Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Quo Pozri príspevok
Plati moznost stravneho aj Dohode o vykonani prace? Samozrejme sumy stravneho su uz stare.
Ale ma narok na stravne a zamestnanec, kt. pracuje na Dohodu o vykonani prace?
Dakujem
Nie je narok
0 0
Quo Quo

Quo je offline (nepripojený) Quo

dakujem za rychlu odpoved
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

adi11 Pozri príspevok
Nie je narok

Nie je to úplne pravda. Pokiaľ si nárok na stravné dohodnú v dohode, tak má právo na cest. náhrady.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Quo Pozri príspevok
Plati moznost stravneho aj Dohode o vykonani prace? Samozrejme sumy stravneho su uz stare.
Ale ma narok na stravne a zamestnanec, kt. pracuje na Dohodu o vykonani prace?
Dakujem
Ak myslíš pri pri pracovných cestách (téma je o cestovných náhradích), tak má nárok,ak je to uvedené v dohode.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Chobot Pozri príspevok
Nie je to úplne pravda. Pokiaľ si nárok na stravné dohodnú v dohode, tak má právo na cest. náhrady.
v tom pripade samozrejme
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ak ide konateľ na služobnú cestu do zahraničia na 1 deň a tam je poskytnutá strava, má nárok na vreckové ( 40% zo stravného) ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jess Pozri príspevok
Ak ide konateľ na služobnú cestu do zahraničia na 1 deň a tam je poskytnutá strava, má nárok na vreckové ( 40% zo stravného) ?
Áno, má.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Chobot Pozri príspevok
Áno, má.
musím oceniť Tvoj prínos v tejto téme. Nesmierne trpezlivo a fundovane odpovedáš na všetky otázky aj keď sa večne opakujú dokolečka. Niekde ti hodím bodík.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cathyc Pozri príspevok
musím oceniť Tvoj prínos v tejto téme. Nesmierne trpezlivo a fundovane odpovedáš na všetky otázky aj keď sa večne opakujú dokolečka. Niekde ti hodím bodík.
Díky za pochvalu...
0 0
deyzi deyzi

deyzi je offline (nepripojený) deyzi

Ahojte, zostalo mi dosť blokov z PHM benzín aj diesel, ak by niekomu pomohli, tak rada pomôžem...mne sú už na nič...
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Cesťáky preplácame paušálne, teda zamestnanci majú priemo v pracovnej zmluve sumu, podľa ktorej sa jednotne celý rok preplácajú cesťáky. Je to počítané z priemeru podľa štatistického úradu. Z akých cien by bolo lepšie vychádzať? Mám počítať priemerné ceny za celý minulý rok alebo za január tohoto roku?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

psps Pozri príspevok
Cesťáky preplácame paušálne, teda zamestnanci majú priemo v pracovnej zmluve sumu, podľa ktorej sa jednotne celý rok preplácajú cesťáky. Je to počítané z priemeru podľa štatistického úradu. Z akých cien by bolo lepšie vychádzať? Mám počítať priemerné ceny za celý minulý rok alebo za január tohoto roku?
Píšeš, že priamo v pracovnej zmluve majú sume, tak potom čo chceš prepočítavať? Nemyslím si, že je správne mať priamo v zmluve uvedenú sumu. Malo by sa vychádzať z preukázaných výsledkov vyplácania pracovných ciest a až následne pri opakujúcich sa sumách pristúpiť k paušalizáícii.
Paušalizácia nemôže obchádzať účel zákona o cestovných náhradách. Paušalizovať náhrady je vhodné a účelné u tých zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty. Pri zmene podmienok, je potrebné zmeniť aj výšku paušalizácie.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Možno, že tú paušalizáciu zle chápem, ale u nás sa jedná u zamestnancov, ktorý denne chodia na služobky a chcela som im ten paušál na začiatku prepočítať, len neviem z akých štatistických priemerov je vhodné.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

psps Pozri príspevok
Možno, že tú paušalizáciu zle chápem, ale u nás sa jedná u zamestnancov, ktorý denne chodia na služobky a chcela som im ten paušál na začiatku prepočítať, len neviem z akých štatistických priemerov je vhodné.
Nechápem aká suma ti figuruje v zmluve, keď ju až teraz chceš počítať. Na základe čoho si k nejakej paušálnej sume dospela?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

No u nás je to takto: máme troch zamestnancov, ktorý pravidelne chodie na služobky, teda asi 4krát za týždeň. Ubehnuté kilometre sa im platia paušálne a v tej sume paušálu je náhrada 0,183 + spotreba nafty. Celý minulý rok boli podľa toho vyplácaní. Ale z čoho im bola počítaná cena nafty, neviem. Teraz som im to prepočítala podľa priemeru zo štatistiky za január a vyšlo im to o 10 centov na 1km menej a ešte keď vypočítam podľa priemeru zo štatistiky za celý minulý rok, tak to vychádza ešte o ďalších 10 centov menej. Tak preto sa pýtam podľa čoho paušál počítať? Teoreticky by som im mohla nechať paušál,ktorý mali doteraz, veď predsa dostávali doteraz viac, čím si firma zrejme splnila povinnosť voči zamestnancom. Keďže však zamestnávateľ chce usporiť nejaké peniaze, tak im chce paušál znížiť.
A ešte ďalšia vec: V paušáli nemajú zahrnuté stravné 3,60Eur, ktoré by mali dostávať. Oni však dostávajú stravné lístky vo výške 75% zo stravného, čo je 2,70. Si myslím, že sú takto ukrátení. Ale zatiaľ sa nesťažovali, čiže cesták si píšu bez stravného(z nevedomosti). A dosť na tom prerábajú, lebo všetkým zamestnancom sa zo stravných lístkov strháva ešte čiastka 0,90 Eur (zamestnávateľ si môže dať len 55% zo SL do nákladov, ostatok platí zamestnávateľ a zo SF). Takže v konečnom dôsledku dostanú nie 3,60Eur ale len 1,80Eur
0 0
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

Zdravím, prosím Vás ak som konateľ, ale mám aj pracovnú zmluvu ako zamestnanec tak ak mám služobnú cestu na do BA a trvá dlhšie ako 5 hod. aj s cestou tak by som si ma dať aj stravné? To znamená že spadám do pásma nad 5 hod.? Pochopil som to správne? A toto stravné sa ešte nejako zdaňuje a stohoto príjmu sa aj odvádzajú odvody?Díky ešte nikdy som nerobil cestáky.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zlatko7979 Pozri príspevok
Zdravím, prosím Vás ak som konateľ, ale mám aj pracovnú zmluvu ako zamestnanec tak ak mám služobnú cestu na do BA a trvá dlhšie ako 5 hod. aj s cestou tak by som si ma dať aj stravné? To znamená že spadám do pásma nad 5 hod.? Pochopil som to správne? A toto stravné sa ešte nejako zdaňuje a stohoto príjmu sa aj odvádzajú odvody?Díky ešte nikdy som nerobil cestáky.
Nárok na vyúčtovanie pracovnej cesty máš ako konateľ, aj ako zamestnanec.
Pri vyúčtovaní PC máš nárok aj na stravné, podľa toho, aký čas stráviš na pracovnej ceste,
od 1.4.2009 stravné je pri služ.ceste trvajúcej
5 až 12 hodín 3,60 €
12 až 18 hodín 5,40 €
viac ako 18 hodín 8,30 €

Tento príjem (oslobodený od dane) sa nezahŕňa do zdaniteľnej mzdy, teda nepodlieha ani odvodom do poisťovní.
0 0
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

Evanka, ďakujem Ti za odpoveď. A mohlo by to byť takto:ked idem na pracovnú cestu na 8 hodín že by mi moja firma sro dala SL v hodnote 3,60€ a potom by som pri vyúčtovaní pracovnej cesty bolo vyúčtovanie 0 €. Auto je na sro a stravné by som teda vyriešil stravným lístkom. Pochopil som to správne? Ešte raz díky.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zlatko7979 Pozri príspevok
Evanka, ďakujem Ti za odpoveď. A mohlo by to byť takto:ked idem na pracovnú cestu na 8 hodín že by mi moja firma sro dala SL v hodnote 3,60€ a potom by som pri vyúčtovaní pracovnej cesty bolo vyúčtovanie 0 €. Auto je na sro a stravné by som teda vyriešil stravným lístkom. Pochopil som to správne? Ešte raz díky.
Nie, tak by to nemalo byť. Na vyúčtovaní pracovnej cesty by nemala fiurovať suma stravné 0. Máš nárok priamo na financie v určitej výške.
V najkrajnejšom prípade by mohla byť pri sume 3,60 € poznámka - vydaný šek na sumu 3,60 €. Nie je to však štandardný postup vyplatenia stravného pri PC.
Neviem však dôvod, prečo to chceš takýmto spôsobom realizovať. Toto by som možno urobila iba v krajnom prípade, aby som napríklad na konci roka nemusela vracať zostávajúce gastrolístky nazad.
Pri vydaní gastrolístkov zamestnancom platí zamestnávateľ iba časť sumy, ostatné dopláca z-nec. V prípade PC by mal nárok na celú sumu. Takže by to bolo treba navzájom "oddeliť" od vydaných stravných lístkov na rôznom podklade.
0 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

Dobry den,
potrebujem si ujasnit (je to hrozne dlha tema, presla som necelu polovicu, tak neviem, niekde to uz mozno je)
ako je to u SZCO, vyuzivajucej na podnikanie motorove vozidlo nezapisane do obchodneho majetku, ktoreho drzitelom je ale manzel, pripadne otec. Ide stale o "vlastné" mot.vozidlo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať