Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
ale ved práve teraz k danovemu riešime či si uplatni 40 % + odvody alebo ako sám chcel diéty, pri 40 % + odvody mu výjde DzP cca 80 € ak by si mohol uplatniť diéty tak ako si on sám myslel (a jeho "kolegovia" to tak vrajú majú od ekonomiek spravené) a ako aj veronikasad píše že to tak môže uplatniť tak by neplatil žiadnu daň ... ale ja si myslím že je to protizákonne
Prepač, nereagovala som na konkrétny prípad živnostníka, ktorý uvádzaš. Reagovala som na možnosť uplatnenia stravného pri zahraničnej pracovnej ceste. Či v tvojom prípade ide o pracovnú cestu (stravné bez preukázaných výdavkov) alebo výkon práce - kde stravné musí preukázať, to si musí živnostník pri daňovej kontrole obhájiť sám
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Prepač, nereagovala som na konkrétny prípad živnostníka, ktorý uvádzaš. Reagovala som na možnosť uplatnenia stravného pri zahraničnej pracovnej ceste. Či v tvojom prípade ide o pracovnú cestu (stravné bez preukázaných výdavkov) alebo výkon práce - kde stravné musí preukázať, to si musí živnostník pri daňovej kontrole obhájiť sám
v poriadku nič sa nestalo, no dobre ale čo by si povedala ty ? ak pracuje teda ako vodič cudzieho mot. vozidla (vozí ľudí do zahraničia mám taký pocit ) on povedal že cez odberateľa vie zdokladovať kedy bol v ktorom štáte... ale už sme sa predbežne dohodli na tom že mu uplatním 40 % paušal... tak mu nevýjde ani žiadna DzP a má pokoj (len jedna "maličkosť" pred rokom a pol bral dotáciu, nič nekupoval, len platil odvody (zdravotné) už za rok 2010 mu ekonomka (asi z dôvodu časového , vraj to robila 29.3.) urobila tak trochu "kombináciu" paušalu a evidencie alebo ako to nazvať... nakoľko uplatnila 40 % z príjmu + odvody , a z dotácie odpisala odvody ,čo ak dobre viem by sa pri paušale nemalo .... tým pádom mala ist celá dotácia do príjmov a krátiť sa 40 % ... teraz mu necham dotáciu tak (čo tiež asi nie je úplne v poriadku) ale čo už teraz ked minuly rok nebol spraveny práve ideálne... už sa to natahuje teraz...) a pre tie diety nebudem riskovať... sám povedal že spolu by vyšli zhruba toľko ako 40 %... a to treba vypisovať tie cestaky či ako sa to vola...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
v poriadku nič sa nestalo, no dobre ale čo by si povedala ty ? ak pracuje teda ako vodič cudzieho mot. vozidla (vozí ľudí do zahraničia mám taký pocit ) on povedal že cez odberateľa vie zdokladovať kedy bol v ktorom štáte... ale už sme sa predbežne dohodli na tom že mu uplatním 40 % paušal... tak mu nevýjde ani žiadna DzP a má pokoj (len jedna "maličkosť" pred rokom a pol bral dotáciu, nič nekupoval, len platil odvody (zdravotné) už za rok 2010 mu ekonomka (asi z dôvodu časového , vraj to robila 29.3.) urobila tak trochu "kombináciu" paušalu a evidencie alebo ako to nazvať... nakoľko uplatnila 40 % z príjmu + odvody , a z dotácie odpisala odvody ,čo ak dobre viem by sa pri paušale nemalo .... tým pádom mala ist celá dotácia do príjmov a krátiť sa 40 % ... teraz mu necham dotáciu tak (čo tiež asi nie je úplne v poriadku) ale čo už teraz ked minuly rok nebol spraveny práve ideálne... už sa to natahuje teraz...) a pre tie diety nebudem riskovať... sám povedal že spolu by vyšli zhruba toľko ako 40 %... a to treba vypisovať tie cestaky či ako sa to vola...
Viem, ze chodia kontrolovat pouzitie dotacie, ak ju nepouzil tak ako mal, tak ju bude musiet vratit. A ak boli v r. 2010 pouzite pausalne vydavky, tak je to ako pises, dotacia mala ist do prijmu cela. To je radost robit taketo ucto-neucto vsak?
0 0
manty manty

manty je offline (nepripojený) manty

hmmmm:-)
Dobrý deň,
nechcem zakladať novú tému, tak sa pridám sem. Chystám sa podpísať zmluvu so spoločnosťou "A", ktorá má sídlo v zahraničí. Kvôli administratívnym komplikáciám budem vedený v jej sesterskej spoločnosti "B" sídliacej v meste "XX" na Slovensku, pod ktorú budem oficiálne spadať. Vykonávať činnosť budem v meste "YY" v spoločnosti "C". V meste "YY" mám zároveň aj trvalý pobyt. Zmluvnú pracovnú dobu budem mať 8 hod, miesto výkonu prác má byť uvedené v spoločnosti "C", ale často pracujem aj 1-2 hodiny denne doma, poprípade počas pracovnej doby chodím aj po iných pracoviskách v rámci mesta "YY". Ako som pochopil, na cestovné z bytu na pracovisko "C" nárok nemám, malo by mi však patriť pri obehávaní ostatných pracovísk. Ale hlavná otázka je, ak pracujem doma, čiže mimo uvedeného pracoviska, patrí mi nejaká náhrada, ak nemám nárok na nadčas? Môže mi zamestnávateľ prideliť stabilné miesto výkonu práce, pokiaľ musím prakticky denne obiehať iné pracoviská a navyše musím byť neustále na telefóne aj mimo predpísanej pracovnej doby? Mal by som trvať na uvedení miesta výkonu práce spoločnosť "B", prípadne trvalý pobyt?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň.prosím vás,v r.2011 stále platilo pre živnostníkov,že si mohli k stravnému v zahraničí uplatniť +40% vreckové?
myslím že pre zamestnancov sa z vreckového strhávali zdravotné odvody
pre živnostníkov bez zmeny?
dakujem moc vopred
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň.prosím vás,v r.2011 stále platilo pre živnostníkov,že si mohli k stravnému v zahraničí uplatniť +40% vreckové?
myslím že pre zamestnancov sa z vreckového strhávali zdravotné odvody
pre živnostníkov bez zmeny?
dakujem moc vopred
Vreckové je možné uplatniť aj naďalej, lenže už je to zdaniteľný príjem.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň.prosím vás,v r.2011 stále platilo pre živnostníkov,že si mohli k stravnému v zahraničí uplatniť +40% vreckové?
myslím že pre zamestnancov sa z vreckového strhávali zdravotné odvody
pre živnostníkov bez zmeny?
dakujem moc vopred
40% vreckové sa zdaňuje, tak ako u zamestnancov tak i u živnostníkov. Zbytočne Ti je dávať to do nákladov, nakoľko to zdaníš tak či tak
1 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

uf ďakujem Vám moc,ešte že som sa opýtal,toto mi úplne ušlo
a pekné veľkonočné sviatky vám všetkým prajem,plné hojnosti,pohody a zdravia
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

dobrý deň, možno to bude pre vás primitívna otázka, ale skúsim aj tak
szčo vykonáva sc, ktoré trvajú viac ako 5 hodín, nemá však zakúpené stravné lístky
pri SC používa súkromné MV nezaradené do OM - uplatňuje si len náhradu za použitie MV
v tomto prípade si neuplatňuje žiadne iné výdavky, čo sa týka stravného? alebo mu vyplatím náhradu v rozmedzí 5-12hodín?
a ak by mal stravné lístky, v deň sc, ktorá trvá 5 hodín, má nárok aj na stravné aj na stravný lístok? ďakujem vám
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bama17 Pozri príspevok
dobrý deň, možno to bude pre vás primitívna otázka, ale skúsim aj tak
szčo vykonáva sc, ktoré trvajú viac ako 5 hodín, nemá však zakúpené stravné lístky
pri SC používa súkromné MV nezaradené do OM - uplatňuje si len náhradu za použitie MV
v tomto prípade si neuplatňuje žiadne iné výdavky, čo sa týka stravného? alebo mu vyplatím náhradu v rozmedzí 5-12hodín?
a ak by mal stravné lístky, v deň sc, ktorá trvá 5 hodín, má nárok aj na stravné aj na stravný lístok? ďakujem vám
čo rozumieš pod sc živnostníka ?

Pretože, podľa § 18 ZoDzP daňovými výdavkami živnostníka sú :

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

alebo

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
4 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

ak tomu dobre rozumiem, ak nemá nakúpené stravné lístky a služobná cesta mu zvyčajne trvá viac ako 5 hodín, má nárok na výplatu stravného 3,80€, no do daňových nákladov dám len 55% (podľa § 19 písmeno p) alebo ak prinesie doklad o kúpe obeda, tak do daňových výdavkov dám znovu len 55% z 3,80 (§19 písmeno e)
ďakujem vám
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bama17 Pozri príspevok
ak tomu dobre rozumiem, ak nemá nakúpené stravné lístky a služobná cesta mu zvyčajne trvá viac ako 5 hodín, má nárok na výplatu stravného 3,80€, no do daňových nákladov dám len 55% (podľa § 19 písmeno p) alebo ak prinesie doklad o kúpe obeda, tak do daňových výdavkov dám znovu len 55% z 3,80 (§19 písmeno e)
ďakujem vám
2x nesprávny postup. Prečítaj si ešte raz priloženú citáciu zákona.

Počas pracovnej cesty má nárok na stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách podla dlžky trvania pracovnej cesty.

Ak živnostníkovi nevznikne nárok na stravné podľa predch.vety, má nárok na zníženie základu dane o preukázatelne vynaložené výdavky na stravné (blok z reštaurácie, alebo gastrolístky) v sume stravného podľa čas.pásma 5-12 hod.

Povinný príspevok zamestnávatela v sume 55 % stravného platí len pre zamestnancov.
1 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

ďakujem, už mi je to jasné
0 0
ibarc ibarc

ibarc je offline (nepripojený) ibarc

Prosím Vás pekne o pomoc - môžem sa dohodnúť s dohodárom (DoVP), že mu preplatím iba ubytovanie a náklady na cestovanie z miesta trvalého pobytu do miesta výkonu práce?

Ďakujem pekne!
0 0
ibarc ibarc

ibarc je offline (nepripojený) ibarc

ibarc Pozri príspevok
Prosím Vás pekne o pomoc - môžem sa dohodnúť s dohodárom (DoVP), že mu preplatím iba ubytovanie a náklady na cestovanie z miesta trvalého pobytu do miesta výkonu práce?

Ďakujem pekne!
Teda myslela som to tak, že mu nevyplatíme stravné, aj keď bude pracovať celý deň. V tomto som si nie istá, či je možné preplatiť len "niektoré" druhy cestovných náhrad. Prosím poradíte?
0 0
ibarc ibarc

ibarc je offline (nepripojený) ibarc

Prosím, poradíte mi? Prosím...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ibarc Pozri príspevok
Teda myslela som to tak, že mu nevyplatíme stravné, aj keď bude pracovať celý deň. V tomto som si nie istá, či je možné preplatiť len "niektoré" druhy cestovných náhrad. Prosím poradíte?
ak zakon hovori, ze zamestnancovi nieco patri, nemozes sa s nim dohodnut, ze mu to nevyplatis
0 0
ibarc ibarc

ibarc je offline (nepripojený) ibarc

1Dara Pozri príspevok
ak zakon hovori, ze zamestnancovi nieco patri, nemozes sa s nim dohodnut, ze mu to nevyplatis
Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi to pomôže.
0 0
ibarc ibarc

ibarc je offline (nepripojený) ibarc

A prosím Vás, môžem sa ešte poradiť, či je možné sa dohodnúť v dohode o vykonaní práce, že nemá nárok na náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, ale že bude dohodárovi zabezpečené ubytovanie zamestnávateľom.

Ako je to potom? Je cena toho ubytovania daňová u zamestnávateľa? A u dohodára zvyšuje cena ubytovania brutto mzdu (resp. výšku dohodnutej odmeny)?

prosím, poradíte?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ibarc Pozri príspevok
A prosím Vás, môžem sa ešte poradiť, či je možné sa dohodnúť v dohode o vykonaní práce, že nemá nárok na náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, ale že bude dohodárovi zabezpečené ubytovanie zamestnávateľom.Ak nemáš v dohode uvedené, že dohodár má nárok ... tak automaticky to značí že nárok nemá. By som chcela vidieť toho dohodára, čo ti pôjde robiť mimo miesto bydliska a žeby si platil sám ubytovanie a ešte aj cestovné.

Ako je to potom? Je cena toho ubytovania daňová u zamestnávateľa?Ubytovanie je daňovým nákladom zamestnávateľa A u dohodára zvyšuje cena ubytovania brutto mzdu (resp. výšku dohodnutej o

prosím, poradíte?
v texte.
Ako som napísala vyššie, by ma veľmi zaujímalo kto pôjde robiť mimo miesto bydliska bez toho aby dostal cestovné náhrady, a ešte že by si musel zo svojej mzdy odmeny platiť ubytovanie a cestovné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať