Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

L-M Pozri príspevok
A ako evidujete faktúry, ktoré prídu v januári,ale týkajú sa roku 2009? Pretože ,ak tam dám dátum prijatia január 2010 mi
to vypisuje že " Rok z dátumu vystavenia,dátumu došlo dňa alebo dátumu vzniku daň.povinnosti sa musí zhodovať s účtovným obdobím,aby bol doklad zahrnutý do prehľadov účt.obdobia."
Ale veď tie faktúry tam musia byť, keď je dát.zdan.plnenie rok 2009.
evidujem ich s dátumom 31.12.2009
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

veronkaj Pozri príspevok
ešte prosím poraďáci poraďte nám čo sa učíme a končíme pomaly rok 2009 či toto robíme správne:

zálohová faktúra v alfe: /sumy sú len tak/

- 14.12.2009 zálohová faktúra na odbor. lieter. 14,00 = zaevidovaná do záväzkov ako fa bez žiadneho udania stlpca PD alebo môžem rovno že nákup materiálu v členení iné ???
- 17.12.2009 úhrada z BU 14,00 = úhrada záväzku
- 28.12.2009 prišla faktúra vyúčtovacia na 28,00 Eur kde bola aj odrataná záloha a k úhrade zostáva ešte 14,00 Eur = zaevidovať v plnej výške do záväzkov aj s rozdelením dph podľa fa v členení PD na výdaj za mat - iné???
a zároveň dám pri evidovaní záväzkov a zároveň v riadku rozpisu dph minusom už uhradených 14,00 Eur aby mi zostalo v záväzkoch ten nedoplatok čo treba ešte uhradiť?
__________________
to znamená, že k 31.12.2009 bude v účtovníctve zálohová fa na 14,00 uhradená z BU a zároveň aj zaevidovaná pohľadávka na 28,00 - 14,00 = k úhrade ešte 14,00 kde za 4Q/09 si uplatním dph a zvyšok tých 14,00 ešte neuhradených mi prejde do záväzkov roku 2010

v týchto zálohových fa mám chaos,
tak prosím opravte ma hoci aj v texte ak to je zle.
Ďakujem
ked si otvoríš program Alfa - v hornom riadku záložka Pomôcky - rozklikneš poslednú položku v ponukovom stĺpci Príklady - Účtovníctvo tak hned prvé príklady sú Čiastočné úhrady, Prijatý preddavok a zaúčtovanie..., Poskytnutý preddavok a zaúčtovanie...
podrobný popis tam je, snád si tam nájdeš čo potrebuješ
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Čimko Pozri príspevok
Takže ak tomu správne rozumiem, musím to uviesť v knihe pohľadávok ako celú sumu s tým, že príjem zo ZP zaúčtujem ako VOZD - ako POZD - v členení ostatný príjem a zrazenú daň zaúčtujem ID uzávierkovým ako čo - VNZD? - áno, v členení platba dane
Ďakujem.
v texte
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Zdravim, mam otazku k Alfe verzia 16.00, vo vypise z DPFO ktory sa odovzdava na SP v riadku 11 a 12 je uvedeny rok 2008, tak to ma byt, alebo by tam mal byt rok 2009?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Prima73 Pozri príspevok
Zdravim, mam otazku k Alfe verzia 16.00, vo vypise z DPFO ktory sa odovzdava na SP v riadku 11 a 12 je uvedeny rok 2008, tak to ma byt, alebo by tam mal byt rok 2009?
V tejto verzii nie je ešte zapracovaný aktuálny výpis z DP.
Nájdeš ho v tomto príspevku : http://www.porada.sk/1251262-post29.html
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

ja to sice tiež uctujem ako PNZD - vklad do podnikania a VNZD - vratenie,
ale zas naopak, sledujem to cez evidenciu v knihe záväzkov
uz o tom bola sirsia diskusia, nazory sa roznia
ktosi prilozil aj vyjadrenie kompetentneho organu....
prikladam....
Naposledy upravil atka4 : 11.01.10 at 22:46
0 0
ivanata ivanata

ivanata je offline (nepripojený) ivanata

Dobrý deň,

ja by som potrebovala vedieť ako zmenim rok v ALFE chcem tam naúčtovať rok 2009, a mne vyhdzuje 2010 ??? a blocky z registracnych pokladnic uctujem väcsinou cize to normalne pokladnica a vydavok ??? robim to spravne ???a potom otazka ak je na blocku aj ina vec co sa vobec netyka podnikania tiez ju nauctovat ako sobnu spotrebu teda výdavak kt. neovpl. DZP??? A esšte by som chcela vedieť ako vlastne uzavriem rok 2009 v ALFE dala som tam odpis to mi svieti zelnou co dalej ??? ako vypocitam odvod DPH danovemu uradu ???

Dakujem Ivana
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

a ten rok 2010 vyhadzuje kde?
bločky účtujem aj ako výdavok z pokladnice, výdavky na osobnú spotrebu zaúčtovať ako výdavok neovpl. základ dane, ako uzavrieť alfu nájdete v príručke, zadarmo si ju stiahnete na stránke krosu
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

pri bločkoch malo byť aj ja, t.j. aj ja to tak robím
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

ja som sa chcela opýtať, ako odstrániť v alfe chybu 76 Partner zadaný na doklade v peňažnom denníku nie je
v súlade s uhradeným záväzkom/pohľadávkou.
? Ručne opravte chybu a opäť spustite kontrolu.

Mne sa zdá, že je to v poriadku a nevidím chybu, ale asi nie je. Má s tým niekto skúsenosť? Prosím o pomoc
Ďakujem
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

monika306 Pozri príspevok
ja som sa chcela opýtať, ako odstrániť v alfe chybu 76 Partner zadaný na doklade v peňažnom denníku nie je
v súlade s uhradeným záväzkom/pohľadávkou.
? Ručne opravte chybu a opäť spustite kontrolu.

Mne sa zdá, že je to v poriadku a nevidím chybu, ale asi nie je. Má s tým niekto skúsenosť? Prosím o pomoc
Ďakujem
neviem ci presne v tejto teme, ale na porade bolo pisane, ze je to nespravne chybove hlasenie a nic netreba opravovat... bude to opravene v dalsom upgrade...
0 0
monika306 monika306

monika306 je offline (nepripojený) monika306

vďaka
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
prosím Vás, neviem čo ´dalej , v októbri sme vystavili fa za služby, tie nám neboli uznané, fa nám vrátili, po obsiahlom dohadovaní a písomnej komunikácii vystavujeme dobropis k 30.10.Môj postup: vystavený dobropis k 30.10. suma mínusom, cez ID prijem suma fa, druhý ID príjem suma dobropisu,pohľad.som neuhrádzala, do peňažného denníka mi to nahodilo ako VOZD a VOZD mínusová suma..je to tak dobre? a čo s dph sme platci , ako v evidencii dph?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

1. kedy doslo k dohode, ze mate urobit dobropis? tymto datumom ho urobis...

2. mozes urobit naraz v jeden den uhradu vystavenej fa a hned aj uhradu dobropisu (ten je taky isty ako doklad o uhrade fa, rozdiel je v sume minusovym znamienkom)

alebo namiesto bodu 2.:
- otvoris si vystavenu fa a das pridat uhradu, napises tam cislo dobropisu a datum kedy si dobropis vystavila
- otvoris si dobropis, das pridat uhradu a napises tam cislo faktury, kt. sa tyka a rovnako s datumom ako pri fa...


Obidva sposoby vyrovnaju faktury a nijako neovplyvnia zaklad dane...
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

kedy doslo k dohode, ze mate urobit dobropis? tymto datumom ho urobis...

Ale len v tom prípade, že dobropis sa vystavuje v súlade s § 25 zákona o DPH. Ak vystavuje dobropis z iného dôvodu ako je obsiahnuté v tomto paragrafe, tak musí urobiť DDP a dobropis vystaviť s dátumom dodania pôvodnej faktúry.
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
prosím mám ďalší problém, vyhadzuje mi mínusovú sumu na devíz účte v peňažnom denníku/v eurách/a dole mi ukazuje že tam mám ešte nejakých 860czk, neviem prísť na to prečo?a može to tak vobec byť? viete mi niekto poradiť ...?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

nikolia Pozri príspevok
prosím mám ďalší problém, vyhadzuje mi mínusovú sumu na devíz účte v peňažnom denníku/v eurách/a dole mi ukazuje že tam mám ešte nejakých 860czk, neviem prísť na to prečo?a može to tak vobec byť? viete mi niekto poradiť ...?
S niekým som sa bavil a u neho bol problém ten, že mal rozdiel v pokladni oproti sume čo ukazuje dolu o sumu počiatočného zostatku v pokladni to je k 1.1.09. Nebude toto niečo podobné ?
Ja osobne to mám dobe obe sumy mi sedia...
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
lenže, mne sedia zostatky na oboch bankových účtoch doteraz (november)a vlastne mne dole vľavo zostatok na devíz účte ukazuje860 czk a v peňaž.denníku je v eurách -33...???neviem nemá to niečo spoločné z kurz.rozdielom náhodou...?
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
zistila som , že vPD výber z DU mi odrátalo sumu prepočítanú kurzom ECB, vyberali sme -suma prep.kurzom banky= vzniknutý kurz. rozdiel mi odrátalo v PD zo zostatku a tak mi vlastne vznikla suma mínusom, lebo na tom účte už bolo málo prostriedkov...ale môže byť v PD mínusový zostatok,alebo robím niečo zle, alebo mám niečo zle nastavené? nemalo by kurz, rozdiely odpisovať až na záver roka?ak viete prosím poradte, už nad tým dumám dobré tri hdiny..
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
nikto nič, alebo som to zle vysvetlila??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať