Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

no tam je to ale tak, že je to práca do ktorej sa chce vrátiť, a preto bola rada, že jej dali na dobu neurčitú, tam ide o to, že mala byť vedúcou prevdzky, ale keďže otehotnela, nedali ju tam. Ma prisľúbené, že keď sa do roka vráti z materskej pôjde priamo na tú vedúcu a potom jej aj zdvihnú plat. Takže neviem teraz ako jej mám pomôcť. Snáď nájdeme nejakú prešmyčku, ktorou by sa to podarilo a mala by nárok na vyšie rodičovské. Čo vy na to???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
toria
no tam je to ale tak, že je to práca do ktorej sa chce vrátiť, a preto bola rada, že jej dali na dobu neurčitú, tam ide o to, že mala byť vedúcou prevdzky, ale keďže otehotnela, nedali ju tam. Ma prisľúbené, že keď sa do roka vráti z materskej pôjde priamo na tú vedúcu a potom jej aj zdvihnú plat. Takže neviem teraz ako jej mám pomôcť. Snáď nájdeme nejakú prešmyčku, ktorou by sa to podarilo a mala by nárok na vyšie rodičovské. Čo vy na to???
Keď ju chcú po MD zamestnať s vyšším platom, treba im ( myslím súčasnému zamestnávateľovi ) vysvetliť, že nech s ňou ukončia PP dohodou k 31.3.2007, a od 1.4.2007 ju zamestnajú s platom 25.911 Sk. Týmto úkonom jej zaplatia iba časť dohodnutej mzdy za obdobie 1.4.-10.4.2007, čo predstavuje 8637 Sk. Nástup na MD má 11.4.2007.
Myslím, že takto budú spokojní všetci.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

dobre to chápem-na mojom živom príklade-kedže ku koncu januára 2007 nastupujem na md a v súčasnosti som v pp na dobu neurčitú-od decembra idem na pn-ak by som sa kedykolvek v januári 2007 ešte pred nástupom na md zamestnala u iného zamestnávateľa s platom 25911sk-pričom by som rozviazala predchádzaujúci pp-moja materská by sa mi rátala z tohto posledného prac.vzťahu ? Alebo by som musela uzavrieť nový pp už teraz v decembri-a to kedykoľvek, nie len od 1.12.2006. Prosím odpovedzte mi, je koniec mesiaca a ja neviem ako vyriešiť moju situáciu...dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

viktora
dobre to chápem-na mojom živom príklade-kedže ku koncu januára 2007 nastupujem na md a v súčasnosti som v pp na dobu neurčitú-od decembra idem na pn-ak by som sa kedykolvek v januári 2007 ešte pred nástupom na md zamestnala u iného zamestnávateľa s platom 25911sk-pričom by som rozviazala predchádzaujúci pp-moja materská by sa mi rátala z tohto posledného prac.vzťahu ? Alebo by som musela uzavrieť nový pp už teraz v decembri-a to kedykoľvek, nie len od 1.12.2006. Prosím odpovedzte mi, je koniec mesiaca a ja neviem ako vyriešiť moju situáciu...dakujem
Úplne stačí keď ten nový PP uzavrieš pár dní pred nástupom na MD. Berie sa to ako vznik nového nemocenského poistenia, a ak spĺňaš podmienku platenia nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak MD ti bude vyplácaná z posledného PP.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

ráta sa do platenia nemocenského poistenia aj to, že som bola v priebehu tohto r.-2006 pn?
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

prepáčte, práve som prišla na to akú somarinku som napísala-kedže som v priebehu tých 2 rokov zamestnaná u 1 zamestnávateľa a pn som bola len v tomto roku 2 mesiace-znamená to, že tú podmienku splnam. mámk pravdu, nie? dakujeeem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jankasm
Úplne stačí keď ten nový PP uzavrieš pár dní pred nástupom na MD. Berie sa to ako vznik nového nemocenského poistenia, a ak spĺňaš podmienku platenia nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak MD ti bude vyplácaná z posledného PP.
Áno, máš.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

ešte otázočka-ak uzavriem zmluvu napr.od 1.1.2007 -môže byť na dobu určitú do 22.1.2007-a pri mzde 25911-aj ked by som si odpracovala napríklad len den a zvyšok by som mala neplatené voľno-aj tak by moju materskú posudzovali tak, že som mala na papieri 25 911- a z tejto sumy by sa mi rátala materská?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
viktora
ešte otázočka-ak uzavriem zmluvu napr.od 1.1.2007 -môže byť na dobu určitú do 22.1.2007-a pri mzde 25911-aj ked by som si odpracovala napríklad len den a zvyšok by som mala neplatené voľno-aj tak by moju materskú posudzovali tak, že som mala na papieri 25 911- a z tejto sumy by sa mi rátala materská?
Áno, ale je to komplikované - myslím pri prihlasovaní a odhlasovaní na NV. Ak vieš, kedy nastupuješ na MD, uzatvor nový PP tesne pred nástupom na MD (je jedno, či na dobu určitú alebo neurčitú), pričom stačí naozaj iba 1 deň na stanovenie nového RO a výpočet VZ.
0 0
Sia Sia

Sia je offline (nepripojený) Sia

Dobrý deň,
potrebovala by som od Vás radu.
Od 1.2.2006 až doteraz som SZCO pričom nemocenské si neplatím.
V roku 2008 okolo marca plánujem ísť na materskú dovolenku, z tohto dôvodu sa chcem isť dobrovolne nahásiť na nemocenské od januára 2007, aby som mala splnenú podmienku 270 dní. Ale v 05/2007 rozmýšlam zrušiť živnosť a neviem aký to bude mať vplyv na nemocenské, pretože by som sa chcela ísť nahlásiť na OUP. Aké bude moje rozhodujúce obdobie? A ešte je tu možnosť zamestnanť sa, v ktorom období by to bolo dobré? A tiež by som potrebovala poradiť z akej sumy a kedy by som mala platiť nemocenské, aby som využila možnosť mať maximálne nemocenské.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Je tu viac otázok
1. ak chceš aby si mala MD z max. VZ z DNP v r. 2008 tak sa prihlás ako píšeš a stačí ti teraz platiť zo 7600 a k 30.11.07 sa odhlás z DNP. A znova sa prihlás z max.VZ napr. 27.12.07 teraz je 25911 /ale tento bude v tom období iní/. A RO pre výpočet MD sa bude počítať z max. VZ. z obdobia 12/07. A následne dať zmenu platby na platenie od 1.1.2008 z min. VZ.
2. ak si ako SZČO neplatíš nemocenské, tak nárok na dávky v PN nemáš, lebo nesplňaš podmienku poistenia 270 dní za pos. 2 roky.
3. ak sa chceš zamestnať tak je to možné, ale aby si mohla mohla poberať dávky v PN tiež musíš splňať 270 dní. A ak by si bola zamestnaná až do odchodu na MD, tak treba dať pozor v 12/07 na platby na NP, aby súčet platieb zo zamestnania a z DNP nebol vyšší ako bude platný max.VZ. Potom v práci bude si treba vziať nepl. voľno.
A ešte pozor na to, aby odvody z práce /neviem akú mzdu tam budeš mať/ a odvody z min. mzdy počas roka 2007 neboli vyššie ako je max. VZ.
A ak budeš zamestnaná, tak budeš mať nárok na 2 MD a ak to vhodne skombinuješ, tak obe z max.VZ. Ale pozri si celý serial o MD od p. Mihála tu:
http://www.porada.sk/f86-rady-z-pora...d-newfont.html
To je môj pohľad na vec.
Naposledy upravil Manual : 29.12.06 at 09:44
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Ahojte, chcela by som sa spýtať, za kamarátku, ktorá je už tehotná.
Po škole odišla do zahraničia, potom bola doma dobrovolne nezamestnaná. Teraz pracuje v jednej firme od 9/06 do 31.12.2006. Na materskú odchádza v 7/07. Bude mať nárok na materskú, ak nebude pracovať od 01-07/07?.
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jankajese
Ahojte, chcela by som sa spýtať, za kamarátku, ktorá je už tehotná.
Po škole odišla do zahraničia, potom bola doma dobrovolne nezamestnaná. Teraz pracuje v jednej firme od 9/06 do 31.12.2006. Na materskú odchádza v 7/07. Bude mať nárok na materskú, ak nebude pracovať od 01-07/07?.
Ďakujem
Tu je citácia zo Zákona o SP a treba si spočítať dni poistenia.
Podmienky nároku na materské

§ 48
Na začiatok


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(7) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(8) Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské.

(9) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(10) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

jankajese
Ahojte, chcela by som sa spýtať, za kamarátku, ktorá je už tehotná.
Po škole odišla do zahraničia, potom bola doma dobrovolne nezamestnaná. Teraz pracuje v jednej firme od 9/06 do 31.12.2006. Na materskú odchádza v 7/07. Bude mať nárok na materskú, ak nebude pracovať od 01-07/07?.
Ďakujem
cize tak ako napisal manual, podmienkou nie je ci pracuje ale ci je nemocensky poistena. ak nebude pracovat, moze sa dobrovolne nemocensky poistit. vtedy by splnila podmienku trvania 270 dni nemocenskeho poistenia a mohla by poberat materske. v opacnom pripade nema narok.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ale 270 dní DNP už do 7/07 nestíha.
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Takže sa aj tu vzťahuje podmienka 270 dní nemocenského poistenia.
Keďže zatial nemá iné zamestnanie od januára 2007, tým asi statí možnosť poberať materské... Viete niečo poradiť ?

Sleduje sa to takto aj v prípade, ak zamestnanec napr. po dvoch mesiacoch v zamestnaní bude práceneschopný, nebude mať nárok na náhradu príjmu a následne na nemocenské ak v posledných dvoch rokoch nebol nemocenský poistený tých 270 dní?
0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

manual preco by nestihala? ved pise ze bola od septembra zamestnana tak predpokladam ze nemocenske ma zaplatene za 4 mesiace, staci ak si bude teda aspon dalsich 5 mesiacov platit dobrovolne a materske dostane.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ak chce dostávať PN alebo materské z DNP, tak v ňom musí splniť 270 dní, nedajú sa spočítavať dni poistenia z prac. pomeru a z DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Isabel
manual preco by nestihala? ved pise ze bola od septembra zamestnana tak predpokladam ze nemocenske ma zaplatene za 4 mesiace, staci ak si bude teda aspon dalsich 5 mesiacov platit dobrovolne a materske dostane.
Nemocenské poistenie zamestnanca a dobrovoľné nemocenské poistenie NIE JE MOŽNÉ KOMBINOVAŤ. Takže musí mať osobitne 270 dní NPZ a 270 dní DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankajese
Sleduje sa to takto aj v prípade, ak zamestnanec napr. po dvoch mesiacoch v zamestnaní bude práceneschopný, nebude mať nárok na náhradu príjmu a následne na nemocenské ak v posledných dvoch rokoch nebol nemocenský poistený tých 270 dní?
V prípade poberania nemocenského u zamestnanca sa podmienka 270 dní neuplatňuje, takže zamestnanec má nárok na náhradu príjmu aj na nemocenské od 1. dňa zamestnania.
Takže, ak je kamarátka tehotná, môže ísť na PN po ukončení pracovného pomeru v 01/2007 (do 42 dní platí ochranná lehota), a bude dostávať nemocenské ako 55 % jej príjmu z 09-12/2006 (od 4. dňa PN). Nemocenské jej bude platiť od 1. dňa SP.
A ak nebude mať nárok na materské, môže aj od 07/2007 dostávať ďalej nemocenské (ak to lekár zváži vzhľadom na jej zdravotný stav ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať