Zavrieť

Porady

Nekompetentný predseda SVB

Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ked sme mali v správcu a v správe bolo vsetko načas a v poriadku (az na ohovaranie spravcu, k comu sa hned vsetci priklonia. Sme zvyknuty zvalovat vinu na ineho najme ked tam neni), hlavne vyučtovanie bolo prehladne a zrozumitelne. Mandatara sme zrušili, lebo sme uverili že to robi zle, ale nikto si to nebol overit. Tak sme ostatný podlahli polopravdam terajšej predsednicky spolocenstva. Ukazalo sa, že vsetko bolo inak a dnes mame chaos, vyučtovanie asi ani nebude a nova predsednicka robi vsetko ako ju napadne a bez toho že by ovladala zakony...opravy co sa robili boli bez zmluvy a zaruk (zatieklo nam pri oprave strechy, poistenie nebolo žiadne, zmluva o dielo žiadna). Vela ludi v dome je nespokojných, ale nikto si nechce palit prsty..uz su ludia apaticky..bolo to lepsie za eri správy družstva ako teraz....byvala predsedkyna zomrela, správcovi sme dali vypoved a teraz je to len chaos....lebo jedna Pani vie dobre stvat a ohovarat...ma niekto podobne skusenosti? Ved SVB je super ked sa ma tomu kto venovat a ma cas a vedomosti, ale ak nie je to katastrofa....ja nechapem, preco aj SVB nie je na zaklade koncesnej živnosti, aby to musel robit niekto, čo ma na to predpoklady....
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

citujem ťa ako si prvý zareagoval na odpoveď ktorá, bola ako prvá... asi sa mala tá ktorej si toto odpovedal /keby to tušila/ na to radšej vykašľať a trčal by si tu bez odpovede.

hasta Pozri príspevok
Ale ved to co hovoris vôbec nie je pravda..... Ved zo zakona je automaticky spoločenstvo spravca domu. A predseda je štatutar tohto "spravcu"..???? Podla mna predseda riadi spravcovsku "spoločnosť" s nazvom SVB, lebo ved ta je založena len za tymto učelom..predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto pravnickej osoby....a moja vyhrada bola, že sa da SVB založiť len tak a ze to nie je úradne kontrolovana cinnosť, lebo tu sa daju nekompetentnostou napachat velke skody. Podla mna je to dost zlozita cinnost..ekonomika, vymahanie, uctovnictvo, opravy..a cudujem sa že si Poradačka a VIP členka tu a tak dlho a taketo zakladne veci neovladaš a radis takto......to sa necudujem potom ze aj u nas to takto vyzera....

P.S. Tvoja veta opačne. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike....

Ocitol si sa tu ako jablko čo padne zo stromu a nevie kde padlo a hneď začne skákať a útočiť, tak sa nečuduj aké boli naše reakcie. Že sú moje príspevky k tebe povyšujúce?? No a čo? Urazilo ťa to ? Však píšeš, že to nepotrebuje komentár, tak načo potom tá celá ďalšia tvoja poklona na môj účet... Myslíš, že nemám inú prácu ako odpovedať na to ako užasne si začal biť okolo seba hlava nehlava? Prave končím ročné vyučtovanie posledného paneláku ...je 00:01 hod...a tak som sa sem prišla odreagovať... a tento tvoj posledný príspevok / nad mojim/ splnil moje očakávania Maj ma za ospravedlnenú viac k tvojej téme písať nebudem...


ešte niečo : tu nieje nikto povinný ti odpovedať, ale TO akým štýlom si začal ty...akoby sme boli tvoji protihráči vo vašom dome, to si fakt nezasluhuje to, čo si tu v tých odpovediach-ktoré sa ti tak pačili dostal.
Naposledy upravil Halli : 01.05.07 at 23:31
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová


Ide to všetko zlým smerom. Tu sa nikto nevyvyšoval, nikto sa neoháňal bodmi, členstvom V.I.P. Z mojej strany aj zo strany kolegov, bola snaha hlavne o to, aby si dostal odpoveď na Tvoju otázku. Prepáč, ale ja tam žiadne vyvyšovanie a iné negatívne reakcie nevidím. To, že sa Ti iní snažili /samozrejme vrátane mňa/ vysvetliť to, aké je znenie a použitie zákona v praxi ja považujem za snahu, aby si dostal odpoveď na Tvoje otázky. Ale takouto formou si ja diskusiu nepredstavujem. Úprimne, Tvojho foxteriéra ani nemám záujem spravovať. Ale to len preto spomínam, že v poslednom príspevku si sa rozpísal už skutočne nevhodne a ver, že čítať na svoju adresu takéto slová od úplne neznámeho človeka je až zarážajúce a veľmi nepríjemné. Sám vieš veľmi dobre, že pokiaľ sa v rámci SVB nenájde nikto, čo sa osobne zainteresuje do diania, predseda, rada si riešia organizovanie v rámci svojich možností a schopností. Tam kde nie je žalobca, nie je obvinený. Tak je to aj v rámci fungovania SVB. SVB je hlavne o tom, že sa rozhoduje na zhromaždení o tom čo má predseda a môže podpísať, urobiť... nie naopak. Preto pri pochybnostiach, treba sa aktívne zapojiť do riadenia SVB. To napriek Tvojim niektorým vyjadreniam
beriem ako veľmi pozitívne. Ja by som len uvítala keby sa aj u nás našiel niekto čo by sa snažil ovládať túto problematiku. Neporadím, aby sa zákon obchádzal /podľa Teba ho ani neovládam/, ale v konečnom dôsledku to, že o všetkom rozhoduje predseda je v rozpore so zákonom. V etikete porady je jasné napísané, že rady nebudú navádzať .... aby došlo k porušeniu zákona. A ja sa snažím dodržiavať etiketu porady. Napriek všekému tu napísanému, ja nemám problém sa Ti pozrieť do očí. Ja som voči Tvojej osobe nič negatívne nenapísala. Ak si tam Ty niečo také vyčítal Ti asi prišlo vhod, čo mňa osobne veľmi mrzí. Najviac, vôbec to, že som mala snahu Ti dať radu, ale Ty ju nepotrebuješ. Máš svoje znalosti na vysokej úrovni, tak Ti prajem veľa úspechov pri ich zavádzaní v rámci Vášho SVB. Čo sa týka môjho súhlasu v príspevku od empaty: dostal odomňa súhlas preto, lebo s väčšinou v jeho príspevkom súhlasím a nemám dôvod, tak ako som nikoho za jeho názor ho trhať. A s tou kastou ... Zhodnotím našu diskusiu: nemám právo Ti radiť, Ty to všetko ovládaš lepšie. Takže toto už je na zamyslenie. Diskusia sa zvrhla na veľmi nevhodnú, nemiestnu... Ja považujem túto tému za uzavretú. Inak vitaj na porade a nemaj pocit, že ako nováčika Ťa tu chce alebo má potrebu niekto.... doplň si všetky Tvoje negatívne a pozitívne pocity z členov porady. Verím, že s Tvojimi znalosťami budeš mať o chvíľu aj Ty miesto vo V.I.P. Ak máš nejaké negatívne výhrady voči mojim radám, prosím Ťa nemenuj ma. Ja tu používam celé meno, nemám prečo používať nick, v živote by ma nenapadlo, že dokáže niekto vyčítať v rade, v citácii zákona nejaké vyvyšovanie, nadradenosť,.... Hranicu si mi postavil, kľudne zapáľ.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Dostal som upozornenie na túto diskusiu, a bohužiaľ musím skonštatovať, že právom.

Každý má právo na svoj názor, aj na jeho vyjadrenie v diskusii. Prosím a žiadam vás, vyjadrujte sa k veci, slušne, a bez urážania druhých. Rešpektujte názor ostatných. Ak s ním nesúhlasíte, uveďte svoj názor, ale bez invektív a urážok.

Porada je tu pre nás, aby sme si mohli vzájomne radiť a pomáhať. Hádky tu nemajú miesto.

Prajem všetkým pekný deň, a - tým, ktorých sa to týka - pokojnejší a slušnejší štýl vyjadrovania sa. Ďakujem.

PeterNR
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
A už sa nedohadujte, lebo ráciou je dávno fuč. Vonku svieti slnko. A ja idem dnes starej pani poradiť, ako má robiť poriadky. pekný deň Vám vospolok.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hasta Pozri príspevok

Vám by som si nedal spravovať s takýmto rozhľadom ani svojho foxteriéra.
.

Nedalo mi ešte : Toto teda nemá chybu, ale máš smolu, lebo my by sme Tvojho foxteriera ani nechceli...ale určite by vedel prosiť /ako píšeš prve slovo v tejto téme/ krajšie ako ty, aj na zadných...
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

slavica Pozri príspevok
Nedalo mi ešte : Toto teda nemá chybu, ale máš smolu, lebo my by sme Tvojho foxteriera ani nechceli...ale určite by vedel prosiť /ako píšeš prve slovo v tejto téme/ krajšie ako ty, aj na zadných...
Pokial sa nechces bavit k veci, tak mi prosím ťa neodpovedaj. Neprosil som o radu niekoho konkrétneho (Teba), ale niekoho kto by vedel a chcel zareagovať a poradiť. A od Teba žiadny príspevok k veci ani radu neregistrujem....Iba príspevky podobného charakteru...
0 0
tami72 tami72

tami72 je offline (nepripojený) tami72

empaty Pozri príspevok
No ani neviem odkial začať. Hasta, ty si sa do toho pustil a basta!..:-)
Ale to len žartom na odľahčenie témy.

Odosobnene od prispievateľov k tejto téme (z ktorých tu viacerých poznám a vážim si ich názor) si myslím, že:
Zákon NR SR 182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (a je jedno ako sa to napíše v skratke) hovorí, že každý bytový dom musí mať svojho správcu (Nebudem citovať teraz konkrétne paragrafy, lebo tu o to nejde, každý si to nájde, ak chce). Správcom je buď Spoločenstvo vlastníkov bytov ako právnická osoba, registrovaná na príslušnom úrade a jej konateľom a štatutárom je tiež registrovaný predseda SVB (dá sa to preukázať výpisom z registratúry SVB, ktorý vydáva príslušný Okresný úrad), alebo správcovská spoločnosť, najmä bytové družstvo (čo neznamená, že by boli družstvá upredňostňované, je to len typický a stále najčastejší prípad), ktoré vykonávajú správu na základe živnostenského oprávnenia znejúceho na firmu a cez štatutára-konateľa zapísaného v Obchodnom registri tejto správcovskej spoločnosti.

Teda sú tu dve rovnocenné formy správy. Buď je správcom bytového domu SVB alebo správcovská spoločnosť, či družstvo!

Súhlasím s tebou hasta, že správca v prípade SVB rovná sa zjednodušenie predseda spoločenstva, lebo len on koná a môže konať za túto právnickú osobu. Za svoje konanie sa zodpovedá členom SVB a Rada SVB ho má kontrolovať. Ak niečo urobí zle, alebo v rozpore z uzneseniami zhromaždenia vlastníkov, je to ako správne píšeš plne platné voči tretím osobám, ktoré zmluvy uzavierajú v dobrej viere s registrovaným a zo zákona oprávneným štatutárom-konateľom SVB. Členovia majú možnosť predsedu odvolať a zveriť tieto právomoci niekomu inému - ku komu majú dôveru, a ten sa po právoplatnej registrácii na príslušnom úrade stáva novým predsedom s rovnakými právomocami, ako mal ten starý predseda.
Vlastníci-členovia SVB si môžu na súde vymáhať škodu, ktorú im svojim konaním spôsobil predseda SVB, ale nemôžu uznesením zrušiť právoplatnosť predsedom podpísanej prípadnej zmluvy o dielo s treťou osobou (ako to píšeš vo svojom príspevku) lebo nemajú na to právnu silu a sú viazaní právnymi úkonmi (a len týmito úkonmi), ktoré vykoná predseda SVB ako správca domu.
Doplňujem dnes 2.5. o 8.10 hod. - či už vykonanými priamo alebo sprostredkovane cez svojho dodávateľa služieb - mandatára, ktorým môže byť napr. profesionálna správcovská spoločnosť, ktorá koná na základe splnomocnenia v mene SVB v Mandátnej zmluve. (MZ je zmluva, ktorou za odplatu zabezpečuje mandatár pre mandanta dohodnuté služby, a ktorá sa uzatvára na základe Obchodného zákonníka. Nie zákona 182/93 Z.z. v platnom znení!!! Preto sa mandatár nikdy nemôže stať správcom domu)

Rada a zhromaždenie vlastníkov popísané v zákone 182/93 v platnom znení, ktoré sú bližšie určené v tiež registrovanej zmluve o spoločenstve, ovplyvňujú konanie SVB vo vnútri spoločenstva, navonok na základe Obchodného zákonníka, ale aj zákona 182/93 koná len štatutár - predseda SVB. Teda dá sa povedať, že vykonáva správcovskú činnosť rovnako ako riaditeľ správcovskej firmy alebo predseda družstva. Tá činnosť je daná zákonom 182/93 a je ňou správa domu.

Hasta, k tvojmu problému: nekompetentnosť predsedu SVB môže byt pravdou (z toho čo píšeš s tou opravou strechy bez zmluvy, so zatečením a nepoistením škody, hrozbou nesprávneho vyúčtovania a pod.) Mám tiež podobnú osobnú a konkrétnu skúsenosť s nekompetentnosťou predsedu SVB.

Ale musím Ti povedať, že jeden zo zodpovedných za tento stav si aj ty!!! Lebo aj ty si sa nechal presvedcit bez overenia si skutočností o takom závažnom probléme, akou je správa TVOJHO majetku, ktorý máš vo svojom vlastníctve!!! Aj ty si možno hlasoval a uveril z pohodlnosti. A aj ty si zodpovedný, že teraz je ten stav u Vás takýto, lebo nemáš spolu s ostatnými vlastníkmi silu to zmeniť. A len ty a Vy v dome to môžete zmeniť, nič iné sa Ti nedá poradiť alebo povedať!!!

Vieš, možno si už aj na svojej koži pochopil, že je jednoduché búrať, ale to ťažké je práve stavať a vedieť prevziať osobnú zodpovednosť!!!

Na tvoju otázku odpoveď:
Áno mám podobnú skúsenosť ako ty popisuješ, a osobne súhlasím, že by malo byť vykonávanie správy či už správcovskou firmou, družstvom alebo SVB na základe koncesovanej živnosti, lebo sa skutočne dajú "nekompetentnosťou napáchať", ako píšeš, aj veľké škody, a je to skutočne náročná, komplikovaná a aj právne zložitá činnosť a nestačí len si myslieť alebo vedieť čítať, ale aj je potrené mať tomu zodpovedajúcu prax, skúsenosti a ekonomické a právne vzdelanie (predpoklady), alebo si to aspoň cez výkon správy profesionálnej správcovskej firmy na mandátnu alebo príkaznú zmluvu zabezpečiť. Ale to je len môj osobný názor....

Myslím, že každý vie niečo a každý môže v niečom inému poradiť. Nikto nie je stopercentný ani neomylný a doplňujem nemá sa nad iného vyvyšovať ale ani sa snažiť iného ponižovať. Ale to je už iná téma...a nechcem odbiehať....to je len na zamyslenie....:-))
Emapty stotožňujem sa s tým, čo si vecne a pragmaticky napísal hastovi ohľadom jeho problému, týkajúceho sa SVB, ktorého je členom. Pracujem tiež v oblasti správy takmer 7 rokov, ale nedovolím si tvrdiť o sebe, že som vševedko, aj keď moje skúsenosti sú bohaté a určite by som mohla a mala v čom mnohým poradiť. Na porade som krátko a tak mi dovoľte, vážení dlhoroční členovia, VIP zaujať stanovisko k tejto prestrelke, ktorá sa tu zbytočne spustila po tom, čo hasta, ako "nováčik" na porade Vám začal oponovať. Myslím si, že celé to vzniklo preto, že E. Navrátilova si pozorne neprečítala prvý hastov článok a zareagovala úplne od veci, pričom nebolo nutné na hastovu odpoveď reagovať podráždene z pozície VIP, odporúčať mu neustále, aby si naštudoval zák. 182/93 z.z., ale radšej sa stíšiť a ešte raz si pozorne prečítať, čo napísal a potom vecne a pragmaticky odpovedať a nie zotrvávať na tom, čo si Elenka napísala, napriek tomu, že to nebolo logické ale naopak úplne od veci. Osobne si myslím, že nie je hanba priznať si, že som sa mýlila, naopak z hľadiska dlhoročného člena porady to môže byť vizitka profesionality.
Som toho názoru, že porada by mala slúžiť na výmenu názorov v oblasti správy bytových domov a SVB a pomôcť vyriešiť problém, ktorý môže byť pre dlhoročného člena porady nový a neriešiteľný, rovnako ako pre mňa a kohokoľvek iného. Je na škodu veci, keď sa to začne, ako v tomto prípade uberať nesprávnym smerom, ako v materskej škôlke, kde sa detičky hádajú o lopatočku. Každý z nás by si mal zachovať určitú úroveň komunikácie tak, aby to prinieslo osoh všetkým, ktorí sa stali členmi porady preto, aby sa niečo nové naučili, prípadne obohatili svojimi skúsenosťami iných.

Prajem všetkým pekný slnečný a pozitívne naladený deň
Naposledy upravil tami72 : 02.05.07 at 09:50
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Dnes, 10:39 AM #30 hasta vbmenu_register("postmenu_456293", true);
Junior Member

Členom od: 29-04-07



Dnes, 10:40 AM #31 tami72 vbmenu_register("postmenu_456294", true);
Junior Member

Členom od: 27-04-07
Príspevky: 1





zaujímavé... no comment
Naposledy upravil Halli : 02.05.07 at 12:41
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ked sme mali v správcu a v správe bolo vsetko načas a v poriadku (az na ohovaranie spravcu, k comu sa hned vsetci priklonia. Sme zvyknuty zvalovat vinu na ineho najme ked tam neni), hlavne vyučtovanie bolo prehladne a zrozumitelne. Mandatara sme zrušili, lebo sme uverili že to robi zle, ale nikto si to nebol overit. Tak sme ostatný podlahli polopravdam terajšej predsednicky spolocenstva. Ukazalo sa, že vsetko bolo inak a dnes mame chaos, vyučtovanie asi ani nebude a nova predsednicka robi vsetko ako ju napadne a bez toho že by ovladala zakony...opravy co sa robili boli bez zmluvy a zaruk (zatieklo nam pri oprave strechy, poistenie nebolo žiadne, zmluva o dielo žiadna). Vela ludi v dome je nespokojných, ale nikto si nechce palit prsty..uz su ludia apaticky..bolo to lepsie za eri správy družstva ako teraz....byvala predsedkyna zomrela, správcovi sme dali vypoved a teraz je to len chaos....lebo jedna Pani vie dobre stvat a ohovarat...ma niekto podobne skusenosti? Ved SVB je super ked sa ma tomu kto venovat a ma cas a vedomosti, ale ak nie je to katastrofa....ja nechapem, preco aj SVB nie je na zaklade koncesnej živnosti, aby to musel robit niekto, čo ma na to predpoklady....

Elena Navrátilová Pozri príspevok
V zmysle zákona 182/1993 sa nerovná predseda správe. Sú to dve odlišné veci. Môžeš si zákon preštudovať, dá Ti to veľa k lepšej orientácii v tejto problematike. Správu si môžete robiť v rámci SVB, alebo Vám ju bude robiť niekto na základe ŽL, alebo Vás bude spravovať nejaké bytové družstvo, firma či už a.s. alebo s.r.o. Predseda je štatutár členov SVB. Predseda môže vykonávať správu pokiaľ má na to oprávnenie formou živnostenského listu.
Fakt je toto nelogické? No maximálne možno skutočne formulácia a prečítanie môže niečo skresliť, nie je to bohužiaľ možno práve tou písomnou formou komunikácie? Inak by ma zaujímalo čo je na tom príspevku také nadradené, povýšenecké... neviem ešte aké... Mne to skôr príde, že niekto má problém práve s V.I.P., dlhším členstvom nemôžem za to. Je to môj názor. Vyplýva to z príspevkov. Ale ak sa javí tá odpoveď tak, nevidím dôvod na to ostatné invektívne, čo mi určite nepatrí a ani nemá začo patriť. Ja v tom nevidím dôvod na negatívne reakcie. Nemôžem bohužiaľ súhlasiť s názorom, že ak nefunguje správa formou SVB je to vždy len nekompetentnosťou predsedu, vizitka patrí všetkým členom SVB. Ak sú členovia tolerantní, predseda robí ako mu vyhovuje, ale predseda sa nerovná správca v zmysle žiadneho zákona. Ak má kto kompententní robiť predsedu tak, aby fungovalo, nevidím problém zmeniť predsedu. Ak nie je nikto schopní zákon predsa dáva na výber. Ja len prajem, aby sa hastovi páčilo fungovanie SVB k jeho spokojnosti aj ostatných členov SVB. Interné usporiadanie, fungovanie, tolerovanie, dohody sú vždy len a len na dohode medzi členmi SVB. Uzneseniami sa dá predsa sfunkčniť aj SVB. Ale nemôžem napísať, že predseda = správa správca. Je to proti etikete. No dúfam, že tu nie je nič povýšenecké.... ak sa nepáči vo vizitke V.I.P. tak skutočne neviem ako to riešiť. Je to tu tak zaužívané. Nikdy som na nikoho nereagovala ani z pozície :pozor hryziem... lebo som označkovaná V.I.P. a mám ... bodov a som už členom porady.... nie je mi to vlastné. Ako som už písala, radšej si treba prečítať čo píšem, ak zaujmem pozitívne poteší, ak negatívne, prijmem. Nepamätám sa, aby som sledovala či odpovie člen V.I.P. alebo dlhoročný poraďák. Som rada, že vôbec niekto odpovie a snaží sa poradiť. Úprimne, mám vytypovaných, ktorí píšu aj v iných témach a ich príspevky si vždy rada prečítam. Verím,že nikdy neskĺznem na cestu invektív a zbytočnej nemiestnej ješitnosti, povýšeneckosti. To na poradu nepatrí.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 02.05.07 at 11:25
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dávam do pozornosti bod č. 10,11,14,15 etikety porady:
10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.
11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

Nemôžem si pomôcť, ale ani bod 11 nemôžem použiť, nakoľko iným bola moja odpoveď jasná. Možno to je preto, že už skutočne majú dlhšiu prax v tejto problematike.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

hasta Pozri príspevok
Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ked sme mali v správcu a v správe bolo vsetko načas a v poriadku (az na ohovaranie spravcu, k comu sa hned vsetci priklonia. Sme zvyknuty zvalovat vinu na ineho najme ked tam neni), hlavne vyučtovanie bolo prehladne a zrozumitelne. Mandatara sme zrušili, lebo sme uverili že to robi zle, ale nikto si to nebol overit. Tak sme ostatný podlahli polopravdam terajšej predsednicky spolocenstva. Ukazalo sa, že vsetko bolo inak a dnes mame chaos, vyučtovanie asi ani nebude a nova predsednicka robi vsetko ako ju napadne a bez toho že by ovladala zakony...opravy co sa robili boli bez zmluvy a zaruk (zatieklo nam pri oprave strechy, poistenie nebolo žiadne, zmluva o dielo žiadna). Vela ludi v dome je nespokojných, ale nikto si nechce palit prsty..uz su ludia apaticky..bolo to lepsie za eri správy družstva ako teraz....byvala predsedkyna zomrela, správcovi sme dali vypoved a teraz je to len chaos....lebo jedna Pani vie dobre stvat a ohovarat...ma niekto podobne skusenosti? Ved SVB je super ked sa ma tomu kto venovat a ma cas a vedomosti, ale ak nie je to katastrofa....ja nechapem, preco aj SVB nie je na zaklade koncesnej živnosti, aby to musel robit niekto, čo ma na to predpoklady....
Takže každý si už vylial svoju dušu, odznelo tu veľa toho, čo by ani nemalo, tak by bolo načase vrátiť sa k pôvodnému problému.

Myslím, že každý má svoju pravdu, niekedy je len možno svojsky interpretovaná. Elenka, to čo popisuješ, že v SVB je každý zodpovedný za správu domu, je ideálny stav. V praxi vieme, že to tak nefunguje, všetci nechajú po zvolení predsedu celú činnosť na neho. On potom rozhoduje, čo sa bude ako robiť. Dáva mu na to právomoc aj priamo zákon v § 7c ods. 2:

"Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva."

Ľudia sa začnú o správu opäť starať až vtedy, keď niečo nefunguje. Presne to sa stalo aj v prípade hastu a on sa pýtal, čo môžu urobiť.

Rada je jednoduchá - presvedčiť 2/3 ľudí v dome, že ak v dome nie je dostatok spoľahlivých a ochotných ľudí vykováť správu formou SVB, bude správa domu formou správcovskej spoločnosti preds len lepšia a na schôdzi odúhlasiť zmenu formy správy domu podľa § 14 ods. 3.

Neviem, čo potom s SVB, asi ho bude treba dať do likvidácie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
Takže každý si už vylial svoju dušu, odznelo tu veľa toho, čo by ani nemalo, tak by bolo načase vrátiť sa k pôvodnému problému.

Myslím, že každý má svoju pravdu, niekedy je len možno svojsky interpretovaná. Elenka, to čo popisuješ, že v SVB je každý zodpovedný za správu domu, je ideálny stav. V praxi vieme, že to tak nefunguje, všetci nechajú po zvolení predsedu celú činnosť na neho. On potom rozhoduje, čo sa bude ako robiť. Dáva mu na to právomoc aj priamo zákon v § 7c ods. 2:

"Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva."

Ľudia sa začnú o správu opäť starať až vtedy, keď niečo nefunguje. Presne to sa stalo aj v prípade hastu a on sa pýtal, čo môžu urobiť.

Rada je jednoduchá - presvedčiť 2/3 ľudí v dome, že ak v dome nie je dostatok spoľahlivých a ochotných ľudí vykováť správu formou SVB, bude správa domu formou správcovskej spoločnosti preds len lepšia a na schôdzi odúhlasiť zmenu formy správy domu podľa § 14 ods. 3.

Neviem, čo potom s SVB, asi ho bude treba dať do likvidácie.
Tibor ako vždy, super. Ty vieš, že aj Tvoje príspevky si vždy rada prečítam. Samozrejme. Ešte sa dá aj ako SVB uzavrieť mandátna zmluva so správcom. Aj ako SVB. Ale predseda rozhoduje,... nie vykonáva správu. To vieš, donútená blondína.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

..........Myslím, že každý má svoju pravdu, niekedy je len možno svojsky interpretovaná. Elenka, to čo popisuješ, že v SVB je každý zodpovedný za správu domu, je ideálny stav. V praxi vieme, že to tak nefunguje, všetci nechajú po zvolení predsedu celú činnosť na neho. On potom rozhoduje, čo sa bude ako robiť. Dáva mu na to právomoc aj priamo zákon v § 7c ods. 2:

Tak ako Chobot napísal, táto veta v mnohých prípadoch potom vedie ľudí k omylu v tom zmysle, že predseda je vlastne správca. Chobot súhlasím s tebou, že každý je zodpovedný za správu a takýto ideálny stav je veľmi, veľmi ojedinelý.
Na druhej strane ja som úmyselne priliepala články, podľa ktorých je zrejmé, že naozaj nemôžeme vo všetkých prípadoch, kedy je uzavreté spoločenstvo chápať predsedu ako správcu. Citujem:
"Vo vzťahu k správcovi vystupuje za vlastníkov bytov zvolený zástupca z radu vlastníkov, ktorý je volený na zhromaždení vlastníkov, alebo predseda spoločenstva".
Z tohto jasne vyplýva, že je uzavreté spoločenstvo vlastníkov bytov, ktorého správu vykonáva nejaký správca, s ktorým v mene vlastníkov komunikuje predseda.
Pre mnohých je toto síce nepochopiteľné, ale v praxi to existuje. Preto si myslím, nehodnoťme jeden druhého ako neznalého problematiky, pretože každý z nás má v určitom slova zmysle pravdu, ale niektoré veci každý z nás chápe ináč. Okrem iného je tu ešte jedna možnosť, ktorú môže využiť každý z nás, ak má pochybnosti o jednotlivých vyjadreniach. Ja to vtedy riešim tak, že dám písomný dotaz na konkrétnu inštitúciu a žiadam písomnú odpoveď na daný problém, čo je na papieri, prípadne pod hlavičkou nejakej kompetentnej ištitúcie, to mi nikto nevyvráti. A nemusím sa dohadovať s ostatnými, či má pravdu ten alebo ten. Porada slúži síce na to, aby sme si radili, každý z nás to robí v najlepšom vedomí a svedomí, ale sú veci, ktoré sa mi niekedy nepozdávajú a preto si to radšej overím aj inde. Mimochodom, ak by takéto fungovanie spoločenstva nebolo možné, mnohé zmluvy by Krajský úrad nezaregistroval, pretože zo zákona je povinné v zmluve uviesť, ako bude výkon správy zabezpečený. Bola by som rada, aby sme sa pri čítaní príspevkov sústredili hlavne na obsah a nie na to, kto má pod svojim nikom čo popriliepané. Celé bodovanie bola nešťastná záležitosť pretože prichádzajú k nám nováčikovia, ktorí v určitej oblasti pracujú dlhé roky(čiže odborníci v danej problematike) , ale na porade sú noví a to neznamená, že sú neznalí (alebo my by sme sa na nich mali pozerať ako na neznalých). Na druhej strane tí, ktorí majú V.I.P. ho získali na základe hodnotenia iných, ktorí ich zrejme za niečo považujú za znalých problematiky a takisto môžu byť odborníci alebo nemusia. Podotýkam, že body sa získavajú nielen za rady ale aj za to, ak poskytneme na poradu materiály, ktoré práve niekto potrebuje a túto snahu dotyční ocenia. Takže zameriavajme sa naozaj na podstatu veci, nesúďme jeden druhého, stačí jednoducho povedať, s týmto nesúhlasím, lebo........ a vyjadrím svoj názor, ktorý sa tu potom môže riešiť bez invektív. Neviem prečo, ale mám pocit, že sa tu už neriešiť otázka, ktorá tu bola pôvodne položená.............
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nedá mi aby som sa aj ja nezapojil do tejto rozporuplnej diskusie, kde ste si tak „vošli do vlasov“. Už to tu nie je o poradení si, ale o vytýkaní si. Keďže empaty vo svojom príspevku všetko rozobral neviem čo by som k tomu mal doplniť skúsim sa vyjadriť k tomu ostatnému čo sa tu popísalo.
Asi to bude tak trochu mimo témy. Skúsim to tu rozobrať postupne podľa prvých príspevkov. Chcem povedať, že máme rôznu povahu a každý z nás reaguje inakšie. Toto je len môj pohľad. Hasta sem dal príspevok, kde žiada poradiť čo robiť, opíše problémy ktoré u nich majú v súčastnej dobe, dal do toho trochu nostalgických spomienok, vlastne vie čo má robiť (vyplýva to z ďalších príspevkov) ale aj tak pokritizuje zákony na ktorých tvorbu my tu nemáme až taký vplyv a zrejme mu v tom nepomôžeme, aj keď môžeme súhlasiť, že by tam mohli byť určité zmeny. Z jeho príspevku však nevyplynulo aké má poznatky o SVB. Chodí sem dosť ľudí, ktorí si ani nepreštudujú zákon a pýtajú sa na triviálne otázky, ktoré sa tu už niekoľkokrát rozoberali. Najjednoduchšie je ich odkázať na príslušné príspevky, pretože sa nám mnohokrát nechce opakovať to isté, alebo ani nie je na to dosť času. A keďže chcel radu čo by mali robiť najjednoduchšiu mu dala Elena a to aby si preštudoval zákon 182/1993, ešte mu okrem iného napísala, že predseda sa nerovná správe. Tu by som chcel napísať na adresu hastovi ak chceme slovíčkariť tak môžeme, ale potom musíme toto slovíčkarenie používať správne aj sami. Každý si môže vytvoriť vlastný výklad zákona, pokiaľ sa od zákona nebude líšiť bude asi správny ale nemusí byť úplný. Hasta podľa mňa nereagoval adekvátne a v jeho odpovedi nebola presná reakcia na Elenin príspevok – začínam slovičkáriť. Obvinil ju, že nemá pravdu ale nenapísal v čom, písal o niečom, k čomu sa Elena nevyjadrovala. Napísal že zo zákona je automaticky spoločenstvo správca domu. Nemal pravdu v tom, že napísal slovo automaticky zabudol na spojku ak ktorá dáva v zákone možnosť vybrať kto bude robiť správu domu, pritom Elena napísala, že predseda sa nerovná správe, mala pravdu a kto neverí nech si pozrie výkladový slovník a ani zákon 182/1993 to takto nestanovuje. Zákon tu stanovuje nasledovné veci v §6 ods.1: (1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom. Definuje sa tu pojem „správca“. Zákon umožňuje spoločenstvu aby sa samo spravovalo §7 ods. 1, ale nie aby samé bolo „správca“ ako to v ďalšom hasta tvrdí, dokonca, že predseda je štatutárom tohto správcu.
Ďalšie omyly v tvrdení hastu sú, že:
-predseda riadi správcovskú spoločnosť s názvom SVB. Pri registrácii spoločenstiev je presne napísané čo je spoločenstvo a k čomu sa zakladá predpokladám, že ani jedno tam nemá, že je správca, pretože by to bolo v rozpore so zákonom, kde je presne vymedzená činnosť ktorú môže vykonávať spoločenstvo. (Správca môže spravovať viacej spoločenstiev)
-podľa mňa predseda riadi správcovskú "spoločnosť" s názvom SVB, lebo veď tá je založená len za týmto účelom. Zo zákona nevyplýva povinnosť aby sa spoločenstvo samo spravovalo, spoločenstvo tu má možnosť si zvoliť spôsob správy, čiže nie je to dôvod založenia spločenstva
Elena vo svojom príspevku napísala „Predseda je štatutár členov SVB“ tu hasta zareagoval slovíčkarením, že … predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto právnickej osoby...
Áno tu sa Elena vyjadrila nepresne, keď to budeme brať doslovne, podľa §7c ods. 2 je napísané: (2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene.
Na základe tohto začal hasta obviňovať z nekompetentnosti Elenu a osočovať ju ale nachápem prečo pretože na jeho otázku čo sa pýtal (Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ... ) mu podľa mňa dala adekvátnu odpoveď a to je prečítať si zákon 182/1993. Pretože k tam sa človek najlepšie dozvie práva povinnosti a zodpovednosť príslušných funkcionárov. Končím so slovíčkárením.
Dalo by sa písať aj viac ale to nie je cieľom môjho príspevku. Potom z takýchto nedorozumení vznikajú zbytočné konflikty, pretože sme všetci ješitní, akurát niektorí sú viac, iní menej.
Tvoje vyjadrenia v ďalších príspevkoch ukazujú, že máš skutočne medzery v pojmoch, ale neboj sa, nie si v tom sám. Každý z nás občas použije nesprávny pojem, ale nerobí to naschvál aby niekoho priviedol do omylu. A už vôbec to nemá nič spoločné s VIP členmi. Tým sa môže stať každý na tejto porade. A teraz si rýpnem, nečuduj sa Elene, že to u vás tak vyzerá ako vyzerá, ale sebe a všetkým čo tam bývate.
Len na okraj predseda robí len to čo mu dovolí zhromaždenie, stanovy a zmluva o spoločenstve. Všetko je to na vlastníkoch bytov. To, že v rade prípadov to nechce nik robiť je iná vec, ale je to na majiteľoch bytov ako sa rozhodnú, nesmieme zabúdať, že rada ľudí sa dá ovplyvniť, hlavne tí čo sa v tom nevyznajú a potom je jednooký kráľom aj keď len medzi slepými.
Nič nie je ideálne.
Predpokladám, že sa teraz dostanem na tvoj zoznam ktorých nemusíš ....
Naposledy upravil Orim : 02.05.07 at 18:08
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Konečne tu niektonapísal všetko ako má byť. Ja som sa chystala a Orim ma predbehol.
Ľahko sa všetko zvalí na jedného človeka. Ja mimochodm momentálne tiež počúvam predsedu spoločenstva,ktorý je veľmi obetavý,urobil v dome všetko čo bolo treba a to všetko bez nároku na odmenu ,usporil všetkým dosť veľké peniaze a teraz ho napádajú a osočujú tak, že chce všetko vzdať. Jeho dlhoročné úsilie vyšlo nazmar ,zo všetkého je znechutený a sklamaný. Takže aj takýto sme ľudia. Namiesto vyjadrenia vďaky a úcty k takémuto človeku ho ubijeme až po zem. A tí, ktorí najviac kričia neurobia nič ani si len nepozametajú pre vlastnými dverami. Ja skláňam hlavu až po zem pre obetavými ľudmi,ktorí sú zároveň aj ekonómvia, údržbári , bútľavými vŕbami a všetkým čo ostatní potrebujú. Takýchto ľudí je na porade veľmi veľa a týmto Vás všetkých zdravím,prajem čo najmenej takých ľudí ako Hasta . Ľubica
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

hasta Pozri príspevok
Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ked sme mali v správcu a v správe bolo vsetko načas a v poriadku (az na ohovaranie spravcu, k comu sa hned vsetci priklonia. Sme zvyknuty zvalovat vinu na ineho najme ked tam neni), hlavne vyučtovanie bolo prehladne a zrozumitelne. Mandatara sme zrušili, lebo sme uverili že to robi zle, ale nikto si to nebol overit. Tak sme ostatný podlahli polopravdam terajšej predsednicky spolocenstva. Ukazalo sa, že vsetko bolo inak a dnes mame chaos, vyučtovanie asi ani nebude a nova predsednicka robi vsetko ako ju napadne a bez toho že by ovladala zakony...opravy co sa robili boli bez zmluvy a zaruk (zatieklo nam pri oprave strechy, poistenie nebolo žiadne, zmluva o dielo žiadna). Vela ludi v dome je nespokojných, ale nikto si nechce palit prsty..uz su ludia apaticky..bolo to lepsie za eri správy družstva ako teraz....byvala predsedkyna zomrela, správcovi sme dali vypoved a teraz je to len chaos....lebo jedna Pani vie dobre stvat a ohovarat...ma niekto podobne skusenosti? Ved SVB je super ked sa ma tomu kto venovat a ma cas a vedomosti, ale ak nie je to katastrofa....ja nechapem, preco aj SVB nie je na zaklade koncesnej živnosti, aby to musel robit niekto, čo ma na to predpoklady....
takže - HASTA , aj ked viem ze ty nemusis mna tak ako ja teba - xixi skusim sa vratit k povodnej tvojej teme...... TY si nepotreboval radu od nikoho - TY si sa potreboval iba vyrozpravat. Vsak z toho co si opísal bolo to u vas vsetko ako v rozpravke / uvodne tri riadky / co tak zamysliet sa radsej nad sebou - miesto nostalgického *vyplakavania*za minulostou. Preto som tvoj povodný text citoval - aby si sam videl ze ty si si sam polozil otazku - a okamzite si aj odpovedal / prakticky na vsetko si nasiel odpoved / nesuhlasim s niektorími kolegami co sa snazili obhajit neobhajitelne - teda ze ty si sem prisiel po radu - TY radu nepotrebujes !!!!! dokazes sa v problematike orientovat , skor si nam tu chcel ukazat ako by si to robil TY -snad bez toho stvania a ohovarania ako si spomenul. vid tvoje slova - Ved SVB je super ked sa ma tomu kto venovat a ma cas a vedomosti, ale ak nie je to katastrofa... priamo ako na teba šité - xixi
teraz uz iba malickost - presvedcit 2/3 vlastnikov bytov a mas moznost nam ukazat ako to zvladnes.........potom by som si chcel precitat tvoj prispevok.
apropo - hasta - napriek tomu ze sme si nesadli - pokus sa zmenit styl komunikacie voci ženám ktoré sa ti snazili poradit , aj ked TY to tak nevnimas !!!!
dakujem
0 0
Kušnierik Kušnierik

Kušnierik je offline (nepripojený) Kušnierik

hasta Pozri príspevok
Ved presne...je to dodržiavani témy.
Dakujem za nazorny príklad o posudzovani znalosti niekoho, pre istotu som to vyciernil. Ved si pozrite vase invektivne stranky a neverím že tu naozaj nie je nikto (okrem svojara a jozefaI) kto by zaujal normalny postoj k veci a nie emotívne podfarbený jesitnosťou a obhajovaním neobhajitelneho....Pripomina mi to tu stredovek a upalovanie tých čo maju iný nazor...ja som si myslel ze to tu je aj trochu o nadhlade a o odbornej diskusii...zatial registrujem len odbojnú diskusiu....nie k teme, ale k ponižovaniu a podceňovaniu nových....pritom kriteriom by mala byt odbornost, ked uz mate tolko frčiek za ocenenia...
Len na okraj k tomu predsedovi co nie je správcom....Správca je ten co spravuje dom. A to može byt spravcovska spoločnosť alebo SVB (zakladá sa len za učelom spravy a dokonca nesmie vykonavat inu cinnost). Ak je to SVB, tak má svojho konatela - štatutara. Cez neho SVB ako správca koná. Zodpoveda sa rade alebo členom, ale ak aj niečo rozhodne bez nich, je to platne voči dodavatelom ako tretim osobam. Darmo Rada neschvali alebo si vlastnici prijmu aj tisic uzneseni. Jeho podpis na zmluve plati. Lebo je registrovany statutár správcu, čo sa vola SVB. V banke Vam nevyplatia ani desať halierov bez jeho podpisu. On musi byt podpisany na vypoctových listoch najomneho...prakticku vykonava celu spravu rovnako ako spravcovska spoločnosť cestou svojho konatela....
Nehovorime tu o fungovani SVB ale o pravnom postaveni SVB...to je to k tomu dodržiavaniu temy. Jedno viem popri tom že sa tomu nevenujem, že treba mat aj trochu pravne vedomie a nie bezvedomie. A nesnažil by som sa silou mocou radiť ak vo veciach nemam jasno....a mate pravdu pani Navratilova, nie je hamba sa myliť. Hamba je na svojom omyle zotrvavat a silou mocov ho obhajovať, to je to co robite aj s tu Vasimi kamaratmi....ved to je zjavne...

A este by som Vas chcel poprosit, ak niekoho citujete, tak tam nevkladajte svoje vyjadrenia, ktore som ja nepovedal. Dakujem za tuto elementarnu slusnosť.
Odskočili od temi jednoduchá odpoved neni, ale Všetko je v vo vlastnikoch koho si zvolili a ako si zvolili a či mal ktosi tuto zodpovednosť zobrať na seba.!! Káždy vlastnik má pravo skontrolovať všetko okolo spravovania domu. ....A nie tu na tejto stránke vykladať zakony, môže povedať iba názor na to su ine inštancie.
Chybi su nato aby sme nezabudli že dokonalosť neni všetko ..
0 0
tami72 tami72

tami72 je offline (nepripojený) tami72

Orim Pozri príspevok
Nedá mi aby som sa aj ja nezapojil do tejto rozporuplnej diskusie, kde ste si tak „vošli do vlasov“. Už to tu nie je o poradení si, ale o vytýkaní si. Keďže empaty vo svojom príspevku všetko rozobral neviem čo by som k tomu mal doplniť skúsim sa vyjadriť k tomu ostatnému čo sa tu popísalo.
Asi to bude tak trochu mimo témy. Skúsim to tu rozobrať postupne podľa prvých príspevkov. Chcem povedať, že máme rôznu povahu a každý z nás reaguje inakšie. Toto je len môj pohľad. Hasta sem dal príspevok, kde žiada poradiť čo robiť, opíše problémy ktoré u nich majú v súčastnej dobe, dal do toho trochu nostalgických spomienok, vlastne vie čo má robiť (vyplýva to z ďalších príspevkov) ale aj tak pokritizuje zákony na ktorých tvorbu my tu nemáme až taký vplyv a zrejme mu v tom nepomôžeme, aj keď môžeme súhlasiť, že by tam mohli byť určité zmeny. Z jeho príspevku však nevyplynulo aké má poznatky o SVB. Chodí sem dosť ľudí, ktorí si ani nepreštudujú zákon a pýtajú sa na triviálne otázky, ktoré sa tu už niekoľkokrát rozoberali. Najjednoduchšie je ich odkázať na príslušné príspevky, pretože sa nám mnohokrát nechce opakovať to isté, alebo ani nie je na to dosť času. A keďže chcel radu čo by mali robiť najjednoduchšiu mu dala Elena a to aby si preštudoval zákon 182/1993, ešte mu okrem iného napísala, že predseda sa nerovná správe. Tu by som chcel napísať na adresu hastovi ak chceme slovíčkariť tak môžeme, ale potom musíme toto slovíčkarenie používať správne aj sami. Každý si môže vytvoriť vlastný výklad zákona, pokiaľ sa od zákona nebude líšiť bude asi správny ale nemusí byť úplný. Hasta podľa mňa nereagoval adekvátne a v jeho odpovedi nebola presná reakcia na Elenin príspevok – začínam slovičkáriť. Obvinil ju, že nemá pravdu ale nenapísal v čom, písal o niečom, k čomu sa Elena nevyjadrovala. Napísal že zo zákona je automaticky spoločenstvo správca domu. Nemal pravdu v tom, že napísal slovo automaticky zabudol na spojku ak ktorá dáva v zákone možnosť vybrať kto bude robiť správu domu, pritom Elena napísala, že predseda sa nerovná správe, mala pravdu a kto neverí nech si pozrie výkladový slovník a ani zákon 182/1993 to takto nestanovuje. Zákon tu stanovuje nasledovné veci v §6 ods.1: (1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom. Definuje sa tu pojem „správca“. Zákon umožňuje spoločenstvu aby sa samo spravovalo §7 ods. 1, ale nie aby samé bolo „správca“ ako to v ďalšom hasta tvrdí, dokonca, že predseda je štatutárom tohto správcu.
Ďalšie omyly v tvrdení hastu sú, že:
-predseda riadi správcovskú spoločnosť s názvom SVB. Pri registrácii spoločenstiev je presne napísané čo je spoločenstvo a k čomu sa zakladá predpokladám, že ani jedno tam nemá, že je správca, pretože by to bolo v rozpore so zákonom, kde je presne vymedzená činnosť ktorú môže vykonávať spoločenstvo. (Správca môže spravovať viacej spoločenstiev)
-podľa mňa predseda riadi správcovskú "spoločnosť" s názvom SVB, lebo veď tá je založená len za týmto účelom. Zo zákona nevyplýva povinnosť aby sa spoločenstvo samo spravovalo, spoločenstvo tu má možnosť si zvoliť spôsob správy, čiže nie je to dôvod založenia spločenstva
Elena vo svojom príspevku napísala „Predseda je štatutár členov SVB“ tu hasta zareagoval slovíčkarením, že … predseda nie je žiadny štatutar členov SVB ale je statutar tejto právnickej osoby...
Áno tu sa Elena vyjadrila nepresne, keď to budeme brať doslovne, podľa §7c ods. 2 je napísané: (2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene.
Na základe tohto začal hasta obviňovať z nekompetentnosti Elenu a osočovať ju ale nachápem prečo pretože na jeho otázku čo sa pýtal (Prosím vedel by niekto poradiť čo robiť, ... ) mu podľa mňa dala adekvátnu odpoveď a to je prečítať si zákon 182/1993. Pretože k tam sa človek najlepšie dozvie práva povinnosti a zodpovednosť príslušných funkcionárov. Končím so slovíčkárením.
Dalo by sa písať aj viac ale to nie je cieľom môjho príspevku. Potom z takýchto nedorozumení vznikajú zbytočné konflikty, pretože sme všetci ješitní, akurát niektorí sú viac, iní menej.
Tvoje vyjadrenia v ďalších príspevkoch ukazujú, že máš skutočne medzery v pojmoch, ale neboj sa, nie si v tom sám. Každý z nás občas použije nesprávny pojem, ale nerobí to naschvál aby niekoho priviedol do omylu. A už vôbec to nemá nič spoločné s VIP členmi. Tým sa môže stať každý na tejto porade. A teraz si rýpnem, nečuduj sa Elene, že to u vás tak vyzerá ako vyzerá, ale sebe a všetkým čo tam bývate.
Len na okraj predseda robí len to čo mu dovolí zhromaždenie, stanovy a zmluva o spoločenstve. Všetko je to na vlastníkoch bytov. To, že v rade prípadov to nechce nik robiť je iná vec, ale je to na majiteľoch bytov ako sa rozhodnú, nesmieme zabúdať, že rada ľudí sa dá ovplyvniť, hlavne tí čo sa v tom nevyznajú a potom je jednooký kráľom aj keď len medzi slepými.
Nič nie je ideálne.
Predpokladám, že sa teraz dostanem na tvoj zoznam ktorých nemusíš ....
Pekný deň orim,
dovoľ mi krátku reakciu na Tvoj príspevok ohľadom témy "nekompetentný predseda". Píšeš, že "hasta urobil chybu, keď napísal, že "zo zákona je automaticky spoločenstvo správcom domu. Nemal pravdu v tom, že napísal slovo automaticky zabudol na spojku ak, ktorá dáva v zákone možnosť vybrať kto bude robiť správu domu". Prepáč, ale dovolím si Ti oponovať. Zo zákona 182/93 Z.z. v znení neskorších predpisov, po registrácii SVB sa stáva SVB naozaj správcom automaticky zo zákona , presne tak ako to napísal hasta. SVB je právnická osoba, ktorého štatutárom je človek, ktorého si členovia spoločenstva zvolia na schôdzi. Vôbec to nemusí byť vlastník bytu, ktorý býva v uvedenom dome (zákon to neurčuje). Je to na ľuďoch, koho si zvolia. Členovia spoločenstva sa riadia a rozhodujú smerom dovnútra spoločenstva na základe Zmluvy o spoločenstve. Je to základný dokument SVB, okrem registrácie spoločenstva, v ktorej je uvedený štatutár SVB. Pokiaľ sa SVB, t.j. členovia spoločenstva rozhodnú, že niektoré činnosti súvisiace s výkonom správy domu (napr. ekonomická, technická, právna atď.), prípadne celú správu si zabezpečia dodávateľským spôsobom, t.j. nebudú si tieto činnosti vykonávať sami, uzavrú tzv. mandátnu zmluvu s dodávaterľom (ktorým môže byť, právnická osoba - ktorýkoľvek správca alebo fyzická osoba, živnostník), ktorého si vyberú. Vtedy je to však obchodný vzťah medzi SVB, ktoré jednou zmluvnou stranou (mandant) a druhou zmluvnou stranou je dodávateľ služieb (mandatár). Tento vzťah sa riadi obchodným zákonníkom. SVB nemôže uzavriť zmluvu o výkone správy na jednotlivé činnosti s dodávateľom, či už s právnickou sobou alebo fyzickou osobou zmluvou o výkone správy.
Slovko ak v zmysle Zák. 182/93 Z.z. v znení neskorších predpisov, par. 6, ods. 1, platí vo väzbe citácie zák 182/93, ktorú si použil: "Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločensvo") ak vlastníci bytov a nebtových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou (ďalej len "správca") najmä s bytovým družstvom.
Znamená to nasledovné:
Vlastníci každého bytového domu sa v určitom čase rozhodujú pre jednu z foriem správy, ktorú zákon 182/93 ponúka, t.j. "spoločenstvo", alebo AK sa vlastníci bytov a nebytových priestorov domu rozhodnú nechať spravovať svoje vlastníctvo správcom, tak podpíšu zmluvu o výkone správy s nejakým správcom (právnickou osobou, prípadne družstvom). V tomto kontexte platí slovko AK. V prípade, že sa rozhodnú pre formu správy SVB, znamená to, že zo zákona 182/93 je automaticky správcom SVB a už tam neplatí slovko AK .
Naposledy upravil tami72 : 03.05.07 at 14:57
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

Vazený kolega - to fakt nemusis robit , davat tvoj siahodlhý pokec az 2x na toto forum - xixi vieme ze sa snazis postavit na stranu hastu - OK mas na to pravo, ale preco prosim ta odbiehas od temy ktoru otvoril HASTA. Toto su uz fakt vykony hodne jeho pravneho zastupcu - xixi Kam sme sa to az dostali z banalneho konstatovania jedneho respondenta /cize hastu / ked nam dal vediet ako to on sam vníma !!!!! vsak este raz skusim upriamit vasu pozornost na jeho povodný prispevok - kde si on sam dokazal prakticky na vsetko odpovedat - a dokonca spravne !!!! preco sa tu teraz pretekate vo svojich *preciznych rozboroch* ????? hasta to nepotrebuje , on je velmi zdatný v tejto tematike a ovlada aj legislatívu podla toho ako som si to ja vsimol z jeho prispevkov a reakcii ...........len mu drzme palce aby dokazal presvedcit ludi ze zmena v jeho podaní bude dobra aj pre nich.
dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať