Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Bol vykonavat pracu, ktoru potom vyfakturoval slovenskemu odberatelovi.
Dakujem za odpoved
Už som to vysvetľoval v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/1035814-post6.html
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Chobot Pozri príspevok
Už som to vysvetľoval v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/1035814-post6.html
Takze este nazorny priklad, ci som spravne pochopila.

SZCO si spravi vyuctovanie CP (diety) k 17.07.2009 (kedy mu skoncila SC) v sume A a pouzije kurz z 01.07.2009. Toto plati pre diety + cestovne nahrady PHM a nahrada za km 0,183 eur/ km.
Nasledne ide sumu A zauctovat do penazneho dennika a pouzije kurz z 16.07.2009
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Takze este nazorny priklad, ci som spravne pochopila.

SZCO si spravi vyuctovanie CP (diety) k 17.07.2009 (kedy mu skoncila SC) v sume A a pouzije kurz z 01.07.2009. Toto plati pre diety + cestovne nahrady PHM a nahrada za km 0,183 eur/ km.
Nasledne ide sumu A zauctovat do penazneho dennika a pouzije kurz z 16.07.2009
Prosim Chobot, viem ze som uz otravna, ale ked mi potvrdis, ze som to spravne pochopila, aj ked si SZCO nezobral preddavok a cesta na vykon prac trvala od 01.07.-17.07.2009. dufam ze uz otravovat nebudem
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Dobrý už skoro podvečer.
Prečítala som tu asi už všetko, no nie som si istá a preto sa obraciam na Vás, pričom tu asi stačí sedliacky rozum.

Môj SZČO od januára do júna 2009 pracoval pre poľskú firmu, ktorá mu prenajala za určitú mesačnú sumu vozidlo (dodávka), ktoré používal. Na jej prevádzku teda kupoval PHM v hotovosti aj zo svojho podnikateľského účtu a chodil hlavne po SR a aj po ČR.
Na konci mesiaca im vystavil faktúru, na ktorej výške sa zasa s nimi dohodol ( na základe počtu najazdených km, nákupu PHM a aj nejakých nocľahov) + nejakú svoju províziu. Následne si to uhradili vlastne zápočtom.
Mne z toho teraz vychádza, že jemu napr. nakúpená PHM nevchádza do nákladov, t.z. budem ju účtovať do VNZD alebo rozmýšľam zle????

Aby toho nebolo málo, tak od júla do decembra 2009 na podnikanie používa vlastné súkromné vozidlo nezaradené do podnikania. V júli ho dal ešte ale prerobiť aj na LPG, takže tankuje aj benzím a aj plyn. Daň má zaplatenú
Viem že musím a môžem:
-viesť knihu jázd na základe bločkov
-prerátať náhradu za PL a km, ktoré potom môžem dať ako VOZD, však?
No a tu narážam na ďalší problém, keďže spotreba v TP je 7,3 l pre obidva typy PL. Ako ich mám však mesačne rátať??? Máte s tým niekto skúsenosti prosím?

Ďakujem pekne za pomoc.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

posúvam prosímmmmmm...(
0 0
renciatko renciatko

renciatko je offline (nepripojený) renciatko

Chobot Pozri príspevok
To zvýraznené znamená "iba za tretí mesiac" alebo "iba za tri mesiace"?

Upresni.
zas som to domotals.Čim viac čitam tym horšie.
Ak používam vlastné auto na podnikateľský účel a vediem knihu jázd musim mať zaplatenú daň za vozidlo???
a ako je to v prípade,že si uplatním náklady na PHM vo výške 80 percent???vtedy nevediem knihu jázd a neplatim daň z vozidla???
0 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

dan z motoroveho vozidla platis vzdy, ak vyuzivas vozidlo na podnikanie, bez ohladu na to, kto je zapisany ako vlastnik MV. Ak neplatis cestnu dan, tak si nemozes ako naklady na MV uplatnit vobec nic.
0 0
renciatko renciatko

renciatko je offline (nepripojený) renciatko

jesenka Pozri príspevok
dan z motoroveho vozidla platis vzdy, ak vyuzivas vozidlo na podnikanie, bez ohladu na to, kto je zapisany ako vlastnik MV. Ak neplatis cestnu dan, tak si nemozes ako naklady na MV uplatnit vobec nic.
Ďakujem.čiže teraz rýchlo zaplatiť cestnú daň za minulý rok??či ako?
a ako je to pri tých 80 percentách z PHM?
0 0
mon mon

mon je offline (nepripojený) mon

Prosím Vás,mám takýto problém a už som celá domotaná:

Zahraničná pracovná cesta - prechod cez hranice v jednom dni: v Madarsku 4,5 hodiny a v Srbsku 5 hodín. Náhrada je podľa Srbska, ale v akom pásme? V sume 25% - podľa piatych hodín alebo v sume 50%- pásmo 6-12 hodín - spočítanie Maďarska a Srbska??
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mon Pozri príspevok
Prosím Vás,mám takýto problém a už som celá domotaná:

Zahraničná pracovná cesta - prechod cez hranice v jednom dni: v Madarsku 4,5 hodiny a v Srbsku 5 hodín. Náhrada je podľa Srbska, ale v akom pásme? V sume 25% - podľa piatych hodín alebo v sume 50%- pásmo 6-12 hodín - spočítanie Maďarska a Srbska??
vrátane času v Maďarsku
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Dobrý už skoro podvečer.
Prečítala som tu asi už všetko, no nie som si istá a preto sa obraciam na Vás, pričom tu asi stačí sedliacky rozum.

Môj SZČO od januára do júna 2009 pracoval pre poľskú firmu, ktorá mu prenajala za určitú mesačnú sumu vozidlo (dodávka), ktoré používal. Na jej prevádzku teda kupoval PHM v hotovosti aj zo svojho podnikateľského účtu a chodil hlavne po SR a aj po ČR.
Na konci mesiaca im vystavil faktúru, na ktorej výške sa zasa s nimi dohodol ( na základe počtu najazdených km, nákupu PHM a aj nejakých nocľahov) + nejakú svoju províziu. Následne si to uhradili vlastne zápočtom.
Mne z toho teraz vychádza, že jemu napr. nakúpená PHM nevchádza do nákladov, t.z. budem ju účtovať do VNZD alebo rozmýšľam zle????

Aby toho nebolo málo, tak od júla do decembra 2009 na podnikanie používa vlastné súkromné vozidlo nezaradené do podnikania. V júli ho dal ešte ale prerobiť aj na LPG, takže tankuje aj benzím a aj plyn. Daň má zaplatenú
Viem že musím a môžem:
-viesť knihu jázd na základe bločkov
-prerátať náhradu za PL a km, ktoré potom môžem dať ako VOZD, však?
No a tu narážam na ďalší problém, keďže spotreba v TP je 7,3 l pre obidva typy PL. Ako ich mám však mesačne rátať??? Máte s tým niekto skúsenosti prosím?

Prosím o kontrolu a pomoc.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Dobrý deň,
v ktorých prípadoch a ako sa používa paušál podľa §34 zákona o cestovných náhradách?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

psps Pozri príspevok
Dobrý deň,
v ktorých prípadoch a ako sa používa paušál podľa §34 zákona o cestovných náhradách?
Paušál sa používa vtedy ak je MV použité podnikanie a nie je zaradené v obchodnom majetku, tu si prečítaj viac http://www.podnikam.sk/forum.php?id=223&kid=12
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

psps Pozri príspevok
Dobrý deň,
v ktorých prípadoch a ako sa používa paušál podľa §34 zákona o cestovných náhradách?
Ak sa jedná o pracovnú cestu, zamestnávateľ môže podľa §34 paušalizovať náhrady v záujme zjednodušenia administratívy, nemôže však obchádzať účel zákona o cestovných náhradách. K tomuto je vhodné pristupovať u zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ahojte, Poraďáci! Chcela by som využiť Vaše znalosti, ak mi viete poradiť ohľadne pracovných ciest, hlavne čo sa týka KONCA p.c. V zákonoch som (zatiaľ) nenašla jasnú definíciu konca PC – začínam tušiť, že pri PC v podstate hodne záleží na dohode zamestnávateľa so zamestnancom, chcem si však ujasniť niektoré veci, či sa tým (ne)porušuje dajaký zákon... Určité odpovede som už našla pri prezeraní tejto a podobných tém, ale ako začiatočník potrebujem skôr také "polopatistické" odpovede, a tak sa ospravedlňujem, ak sa pýtam na niečo, čo je jasné alebo čo tu už bolo... Svoje otázky uvádzam na príkladoch v prílohe. Vďaka za pomoc a príjemný večer všetkým! Zimama
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
Ahojte, Poraďáci! Chcela by som využiť Vaše znalosti, ak mi viete poradiť ohľadne pracovných ciest, hlavne čo sa týka KONCA p.c. V zákonoch som (zatiaľ) nenašla jasnú definíciu konca PC – začínam tušiť, že pri PC v podstate hodne záleží na dohode zamestnávateľa so zamestnancom, chcem si však ujasniť niektoré veci, či sa tým (ne)porušuje dajaký zákon... Určité odpovede som už našla pri prezeraní tejto a podobných tém, ale ako začiatočník potrebujem skôr také "polopatistické" odpovede, a tak sa ospravedlňujem, ak sa pýtam na niečo, čo je jasné alebo čo tu už bolo... Svoje otázky uvádzam na príkladoch v prílohe. Vďaka za pomoc a príjemný večer všetkým! Zimama
Noo, veľa otázok si v kope zadala... nejako sa ľuďom nechce púšťať do odpovedí. Tak ti skúsim pekne porade...

Zimama Pozri príspevok
Keď idem na celý deň niekde mimo nášho mesta resp. aj v meste, ale mimo pravidelného pracoviska, ktoré mám dohodnuté v pracovnej zmluve, píšem si do CP čas od „naštartovania motora“ do jeho vypnutia pred činžiakom, v ktorom bývam, t.j. v mieste trvalého bydliska, a pre zamestnávateľa je to v poriadku – preplatí mi, aj „časovo zaráta“ (t.j. do trvania PC) obe cesty. Je to takto OK? (Pre mňa hej... J )

Neviem, čo myslíš tým "časovo zaráta", ale treba rozlišovať medzi časom stráveným na prac. ceste, z ktorého sa počíta náhrada stravného a času, ktorý sa počíta ako odpracovaný čas spadajúci do času prac. cesty, z ktorého sa počíta mzda. Tomu sa ale budem venovať neskôr.



Najskôr budem považovať tento čas ako čas strávený na PC a potrebný na výpočet stravného.



Takže PC začína a končí podľa toho, ako to uvedie zamestnávateľ v príkaze na prac. cestu. Čo sa rozumie pod príkazom na prac. cestu si prečítaj tu:


http://www.porada.sk/495727-post14.html


Ak zamestnávateľ uvedie v príkaze na PC, že cesta začína vo firme o 8:00, tak si povinná prísť z domu do firmy a o 8:00 začneš prac. cestu a od tohto času sa ti začne počítať čas pre náhrady. Ak napíše, že cesta začína v mieste tvojho bydliska o 7:00, tak nemusíš chodiť do firmy, ale o 7:00 vyrazíš z domu priamo do miesta určenia v cest. príkaze a čas pre stravné sa počíta od tejto hodiny.


To isté platí pre skončenie, Zamestnávateľ môže uviesť ako miesto konca firmu, ale aj miesto tvojho bydliska. Čas bude skutočný, podľa príchodu na určené miesto. Dúfam, že toto stačí pre prvú otázku.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
Keď idem na PC v našom meste (kde bývam aj pracujem) ráno rovno z domu a z miesta výkonu práce idem ešte aj do roboty (na pravidelné pracovisko), zamestnávateľ mi „uzná“, t.j. preplatí a časovo zaráta tiež obe cesty – aj cestu z miesta bydliska do miesta výkonu práce, aj cestu z miesta výkonu práce na pravidelné pracovisko (v CP mám, samozrejme, napísané a povolené nastúpiť na PC v mieste bydliska). (Aj toto je podľa mňa aj pre mňa hej... J )
Tu treba uviesť, že na to, aby ti bola takáto cesta uznaná, musíš mať v prac. zmluve uvedené, že miesto výkonu práce je konkrétna adresa. Akýkoľvek výkon práce mimo tejto adresy bude potom pracovná cesta.

Začiatok je v poriadku, ale ten koniec sa mi nepozdáva. Ak raz skončíš cestu v práci, tak cesta z pracoviska do miesta bydliska by už nemala byť pracovná cesta. Dalo by sa to poriešiť tak, že v cest. príkaze uvedie nadriadený, že prac. cesta bude končiť v mieste tvojho bydliska a nikde neuvedieš, že si bola medzi tým v mieste pracoviska. Akonáhle sa uvedie, že po vykonaní PC si bola na pracovisku, je predpoklad, že tam skončí PC a je potom diskutabilné, prečo alebo aký je dôvod, aby aj cesta z pracoviska domov bola PC. Ja by som takúto cestu ako PC neuznal.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok

Keď to však urobím opačne, t.j. ráno idem normálne do „roboty“ (= na pravidelné praco-visko) a o nejaké 2-3-4 hodinky idem „z roboty“ na PC niekde mimo PP (v rámci mesta) a odtiaľ sa už do roboty nevraciam, ale idem rovno domov (pričom to mám zas normálne schválené zamestnávateľom na cestovnom príkaze, že sa už do roboty nevrátim), zamestná-vateľ mi preplatí a zaráta len cestu „tam“ – podľa neho mi PC cesta končí skončením výkonu práce, lebo že vraj ani cesta z roboty domov sa mi bežne neráta...

Tu je nelogický postup zamestnávateľ ak ideš ráno do práce z domu, neviem, aký je dôvod, že to považujete za pracovnú cestu, najmä, ak na pracovisku stráviš niekoľko hodín riadnou prácou. Musel by byť veľmi pádny dôvod na to, aby to bola pracovná cesta - napr. deň predtým by si vyzdvihla nejaký materiál, v noci by si mala auto zaparkované doma a ráno by si ten materiál priniesla do práce. Ale ak išlo len o samotnú cestu, ja by som to ako pracovnú cestu neuznal.


Naopak, ak z miesta výkonu prac. cesty sa vrátiš domov a nie do firmy, a zamestnávateľ uviedie ako koniec PC miesto bydliska, tak toto by malo byť uznané ako PC. Takže je to nelogické a presne opačné, ako by som to urobil ja.


Zimama Pozri príspevok
Tu sa ale pýtam, prečo mi potom uzná cestu z miesta bydliska na miesto výkonu práce (= predchádzajúci príklad), veď ani cesta z domu do roboty sa mi bežne neráta??? Navyše ak mi bežná cesta z roboty domov trvá trebárs 10 minút, ale z miesta výkonu PC 40 minút – prečo sa mi to nezaráta do času trvania PC, ale ide to teda z môjho „súkromného času“? Má to nejaké opodstatnenie niekde v zákonoch? Naozaj sa PC končí skončením výkonu práce a cesta z PC domov sa nezarátava?

Je len na zamestnávateľovi, čo určí ako miesto skončenia PC. Ak ti určí, že PC má skončiť v mieste pracoviska, tak si povinná po vykonaní práce na mieste výkonu PC vrátiť sa do firmy a tam ukončiť PC. Cesta domov je potom už tvoja súkromná záležitosť. Zamestnávateľ ale môže byť ústretový a pri cestách, ktoré končia napr. neskoro večer, môže určiť ako miestom skončenia PC miesto bydliska (je to jeho ústupok). TO isté platí aj pre začiatok. Ak by bol bezohľadný, môže povedať, že PC začneš v sídle firmy o 6:00 hod. ráno a ty môžeš odchádzať z domu o 5:00, aby si bola o 6:00 vo firme a mohla o 6:00 začať cestu. Je to jeho právo, nemusí brať ohľad na to, ako ďaleko od firmy bývaš.

0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
Podobne keby som išla vlakom trebárs do Bratislavy – ráno mi zamestnávateľ uzná aj cestu z miesta bydliska autobusom MHD na železničnú stanicu (alebo keby som na stanicu šla pešo, tak mi ako začiatok PC uzná čas, kedy „vykročím z domu“), ale pri návrate sa vraj PC končí príchodom vlaku do stanice v našom meste (podľa cestovného poriadku), teda cestu zo stanice domov, či už pešo alebo MHD, už nezaráta ani nepreplatí – ale veď ja nebývam na stanici, tak prečo by som si tú cestu domov mala platiť z vlastného? A na stanicu som nešla z vlastného rozmaru... A prečo potom, keď použijem AUV, si ako skončenie môžem napísať čas „vypnutia motora“ pred domom, v ktorom mám trvalé bydlisko, ale nie niekde pri „vstupnej tabuli“ do mesta? Ako to vlastne má byť?
Zase je len na zamestnávateľovi, ako určí koniec PC. Je trochu nelogické, že to určuje ako čas príchodu vlaku. Môžeš namietať a on môže na základe toho určiť, že to bude v sídle firmy. Je to vždy vecou dohody, kde hlavné slovo má zamestnávateľ.

Cestu domov ti preplatiť nemusí, ale cestu zo stanice do firmy áno, ak na tom budeš trvať. Aj keď pôjdeš vlastným autom, môže ti nariadiť, že máš prísť do firmy a tam ukončiť PC. Kedy a kam pôjdeš potom ho už nemusí zaujímať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať