Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci nemáte náhodou tabuľku aké sumy amortizácie sa počítali od roku 2000. Tie posledné viem ale pred 10 rokmi už neviem. Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci nemáte náhodou tabuľku aké sumy amortizácie sa počítali od roku 2000. Tie posledné viem ale pred 10 rokmi už neviem. Ďakujem.
Čo myslíš tou amortizáciou? Myslíš tým cest. náhrady za používanie iného mot. vozidla, než vozidla zamestnávateľa na pracovnej ceste?


Číslo predpisu .......... platnosť od ............ náhrada (motorka/auto)

632/2008.................1.1.2009..................0,0 50 / 0,183 EUR
181/2008 ................1.6.2008 .................1,50 / 5,50 SKK
260/2004 ................1.5.2004 .................1,70 / 6,20 SKK
198/2003 ................1.7.2003 .................1,50 / 5,40 SKK
218/2002 ................1.5.2002 .................1,30 / 4,70 SKK
249/200 ..................1.8.2000 ................ 1,25 / 4,60 SKK
261/1999 ................1.11.1999 ...............1,20 / 4,45 SKK
218/1999 ................1.9.1999 ................ 1,15 / 4,30 SKK
7 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Chobot Pozri príspevok
Čo myslíš tou amortizáciou? Myslíš tým cest. náhrady za používanie iného mot. vozidla, než vozidla zamestnávateľa na pracovnej ceste?


Číslo predpisu .......... platnosť od ............ náhrada (motorka/auto)

632/2008.................1.1.2009..................0,0 50 / 0,183 EUR
181/2008 ................1.6.2008 .................1,50 / 5,50 SKK
260/2004 ................1.5.2004 .................1,70 / 6,20 SKK
198/2003 ................1.7.2003 .................1,50 / 5,40 SKK
218/2002 ................1.5.2002 .................1,30 / 4,70 SKK
249/200 ..................1.8.2000 ................ 1,25 / 4,60 SKK
261/1999 ................1.11.1999 ...............1,20 / 4,45 SKK
218/1999 ................1.9.1999 ................ 1,15 / 4,30 SKK
Áno myslela som cestovný náhrady je to perfektné ďakujem krásne chcem dať najlepšia odpoveď ale mi to nefunguje v poslednej dobe tu nefunguje nič. Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
marjankaj Pozri príspevok
KEJKA ja som reagoval hlavne na tento jeho príspevok. Ak by som si mal skladať zo všetkých príspevkov otázku, radšej si budem skladať LEGO.

Môže platiť daň za akékoľvek vozidlo, ale nebude to VOZD alebo to bude pripočítateľná položka.

Môže dať cesťáky do nákladov, ak zamestnanec použije napr. vozidlo manželky.

Veď ani nemusíš, ak nemáš zo zákona povinnosť. Teda nebudú používané na pracovné cesty, alebo nebudú evidovné na zamestnancov.
Ak je auto manželovo, je na leasing, može ho používať manželka na služobné jazdy súkromným vozidlom? podotýkam, že v manželovej s.r.o. Alebo je lepšie zaradiť toto vozidlo do majetku s.r.o., a manželka , ak je u neho zamestnaná , ho používa..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mirhu Pozri príspevok
Ak je auto manželovo, je na leasing, može ho používať manželka na služobné jazdy súkromným vozidlom? podotýkam, že v manželovej s.r.o. Alebo je lepšie zaradiť toto vozidlo do majetku s.r.o., a manželka , ak je u neho zamestnaná , ho používa..
A ako to auto chceš zaradiť do s.r.o.? Manžel ho predá s.r.o. kúpnopredajnou zmluvou? Čo na to leasingovka? A čo má byť na tom výhodné? A čo znamená"manželka, ak je u neho zamestnaná"? Buď má uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo nie. Na tieto otázky tu na porade asi nikto nebude vedieť odpovedať, okrem teba.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
marjankaj Pozri príspevok
A ako to auto chceš zaradiť do s.r.o.? Manžel ho predá s.r.o. kúpnopredajnou zmluvou? Čo na to leasingovka? A čo má byť na tom výhodné? A čo znamená"manželka, ak je u neho zamestnaná"? Buď má uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo nie. Na tieto otázky tu na porade asi nikto nebude vedieť odpovedať, okrem teba.
Ďakujem za Tvoje odpovede

teda pýtam sa ešte raz : MOŽE manželka , riadne zamestnaná v manželovej s.r.o. používať JEHO súkromné vozidlo na SVOJE služobné účely, keď je toto vozidlo na leasing?
Ak ho manžel zaradí do majetku s.r.o. (samozrejme zákonným spôsobom) manželka ho bude používať ako služobné vozidlo, ale aj na súkromné účely, ? MOŽE ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mirhu Pozri príspevok
Ďakujem za Tvoje odpovede

teda pýtam sa ešte raz : MOŽE manželka , riadne zamestnaná v manželovej s.r.o. používať JEHO súkromné vozidlo na SVOJE služobné účely, keď je toto vozidlo na leasing? Môže
Ak ho manžel zaradí do majetku s.r.o. (samozrejme zákonným spôsobom) manželka ho bude používať ako služobné vozidlo, ale aj na súkromné účely, ? MOŽE ? Môže. Ale zaujímal by ma ten zákonný spôsob.
Ešte by som rád vedel, čo znamenajú tie "SVOJE" služobné účely? Ja som myslel, že ide o účely s.r.o.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
marjankaj Pozri príspevok
Ešte by som rád vedel, čo znamenajú tie "SVOJE" služobné účely? Ja som myslel, že ide o účely s.r.o.
SAMOZREJME
0 0
KaaaJa KaaaJa

KaaaJa je offline (nepripojený) KaaaJa

Uz som tak trosku zufaly, nakolko neviem najist riesenie. Ste moja posledna nadej poradaci..

Problem.

V technickom preukaze pri nakupe noveho vozidla, importer odmietol uviest spotrebu pre vsetky 3 cykly, hoci je uvedena aj v certifikate o zhode (COC) a uviedol len kombinovanu spotrebu - 6,5l.

Nakolko auto (kupene ako sukromne) chcem obcas pouzivat na sluzobne ucely zamestnavatel mi oznamil, ze sa musi riadit zakonom o cestovnych nahradach (co je jasne) a v nom je uvedene (para 7 odsek 6, pismeno d) ze pokial nie je uvedena v TP spotreba rozdelena do cyklov pouzije sa spotreba uvedena v TP a ta sa moze pre mestsku prevadzku navysit o 20%

v mojom pripade to znamena 6,5*1.2= 7,8l

v COC aj v oficialnych dokumentoch k autu su spotreby v cykloch uvadzane nasledovne 5,3 mimo mesto, 6,5 kombinovana a 8,8l mesto


to znamena, ze napriek tomu, ze oficialne podla dokumentov auto jazdi a bude jazdit so spotrebou 8,8l, mi podla zakona bude uznavana len spotreba 7,8...teda o liter menej. (inak 7,8 nezajazdim ani keby som si to svihal stale po obchvate)

co sa s tym da robit?

Vdaka
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Povedala by som, že môžeš byť rád, že ti uznajú spotrebu 7,8 l a nie kombinovanú 6,5 l. V našej firme máme v smernici stanovenú kombinovanú spotrebu a to z dôvodu zjednodušenia, aby sme nemuseli sledovať jazdu v meste a mimo mesta. Druhým riešením by bolo, nepoužívať súkromné auto na služobné účely.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

KaaaJa Pozri príspevok
Uz som tak trosku zufaly, nakolko neviem najist riesenie. Ste moja posledna nadej poradaci..

Problem.

V technickom preukaze pri nakupe noveho vozidla, importer odmietol uviest spotrebu pre vsetky 3 cykly, hoci je uvedena aj v certifikate o zhode (COC) a uviedol len kombinovanu spotrebu - 6,5l.

Nakolko auto (kupene ako sukromne) chcem obcas pouzivat na sluzobne ucely zamestnavatel mi oznamil, ze sa musi riadit zakonom o cestovnych nahradach (co je jasne) a v nom je uvedene (para 7 odsek 6, pismeno d) ze pokial nie je uvedena v TP spotreba rozdelena do cyklov pouzije sa spotreba uvedena v TP a ta sa moze pre mestsku prevadzku navysit o 20%

v mojom pripade to znamena 6,5*1.2= 7,8l

v COC aj v oficialnych dokumentoch k autu su spotreby v cykloch uvadzane nasledovne 5,3 mimo mesto, 6,5 kombinovana a 8,8l mesto


to znamena, ze napriek tomu, ze oficialne podla dokumentov auto jazdi a bude jazdit so spotrebou 8,8l, mi podla zakona bude uznavana len spotreba 7,8...teda o liter menej. (inak 7,8 nezajazdim ani keby som si to svihal stale po obchvate)

co sa s tym da robit?

Vdaka
Neurobíš s tým nič. Teda môžeš - hospodárnejšie jazdiť. Aj tak máš výhodu, že ti zamestnávateľ schváli používanie súkr. auta na služ. účely. škodovať aj tak nebudeš, veď ešte dostaneš základnú sadzbu 0,183 EUR / km, čo ti bohato nahradí ten cenový rozdiel v spotrebe PHM.

A len tak pre zaujímavosť - aký to má motor? Diesel či benzín? Aký objem?
Vyzerá to na diesel, tak sa dosť čudujem, že v meste máš 8,8. Ja mám benzín 1,6 a v meste dokážem jazdiť aj pod 8,0.
0 0
KaaaJa KaaaJa

KaaaJa je offline (nepripojený) KaaaJa

Dik za odpoved..iked ma nepotesila..

je to benzin 1,6 ale kedze je este v zabehu tak menej ako 8.5 nezajazdim.

stve ma ale postoj predajcov, zevraj na slovensku je to uz bezne, ze sa davaju len kombinovane spotreby do TP v cechach to maju pekne podla cyklov
0 0
KaaaJa KaaaJa

KaaaJa je offline (nepripojený) KaaaJa

Tak, nedalo mi to a obratil som sa na danovy urad. Z dole uvedeneho plati (da sa uplatnit), ze v pripade ak je spotreba vyssia ako spotreba uvedena v TP (moj pripad) moze sa uplatnit spotreba podla COC vyrobcu (alebo inych dokladov uvedenych nizsie)

Dufam, ze som pomohol viacerym

Nech zij(e)M ier..






K uplatneniu daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. (ďalej len „ZDP“) , poskytujeme tieto informácie.

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpis. Osobitným predpisom je zákon č. 283/2002 Z. z. (ďalej len „ZCN“).

Podľa § 7 ods. 6 ZCN sa spotreba podľa technického preukazu použije takto:
a) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu Európskej hospodárskej komisie alebo len podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa osobitného predpisu8a) v členení na mestský cyklus, mimomestský cyklus a kombinovaný cyklus, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa osobitného predpisu bez členenia na cykly, na výpočet sa použije spotreba podľa tohto osobitného predpisu; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba zvýši o 20 %.


§ 8 ZCN s účinnosťou od 1.1.2009 ustanovil, že ak sa spotreba v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa spotreba v technickom preukaze neuvádza, pre výpočet náhrady za spotrebované pohonné látky sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky, alebo spotreba preukázaná dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu, alebo doplňujúce údaje výrobcu, dovozcu alebo predajcu preukazujúce spotrebu alebo inú spotrebu.

Na účely výpočtu daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP a pri samotnom výpočte náhrady za spotrebované pohonné látky podľa zákona o cestovných náhradách, daňovník môže postupovať v súlade so znením ustanovenia § 8 tohto zákona, ak sú splnené podmienky tam uvedené. Ak daňovník má v osvedčení o evidencii uvedenú napríklad len jednu spotrebu podľa smerníc ES a táto spotreba sa nezhoduje so skutočnou spotrebou, ale výrobca, dovozca alebo predajca poskytne údaje o spotrebe v členení na jednotlivé cykly, pri výpočte náhrady za spotrebované pohonné látky môže daňovník postupovať podľa spotreby zodpovedajúcej príslušnému cyklu premávky. Na tieto účely je možné akceptovať spotrebu podľa cyklov uvedenú v doklade, ktorým je napríklad aj Certifikát zhody (COC) pre konkrétny typ motorového vozidla.

S pozdravom


Ing. Daniela Miháliková

[hore]Vedúca odd. metodiky daní a služieb

5 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Ahojte, mám zamestnancov, stavebných robotníkov, ktorý sa po meste z miesta ubytovania dopravujú na miesto stavby mhd. Lístky mhd platím ja, kúpim naraz aj 50 ks, môžem si ich dať do nákladov a tiež uplatniť dph na vstupe?
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

renkulka Pozri príspevok
Ahojte, mám zamestnancov, stavebných robotníkov, ktorý sa po meste z miesta ubytovania dopravujú na miesto stavby mhd. Lístky mhd platím ja, kúpim naraz aj 50 ks, môžem si ich dať do nákladov a tiež uplatniť dph na vstupe?

Prosím nikto nevie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

renkulka Pozri príspevok
Ahojte, mám zamestnancov, stavebných robotníkov, ktorý sa po meste z miesta ubytovania dopravujú na miesto stavby mhd. Lístky mhd platím ja, kúpim naraz aj 50 ks, môžem si ich dať do nákladov a tiež uplatniť dph na vstupe?
Nie, nemôžeš. Cesta z miesta bydliska na pracovisko a z pracovisko do miesta bydliska nie je pracovnou cestou a preto ani nemôžu byť tieto náklady ako cestovné náklady. Je vecou každého zamestnanca, akým spôsobom sa dopraví z domu na pracovisko.

Ak im to chcete aj tak uhrádzať, tak je to dobrovoľná vec zamestnávateľa a v tom prípade bude nákup takýchto cestovných lístkov nedaňový náklad pre firmu.

Jedine, že by tá stavba nebola miestom trvalého pracoviska, tak sa to môže brať ako pracovná cesta. V tom prípade ale musí byť vyhotovené vyúčtovanie z pracovnej cesty, ktorého prílohou budú tie cestovné lístky (vždy na každý deň 2 lístky). Vtedy to môže byť ako daňový náklad firmy.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ak zamestnanec- vodič absolvoval v jeden deň dve jazdy na Slovensku a každá trvala 3 hodiny, má nárok na diety alebo sa každá posudzuje samostatne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Ak zamestnanec- vodič absolvoval v jeden deň dve jazdy na Slovensku a každá trvala 3 hodiny, má nárok na diety alebo sa každá posudzuje samostatne?
§ 5 Zákona o CN
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

ahojte,
pracovna cesta tuzemska, zacala z BA o 8,00hod trvala hodinu do Piestan, cize zaciatok PC je o 9,00hod. tu boli na poli do 17hod tak priblizne, potom sa ubytoval za 30 euro to sa zauctuje na 512, a dan z ubytovania 0,33€ kde zauctovat?
vecera 18€ ako repre zauctovala 513(spravne)?
a PC skoncila na dalsi den priblizne o 14tejhod, ako to mam zauctovat?
18-24hod. stravne je 8,3€ je prvy den???? a zauctovat???
5-12hod.stravne je 3,6€ je druhy den? a zauctovat???
Diki
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kornelia2 Pozri príspevok
ahojte,
pracovna cesta tuzemska, zacala z BA o 8,00hod trvala hodinu do Piestan, cize zaciatok PC je o 9,00hod. tu boli na poli do 17hod tak priblizne, potom sa ubytoval za 30 euro to sa zauctuje na 512, a dan z ubytovania 0,33€ kde zauctovat?
vecera 18€ ako repre zauctovala 513(spravne)?
a PC skoncila na dalsi den priblizne o 14tejhod, ako to mam zauctovat?
18-24hod. stravne je 8,3€ je prvy den???? a zauctovat???
5-12hod.stravne je 3,6€ je druhy den? a zauctovat???
Diki
1. Pracovná cesta začala o 8,00 hod., takže zrátaš hodiny od 8,00-24,OO nahodíš stravné podľa hodín PC, ubytovanie spolu s daňou je tiež 512. Večera je buď výdavkom, ktorý hradí zamestnanec, alebo mu zaúčtuješ a budeš krátiť diéty podľa Zákona o CN.
Prvý deň -náhrady za 16 hod.
Druhý deň 14 hod. Samozrejme, ak sú tie časy správne. Všetky náklady účtujeme na 512.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať