Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

jesenka Pozri príspevok
Chobot tiez velmi pekne dakujem. Co sa tyka tej zmluvy, pochopil si umysel spravne, ale nie je podstatna, to som si len tak pre seba...
No veru zistujem, ze som v tom mala poriadny chaos. Velmi pekne Vam dakujem za cenne pripomenky. Prikladam snad poslednu verziu tabulky.
chcela som Ti za Tvoju snahu urobiť veľmi užitočnú pomôcku prideliť bodík. Neviem prečo, ale nie je tu tá možnosť.


alebo že by to bolo to užitočné?
1 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

a v prvej tabulke, SZCO vlastne a pozicane MV je kniha jazd spravne uvedena? alebo sa tam musia robit cestaky?
0 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

cathyc Pozri príspevok
chcela som Ti za Tvoju snahu urobiť veľmi užitočnú pomôcku prideliť bodík. Neviem prečo, ale nie je tu tá možnosť.


alebo že by to bolo to užitočné?
cathyc dakujem, tesim sa ze sa ti zda uzitocna, hlavne pomohla mne sa zorientovat takze ak pomoze aj niekomu inemu, budem len rada
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Som prekvapená, že daň z motorových vozidiel nie je daňovo uznaná, keď si požičia SZČO cudzie auto. Prečo? Veď on ho použije na dosiahnutie zisku?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

mlyn16 Pozri príspevok
Som prekvapená, že daň z motorových vozidiel nie je daňovo uznaná, keď si požičia SZČO cudzie auto. Prečo? Veď on ho použije na dosiahnutie zisku?
Takých nelogických vecí máš v našich zákonoch hromadu. Len jeden príklad za všetky. Pozveš svojich klientov napríklad na výstavu v zahraničí, kde môžu vidieť celý sortiment výrobkov, ktoré im môžeš zabezpečiť. Zaplatíš im cestu, ubytovanie a stravu. Je to predsa pozvanie a Tebe sa po dobrej prezentacíí neporovnateľne zvýšia zisky. Nič z toho však nie je daňovým nákladom. Keď zahraniční partneri počujú aké máme v zákonoch obmedzenia, tak sú z toho v miernom šoku. Nehľadaj v tom logiku. Tu ide len o čo najväčší výber daní.
2 0
mpetr mpetr

mpetr je offline (nepripojený) mpetr

Mňa by zase zaujímalo, prečo je v tabuľke uvedená daň z MV ako nedaňový výdavok pri vlastnom automobile SZČO, nezaradenom do podnikania. Na stránke DRSR - poskytovanie informácií - som sa dočítala, že je daňovým výdavkom:

"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."
3 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

mpetr Pozri príspevok
Mňa by zase zaujímalo, prečo je v tabuľke uvedená daň z MV ako nedaňový výdavok pri vlastnom automobile SZČO, nezaradenom do podnikania. Na stránke DRSR - poskytovanie informácií - som sa dočítala, že je daňovým výdavkom:

"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."

Bola som sa na tej stránke pozrieť a ja som tam našla len toto:

Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo (nie prenajaté, vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (§ 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov).

Z toho je zjavné, že cestná daň nie je nákladovateľná položka u vlastného auta SZČO nezahrnutého do majetku firmy. Všetky náklady spojené s údržbou, opotrebením a inými nákladmi okrem PHL sú premietnuté v paušálnej náhrade za km.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na jednom školení nám bolo vysvetlené, prečo DMV je daňovým výdavkom.
Základná náhrada zahŕňa 19 (ak sa dobre pamätám) položiek, z ktorých sa stanovuje, či sa má zvýšiť alebo nie. DMV v tom čase, keď sa spôsob cestovnej náhrady pri použití vlastného vozidla stanovil, ešte neexistovala.
A naviac: ak sa auto použije súkromne, DMV sa neplatí. Platí sa len vtedy, ak sa použije v súvislosti s podnikaním.
Práve preto súhlasím s mpetr-om.
2 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Rozalka Pozri príspevok
Na jednom školení nám bolo vysvetlené, prečo DMV je daňovým výdavkom.
Základná náhrada zahŕňa 19 (ak sa dobre pamätám) položiek, z ktorých sa stanovuje, či sa má zvýšiť alebo nie. DMV v tom čase, keď sa spôsob cestovnej náhrady pri použití vlastného vozidla stanovil, ešte neexistovala.
A naviac: ak sa auto použije súkromne, DMV sa neplatí. Platí sa len vtedy, ak sa použije v súvislosti s podnikaním.
Práve preto súhlasím s mpetr-om.
cituj nejaký § o ktorý sa dá oprieť. Takto je Tvoje vysvetlenie nepostačujúce
0 0
mpetr mpetr

mpetr je offline (nepripojený) mpetr

cathyc Pozri príspevok
cituj nejaký § o ktorý sa dá oprieť. Takto je Tvoje vysvetlenie nepostačujúce

§ 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.

j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
napr.
§ 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov

Priznám sa "cestnú daň" som nehľadala, ale mpetr to našiel a dá sa teda aj týmto § operovať.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Rozalka Pozri príspevok
napr.
§ 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov

Priznám sa "cestnú daň" som nehľadala, ale mpetr to našiel a dá sa teda aj týmto § operovať.
je to na zváženie. Pre istotu zadám dopyt na drsr.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Daj, nič za to nedáš. Dúfam, že sa s odpoveďou podelíš ...
Obávam sa, že v týchto rušných časoch to bude dlhšie trvať.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mám práve pred sebou "Zmluvu o výpožičke dopravného prostriedku" , kde sa v jednom bode uvádza, že nájomca sa zaväzuje zabezpečovať na vlastné náklady potrebnú údržbu a opravy. A v dokladoch mi dal nájomca výmenu oleja, prehliadku po 15000 km, čistič bŕzd a pod. Môžem mu to dať do nákladov? V zmluve syn požičiava auto bezodplatne svojmu otcovi na podnikanie.
0 0
Getiška Getiška

Getiška je offline (nepripojený) Getiška

Dobrý deň,
vie niekto poradiť ako to je pri prenajatom vozidle od firmy?
Majú sa preplatiť doklady - nákup PHM alebo sa môžu vypočítať náhrady ako pri použití sukromného motorového vozidla?
Robím až teraz cesťák a mám tam aj bloček s DPH, keď ešte tankoval v SR a tento nešiel ani do DPH /ak by to bolo tak, že preplatiť skutočné náklady na kupu PHM.
Prosim Vás, pomožte,môžem to brať aj tak ako keby to bolo súkromné vozidlo? aj keď to bolo prenajaťé?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Getiška Pozri príspevok
Dobrý deň,
vie niekto poradiť ako to je pri prenajatom vozidle od firmy?
Majú sa preplatiť doklady - nákup PHM alebo sa môžu vypočítať náhrady ako pri použití sukromného motorového vozidla?
Robím až teraz cesťák a mám tam aj bloček s DPH, keď ešte tankoval v SR a tento nešiel ani do DPH /ak by to bolo tak, že preplatiť skutočné náklady na kupu PHM.
Prosim Vás, pomožte,môžem to brať aj tak ako keby to bolo súkromné vozidlo? aj keď to bolo prenajaťé?
Paušálne náhrady môžeš uplatňovať len pri mot. vozidle vlastnom alebo v BSM.
0 0
tuscany tuscany

tuscany je offline (nepripojený) tuscany

Dobrý den, studujem, studujem, pozerala som aj tabulku a mam stale taky otáznik v hlave - nas konatel s.r.o. jazdil na otcovom aute a podla vsetkeho mi vychádza ze si moze uplatnovat aj nahrady aj PHM a s.r.o. nemusi za to platit DzMV a ze by este k tomu ani nepotreboval všetky bloky a vypočitam PHM podla priem. cien? To sa mi zda nejake az moc výhodne, pochopila som to správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať