Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Getiška Getiška

Getiška je offline (nepripojený) Getiška

Evanka,
veď to som si prečítala,len človek už niekedy až moc kombinuje, hlavne keď je prechod viacerých hraníc, SR, Rakúsko, Taliansko,...v priebehu 6 hodín....už je z toho domotaný.
Aj tak ďakujem.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ja by som si len chcela uistiť pojmy.

SZCO používa na služobné účely súkromné motorové vozidlo za rok 2009
- musí mať zaplatenú daň z MV v roku 2010 za rok 2009?
- účtuje iba paušálnu náhradu 0,183
- vyúčtovanie môže zaúčtovať jedným dokladom za mesiac?
- je potrebné aj naúčtovať všetky doklady o PHM alebo nie?
- a ešte sa spýtam keď nemám zdokladované všetky nákupy phm napr. jeden mesiac má bločky súčasťou cesťákov, iný nie čo robiť? musí mať všetko zdokladované? Doložil mi len výpis v exceli cestovných príkazov a teda prílohy nemám, len som to nechcela bezhlavou ponahrávať, tak sa radšej poradím.



Chobot Pozri príspevok
Nemusí mať doložené všetky bloky o tankovaní. Len cenu PHM musí preukázať blokom.



SZČO musí preukázať cenu PHM bločkom o nákupe, nemôže vytlačiť cenu zo stránky štat. úradu. V tom je oproti zamestnancovi v nevýhode.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara Pozri príspevok
Ja by som si len chcela uistiť pojmy.

SZCO používa na služobné účely súkromné motorové vozidlo za rok 2009
- musí mať zaplatenú daň z MV v roku 2010 za rok 2009? - áno
- účtuje iba paušálnu náhradu 0,183 - plus PHM
- vyúčtovanie môže zaúčtovať jedným dokladom za mesiac? - dá sa aj tak
- je potrebné aj naúčtovať všetky doklady o PHM alebo nie? - doklady o tankovaní PHM neúčtuješ, z nich len pozrieš cenu PHM pre výpočet náhrady
- a ešte sa spýtam keď nemám zdokladované všetky nákupy phm napr. jeden mesiac má bločky súčasťou cesťákov, iný nie čo robiť? musí mať všetko zdokladované? Doložil mi len výpis v exceli cestovných príkazov a teda prílohy nemám, len som to nechcela bezhlavou ponahrávať, tak sa radšej poradím.
V tom prípade za ten mesiac, kedy nemáš doklad, zober pre výpočet náhrady ako cenu PHM cenu z posledného tankovania pred tým mesiacom.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Este jedna otazocka, alebo uistenie sa. Ak da SZCO jeden blocik na mesiac, tak beriem cenu z tohto blocka na cely mesiac, ale nasobim tuto cenu celkovymi km za vykonane SC aj keby za ten mesiac presiel 1000 km. Je to spravne?

A chcela by som este straaaasne PODAKOVAT Chobotovi za trpezlivost a podrobne vystvetlenie k uctovaniu. Este raz dakujem.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chobot Pozri príspevok
V tom prípade za ten mesiac, kedy nemáš doklad, zober pre výpočet náhrady ako cenu PHM cenu z posledného tankovania pred tým mesiacom.

Ďakujem pekne, ak má urobené CP za celý rok a bločky má iba za 3 mesiac čo s tým???
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Este jedna otazocka, alebo uistenie sa. Ak da SZCO jeden blocik na mesiac, tak beriem cenu z tohto blocka na cely mesiac, ale nasobim tuto cenu celkovymi km za vykonane SC aj keby za ten mesiac presiel 1000 km. Je to spravne?

A chcela by som este straaaasne PODAKOVAT Chobotovi za trpezlivost a podrobne vystvetlenie k uctovaniu. Este raz dakujem.
Este raz som si to vsetko prestudovala a asi si odpoviem sama. Staci jeden blocik za mesiac a podla neho urcim cenu PHM a nasledne ju pouzijem pre vsetky sluzobne cesty a teda vynasobim cena PHM z blocika x pocet najazdenych kilometrov v jednotlivych SC.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ociviste Pozri príspevok
Este jedna otazocka, alebo uistenie sa. Ak da SZCO jeden blocik na mesiac, tak beriem cenu z tohto blocka na cely mesiac, ale nasobim tuto cenu celkovymi km za vykonane SC aj keby za ten mesiac presiel 1000 km. Je to spravne?
Ak by to ešte niekto nechápal, skúsim to vysvetliť polopate.

SZČO použije svoje auto na pracovné cesty. Počas týchto ciest prejde určitý počet km. V zmysle zákona si môže za tento prejazdený počet km uplatniť náhradu za opotrebenie auta vo výške 0,183 EUR (s touto náhradou sa teraz nebudeme zapodievať) a taktiež náhradu za spotrebované PHM za najazdené km. Z posledných slov je teda logické, že čím viac km prejde, tým viac PHM spotrebuje, preto aj bude mať nárok na viac náhrad.

Otázka je, koľko náhrady za PHM má dostať. TO je jadro problému.

Vieme, koľko km prejazdil. Z TP vieme tiež zistiť, akú má jeho auto spotrebu. Z týchto údajov si vieme ľahko vypočítať, že ak prejazdil XXX km, tak spotreboval YY,Y l PHM. Dostali sme sa k údaju, koľko litrov PHM teda spotreboval na pracovnej ceste (resp. pracovných cestách, ak robíš vyúčtovania za viac ciest naraz).

Zostáva len vynásobiť spotrebu v litroch cenou za liter. A túto cenu musí preukázať dokladom o nákupe PHM. Ten nákup musí byť v čase (aspoň približne okolo) vykonania pracovnej cesty. Ak cestu vykonal 5.-10. 3., tak pre túto cestu tankoval PHM asi krátko pred tým. Takže ak má doklad o nákupe z 20.2.2010, je možné tento doklad bez problémov akceptovať (tankoval 20.2. a do 5.3. ešte neprejazdil nádrž, takže tam má PHM z tohto tankovania).

Na doklade je uvedené množstvo tankovaného PHM, cena za jednotku a cena celkom. Teba vôbec nemusí zaujímať, koľko litrov tankoval ani koľko zaplatil za tankovanie. Teba z toho dokladu zaujíma len tá jednotková cena phm za 1 liter.

Túto cenu vynásobíš počtom km, ktoré prejazdil na prac. ceste a dostaneš sumu, na ktorú má nárok ako náhradu za spotrebované PHM.

On kľudne mohol toho 20.2. tankovať aj za 50 EUR. AK ale na pracovnej ceste prejazdil len 100 km, tak bude mať nárok len na to, čo mu auto zožralo počas týchto 100 km.

Späť k tvojej pôvodnej otázke - áno, berieš tú jednotkovú cenu z dokladu, aj keby prejazdil 1000 km za mesiac. Nikde nie je usmernené, že môže uplatniť cenu z dokladu len na taký počet km, koľko najazdí z toho konkrétneho tankovania.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara Pozri príspevok
Ďakujem pekne, ak má urobené CP za celý rok a bločky má iba za 3 mesiac čo s tým???

To zvýraznené znamená "iba za tretí mesiac" alebo "iba za tri mesiace"?

Upresni.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Takze teraz to uz duuuuufam uplne chapem, radsej si toto vsetko vytlacim a zosumarizujem, aby som mala aj do buducna. Ospravedlnujem sa za mozno blbe otazky, ale naozaj som to nikdy nerobila a chcem to mat spravne.

Chobot este raz veeeeeeelka vdaka za vysvetlenie a hlavne tu trpezlivost. Teraz uz len doriesit ake kurzy davam kedy a budo to uplne super. :-)
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chobot Pozri príspevok
To zvýraznené znamená "iba za tretí mesiac" alebo "iba za tri mesiace"?

Upresni.

má iba za tretí mesiac, pardon
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara Pozri príspevok
má iba za tretí mesiac, pardon
A to ti chce tvrdiť, že počas ostatných mesiacov vôbec netankoval??

Postraš ho, že ak nemáš doklad o nákupe, nemáš mu ako vypočítať náhrady za PHM. Nech si robí starosti on. Mal ti dať tie doklady o tankovaní. Ako si máš teraz zistiť cenu PHM v dobe tankovania?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chobot Pozri príspevok
A to ti chce tvrdiť, že počas ostatných mesiacov vôbec netankoval??

Postraš ho, že ak nemáš doklad o nákupe, nemáš mu ako vypočítať náhrady za PHM. Nech si robí starosti on. Mal ti dať tie doklady o tankovaní. Ako si máš teraz zistiť cenu PHM v dobe tankovania?

Už sa stalo. Ešte sa poradím, keď uplatňuje paušál, čo napríklad s dokladmi, keď nakúpi letnú zmes do auta, ja by som dala ako nedaňový náklad nie,
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara Pozri príspevok
Už sa stalo. Ešte sa poradím, keď uplatňuje paušál, čo napríklad s dokladmi, keď nakúpi letnú zmes do auta, ja by som dala ako nedaňový náklad nie,
To je nedaňový náklad. Všetky zmesi má predsa zaplatené v paušáli.
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Keď použije zamestnanec svoje auto na služobnú cestu napr. 2x do roka a to 1x v marci a 1x v septembri. Ako zamestnávateľ vypočíta daň? Za 2 mesiace?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ichromekova Pozri príspevok
Keď použije zamestnanec svoje auto na služobnú cestu napr. 2x do roka a to 1x v marci a 1x v septembri. Ako zamestnávateľ vypočíta daň? Za 2 mesiace?
Je to v § 91 ods. 6:


(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry vecer, ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Bol vykonavat pracu, ktoru potom vyfakturoval slovenskemu odberatelovi.
Dakujem za odpoved
0 0
kobolcs kobolcs

kobolcs je offline (nepripojený) kobolcs

len skúšam prežiť
Dobry vecer,

mam tu jednu zaludnost subehov na ktoru hladam odpoved :
fyzicka osobje je zaroven :
SZCO :
-sukromne MV
-ohlasene a zaplatene DzMV DU v okrese trv.bydliska SZCO
-uplatnuje PHM (blocky) + pausal + DzMV

a konatel (nie je ZC,MZ) jednoosobky s.r.o. v okrese BA (sidlo je v BA)
-na CP vyuziva to iste auto ako SZCO

-ma s.r.o. zaplatit DzMV este raz pre DU BA ?
-pracovne cesty trv.bydlisko - sidlo spoločnosti v BA (ako konatel) je danovy naklad a ma konatel narok na stravne ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

kobolcs Pozri príspevok
Dobry vecer,

mam tu jednu zaludnost subehov na ktoru hladam odpoved :
fyzicka osobje je zaroven :
SZCO :
-sukromne MV
-ohlasene a zaplatene DzMV DU v okrese trv.bydliska SZCO
-uplatnuje PHM (blocky) + pausal + DzMV

a konatel (nie je ZC,MZ) jednoosobky s.r.o. v okrese BA (sidlo je v BA)
-na CP vyuziva to iste auto ako SZCO

-ma s.r.o. zaplatit DzMV este raz pre DU BA ?
-pracovne cesty trv.bydlisko - sidlo spoločnosti v BA (ako konatel) je danovy naklad a ma konatel narok na stravne ?
Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel sa vzhľadom na jeden predmet dane nebude vzťahovať povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň, nakoľko daňové povinnosti za toto motorové vozidlo musí splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Bol vykonavat pracu, ktoru potom vyfakturoval slovenskemu odberatelovi.
Dakujem za odpoved
Prosim vie niekto poradit? Citala som tu uz jeden prispevok, ale potom som si uvedomila, ze je to v podvojnom uctovnictve.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Kurz ECB na prepočet sa berie z predchádzajúceho dňa, t.j. ak je vyúčtovanie cesťáka 17.07., tak berieme kurz zo 16.07.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať