Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Ako je to s mamičkami, ktoré sú na rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa a má zamestnávateľa. V roku 2007 napr. február sa narodí ďalšie dieťatko. Má nárok na materskú? A keďže nemá v roku 2006 VZ=0 lebo čerpala rodičovku dovolenku, stačilo by prísť do práce na 4 hod. denne s maximálnym VZ tak na týždeň. V takomto prípade nemusí uzatvárať nový pracovný pomer nie?
Alebo nepôjde do práce vôbec a na Potvrdenie pre SP uvediem pravdepodobný VZ maximálny?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tomare
Ako je to s mamičkami, ktoré sú na rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa a má zamestnávateľa. V roku 2007 napr. február sa narodí ďalšie dieťatko. Má nárok na materskú? A keďže nemá v roku 2006 VZ=0 lebo čerpala rodičovku dovolenku, stačilo by prísť do práce pred pôrodom na 4 hod. denne s maximálnym VZ tak na týždeň. V takomto prípade nemusí uzatvárať nový pracovný pomer nie?
Má nárok na materské - do 270 dní poistenia sa počíta aj doba prerušenia poistenia kôli roičovskej dovolenke. Keďže VZ v r.2006 by bol 0, počíta sa jej pravdepodobný zárobok, t.j. v princípe stačí zmeniť pracovnú zmluvu a uviesť jej tam základnú mzdu nejakých 26000 Sk.
0 0
paulag paulag

paulag je offline (nepripojený) paulag

Prosím o radu k môjmu prípadu:
Som na rodičovskej dovolenke od 05/2004, ktorá mi končí v novembri 2006. Na ďaľšiu materskú pravdepodobne nastúpim 27.12.2006 /termín pôrodu 08.02.2007/. Na 4 týždne by som do zamestnania najradšej nenastúpila, vzhľadom k veľkej vzdialenosti k bydlisku /200km/ a prvému dieťaťu, tiež vzhľadom k zmene vlastníkov, vedeniu, interným predpisom v spoločnosti a krátkosti času/+Vianoce/ k nástupu na druhú materskú. V súčasnosti mi platí mesačná mzda, ktorá sa skladá z fixnej čiastky a variabilnej, vyplácanej v zmysle zásad o odmeňovaní/ toto ale v spoločnosti všeobecne už neplatí, prebrali sa zásady zahraničnej firmy/. Do nástupu na prvú materskú som bola nepretržite zamestnaná zhruba 5 rokov. Neviem ako mám postupovať, aby som mala materskú aspoň relatívne prijateľnú. Predpokladala som PN prípadne OČR na tie 4 týždne. Teraz mám pochybnosti, či si tým spôsobom nepokazím materskú.Do spoločnosti už pravdepodobne kvôli vzdialenosti nenastúpim ani po skončení druhej materskej.
Za Vaše rady vopred ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
paulag
Prosím o radu k môjmu prípadu:
Som na rodičovskej dovolenke od 05/2004, ktorá mi končí v novembri 2006. Na ďaľšiu materskú pravdepodobne nastúpim 27.12.2006 /termín pôrodu 08.02.2007/. Na 4 týždne by som do zamestnania najradšej nenastúpila, vzhľadom k veľkej vzdialenosti k bydlisku /200km/ a prvému dieťaťu, tiež vzhľadom k zmene vlastníkov, vedeniu, interným predpisom v spoločnosti a krátkosti času/+Vianoce/ k nástupu na druhú materskú. V súčasnosti mi platí mesačná mzda, ktorá sa skladá z fixnej čiastky a variabilnej, vyplácanej v zmysle zásad o odmeňovaní/ toto ale v spoločnosti všeobecne už neplatí, prebrali sa zásady zahraničnej firmy/. Do nástupu na prvú materskú som bola nepretržite zamestnaná zhruba 5 rokov. Neviem ako mám postupovať, aby som mala materskú aspoň relatívne prijateľnú. Predpokladala som PN prípadne OČR na tie 4 týždne. Teraz mám pochybnosti, či si tým spôsobom nepokazím materskú.Do spoločnosti už pravdepodobne kvôli vzdialenosti nenastúpim ani po skončení druhej materskej.
Za Vaše rady vopred ďakujem.
Odporúčam nasledovný postup. V tvojom zamestnaní ukončiť k 30.11.2006 pracovný pomer a od 1.12.2006 sa zamestnať v "spriaznenej" firme s vymeriavacím základom 25.911 Sk na mesiac, 27.12.2006 môžeš kľudne odísť na MD, táto sa ti bude počítať z rozhodujúceho obdobia 1.12.2006-26.12.2006 a bude predstavovať 55% uvedeného VZ. Takže v mesiaci s 31 dňami bude materské 14.252 Sk, v mesiaci s 30 dňami bude 13.792 Sk. Predpokladám, že splníš podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch ako zamestnanec.
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

Prosím, poradte mi, niekde mi povedali, že pokial som v roku 2006 pracovala (ako zamestnanec) a aj v roku 2006 nastúpila na materskú dovolenku (22.07.) som povinná tento materský príspevok na konci roka zdaniť. Je to pravda?
Ďakujem. Hexa
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

allimpex
Prosím, poradte mi, niekde mi povedali, že pokial som v roku 2006 pracovala (ako zamestnanec) a aj v roku 2006 nastúpila na materskú dovolenku (22.07.) som povinná tento materský príspevok na konci roka zdaniť. Je to pravda?
Ďakujem. Hexa
Materské vyplácané Sociálnou poisťovňou sa určite !!! nezdaňuje.
0 0
paulag paulag

paulag je offline (nepripojený) paulag

Ďakujem Tonovi aj súhlasiacim. Prosím Vás, platí to isté aj keď pôjdem na PN na tie 4 týždne pred nástupom na MD u terajšieho zamestnávateľa? On mi ale potvrdí v pracovnej zmluve potrebný základný plat/ pri ukončení RD a nástupe na PN na 4 týždne/? Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
paulag
Ďakujem Tonovi aj súhlasiacim. Prosím Vás, platí to isté aj keď pôjdem na PN na tie 4 týždne pred nástupom na MD u terajšieho zamestnávateľa? On mi ale potvrdí v pracovnej zmluve potrebný základný plat/ pri ukončení RD a nástupe na PN na 4 týždne/? Ďakujem.
A ty chceš ísť na PN ešte u súčasného zamestnávateľa ? Veď si na rodičovskej dovolenke ?? Neviem, či si pochopila princíp výpočtu tvojho materského - musíš uzatvoriť NOVÉ ZAMESTNANIE so začiatkom 1.12.2006, alebo chceš ísť na PN už v novom zamestnaní ? No, nerozumiem tomu.
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Dobry den,
zhrnutim info by som vas chcela poprosit o "odobrenie":

predpokladany termin porodu mam 23.12.2006
Ukoncim pracovny pomer u sucasneho zamestnavatela A dna, napr.31.10.
Nasledne sa zamestnam u toho isteho zamestnavatela A od 1.11.2006, s vymeriavacim zakladom 25.911,-
Zhruba cca.10.11. ma doktor vypise na MD

A mozem si ju pokojne uzivat so zvysenym materskym ALEBO je tu problem?

1. Novy pracovny pomer MUSIM uzatvorit u uplne ineho zamestnavatela B
2. Terminy ukoncenia pomeru a zacatia noveho su volene nevhodne
3. Co s nahradou nevycerpanej dovolenky? nechat preplatit v oktobri, alebo v novembri, kedze sa tento prijem zahrna do vymeriavacieho zakladu, co je pre mna vyhodnejsie?

A este jedna mysicka zakonmi. Ako dokladovat na SP, ze som osamelo zijuca matka a teda mam pravo na poberanie materskej 37 tyzdnov? Staci cestne prehlasenie a ze v mojom byte nema nikto iny trvaly pobyt?

Dakujem velmi mocno za vase pripomienky.
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

somij
Materské vyplácané Sociálnou poisťovňou sa určite !!! nezdaňuje.
Ďakujem, myslela som, že to bude neaky omyl.
hexa
0 0
paulag paulag

paulag je offline (nepripojený) paulag

Ďakujem Tono za reakciu, moja otázka je: Končí mi súčasná RD 31.11.2006. Nástup na novú MD podľa termínu pôrodu(8.2.2007) je 28.12.2006. Ostanem zamestnaná u pôvodného zamestnávateľa, ale nastúpim len na niekoľko dní.V období od 1.12. do 27.12.2006 som uvažovala o PN aspoň na 2 - 3 týždne( kvôli spomínaným okolnostiam). Ovplyvní to výšku môjho materského príspevku na nastávajúcej MD? Ak mi v pracovnej zmluve od 1.12.2006 (po ukončení súčasnej RD) terajší zamestnávateľ potvrdí základný plat tých požadovaných cca 26000 Sk splním podmienku na maximálnu materskú? Alebo PN v decembri 2006 ovplyvní výšku príspevku? Ide mi o to, že sa chcem dohodnúť s terajším zamestnávateľom, nemám "spriazneného". Prepáč, že píšem nezrozumiteľne. Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil paulag : 28.09.06 at 14:50 Dôvod: chyba
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

paulag
Ďakujem Tono za reakciu, moja otázka je: Končí mi súčasná RD 31.11.2006. Nástup na novú MD podľa termínu pôrodu(8.2.2007) je 28.12.2006. Ostanem zamestnaná u pôvodného zamestnávateľa, ale nastúpim len na niekoľko dní.V období od 1.12. do 27.12.2006 som uvažovala o PN aspoň na 2 - 3 týždne( kvôli spomínaným okolnostiam). Ovplyvní to výšku môjho materského príspevku na nastávajúcej MD? Ak mi v pracovnej zmluve od 1.12.2006 (po ukončení súčasnej RD) terajší zamestnávateľ potvrdí základný plat tých požadovaných cca 26000 Sk splním podmienku na maximálnu materskú? Alebo PN v decembri 2006 ovplyvní výšku príspevku? Ide mi o to, že sa chcem dohodnúť s terajším zamestnávateľom, nemám "spriazneného". Prepáč, že píšem nezrozumiteľne. Ďakujem za odpoveď.
Ja myslím, že PN neovplyvní v tomto prípade výšku materského. Pretože keď v tom mesiaci nič neodpracuješ, použije sa pravdepodobný VZ, ktorý bude podľa zmluvy 26000 mesačne.
Len pozor na to, že ten pracovný pomer musíš najprv so zamestnávateľom ukončiť, normálne ťa poodhlasuje z poisťovní. Na druhý deň PP znovu uzatvoríte a znovu ťa poprihlasuje. Nestačí len zmena tvojej mzdy v praconej zmluve.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evulik
Dobry den,
zhrnutim info by som vas chcela poprosit o "odobrenie":

predpokladany termin porodu mam 23.12.2006
Ukoncim pracovny pomer u sucasneho zamestnavatela A dna, napr.31.10.
Nasledne sa zamestnam u toho isteho zamestnavatela A od 1.11.2006, s vymeriavacim zakladom 25.911,-
Zhruba cca.10.11. ma doktor vypise na MD

A mozem si ju pokojne uzivat so zvysenym materskym ALEBO je tu problem?

1. Novy pracovny pomer MUSIM uzatvorit u uplne ineho zamestnavatela B
2. Terminy ukoncenia pomeru a zacatia noveho su volene nevhodne
3. Co s nahradou nevycerpanej dovolenky? nechat preplatit v oktobri, alebo v novembri, kedze sa tento prijem zahrna do vymeriavacieho zakladu, co je pre mna vyhodnejsie?

A este jedna mysicka zakonmi. Ako dokladovat na SP, ze som osamelo zijuca matka a teda mam pravo na poberanie materskej 37 tyzdnov? Staci cestne prehlasenie a ze v mojom byte nema nikto iny trvaly pobyt?

Dakujem velmi mocno za vase pripomienky.
Áno, je to tak. Pracovný pomer môže byť uzatvorený v akejkoľvek firme, teda v A, B, či C - je to jedno. Ak bude tvoj nový PP uzatvorený 1.11.2006, a na MD nastúpiš 10.11.2006, potom rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bude 1.11.2006-9.11.2006. Za toto obdobie musíš zarobiť 7774 Sk.
Čo sa týka dovolenky, treba ju vyčerpať v októbri 2006, príp. po ukončení PP si ju nechať preplatiť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Ja myslím, že PN neovplyvní v tomto prípade výšku materského. Pretože keď v tom mesiaci nič neodpracuješ, použije sa pravdepodobný VZ, ktorý bude podľa zmluvy 26000 mesačne.
Len pozor na to, že ten pracovný pomer musíš najprv so zamestnávateľom ukončiť, normálne ťa poodhlasuje z poisťovní. Na druhý deň PP znovu uzatvoríte a znovu ťa poprihlasuje. Nestačí len zmena tvojej mzdy v praconej zmluve.
Dal som súhlas, a ešte napíšem, že pokiaľ budeš na PN v decembri, aj tak prvých 10 dní platí tvoj zamestnávateľ náhradu mzdy, potom už nemocenské platí SP, bude sa to počítať podobne ako materské z nového VZ, čiže z 25911 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako vidím, veľa poraďáčiek - budúcich mamičiek, sa chystá ukončiť svoje "staré" zamestnanie a začať nový život v novom zamestnaní s tým správnym platom.

Všetci sme zvedaví, ako to dopadne. Nezabudnite nás informovať (či je malé zdravé a materská dostatočne vysoká).
0 0
ninai ninai

ninai je offline (nepripojený) ninai

Dobry den,
chcem za spytat, či je to aktualne aj pri planovanom nastupe na matersku dovolenku 20.5.2007.

Jozef Mihál
linko: materská za 1 deň je daná ako 55% z tzv. denného vymeriavacieho základu (DVZ).
DVZ je daný ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec platil poistné na nemocenské poistenie v tzv. rozhodujúcom období (RO) a počtu dní RO. Rozhodujúce obdobie je v zásade minulý rok ale v prípade prerušenia poistenia sa RO určuje odo dňa nasledujúceho po prerušení.

Príklad.
XY je zamestnaná vo firme ABC od roku 2002.
K 1.5.2005 nastupuje na MD.
Jej RO by v zásade mal byť rok 2004.
Za rok 2004 mala súčet vymeriavacích základov na nemocenské poistenie 109800 Sk. Poistenie v roku 2004 platila celých 366 dní, nebola PN, na OČR, nemala neplatené voľno a pod.
DVZ počítaný z RO ako roka 2004 by bol 109800 Sk deleno 366 dní = 300 Sk/deň
55% z DVZ = 165 Sk materská na deň.

XY si zoberie od 1.4.2005 do 25.4.2005 neplatené voľno. Dochádza tak k prerušeniu poistenia. Od 26.4.2005 znovu pracuje, za tie 4 dni bude jej mzda 3592 Sk.
RO pre výpočet materskej bude vďaka prerušeniu už nie rok 2004, ale obdobie od 26.4.2005 do 30.4.2005.
DVZ počítaný z tohto RO bude 3592 Sk deleno 5 dní = 718,40 Sk/deň

55% z DVZ = 395,12 Sk materská na deň.
V mesiaci s 30 dňami bude materská 11854 Sk.
V mesiaci s 31 dňami bude materská 12249 Sk.

Takže na to je dobré to prerušenie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ninai
Dobry den,
chcem za spytat, či je to aktualne aj pri planovanom nastupe na matersku dovolenku 20.5.2007.
Nie, prerušenie neplateným voľnom už nemá vplyv na zmenu rozhodujúceho obdobia.
0 0
ninai ninai

ninai je offline (nepripojený) ninai

Dobry den,

chcem sa spytat, či fígeľ s prerušením platenia nemocenského poistenia, tak aby sa rozhodujúce obdobie počítalo až po tomto prerušení, platí naďalej resp. pri plánovanom nástupe na MD od 25.5.2007.
Mám na mysli to, že ak budem mať napríklad absenciu od 10.-20.5.07 a potom nastúpim od 20.-25.5.07, RO bude tychto päť dní.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

mám otázku:
už som tu písala o tom, že sestra má ísť na materskú 11.4.07, ale s tým, že PZ mala na dobu určitú do 28.2.07, takže keby sa jej ukončil PP a zamestnanli by sme ju od 1.3.07 mala by vymeriavací základ z tej mzdy, ktorú jej dáme my???

Ale pozor, jej zamestnávateľ jej zmluvu zmenil a je na dobu neurčitú, ako sa teraz postarať o to, aby mala vyšiu materskú. Keďže zarába nejakých 9500,- Skk v čistom rada by som jej pomohla, aby počas rodičovskej mala nejaký vyšší príspevok.

Týmto žiadam kompetentných o radu ako to teraz riešiť!!!!

Srdečná vďaka
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Podľa môjho názoru, treba ukončiť pracovný pomer dohodou, alebo výpoveďou zo strany zamestnanca a potom ju zamestnať s vyšším platom.
Možno by to mohlo byť napr. takto : zamestnanec požiada o zvýšenie platu, zamestnávateľ to odmietne a zamestnanec dá výpoveď, ktorú zamestnávateľ prijme. Potom si to zamestnávateľ rozmyslí s tým platom a ponúkne zamestnancovi vyšší plat, s čím zamestnanec súhlasí a nastúpi opäť do pracovného pomeru. Opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať