zavrieť

Porady

spoločenstvo vlastníkov a platby

Spolu s manželom bývame v dome v ktorom vlastníme garzónku.V dome je zriadené Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Sme nahlásení ako 2 bývajúci. Teraz sa ideme sťahovať. Garzónku máme v osobnom vlastníctve, zatiaľ ju nepredávame. Vie mi niekto poradiť, keď sa odsťahujeme, čo sme povinní do Spoločenstva vlastníkov platiť? Mám na mysli - fond údržby a opráv a teplo? Za každú odpoveď ďakujem.

Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

svojar Pozri príspevok
No nieviem, ale každú došlú platbu musíš zapísať do penažného denníka, zrovna tak faktúru. Takže keď SIPO 1 zápis, každý zvlášť 32 zápisov. Účtovateľky berú za 1 položku až 30,- Sk. Naviac musí sa príjem deliť na FÚaO, správu a zálohy na plnenie.
Ano každá platba je tam zapísaná a aj faktúra. Skrátka každý finančný tok a je to jedno ktorým smerom. To delenie sa robí na konci roku, ale som ti schopný povedať aj v priebehu roka ... kto koľko a kam, v priebehu roka je to teoretický prepočet má dať a dal, ale ked náhodou niekto nedal dosť kde to napíšeš. Neskoro trebárs zvýši platby a ide podľa starého predpisu, môžeš upozorňovať koľko chceš majú ťa na háku. A tak im to všetko sčítam na konci roku a je to potom jasné. ide o nedoplatok prevážne.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja všetkému rozumiem. Len chcem povedať, že v Alfe pri platbe cez SIPO vyplním na príjem 3 položky. Ale keby mi každý platil sám z účtu na náš účet tak by to bolo 96 položiek. My sme dokonca odsúhlasili zmluvnú pokutu za to, keď dakto zaplatí inak ako cez SIPO. Prečo by som si pridával prácu . Kto nechce platiť v hotovosti na pošte - zelený lístok, môže platiť inkaso zo svojho účtu - dostane modrý lístok, nie trvalý príkaz na určitú sumu.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Tak to si koledujete pekné problémy. Nikto ma nemôže obmedzovať akým spôsobom budem platiť. Nieto ma ešte zato pokutovať. Bez váhania by som sa s vami súdil, ak by ste mi toto právo upierali.

Ale ak ste tak dohodnutí, a nikomu to nerobí problém, prečo nie. Tomuto sa hovorí vychovaní vlastníci. Klobúk dolu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Prečo by to dakomu malo robiť problém. Myslím, že je výhodnejšie si zadať na účtu inkaso, než meniť trvalé príkazy, alebo každú platbu zvlášť. Kto si chce platiť inak tak nech si za to platí. Keď je dohoda, že sa bude platiť cez SIPO za x Sk odmeny za účto. Nikomu sa to neupiera, ale extra si za to zaplatí. Neviem koľko za čo berieš ty? Asi je to dosť. Ja hovorím, keby si každý platil ako by chcel, tak by som to nerobil a pochybujem, že aj niekto iný v dome.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Svojar, ja som Ťa nekritizoval, len som varoval, že môžu (nemusia) byť problémy, ak sa niekto s takouto formou platenia nestotožní.
A ďalej len obdivujem (to nie je irónia), že ste si perfektne vychovali vlastníkov, resp. že máte v dome vlastníkov, ktorí veciam porozumeli (vďaka Tebe predpokladám) a vedia sa normálne dohodnúť, pričom je to pre všetkých výhodné (snáď).
Veď ani SIPO nie je zadarmo.
Avšak v 90% prípadov sa ľudia dohodnúť nevedia, a samozrejme každý platí tak ako mu je výhodnejšie. Toto právo mi, ako som už spomínal, nikto nemôže uprieť. Jasné je len na moju škodu, že si to pekne zacvakám. Druhá vec je, ak pochopím a pochopia to aj všetci ostatní vlastníci domu (tak ako pochopili u vás), že iná forma platenia je výhodnejšia a dohodneme sa na schôdzi na jednotnom platení napr. cez SIPO. Samozrejme ak to všetkým tak bude vyhovovať.
K poslednej vete - poznám barák kde majú až 3 formy platenia a existujú (sipo, účty, a čuduj sa svete U-šeky).
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Peton, my jsme vlastníkov nevychovávali, sú to poväčšinou vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí si vážia svojho času a sú radi, že sa o chod domu a veci s tým spojené niekto stará. Zmluva o spoločenstve je určitým záväzkom pre všetkých, takže keď tam máme ten spôsob platenia, vrátane tej pokuty, tak to dodržiavajú. A asi to nebude nič protiprávne, keď nám takéto znenie schválil Obvodný úrad v mieste kraja. Keby mal niekto námietky, tak to by nemohli existovaniať ani rôzne spolky a sdruženia, ktoré majú Stanovy.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Svojar, Ty veríš tomu, že Obvodný úrad študuje celú zmluvu a hľadá čo je a čo nie je protiprávne? Maximálne tak základné veci -napr. tvorba FO a pod. Ale nie o tom som chcel.
Vieš mi prosím Ťa napísať, koľko platíte za SIPO a koľko to robí na jeden byt/mesiac? Nie som v tomto úplne v obraze a tak si urobím predstavu, čo to obnáša. Vopred Ti veľmo pekne ďakujem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Cena za 1 byt bola do 1. 6. 9,40 Sk, teraz sa o niečo navýšilo. Práve sme dostali nové tlačivá na zmenu zmluvy. Obnáša to iba zoznam vlastníkov s celkovými sumami na náklad za byt. Pri zmene sa uvádza stará a nová suma pri jednotlivcoch a potom celkovo navýšenie/zníženie. sl. pošta - ink. stredisko nám tak okolo 5. v mesiace zašle peniaze na účet, odráta si 300,80 Sk a zároveň zašlú prehľad o zinkasovaných platbách a vypíšu menovite tých čo nezaplatili. Dá sa objednať i upozornenie na nezaplatenie a inkaso dlhu, ale to my nemáme.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

My máme poplatok za jedno inkaso poplatok 12 Sk, ale je tých ľudí len 15 tak asi preto. Tiež nám vypovedali zmluvu k 31.07.2008 , poplatok budeme mať na položku 11,60 Sk a za celkovú službu ešte plus 29 Sk. Ja tieto poplatky rozúčtovávam jednotlivým vlastníkom. Teraz ich to výjde za inkaso asi 13 Sk mesačne. Na porovnanie vklad v banke ich to stojí 4 Sk a vklad v hotovosti na BÚ 45 sK ( SLSP, A.S.),Každý si môže vybrať.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno je to pravda. Cena je stanovena podľa počtu položiek. Čím viac, tým menej za jednotku, poprípade sa ten paušál za dom neúčtuje.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Trošku sa odbočilo v tejto diskusii od pôvodnej otázky a preto by som sa k nej chcela vrátiť. Ak vlastník bytu byt neužíva teda v ňom nebýva a nahlási to správcovi alebo spoločenstvu , aké zálohové platby je povinný uhrádzať? Hovorím o zálohových platbách. Ak sú v byte namontované merače na SV, beriem,že nemusí platiť zálohu. Ale do fondu prevádzky a údržby je povinný platiť, taktiež aj poplatok za správu . Som toho názoru , že by mal platiť zálohové platby aj za spotrebu el. energie , napr. aj za upratovanie , nakoľko pri tvorbe zálohových platieb sa vychádza z toho , že byty užívajú všetci vlastníci a ak v priebehu roka niekto nahlási , že tam nebýva , to mám všetkým vlastníkom opäť upravovať zálohový predpis z horeuvedených dôvodov, alebo budú mať všetci nedoplatky? Mne totiž tie zálohové platby budú chýbať a žiaľ peniaze si nemám od koho požičať nakoľko , každý dom má vlastný účet v banke a napr. na fonde opráv je nula? Ako zaplatím v takomto prípade zálohové platby? Zdá sa mi to celé na hlavu postavené. Veď všetci platíme zálohové platby , ktoré sa vlastne raz ročne vyúčtovávajú. Veď nakoniec to môže byť tak že napr. z 8 bytov bývajú len traja a títo traja budú znášať všetky náklady na spoločné priestory? A ako mi vlastník bytu dokáže , že byt neobýva? Myslím , že zákon o vlastníctve bytov toto vôbec nerieši. Nie som si istá , ale ako je to napr. so zálohovými platbami za plyn a el. energiu v byte? Ani tam sa v takomto prípade neplatia minimálne zálohové platby?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

1. Neazaoberaj sa tým ako sa platia zálohy elektriny a plynu v byte. To je na zmluve medzi majiteľom a príslušnou organizáciou.
2. platí sa mesiac dopredu, tak by na zálohy malo byť dosť peňazí.
3. aké zálohové platby a za čo sa platia to ste si odhlasovali na nejakej schôdi rok predom vrátane fondu opráv, alebo nie?
4. aj keď tam nik nebýva malo by sa platiť ako na 1 osobu že tam býva, platí sa aj za služby ktoré sú poskytované a "nevybrané" (elektrika, teplo, voda a pod.).
5. nikomu neupravuj predpis počas roka načo ak tam nebýva to nie je tvoja vec.
6. vo vyučtovaní sa mu to vráti. Až potom sa prepočítajú osobomesiace ale počítať by sa malo aspoň na 1 osobu.

Napr. dodávka elektriky je služba platiš za to bez ohľadu či si niečo spotrebovala alebo nie. Kedysi to volali platba za pôžičku elektromeru. Dnes je to služba, ktorá ti zabezpečuje aby si kedykoľvek keď zapneš vypínač mala elektrickú energiu (aby si mohla svietiť a robiť to čo potrebuješ) a to si musíš platiť + to čo spotrebuješ.

Ak nebude mať spotrebu vody pretože tam nebýval vráti sa mu celá záloha na vodu. Aj keď s tým nesúhlasím, je to podobné ako s elektrikou. Ale vodárenské podniky to obvykle už premietajú do ceny vody túto službu.
S teplom to bude trochu inakšie, tam niečo zaplatí podľa plochy a niečo podľa pomerových meračov.
No a ostatné veci sú na tom podobne, len to treba rozseknúť ako na to pri vyučtovaní. Samozrejme, že je v tom aj správa, za ktorú zaplatí aj keď tam nebýva.
Naposledy upravil Orim : 26.06.08 at 22:35
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Áno všetky zálohové platby si vlastníci odsúhlasili nadpolovičnou väčšinou hlasov . Zákon o vlastníctve bytov hovorí o povinnosti vlastníka platiť za služby spojené s bývaním , do fondu opráv a táto povinnosť nie je viazaná na to či v byte niekto býva ale nie. Tak si to vysvetľujem ja. Nakoľko vlastník bytu z titulu neobývania predmetného bytu oznamuje / nie žiada/ že nie je ochotný platiť za služby , ako sú voda, elektrina spol. priestorov , upratovanie a pod.,neviem vlastne o aký § Zákona sa mám oprieť , jedine o tie § ,, ktoré hovoria o povinnosti uhrádzať platby vlastníkmi bytov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

On je spoluvlastníkom tých spoločných priestorov a má právo ich aj užívať ale aj má povinnosť ich udržiavať. Preto je spravodlivé dohodnúť platbu za spoločné priestory podľa podielu na spoločných priestorov.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

IVEB Pozri príspevok
Áno všetky zálohové platby si vlastníci odsúhlasili nadpolovičnou väčšinou hlasov . Zákon o vlastníctve bytov hovorí o povinnosti vlastníka platiť za služby spojené s bývaním , do fondu opráv a táto povinnosť nie je viazaná na to či v byte niekto býva ale nie. Tak si to vysvetľujem ja. Nakoľko vlastník bytu z titulu neobývania predmetného bytu oznamuje / nie žiada/ že nie je ochotný platiť za služby , ako sú voda, elektrina spol. priestorov , upratovanie a pod.,neviem vlastne o aký § Zákona sa mám oprieť , jedine o tie § ,, ktoré hovoria o povinnosti uhrádzať platby vlastníkmi bytov.
Presne o tie sa opri.

§7b
(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia. Spoločenstvo zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré vznikli pri výkone správy, až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Zodpovednosť za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva spoločenstvo v rámci zmluvy o spoločenstve, nesie vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv spoločenstvu.

§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.
(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Prosím poradiť
V bloku máme 77 vlastníkov a 13 nájomníkov. V zálohových predpisoch majú vlastníci niektoré položky s DPH. Nájomníci DPH nemajú, nakoľko správc SBD nie je platcom DPH. (Napr: za upratovacie práce platia vlastníci 48.- SK a nájomníci 40.- SK.) Mňa ako predsedu, to tiež zaujíma, ale veľa ludí sa ma už pýtalo, že ktoré položky v zálohových predpisoch majú mať DPH a ja žiaľ im neviem odpovedať. Prosím aspoň mi udajte link, kde sa to môžem dočítať. Ďakujem
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Asi soma aj tento príspevok, že žiadna reakcia alebo rada dosiaľ nie je. Neviem kde?! ale určite robím chybu. Mala som asi založiť novú tému. Teraz to isté sa mi stalo, pri téme "Daň z odmien" kde som už poprosila Richarda, nech ju uzavrie. Možná, že sa nevyjadrujem dostatočne jasne, zle formulujem otázku, alebo ju zle zaradím. Žeby nikoho tieto otázky nezaujímali alebo vedia na ne dať fundovanú odpoveď ?! alebo sa nesmie dávať na to odpoveď, prípadne reagovať. Nechcela som otvárať ďaľšiu novú tému " Plastové okná v Košiciach", lebo už bola v Žiline, tak som svoju otázku uložila tam, a ejhľa, žiadna reakcia! Je mi naozaj ľúto musím sa s tým zmieriť a na otázky mne dané,aby som sa opýtala na porade, budem odpovedať slovami - žiaľ, neviem to, nezistila som. Ďakujem.
Naposledy upravil Zitulda : 08.07.08 at 15:25 Dôvod: DODATOK: Nie som prívržencom vytvárania tém, napr: Muž ..... ......,takých tém by som z vlastného života, našla viac.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Zitka, tu nejde o to, že by Ti nechcel niekto odpovedať. Je to aj o náhode, či sa tu niektorý z poraďákov na Poradu dostane a nájde zrovna Tvoju otázku. Tu treba byť len trpezlivý, aj keď často "už včera bolo neskoro" :-).
K položkám s DPH je to takto. Môj osobný názor je taký, že zálohové predpisy sú vystavené úplne nesprávne. To, že správca je neplatiteľ DPH je len jeho vec (nevidím dôvod, aby ním aj bol) a neznamená to, že nájomníci majú mať inú cenu ako vlastníci. Služby a faktúry rozpočítavate tak ako vám prídu, t.j. s cenou aká vám bola vyfakturovaná teda aj s DPH. Nemá predsa logiku aby sa rozpočítavali náklady bez DPH a tobôž už žiadnu logiku nemá členenie na nájomníkov a vlastníkov v súvislosti s DPH. Náklady rozpočítavate všetkým podľa rovnakých kritérií a teda aj zálohy by mali mať rovnaké kritériá. Žiadal by som správcu o opravu a správne stanovenie predpisov.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem ako je to u vás ale zálohové predpisy by mali byť len na vlastníkov. Ako si to vlastník ošetrí s nájomníkom je to jeho vec. Pokial by som to mal robiť ja bol by medzi vlastníkom a nájomníkom len ten rozdiel, že by som nájomníkovi dal o jednu platbu viac a to je nájom za byt. Lenže ja sa osobne bavím vždy len s majiteľom bytu.
S nájomcom prídem oficiálne do styku vtedy keď sa odpisuje stav meračov, to je jedno akých. Pretože mi to musí podpísať, že to číslo ktoré tam je som si nevycucal z prsta.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Družstvo je vlastníkom bytov nájomcov a zároveň aj vašim správcom? Treba mu vysvetliť, že ani ostatní vlastníci nie sú plátcami DPH. DPH platí vždy konečný spotrebiteľ; kto nie je plátcom, nemôže si ju len odpočítať.

Za družstvo môže záväzky uhrádzať nájomca, treba sa s ním baviť. Keďže to nie je osobitne upravené v zákone o vlastníctve bytov, platí všeobecný kódex, napr.:

§ 492
Ustanovenia o záväzkoch, ktoré vznikajú zo zmlúv, sa použijú primerane aj na záväzky vznikajúce na základe iných skutočností upravených v zákone, ak niet osobitnej úpravy.
§ 534
Kto sa s dlžníkom dohodne, že splní jeho záväzok voči jeho veriteľovi, má voči dlžníkovi povinnosť poskytovať plnenie jeho veriteľovi. Veriteľovi z toho však priame právo nevznikne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať