Zavrieť

Porady

Starkl

maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Včera sa mi dostal do rúk katalóg Starkla. Sú tam krásne veci, tak sa chcem opýtať aké s ním máte skúsenosti. Či je to také keď to doma podrastie pekné, ako na tých obrázkoch.
Ďakujem
Usporiadat
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
Treba si uvedomiť že Pekanový orech je dospelá rastlina s malou korunkou a garanciou ujatia, čiže ak by sa pestovateľovi náhodou neujala, tak rastlinky danú rastlinu nahradia ,vymenia rovnako ako stromček za 5 eur. Treba čítať a čítať...veď koľko by ste čakali, kým vám vyrastie :-) a kto ju chce, tak si ju kupi....
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

No ja súhlasím,že garantujú....všetci garantujú,jedni to majú napísané aj červeno,ale za to,že to prevezú z juhu na sever chcieť
nekresťanský "príplatok " ....stále platí,že oni to nedorábajú len sú priekupníci . Máš pravdu,že kto chce kúpi...a kvoli tomu 1.000 km nepôjdem,ale kto tam dovolenkuje v kvetináči si dovezie...a v porovnaní s rastlinkami.sk za pár korún...



http://www.vivaigabbianelli.it/frutt...ita_online.htm
http://www.ingegnoli.it/negozio/inde...noinensis.html
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Starkl sa mi páči , lebo keď som reklamoval suchú asiminu trilobu čo mi poslali ,telefón mi zdvihla dáma a predstavila sa mi že Veronika Suchá .
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

nefertiti7 Pozri príspevok
Treba si uvedomiť že Pekanový orech je dospelá rastlina s malou korunkou a garanciou ujatia, čiže ak by sa pestovateľovi náhodou neujala, tak rastlinky danú rastlinu nahradia ,vymenia rovnako ako stromček za 5 eur. Treba čítať a čítať...veď koľko by ste čakali, kým vám vyrastie :-) a kto ju chce, tak si ju kupi....
Všimla si si pre aké teplotné pásmo je pekanový orech určený, do -15C, ani Komárno, ak si mám vybrať medzi obyč. orechom a pekanovým jednoznačne
náš tradičný orech, väščie jadro, tenšia škrupina a lepšia chuť a hlavne odolnejší, keď zamrzne, niet predajcu ktorý by strom vymenil a cena .
Dorastá do výšky 20 m, ako sa takýto strom dá chrániť aby nevymrzol, ale tá výška mu v našich podmienkach nehrozí.
Naposledy upravil pmajap : 11.02.12 at 18:25
0 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
Ale je dobré, že to tam je vôbec je uvedené, do akých pestovateľských podmienok je určený. Keďže v dnešnej dobe sú mrazy aké sú, aj v teplejších oblastiach , na juhu mrzne a hlboko pod nulou. Z vlastných skúsenosti to viem napr. pestujem v záhrade figovník, ktorý je tiež určený do teplejších oblastí na pestovanie v záhrade alebo potom len v črepníku. Ja ho pestujem celý rok v záhrade. Minulý rok bolo aj -20 stupňov a figovník plodil, takže nie je to len o tom či je vhodný do tej ktorej oblasti a nemusí ani namrznúť. V južných oblastiach bude mať tento orech len výhodu. Stačí vhodná ochrana v mladosti, kým nevyrastie a dostatočne nezosilnie. Jasné, že je nelogické obaľovať 20 m strom, v našich podmienkach do týchto výšok nedorastie tak skoro.
pmajap Pozri príspevok
Všimla si si pre aké teplotné pásmo je pekanový orech určený, do -15C, ani Komárno, ak si mám vybrať medzi obyč. orechom a pekanovým jednoznačne
náš tradičný orech, väščie jadro, tenšia škrupina a lepšia chuť a hlavne odolnejší, keď zamrzne, niet predajcu ktorý by strom vymenil a cena .
Dorastá do výšky 20 m, ako sa takýto strom dá chrániť aby nevymrzol, ale tá výška mu v našich podmienkach nehrozí.
0 0
katka508 katka508

katka508 je offline (nepripojený) katka508

Milí zahradkári, vie mi niekto poradiť? Vlani som kupila od Starkla stĺpovitú čerešňu a marhuľu, chystám sa ich postriekať ale neviem ako a či vôbec urobiť nejaký strih???
Má niekto s tým skúsenosť?? Ďakujem
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Ja mám stĺpovité jablone, som spokojná, ale tiež budem rezať, ale len ozaj také malé"výčnelky". Tie dlhšie, lebo aj také sú, už nechám. Aspoň som o tom tak čítala....bude rodiť na viacerých konárikoch. Tie stĺpovité stromky netreba chápať, že majú byť ...jeden prút.
0 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
Keďže pri stĺpovitých formách ovocných druhov je dominantný len terminál, dreviny nemajú nejaké vysoké nároky na rez. Upravujete len výšku. Tú je možné redukovať zakrátením terminálu a v mieste rezu môžu narásť 2 – 3 nové terminály, ale stĺpovitý rast zostáva zachovaný.
2 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

A aké sú po chuťovej stránke tie stĺpovité jablone? Ja mám dosť vysoké nároky na jablká, chutia mi hlavne odrody Pinova, Jonagold atď a chutili mi aj Rubinola a Topaz (tie akože netreba postrekovať) aj ked na tie prvé dve nemajú. Ak mi ide o veľkosť stromu, v tomto prípade malý vzrast, zoberiem podpník M9 a v mojom prípade MM106 a som vybavený. Stĺpovité jablobe spomínajú v súvislosti s nie najlepšími chuťovými vlastnosťami a hlavne krátkou dobou skladovania, takže ja si ešte počkám na niečo lepšie.
Sú pekanové orechy (stromy) vhodné aj do našich podmienok, len je sakra problém ich zohnať. 100ku by som nezacáloval ani náhodou a hlavne nie za odolnosť do -15. Ja to napríklad ani neriešim, lebo nemám miesto na záhrade aj keď ma to láka. S veľkou snahou by som vedel zohnať odolnú odrodu, ale čo potom, nemám miesto.
Veď aj za TIPO pýtajú na rastlinky.sk po novom 37€ (donedávna ešte pýtali dvojnásobnú cenu), ostatné hurmikai za 85 €. Asi našli zdroj v Taliansku, kde majú Tipo 2m kusy za 10-15€.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Zdravim Pani katka508, myslim ze by nebolo od veci najprv zistit, akymi chorobami alebo skodcami vase stromy trpia (trpeli) a az potom striekat. Aspon ja to tak praktikujem. Samozrejme ine to je pokial ide o preventivne postreky, vo vasom pripade mozno bude treba postriekat proti moníliovej spále kôstkovin (horizon, talent, baycor, rovral ...), no blizsie vam poradit neviem, nakolko s odolnostou/pestovanim stlpovitych kôstkovin nemam ziadne skusenosti. Prajem pekny den.
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Máme jablone stlpovité a majú takú chuť, aká je odroda. Nemôžem sa sťažovať, sú dobré. Máme rôzne jablone, aj stredokmenné s normálnou korunkou a tieto stlpovité nie sú horšie. Ošetrujeme ich tak isto, ako stromy s korunou, iba strih je iný.
1 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Erzebeth Pozri príspevok
Máme jablone stlpovité a majú takú chuť, aká je odroda. Nemôžem sa sťažovať, sú dobré. Máme rôzne jablone, aj stredokmenné s normálnou korunkou a tieto stlpovité nie sú horšie. Ošetrujeme ich tak isto, ako stromy s korunou, iba strih je iný.
Áno, ale aký?
0 0
katka508 katka508

katka508 je offline (nepripojený) katka508

pablito74 Pozri príspevok
Zdravim Pani katka508, myslim ze by nebolo od veci najprv zistit, akymi chorobami alebo skodcami vase stromy trpia (trpeli) a az potom striekat. Aspon ja to tak praktikujem. Samozrejme ine to je pokial ide o preventivne postreky, vo vasom pripade mozno bude treba postriekat proti moníliovej spále kôstkovin (horizon, talent, baycor, rovral ...), no blizsie vam poradit neviem, nakolko s odolnostou/pestovanim stlpovitych kôstkovin nemam ziadne skusenosti. Prajem pekny den.
Zdravím, pablito74 a ďakujem za odpoveď, ide len o preventívne postreky ešte presne neviem čím, ja som neni veľký odborník len zatial si myslím, že to asi urobím tak ako pri broskyni, raz použijem meďnatý a potom sírnatý prostriedok, stromky by som mala vykúpať(?).Ja som ich zasadila len vlani na jeseň, len čakám kým bude vhodné počasie.
Preto som sa tu zaregistrovala lebo nemám nikoho kto by mi poradil, mali sme krásnu čerešňu ktorá nám vyschla, pod kôrou mala nejakého škodca, keby mi vtedy niekto poradil ako to ošetriť....
A tiež nam na 2x uschla broskyňa tak by som chcela teraz sa o to lepšie starať.Kúpila som stlpovitú marhuľu, čerešeňu a normálnu broskyňu, pri sadení pridala maštaľný hnoj a tento rok by som chcela ochutnať nejaké plody.Som velký optimista???
Prajem pekný deň
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

katka508 Pozri príspevok
Zdravím, pablito74 a ďakujem za odpoveď, ide len o preventívne postreky ešte presne neviem čím, ja som neni veľký odborník len zatial si myslím, že to asi urobím tak ako pri broskyni, raz použijem meďnatý a potom sírnatý prostriedok, stromky by som mala vykúpať(?).Ja som ich zasadila len vlani na jeseň, len čakám kým bude vhodné počasie.
Preto som sa tu zaregistrovala lebo nemám nikoho kto by mi poradil, mali sme krásnu čerešňu ktorá nám vyschla, pod kôrou mala nejakého škodca, keby mi vtedy niekto poradil ako to ošetriť....
A tiež nam na 2x uschla broskyňa tak by som chcela teraz sa o to lepšie starať.Kúpila som stlpovitú marhuľu, čerešeňu a normálnu broskyňu, pri sadení pridala maštaľný hnoj a tento rok by som chcela ochutnať nejaké plody.Som velký optimista???
Prajem pekný deň
Nuž samozrejme držím palce.
Chcem ale tiež dodať, že vysadenie broskyne na jeseň do mrazov takýchto je tiewž trocha ryskantný počin. Môže sa stať, že to nezvládne. Nemusí to však vôbec súvisieť s kučeravosťou. Na jar po mrazoch ju treba zostrihnúť, každý s 3-4 výhonov - budúcich kostrových konárov na 3-5 púčikov, ostatné dole...
Pri sltpovitej čerešni a marhule mám však oprávnené podozrenie, že nie sú stĺpovité a určinie tak, ako je to na tých retušovaných obrázkoch...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Tak mi nedalo a pozrel som si tie stlpovite odrody, a musim s vami wabi suhlasit ...
No keby boli aspon vyretusovane ale tie listy a plody napr. tu mi pripadaju ako keby boli urobene v photoshope. Je vidno ze stavili na obrazky ... dalej pozeram na slivky a ako pozeram tak pozeram, nikde tam nevidim taku zakladnu vec, akou je druh pouziteho podpniku. A tie ceny no commnet ... Srandovna je aj tato fotka, takyto tenky kmienok, by sa davno zlomil pod tou tarchov symetricky rozlozenych plodov. Kto nieco takemu uveri ma môj obdiv
0 0
katka508 katka508

katka508 je offline (nepripojený) katka508

Wabi, ďakujem za rady, presne tak som to urobila pri mojej minulej broskyni, zostrihla som ju tak prvý rok a potom už nie, bolo na nej dosť ovocia aj na jedenie a ešte som zavarila, teraz len dufam, že nový stromček zvladne túto zimu.Ja tiež neverím obrázkom v katalógu, len nemôžem kupovať klasické stromčeky lebo máme malú záhradu( asi 3 áre),najradšej by som mala z každého druhu ovocia po jednom stromčeku....Strakl písal, že sú jediní ktorí majú stlpovité stromy, potom u nás jeden predajca mal takéto ale za polovičnú cenu.Známy si kúpil, tak budeme porovnávať . Ja zatiaľ stĺpovité nechám bez rezu... Pekný deň
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

na jesen som kupoval stromčeky vo veselom v plantexe...stlpove jablone, čo ajú v katalogoch po 15 a viac tam majú po 8.... majú aj zasielkovú službu a dávajú záruku na stromčeky..
Naposledy upravil bjuty smis : 17.02.12 at 09:53
0 0
dobrocani dobrocani

dobrocani je offline (nepripojený) dobrocani

bjuty smis Pozri príspevok
na jesen som kupoval stromčeky vo veselom v plantexe...stlpove jablone, čo ajú v katalogoch po 15 a viac tam majú po 8.... majú aj zasielkovú službu a dávajú záruku na stromčeky..
Asi si dalsi zamestnanec plantexu. Ja mam opacne skusenosti s danou spolocnostou. Objednal som si u nich tri nashi hrusky a jednu ringlotu a oni mi poslali ringlotu a hrusku Gute luise(mimochodom s nashi hruskami nema nic spolocne). Na reklamaciu vobec nereagovali.
Na jar 2011 som bol v ich predajni v prvych dnoch po zahajeni jarneho predaja a z desiatich stromov, co som mal z ich cennika dopredu vyhliadnute, mali len dva. Hrusky cervena wiliamsovka tam boli tak zle vyorane, ze som nechapal tych co boli ochotny za ne aj zaplatit(dva pretate kratke hrubsie korene z tensich korienkou nic). Ak by som bol majitel, traktorista by letel s okamzitou vypovedou.
Ak chces dobre ceny skus http://www.agrofruct.sk/stred_ovocne.html Tam som bol spokojny dokonca aj ja. Sice predavaju spiciaky, ale maju vynikajuci stav korenou a ochotnych zamestnancou. Poslal som objednavku e-mailom, a ked som si o par dni isiel po stromceky, mal som ich pekne pripravene boikom, korene zasypane zeminou. Kazdy desiaty stromcek zadarmo(desatpercentna zlava) + som dostal jednu jostu(mala iba jedno dobre ocko) zadarmo, s odovodnenim, ze tu by ajtak nik nekupil. Zatial rastla v pohode.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tak to by sa dalo napísať aj na teba: Daľší zamestnanec Agrofructu......
0 0
dobrocani dobrocani

dobrocani je offline (nepripojený) dobrocani

Milas265 Pozri príspevok
Tak to by sa dalo napísať aj na teba: Daľší zamestnanec Agrofructu......
No asi som to s tou chvalou agrofructu prehnal .

Lenze ked pocujem slovo Plantex, otvara sa mi nozik vo vrecku. Zatial ma vytocili 4x, v predchadzajucom prispevku som spomenul len dva priklady. Viac im ale uz nenaletim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať