Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď a vlastne potvrdenie toho, čo som si i ja myslela Pekný deň.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzugali Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď a vlastne potvrdenie toho, čo som si i ja myslela Pekný deň.
Ešte som zabudol napísať, že v tom § 4 ani nemôže byť uvedené vreckové, pretože §4 sa týka tuzemských pracovných ciest. Nárok na vreckové je len pri zahraničnej prac. ceste, pri tuzemskej nie. Zahran. prac. cesty začínajú paragrafom 10.
1 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Ak mám zamestnávateľa v KE, idem na služobnú cestu do BA, a bydlisko úplne niekde inde, ako vypíšem začiatok SC v príkaze? Miesto bydliska alebo miesto zamestnávateľa? Alebo kde to nájdem - nejaké usmernenie alebo pod.? Ďakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

v.balogova Pozri príspevok
Ak mám zamestnávateľa v KE, idem na služobnú cestu do BA, a bydlisko úplne niekde inde, ako vypíšem začiatok SC v príkaze? Miesto bydliska alebo miesto zamestnávateľa? Alebo kde to nájdem - nejaké usmernenie alebo pod.? Ďakujem.
Pokiaľ vychádza na služobnú cestu z miesta bydliska, počítaš začiatok SC z miesta bydliska. Ak vychádza na služobnú cestu zo sídla zamestnávateľa, píšeš začiatok SC zo sídla zamestnávateľa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

v.balogova Pozri príspevok
Ak mám zamestnávateľa v KE, idem na služobnú cestu do BA, a bydlisko úplne niekde inde, ako vypíšem začiatok SC v príkaze? Miesto bydliska alebo miesto zamestnávateľa? Alebo kde to nájdem - nejaké usmernenie alebo pod.? Ďakujem.
Všetko záleží na rozhodnutí zamestnávateľa. Pozri si v tejto téme príspevky od čísla 1177, tam sa na to pýtala Zimama to isté a ešte viac. Odpovedal som v nasledujúcih tuším 5 príspevkoch.

Potom si pozri ešte príspevok 1183, aj tam je na tvoju otázku odpoveď.
1 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Chobot Pozri príspevok
Všetko záleží na rozhodnutí zamestnávateľa. Pozri si v tejto téme príspevky od čísla 1177, tam sa na to pýtala Zimama to isté a ešte viac. Odpovedal som v nasledujúcih tuším 5 príspevkoch.

Potom si pozri ešte príspevok 1183, aj tam je na tvoju otázku odpoveď.
Ďakujem, oceňujem tvoj prehľad.
0 0
kaslikova kaslikova

kaslikova je offline (nepripojený) kaslikova

Ak ma zamestnanec služobnú cestu ktorá trvá presne 5h, má nárok na stravné? Alebo má nárok až v tedy keď služobná cesta trvá 5:05h?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kaslikova Pozri príspevok
Ak ma zamestnanec služobnú cestu ktorá trvá presne 5h, má nárok na stravné? Alebo má nárok až v tedy keď služobná cesta trvá 5:05h?
Neviem, či je to len náhoda, alebo to nejako súvisí, ale práve včera som dostal tú istú otázku cez súkromnú správu.

Aj keď nezvyknem odpovedať na dotazy cez SS, tak som to urobil. Keby bola otázka na verejnom fóre, tak to nemusím dávať ešte raz:


Pravdu máš ty. Už pri 5 hodinách je nárok na náhrady. Nech si pozrie § 5 zákona o CN ods. 1:

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.



Jedine keby bol na ceste menej ako 5 hodín (napr. 4 hodiny 58 minút), vtedy nemá štandardne nárok na stravné. Existujú ale výnimky, ale nie o výnimkách som chcel, ale to, že v ods. 3 toho istého paragrafu je uvedené, že pri menej ako 5 hodín nie je nárok.

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Sadzby stravného (diéty) na tuzemské služobné cesty v roku 2010 – podľa opatrenia č. 110/2009 Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s účinnosťou od 16. marca 2009.



5 - 12 hodín
3,60 €

12 - 18 hodín
5,40 €

nad 18 hodín
8,30 €


§ 5
Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny
deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto
zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti
od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni,
pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové
pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku
1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce,
sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len
„ministerstvo“); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho
úplného znenia.6)
(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu,
ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi
stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť
stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové
pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné
stravovanie.

To znamena, ze ak pracovna cesta trvala 5 hodin ma narok na stravne podla casoveho pasma 5-12 hod. 3,60€
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Ako sa prosím ráta čas pracovnej cesty? Napr. odchod je o 7.00 dňa 12.10. a príchod je o 15.00 dňa 13.10? Počíta sa od 7 do 24 hod dňa 12.10. t. j. do pásma 17 hodín a potom deň 13.10. od polnoci do 15.00 hod.? Dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

renkulka Pozri príspevok
Ako sa prosím ráta čas pracovnej cesty? Napr. odchod je o 7.00 dňa 12.10. a príchod je o 15.00 dňa 13.10? Počíta sa od 7 do 24 hod dňa 12.10. t. j. do pásma 17 hodín a potom deň 13.10. od polnoci do 15.00 hod.? Dakujem.
Áno, tak.
1 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Viera1000 Pozri príspevok
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
To, že nemá zaplatenú daň z MV neznamená, že si nemôže uplatniť náklady na PC.
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

*NA stravu a vreckové samozrejme áno, ale myslela som náklady na cestovné, by predsa neboli daňovo uznateľné, alebo sa mýlim
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Viera1000 Pozri príspevok
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
Daň sa platí pozadu teda do februára 2011 zaplatíš daň za používané súkromné vozidlo za mesiace roku 2010, tak prečo by nemal mať zaplatenú daň? To si dovtedy nestačí urobiť? Musí to byť vozidlo zamestnanca a nie príbuzného zamestnanca.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ten spoločník je čo? konateľ, zamestnanec?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Viera1000 Pozri príspevok
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
Viera1000 Pozri príspevok
*NA stravu a vreckové samozrejme áno, ale myslela som náklady na cestovné, by predsa neboli daňovo uznateľné, alebo sa mýlim
rozvážať zamestnancov do práce by bol nedaňový náklad. Chápem to však tak, že ide o ZSC a vtedy má nárok na náhrady. DMV nesúvisí s daňovou uznateľnosťou cestovných náhrad.
DMV zaplatí sro v DP DMV 2010.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Viera1000 Pozri príspevok
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
Má splnenú na DU oznamovaciu povinnost k dani z mot. vozidiel ?
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Viera1000 Pozri príspevok
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
veronikasad Pozri príspevok
Má splnenú na DU oznamovaciu povinnost k dani z mot. vozidiel ?
na súkromné auta - aj ekd ich sro využíva - sa oznamovacia povinnosť nevzťahuje.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
na súkromné auta - aj ekd ich sro využíva - sa oznamovacia povinnosť nevzťahuje.
KEJKA to nie je celkom presné. Ak ide o s.r.o. tak je to tak ako si uviedla.
Ale SZČO ak používa súkromné vozidlo nezaradené do majetku si musí splniť oznamovaciu povinnosť.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať