Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
informatik informatik

informatik je offline (nepripojený) informatik

Viete poradiť v tomto?Zamestnanec absolvoval v priebehu 1 dňa 2 služobné cesty. Prvá od 5,30 - do 14,10, vrátil sa späť na pracovisko a druhá od 14,30 - do 24,00. Ako mu mám prepočítať náhrady stravného? Ja si myslím, že to mám brať ako 2 služobné cesty a preto mu narátam: za prvú stravné v hodnote 5,40,- € a za druhá 3,60,- €. Takže spolu 9,- €
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

informatik Pozri príspevok
Viete poradiť v tomto?Zamestnanec absolvoval v priebehu 1 dňa 2 služobné cesty. Prvá od 5,30 - do 14,10, vrátil sa späť na pracovisko a druhá od 14,30 - do 24,00. Ako mu mám prepočítať náhrady stravného? Ja si myslím, že to mám brať ako 2 služobné cesty a preto mu narátam: za prvú stravné v hodnote 5,40,- € a za druhá 3,60,- €. Takže spolu 9,- €
Áno, sú to dve PC, každá samostatná, takže aj diéty budú posudzované samostatne.Prvá 5-12, t.j. 3,60, a druhá rovnako.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Áno, sú to dve PC, každá samostatná, takže aj diéty budú posudzované samostatne.Prvá 5-12, t.j. 3,60, a druhá rovnako.
... čiže spolu 7,20 EUR.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok
... čiže spolu 7,20 EUR.
Nechcelo sa mi to už spočítavať. Veď sme predsa chodili na základnú, či?
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne cestovných náhrad a s tým súvisiacim. Sme základná škola s právnou subjektivitou. Pri pracovnej ceste riaditeľ používa vlastné motorové vozidlo. So zriaďovateľom má uzatvorenú dohodu o používaní vlastného auta pri pracovných cestách a vyúčtovanie si robí podľa zákona o cestovných náhradách. Ja by som sa chcela opýtať či máme povinnosť platiť daň z motorových vozidiel a či riaditeľovi z toho vyúčtovania vzniká nejaká daňová povinnosť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

1gabika1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne cestovných náhrad a s tým súvisiacim. Sme základná škola s právnou subjektivitou. Pri pracovnej ceste riaditeľ používa vlastné motorové vozidlo. So zriaďovateľom má uzatvorenú dohodu o používaní vlastného auta pri pracovných cestách a vyúčtovanie si robí podľa zákona o cestovných náhradách. Ja by som sa chcela opýtať či máme povinnosť platiť daň z motorových vozidiel a či riaditeľovi z toho vyúčtovania vzniká nejaká daňová povinnosť?

Áno, škola je povinná platiť daň z MV za takéto auto. Riaditeľovi žiadna daňová povinnosť nevzniká (v súvislosti s autom).
Naposledy upravil Chobot : 14.09.10 at 11:52
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
1gabika1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne cestovných náhrad a s tým súvisiacim. Sme základná škola s právnou subjektivitou. Pri pracovnej ceste riaditeľ používa vlastné motorové vozidlo. So zriaďovateľom má uzatvorenú dohodu o používaní vlastného auta pri pracovných cestách a vyúčtovanie si robí podľa zákona o cestovných náhradách. Ja by som sa chcela opýtať či máme povinnosť platiť daň z motorových vozidiel a či riaditeľovi z toho vyúčtovania vzniká nejaká daňová povinnosť?
Tu je to obšírne popísané

http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...diel-2010.html
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

Ďakujem veľmi pekne
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zamestnanec použil pri pracovných cestách vlastné auto. Kupoval si týždenné diaľničné známky. Pracovné cesty trvali zvyčajne od pondelka do piatka, len raz trvala pracovná cesta iba 3 dni. Má zamestnanec nárok na preplatenie diaľničnej známky?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Llívia Pozri príspevok
Zamestnanec použil pri pracovných cestách vlastné auto. Kupoval si týždenné diaľničné známky. Pracovné cesty trvali zvyčajne od pondelka do piatka, len raz trvala pracovná cesta iba 3 dni. Má zamestnanec nárok na preplatenie diaľničnej známky?
Nie, nemá. Cena dialničnej známky je zahrnutá v paušálnych náhradách.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
veronikasad Pozri príspevok
Nie, nemá. Cena dialničnej známky je zahrnutá v paušálnych náhradách.
Veronika, zmenilo sa niečo?

Viď príspevok od Janky: http://www.porada.sk/843490-post2.html
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

veronikasad Pozri príspevok
Nie, nemá. Cena dialničnej známky je zahrnutá v paušálnych náhradách.
V zákone o cestovných náhradách nie je vymedzené, čo je zahrnuté v základnej náhrade. Tu na Porade som sa stretla s názorom, že v tejto základnej náhrade je zohľadnené len opotrebenie auta a diaľničná známka sa má preplácať zvlášť. V tomto konkrétnom prípade zamestnanec kupoval diaľničné známky len kvôli pracovnej ceste. Keď doplním do dohody o použití vlastného vozidla aj to, že mu budú tieto diaľničné známky zaplatené zvlášť, mohla by to kontrola z DÚ vyhodiť ako daňovo neuznaný náklad, ktorý sa mal navyše zamestnancovi zdaniť ako cestovné náhrady poskytnuté nad rámec zákona?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
... Keď doplním do dohody o použití vlastného vozidla aj to, že mu budú tieto diaľničné známky zaplatené zvlášť, mohla by to kontrola z DÚ vyhodiť ako daňovo neuznaný náklad, ktorý sa mal navyše zamestnancovi zdaniť ako cestovné náhrady poskytnuté nad rámec zákona?
... daňový úrad nevyhodí, nedodaní...

Citujem z jedného materiálu DRSR:

Otázka:
Zamestnanec využíva súkromné motorové vozidlo na služobné cesty. Okrem základnej náhrady a náhrady za spotrebované pohonné hmoty predložil zamestnanec na preplatenie vedľajšie výdavky, ako sú parkovné, diaľničná známka a pod. Sú uvedené vedľajšie výdavky daňovo uznaný výdavok zamestnávateľa ?

Odpoveď:
Náklady na pracovné cesty vo výške nároku podľa zákona o cestovných náhradách sú uznanými daňovými výdavkami daňovníka - zamestnávateľa, pričom podľa § 4 zákona o cestovných náhradách zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patria aj náhrady preukázaných potrebných vedľajších výdavkov. To znamená, že napr. zaplatené parkovné v súvislosti s výkonom pracovnej cesty zamestnanca, po zaúčtovaní v účtovníctve zamestnávateľa a predložení vyúčtovania pracovnej cesty zamestnancom, je súčasťou základu dane. Pokiaľ ide o uznanie nákladu na zakúpenie diaľničnej známky, táto je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (bod 15. Usmernenia MF SR č. 3181/2002-72 publikovanom vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2002).
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stefan2005 Pozri príspevok
...Pokiaľ ide o uznanie nákladu na zakúpenie diaľničnej známky, táto je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (bod 15. Usmernenia MF SR č. 3181/2002-72 publikovanom vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2002).[/FONT]
O diaľničnej známke je tam "až" jedna veta. Je to správne, ak všetky týždenné diaľničné známky dostane zamestnanec zaplatené v plnej výške?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
O diaľničnej známke je tam "až" jedna veta. Je to správne, ak všetky týždenné diaľničné známky dostane zamestnanec zaplatené v plnej výške?
... nekomentujem - pýtam sa - prečítala sa si metodické usmernenie vo Finančnom spravodaji, na ktorý sa dovoláva ? Asi nie... lebo v ňom stojí:

"Uvedené náklady sú uznané za daňové výdavky, pričom diaľničná známka je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (t. j., ak napr. bola služobná cesta vykonaná v zdaňovacom období 1x, uzná sa za daňový výdavok len diaľničná známka, resp. hodnota vo výške vydávanej známky s platnosťou na najkratšie obdobie)"
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Asi určite áno som si to prečítala, ako inak by som vedela, že je tam "až" tá jedna veta, ktorú si citoval?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
O diaľničnej známke je tam "až" jedna veta. Je to správne, ak všetky týždenné diaľničné známky dostane zamestnanec zaplatené v plnej výške?
A koľko je tých týždenných diaľničných známok? Koľko ich kúpil v priebehu roka?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
A koľko je tých týždenných diaľničných známok? Koľko ich kúpil v priebehu roka?
5 týždňov bol na pracovnej ceste (PO-PI, len jeden týždeň bol iba 3 dni) a diaľničných známok je tiež 5 - na každý týždeň jedna. Ak som to správne pochopila, tak má nárok na ich úplné preplatenie (a nikoho nebude zaujímať, že ich mohol využiť aj pre vlastnú potrebu).
0 0
vierka.vieročka vierka.vieročka

vierka.vieročka je offline (nepripojený) vierka.vieročka

zdravím, som tu nová takže prepáčte ak niečo pokazím.
Chcem si preveriť vyplácanie stravného pri tuzemských pracovných cestách. Stravné lístky nemáme, takže máme nárok na stravné podľa trvania pracovnej cesty. Ale je v tom malý háčik. Zamestnanec nemá v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce, lebo robí vodiča a to znamená, že každý deň robí prepravu po celom slovensku z rôznych miest do rôznych miest. Má nárok na takéto stravné, ak áno, požiada oň na tlačive: "Vyúčtovanie cestovných výdavkov" ? A musí to vypisovať každý deň ? Ďakujem za odpovede.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vierka.vieročka Pozri príspevok
zdravím, som tu nová takže prepáčte ak niečo pokazím.
Chcem si preveriť vyplácanie stravného pri tuzemských pracovných cestách. Stravné lístky nemáme, takže máme nárok na stravné podľa trvania pracovnej cesty. Ale je v tom malý háčik. Zamestnanec nemá v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce, lebo robí vodiča a to znamená, že každý deň robí prepravu po celom slovensku z rôznych miest do rôznych miest. Má nárok na takéto stravné, ak áno, požiada oň na tlačive: "Vyúčtovanie cestovných výdavkov" ? A musí to vypisovať každý deň ? Ďakujem za odpovede.
Tu je podobná téma, v tejto téme je priložený aj zákon o cestovných náhradách a aj tlačivo .

http://www.porada.sk/t146906-ktore-t...rac-ceste.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať