Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pepoxxx Pozri príspevok
Dobre dakujem, len este jedna otazka

V zakone sa este uvadza, ze Sumy zakladnych nahrad za pouzivanie mot. vozidiel sa zaokruhluju na 3 des. miesta nahor.

Co sa potom chape pod sumou zakladnych nahrad?
TO nie je pre teba informácia. Suma základnej náhrady je tých 0,183 €. To znamená, že ministertstvo určuje, resp. vypočítava túto základnú sadzbu náhrady a pri jej výpočete ju vyhlasuje zaokrúhlenú na 3 des. miesta, teda aby sa nestalo, že min. určí, že základná sadzba náhrady bude 0,1756233 €.
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

::???Ahojte,
Potrebovala by som poradit s tymto problemom. V nasej firme som sa stretla s pripadom ze ak bol zamestnanec na pracovnej ceste napr. 2 krat za den po 2 hodinach, tak sa mu vyplacali diety 2 krat v danom pasme....
Neviem, ale mne sa skor zda ze by sa to malo spocitat a podla hodin, ktore mu vyjdu po spocitani vyplatit nahrady... aj ked bol na pracovnej ceste 2 krat za den (jedna sa o vieden).
Stara uctovnicka to mala zauzivane inak.. no mne sa to nezda...
Podla jej postupov by mohol ist denne aj na 4 aj viac pracovnych ciest po 2 hodiny a mal by diety vacsie ako keby tam bol napr. cely den

nevedeli by ste mi poradit??? alebo ma vyviest z omylu ???

dakujem velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nYcol Pozri príspevok
::???Ahojte,
Potrebovala by som poradit s tymto problemom. V nasej firme som sa stretla s pripadom ze ak bol zamestnanec na pracovnej ceste napr. 2 krat za den po 2 hodinach, tak sa mu vyplacali diety 2 krat v danom pasme....
Neviem, ale mne sa skor zda ze by sa to malo spocitat a podla hodin, ktore mu vyjdu po spocitani vyplatit nahrady... aj ked bol na pracovnej ceste 2 krat za den (jedna sa o vieden).
Stara uctovnicka to mala zauzivane inak.. no mne sa to nezda...
Podla jej postupov by mohol ist denne aj na 4 aj viac pracovnych ciest po 2 hodiny a mal by diety vacsie ako keby tam bol napr. cely den

nevedeli by ste mi poradit??? alebo ma vyviest z omylu ???

dakujem velmi pekne
ide o diety pri domácej prac.ceste ?
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

nie, rakusko - viedeň
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dôležité tam bude posúdenie pracovnej cesty. Podľa môjho názoru, ak ide o dve samostatné pracovné cesty, tak účtovníčka postupovala správne, keď aj diéty posudzovala samostatne. Ak by však išlo o jednu pracovnú cestu, s tým, že tam bol dôvod na vrátenie sa do firmy (ja neviem, napríklad išiel autom prevziať tovar do Viedne a ja neviem nezmestilo sa mu všetko do auta, tak tovar vo firme vyložil a musel sa vrátiť do Viedne po zvyšok), tak by som to naozaj potom posudzovala ako celok a rátala diéty "ucelene" za kalendárny deň.
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

no neviem .. ked tak pojdu na cestu denne 3-4 krat mam to vsetko brat samostatne?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

nYcol Pozri príspevok
no neviem .. ked tak pojdu na cestu denne 3-4 krat mam to vsetko brat samostatne?
Alušik Ti to vysvetlila veľmi dobre. Ty musíš vedieť posúdiť či to bola samostatná pracovná cesta, alebo cesta, ktorá len nadväzuje na predchádzajúcu. Nemalo by byť hlavným merítkom Tvojho posúdenia len uľahčenie si práce.
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

ok, dakujem
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

Dobrý deň, mám otázku:
SZČO, platca DPH, jazdí na pracovné cesty súkromným vozidlom. Do cesťákov dávam aj ubytovanie a parkovanie, môže si z tohto uplatniť DPH? Myslím že áno, len sa chcem uistiť.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mata82 Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázku:
SZČO, platca DPH, jazdí na pracovné cesty súkromným vozidlom. Do cesťákov dávam aj ubytovanie a parkovanie, môže si z tohto uplatniť DPH? Myslím že áno, len sa chcem uistiť.
Súhlasím, živnostník - platca DPH, môže odpočítať DPH zo všetkých dokladov týkajúcich sa jeho pracovnej cesty.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Myslím si, že Evanka nemá pravdu a právo na odpočítanie dane z parkovného nevznikne, pretože parkovné je preplatené cez cestovné náhrady (rovnako ako v obchodných spoločnostiach náhrada zamestnancom)... Keby si bloček s parkovným dala priamo do pokladne (takže by to vlastne nebola príloha vyúčtovania pracovnej cesty) a účtovala o prevádzkovej réžii, tak by to bolo možné, no môžeš to urobiť len v prípade, že auto je zaradené v obchodnom majetku firmy.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

alušik Pozri príspevok
Myslím si, že Evanka nemá pravdu a právo na odpočítanie dane z parkovného nevznikne, pretože parkovné je preplatené cez cestovné náhrady (rovnako ako v obchodných spoločnostiach náhrada zamestnancom)... Keby si bloček s parkovným dala priamo do pokladne (takže by to vlastne nebola príloha vyúčtovania pracovnej cesty) a účtovala o prevádzkovej réžii, tak by to bolo možné, no môžeš to urobiť len v prípade, že auto je zaradené v obchodnom majetku firmy.
Ja by som povedala, že Evanka má pravdu, prečo by si nemohol uplatniť DPH aj keď využil na SC súkromné auto, zrejme si prepláca paušálne náhrady a to parkovné bol výdavok ktorý vznikol na SC za účelom ZDP
0 0
Báthorička Báthorička

Báthorička je offline (nepripojený) Báthorička

cathyc Pozri príspevok
Alušik Ti to vysvetlila veľmi dobre. Ty musíš vedieť posúdiť či to bola samostatná pracovná cesta, alebo cesta, ktorá len nadväzuje na predchádzajúcu. Nemalo by byť hlavným merítkom Tvojho posúdenia len uľahčenie si práce.
myslím, že Nycol rozmýšľala správne
...mala som tento istý problém, tak som poprosila správcu dane o usmernenie a dostala som odpoveď, že v žiadnom prípade neposudzovať ako samostatné PC - aj keď sa jedná o Rakúsko (ak sú vykonané v jeden deň v jednej krajine, tým istým šoférom), hodiny treba zrátať a podľa toho určiť náhradu. Naši šoféri sa tomu tiež bránili, tak sme to vyriešili tak, že v jeden deň neposielame toho istého človeka 2x na cestu do zahraničia. :-)
Naposledy upravil Báthorička : 22.05.09 at 12:45
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Báthorička Pozri príspevok
myslím, že Nycol rozmýšľala správne
...mala som tento istý problém, tak som poprosila správcu dane o usmernenie a dostala som odpoveď, že v žiadnom prípade neposudzovať ako samostatné PC - aj keď sa jedná o Rakúsko (ak sú vykonané v jeden deň v jednej krajine, tým istým šoférom), hodiny treba zrátať a podľa toho určiť náhradu. Naši šoféri sa tomu tiež bránili, tak sme to vyriešili tak, že v jeden deň neposielame toho istého človeka 2x na cestu do zahraničia. :-)
To čo Ti povedia na daňovom úrade ešte nemusí byť vždy pravda. Ak máš písomné vyjadrenie z DRSR, tak sa namietať nič nedá. V každom prípade budem aj naďalej tvrdiť jednu vec. Pokiaľ bol pracovník vyslaný 2 x v ten istý deň povedzme aj na to isté miesto, ale vždy s iným poslaním, tak je to nová pracovná cesta.
0 0
Báthorička Báthorička

Báthorička je offline (nepripojený) Báthorička

...áno, mám vyjadrenie z DRSR, priložené k Int.smernici, keby som mala skener, tak to sem priložím. A Tvoje tvrdenia som Ti týmto nechcela vyvracať, len som napísala skúsenosť zo života...
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Báthorička Pozri príspevok
...áno, mám vyjadrenie z DRSR, priložené k Int.smernici, keby som mala skener, tak to sem priložím. A Tvoje tvrdenia som Ti týmto nechcela vyvracať, len som napísala skúsenosť zo života...
Bolo by naozaj fajn a užitočné aj pre ostatných ak by sa ti to vyjadrenie podarilo sem prilepiť....nebolo by už o čom polemizovať. Reagovala som na to len preto, že si písala len o vyjadrení správcu dane a to nie je hodnoverné vyjadrenie. Nechcem im týmto uberať na vážnosti, ale také tvrdenie by malo byť podložené oficiálnym vyjadrením. Ty ho máš a preto bude super ak sa Ti to podarí nejako sem nalepiť.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Mňa by zaujímalo, čo so zahraničnými SC s súvislosti s týmto tu
http://www.porada.sk/t109319-registracna-povinnost.html
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte. Mám otázočku.
Môžem vyplatiť cestovné náhrady-diety pri ZPC aj zamestnancovi pracujúcemu na DOBPŠ.
ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte. Mám otázočku.
Môžem vyplatiť cestovné náhrady-diety pri ZPC aj zamestnancovi pracujúcemu na DOBPŠ.
ďakujem.
pokial to máte dohodnuté v zmluve, ano
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
veronikasad Pozri príspevok
pokial to máte dohodnuté v zmluve, ano
no konkrétne v zmluve to nemáme, ale keď sa tak dohodneme ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať