Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
suzuka
Poradaci ste super, aj ked som "za mlakou", vzdy tu najdem odpoved. Prosim, pomozte mi pri vypocte materskej.
SZCO od roku 2003 a stale trva. V roku 2005 platila do SP nasledovne:
do jula z minima od jula bol VZ 14026 Sk. V juli '06 sa jej VZ znizi na 11672 Sk.
Sucasne je tato SZCO aj zamestnancom (ucitel) v nasledovnych obdobiach: 1.11.2004 - 30.6.2005 (hruba mzda cca 8000,-)
1.9.2005 - 30.6.2006. (hruba mzda cca 14000,-)
Termin porodu = 23.10.2006
Bude mat narok na materske z obidvoch poisteni aj ked ukoncila zamestnanie k 30.6.2006?
Ma pre nu vyznam sa na par dni pred nastupom na matersku znovu zamestnat (s max. VZ)?
Dostavala by potom maximalnu matersku zo zamestnania + to co jej vyde z poistenia ako SZCO?
Dakujem.
Na SZČO nie je nutné prihliadať, ale ako zamestnanec by mohla byť zamestnaná ešte aspoň 30 dní z maxima 25.911 Sk tesne pred pôrodom - alebo nástupom na MD.
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Dakujem Tono, to bolo rychle. Preco aspon 30 dni? Ved 270 dni splna, ci nie? A aky VZ na materske pre nu plati ako SZCO? Je to tych 14tis, alebo 11tis.?
Naposledy upravil suzuka : 02.07.06 at 21:15 Dôvod: doplnenie
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Poradi mi, prosim, niekto s tym konkretnym vypoctom materskej?
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

ajobs
1. žena, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov, nie je na materskej, ale rodičovskej dovolenke. Táto je do 3 rokov veku dieťaťa platená rodičovským príspevkom, nad 3 roky iba v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,
2. ak nikde nepracuje ( na pracovnú zmluvu ), štát za ňu platí zdravotné a dôchodkové poistenie ( dôchodkové poistenie je časť sociálneho poistenia ). Neplatí za ňu nemocenské poistenie, ani poistenie v nezamestnanosti,
3. nemusí byť evidovaná na ÚP - ovšem ak má nárok na podporu, môže byť evidovaná a poberať podporu,
4. na DoVP môže pracovať - ak nie je na ÚP bez ohľadu na výšku odmeny do 300 hodín ročne, ak je evidovaná na ÚP iba do 64 hodín a 3200 Sk mesačne.
Aj keď píšem oneskorene ďakujem za odpoveď. Volal som aj po úradoch, odpoved som dostal , ale u poraďakov je odpoveď fundovaná aj v konkretnostiach. To je jedno na aký typ otázky sa človek opýta.
PS: Moja myšlienka: Ak by niektorí poraďaci robili v štátnej správe /daňový
úrad, socialna poisťovňa, ZP, úrad práce ... e.t.c , tak štátna správy by
bola profesionalnejšia...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jano22
Aj keď píšem oneskorene ďakujem za odpoveď. Volal som aj po úradoch, odpoved som dostal , ale u poraďakov je odpoveď fundovaná aj v konkretnostiach. To je jedno na aký typ otázky sa človek opýta.
PS: Moja myšlienka: Ak by niektorí poraďaci robili v štátnej správe /daňový
úrad, socialna poisťovňa, ZP, úrad práce ... e.t.c , tak štátna správy by
bola profesionalnejšia...
Ale kde by zobrali na to peniaze, aby ma primerane zaplatili.:p
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
Na SZČO nie je nutné prihliadať, ale ako zamestnanec by mohla byť zamestnaná ešte aspoň 30 dní z maxima 25.911 Sk tesne pred pôrodom - alebo nástupom na MD.
Ale materské bude dostávať aj zo SZČO aj zo zamestnania.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Ale materské bude dostávať aj zo SZČO aj zo zamestnania.
Áno, ak splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia SZČO v posledných 2 rokoch. VZ na výpočet materského by mal byť rok 2005.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Existuje ešte možnosť brať materskú z dvoch zamestnaní?
Napr. zena pracuje u jedneho zamestnavatela, tam si zoberie neplatene volno od zaciatku dalsieho mesiaca, pocas ktoreho sa zamestna v inej firme na par dni do nastupu na matersku. (v oboch bude mat max vymeriavaci zaklad)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Existuje možnosť brať materskú z dvoch zamestnaní, ale po 1.8. už nie celkom tak ako si napísal. V prvom zamestnaní si zoberie neplatené voľno posledný mesiac pred materskou. V tomto mesiaci sa zamestná u druhého zamestnávateľa, u druhého potom môže dosiahnuť maximálny VZ. U prvého nastúpi späť do práce, druhé zamestnanie môže naďalej trvať ale z prvého sa jej bude počítať materská z VZ z minulého roku. T.j. získa materskú z VZ z minulého roku z 1.zamestnania + maximálneho VZ z 2.zamestnania.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
a pokial uz nepracuje v tej firme co minuly rok?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak sa jej počíta VZ od začiatku zamestnania do konca mesiaca pred materskou. AK je neplatené voľno, tie dni sa pri výpočte DVZ nezapočítavajú (podobne ako pri PN).
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Takze ak pracuje v jednej firme od februara a nastup na matersku je napr 10.9., tak si vezme na august neplatene volno a zamestna sa od augusta aj v novej firme a v septembri bude v obidvoch.. Ci uz som to doplietol a takto to nepojde?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak by to mohlo byť.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, chcela by som sa nieco opýtať. Kamarátka mi povedala, že ona nemôže byť teraz tehotná ani náhodou, lebo by nedostala matersku, pretože nepracuje ešte jeden celý rok u zamestnávateľa. Je to naozaj tak, že až po roku má nárok na materskú?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik
Ahojte, chcela by som sa nieco opýtať. Kamarátka mi povedala, že ona nemôže byť teraz tehotná ani náhodou, lebo by nedostala matersku, pretože nepracuje ešte jeden celý rok u zamestnávateľa. Je to naozaj tak, že až po roku má nárok na materskú?
Podmienky nároku
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

Do obdobia 270 dní sa (po 31. júli 2006) započítava (uvedené platí, ak pôrod nastal po 31. júli 2006)
  • obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (ak sa nárok na materské uplatnil z povinného nemocenského poistenia zamestnanca)
  • obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (ak sa nárok na materské uplatnil z povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby)
Naposledy upravil Tweety : 02.08.06 at 09:46
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

270 dní sa myslí kalendárnych??
A ako by to bolo v mojom prípade, ak som od 10.01.2005 pracovala u jedneho zamestnávateľa. 16.07.2006 som ukoncila pp, a 19.07.2006 som nastupila do prace ale ku tomu istemu zametnávatelovi.??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik
270 dní sa myslí kalendárnych??
A ako by to bolo v mojom prípade, ak som od 10.01.2005 pracovala u jedneho zamestnávateľa. 16.07.2006 som ukoncila pp, a 19.07.2006 som nastupila do prace ale ku tomu istemu zametnávatelovi.??
Máš viac ako potrebných 270 dní, vznikne Ti nárok na materské.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Moja sestra plánuje 3. dieťa, momentálne poberá rodičovský príspevok (reťazové rodičovské dovolenky).
Dá sa nejako docieliť aby dostávala potom vyššiu materskú (resp. 2x)? Dobrovoľne sa poistiť?
Naposledy upravil Mirka D : 03.08.06 at 11:51
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Tweety
Máš viac ako potrebných 270 dní, vznikne Ti nárok na materské.
Takze nevadi ak sa ukonci prac. pomer? Ďakujem za radu.:p
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Mirka D
Moja sestra plánuje 3. dieťa, momentálne poberá rodičovský príspevok (reťazové rodičovské dovolenky).
Dá sa nejako docieliť aby dostávala potom vyššiu materskú (resp. 2x)? Dobrovoľne sa poistiť?
Dalo by sa počas tehotenstva zamestnať na 1 mesiac s max. VZ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať