Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
A ešte by som chcela vedieť, ako je to so zarátaním PC do fondu pracovného času: už som sa tu v Porade dočítala, že darmo mi služobka trvá s cestovaním tam aj naspäť trebárs 12 hodín – to je len čas trvania PC (napríklad na výpočet diét), ale ako odpracovaný čas sa mi zaráta len 7:30 (= priemerná dĺžka pracovnej smeny na našom pracovisku, + ½ hodiny na obed); ale vyrozumela som aj, že na druhej strane zamestnávateľ nič neporuší, ak mi „zaráta“ aj „zaplatí“ celých 12 hodín ako odpracovaný čas. Je to naozaj tak, že ak zamestnávateľ chce, môže mi celých tých 12 hodín uznať (a zaplatiť) ako pracovnú smenu a napr. v rámci pružného pracovného času môžem byť potom na druhý deň v robote o 4 ½ hodiny menej? Naozaj tým nič neporuší?
O tomto som podrobne písal v tejto téme:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html

Doplním ešte, že zákon o cest. náhradách v takomto prípade chráni zamestnanca, je to v § 37:

Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.


Teda ak na PC nepracuje toľko, koľko je jeho prac. čas. tak sa to považuje za odpracovanú dobu. Naopak to nie je riešené nikde - teda ak je zamestnanec na ceste 12 hodín, a prácu vykonáva len napr. 8 hodín, zamestnávateľ mu môže uznať za výkon práce aj trvanie cesty.

V tom príspevku som písal, kedy je to povinne uznávané - napr. u vodičov MV. Takže ak zamestnávateľ chce, môže ti uznať pre výpočet mzdy celú dobu PC. Nikde to nie je zakázané.

Zimama Pozri príspevok
(Veď prečo by som mala na PRACOVNÚ cestu použiť svoj SÚKROMNÝ čas...??? A ak mám vykonávať prácu niekde mimo svojho pravidelného pracoviska, ja to zatiaľ neviem urobiť inak, len že sa tam najprv musím nejako dopraviť a potom aj vrátiť sa domov – nesedím vo vlaku trebárs 3 hodiny tam a 3 hodiny naspäť len preto, že sa nudím a nemám ako inak využiť svoj voľný čas......)
Toto je bezpredmetné riešiť, lebo s vyslaním na PC buď súhlasíš priamo v prac. zmluve, alebo tým, že príjmeš príkaz na PC. Ak to nemáš dohodnuté v PZ, tak nemusíš súhlasiť s vyslaním na PC. Takže to cestovanie v rámci svojho osobného času je automatické pri prac. ceste. Naopak, prečo by ti mal zamestnávateľ platiť cestu, kedy si pre neho žiadnu prácu nevykonávala. Ale toto nebudem rozoberať...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
(Čím viac o tom píšem, tým viac sa zamotávam..) – ako je to vlastne v rámci pružného PČ: čo sa mi uzná ako výkon práce, keď „povinný“ PČ máme od 9.00 do 14.00 – to mi zamestná-vateľ uzná len tých 5 hodín alebo priemernú dĺžku pracovnej zmeny, t.j. u nás 7:30? V rámci mojej profesie chodím napr. na výcviky (vzdelávacie), kde sa skutočne pracuje napr. 10 hodín denne – náš zamestnávateľ to robí tak, že ak je na pozvánke napísané, že dajmetomu 6-dňová „akcia“ predstavuje 50 výcvikových hodín, tak nám ako výkon práce uzná tých 50 hodín + k tomu cestu tam a naspäť (ale len po už spomínané „vystúpenie z vlaku“) – môže to tak byť? Neporušuje nejaký zákon, ak nám do pracovného času uzná aj cestovanie tam a späť? Je to na jeho „dobrej vôli“ a na dohode so zamestnancom? (V rámci pružného PČ nevidím ja osobne problém, ak nasledujúce pracovné dni do konca mesiaca odrobím napr. len po 5 hodín denne, tak, aby som splnila „mesačný fond“, alebo si môžem zobrať súkromnú priepustku, takže nemusí ísť o žiadne nadčasy.)
Toto je už príliš špekulatívne a komplikovaná otázka, na ktorú sa nedá odpovedať pár vetami. V zásade by som povedal, že treba vtedy posúdiť, koľko hodín práce v ktorý deň zamestnanec vykonal, resp. koľko hodín to školenie trvalo a podľa toho môže zamestnávateľ uznať, že zamestnanec "pracoval" počas PC nadčasy.

Ak je vo firme pružný prac. čas, tak ak si celý deň na PC, tak sa to počíta, ako keby si odpracovala v ten deň celú prac. dobu, t.j. tých 8 hodín, nie len pevný prac. čas.

Ako to vyrieši zamestnávateľ je na jeho rozhodnutí, či dohode so zamestnancom. Môže mu preplatiť nadčasy alebo poskytnúť náhradné voľno.

Zimama Pozri príspevok
Vie mi niekto skúsený odpovedať? Ak áno, poprosila by som o presné číslo zákona + paragraf + odsek, aby som mala čím presne argumentovať... Stačí potom resp. treba zakotviť tieto veci do internej smernice?
Väčšinu z toho nájdeš v zákone č. 283/2002 o cest. náhradách. Jeden paragraf ohľadne prac. času a času stráveného na prac. ceste som ti už uviedol.

Čo sa týka začiatku a konca PC, tak to je § 3 ods. 1, ktorý hovorí za všetko:

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.



Do internej smernice je možné dať čokoľvek, čo neodporuje ustanoveniam najmä zákona o cest. náhradách.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Chobot, vrelá vďaka za odpovede!!! Obdivujem Tvoje znalosti (aj znalosti mnohých ďalších Poraďákov), ako aj ochotu podeliť sa o ne - pre mňa je to španielska dedina, ale vďaka Porade sa začínam v španielčine zlepšovať... Teraz som si to prečítala len tak narýchlo, keď si to preštudujem poriadne, asi sa ešte ozvem, lebo z toho prvého čítania mám pocit, že na 1 mieste si ma nepochopil celkom tak, ako som to myslela, ale možno po podrobnom prečítaní sa mi rozjasní... Ešte raz veľká vďaka a želám príjemný deň! Zimama
Naposledy upravil Zimama : 13.04.10 at 18:37
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Zdravím všetkých Poraďákov a ešte raz ďakujem Chobotovi za rozsiahlu odpoveď i Sabadke za jej odsúhlasenie! Ako som spomenula doobeda, ozývam sa znova kvôli vyjasneniu niektorých (zrejme z mojej strany zamotane formulovaných) vecí - "technicky" sa mi zdalo najjednoduchšie vyriešiť to tak, že som opäť priložila textovú prílohu, lebo nechcem zaberať veľa miesta priamo tu. Ďakujem za trpezlivosť, čas, ochotu i odovzdané vedomosti! Zimama
Naposledy upravil Zimama : 16.04.10 at 14:09
1 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Čaute, chcela by som si s vami niečo ujistiť čí som to pochopila správne.
Zamestnanec (ktorý je konateľ a zamestnanec sám sebe, má nastarosti všetko......) bol na pracovnej ceste lebo tam bol viac ako 4 hodiny tak aby mal nárok na stravné tak si vypísal cestovný príkaz a pri vyúčtovaní sa dáva len stravné 3,60 €keď tam bol aj s cestou 8 hodín a použil služovné auto? A musím mu vypisovať cesťák každý deň keď chodí po nákupoch, stretnutie zo zákazníkmi, pracuje manuálne atď ale nie je v sídle firmy? Dávam mu stravné poukážky. Prosím poradí mi niekto čí to môžem aj takto robiť. Auto má v majetku firmy a PHM si uplatnuje paušalne a nechce sa mi vypisovať každý deň cesťák. Môže za to dostať pokutu? díky moc
0 0
sassanka sassanka

sassanka je offline (nepripojený) sassanka

plíssssssssssssss prosím môžem to takto robiť?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Dostáva aj stravné poukážky až diety? V našej firme je to vyriešené internou smernicou a robí sa evidencia v knihe jázd. To stačí. Poukážky dostáva na počet pracovných dní.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
V našej firme je tento problém vyriešený cez internú smernicu. Vedie sa kniha jázd (aj časový údaj) a pracovník dostáva šeky na počet pracovných dní.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

JANULA999 Pozri príspevok
Čaute, chcela by som si s vami niečo ujistiť čí som to pochopila správne.
Zamestnanec (ktorý je konateľ a zamestnanec sám sebe, má nastarosti všetko......) bol na pracovnej ceste lebo tam bol viac ako 4 hodiny tak aby mal nárok na stravné tak si vypísal cestovný príkaz a pri vyúčtovaní sa dáva len stravné 3,60 €keď tam bol aj s cestou 8 hodín a použil služovné auto? A musím mu vypisovať cesťák každý deň keď chodí po nákupoch, stretnutie zo zákazníkmi, pracuje manuálne atď ale nie je v sídle firmy? Dávam mu stravné poukážky. Prosím poradí mi niekto čí to môžem aj takto robiť. Auto má v majetku firmy a PHM si uplatnuje paušalne a nechce sa mi vypisovať každý deň cesťák. Môže za to dostať pokutu? díky moc
Tak na toto by som aj ja rada vedela odpoveď. Nemám skúsenosti s pracovnými cestami. Aj môj konatel a zamestnanec v jednom tiež dostáva stravné poukážky ale v pracovnej zmluve má pracovisko v sídle firmy čo je jeho byt. Ale on chodí zameriavať zákazky a chodí po celom slovensku a tiež obstaráva na tie zakázky materiál. Ako by som to mala vyriešiť. Podľa zákoníka práce je povinný si dávať stravné lístky a keď chodí preč to si musí vždy vystaviť cesťák a dať si stravné podľa cestových náhrad? Auto má v majetku firmy. A zabudla som je jednoosobová sro. A ako to ošetriť v pracovnej zmluve že chodí po celom slovensku a nie je len v sídle? A teraz ma napadlo, že ak si bude dávať stravné lístky to mu musí 55% preplatiť sro a ak je na pracov. ceste tak to celé platí sro? Ale to by som mu musela robiť každý deň cesťák a to si neviem predstaviť. Prosím má niekto skúsenosť a poradiť aj mne aj tej "janula999" ako by sme to mali robiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JANULA999 Pozri príspevok
Čaute, chcela by som si s vami niečo ujistiť čí som to pochopila správne.
Zamestnanec (ktorý je konateľ a zamestnanec sám sebe, má nastarosti všetko......) bol na pracovnej ceste lebo tam bol viac ako 4 hodiny tak aby mal nárok na stravné tak si vypísal cestovný príkaz a pri vyúčtovaní sa dáva len stravné 3,60 €keď tam bol aj s cestou 8 hodín a použil služovné auto?
Tak toto skús napísať ešte raz. Je to strašne nezrozumiteľne napísané.

JANULA999 Pozri príspevok
A musím mu vypisovať cesťák každý deň keď chodí po nákupoch, stretnutie zo zákazníkmi, pracuje manuálne atď ale nie je v sídle firmy?
Nie, ale potom si nemôže nárokovať na cest. náhrady.

JANULA999 Pozri príspevok
Dávam mu stravné poukážky.
Tie stravné poukážky mu dávaš za to, že za ten deň odpracuje pracovnú zmenu. Na obed má nárok. To ale nemá nič spoločné s cest. náhradami.

JANULA999 Pozri príspevok
Prosím poradí mi niekto čí to môžem aj takto robiť. Auto má v majetku firmy a PHM si uplatnuje paušalne a nechce sa mi vypisovať každý deň cesťák.
Ak má auto v majetku firmy, tak si môže uplatňovať paušál PHM. Kvôli tomu nemusí robiť vyúčtovanie prac. cesty.

JANULA999 Pozri príspevok
Môže za to dostať pokutu? díky moc
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lienka123123 Pozri príspevok
Tak na toto by som aj ja rada vedela odpoveď. Nemám skúsenosti s pracovnými cestami. Aj môj konatel a zamestnanec v jednom tiež dostáva stravné poukážky ale v pracovnej zmluve má pracovisko v sídle firmy čo je jeho byt. Ale on chodí zameriavať zákazky a chodí po celom slovensku a tiež obstaráva na tie zakázky materiál. Ako by som to mala vyriešiť. Podľa zákoníka práce je povinný si dávať stravné lístky a keď chodí preč to si musí vždy vystaviť cesťák a dať si stravné podľa cestových náhrad? Auto má v majetku firmy. A zabudla som je jednoosobová sro. A ako to ošetriť v pracovnej zmluve že chodí po celom slovensku a nie je len v sídle? A teraz ma napadlo, že ak si bude dávať stravné lístky to mu musí 55% preplatiť sro a ak je na pracov. ceste tak to celé platí sro? Ale to by som mu musela robiť každý deň cesťák a to si neviem predstaviť. Prosím má niekto skúsenosť a poradiť aj mne aj tej "janula999" ako by sme to mali robiť?
Pre podnikateľa nie je povinnosť robiť cest. príkaz a vyúčtovanie prac. cesty. Kľudne si môže cestovať po celom slovensku a nevykázať do nákladov cest. náhrady. Keď si ale neurobí vyúčtovanie, nemôže si uplatniť nárok na cest. náhrady. Takže ak chce zahrnúť cest. náhrady do nákladov, tak musí vypísať vyúčtovanie.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ahojte! Prosím Chobota i všetkých ďalších ochotných a skúsených Poraďákov, keby ste sa mi vyjadrili k bodom 5+6+7 z prílohy môjho príspevku z 13.04. (číslo príspevku 1185, príloha "Koniec PC 2"), lebo by som si to už rada sama pre seba uzavrela. Ďakujem a želám príjemný víkend! Zimama
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
Ahojte! Prosím Chobota i všetkých ďalších ochotných a skúsených Poraďákov, keby ste sa mi vyjadrili k bodom 5+6+7 z prílohy môjho príspevku z 13.04. (číslo príspevku 1185, príloha "Koniec PC 2"), lebo by som si to už rada sama pre seba uzavrela. Ďakujem a želám príjemný víkend! Zimama
Zimama Pozri príspevok
A tu je kameň úrazu resp. rozpor medzi mnou a mojím zamestnávateľom – kvôli tomuto celý tento môj „príspevok“ vznikol, lebo konečne to chcem vo firme uviesť na pravú mieru, a zamestnávateľ mi (ako inak...) neposkytol argumentáciu vo forme odkazu na príslušný paragraf, na základe ktorého to robí tak, ako to robí: Podľa môjho názoru je v tomto prípade trvanie PC od 12.30 do 16.10, teda vrátane „cesty domov“, a na CP mi zamestnávateľ skutočne povolil skončenie PC v mieste bydliska a potvrdil to svojím podpisom. Akurát pri vyúčtovaní mi tvrdil (a nešlo o 1 takú cestu, ale o x ciest), že PC sa podľa neho skončila skončením pracovného výkonu na „ZŠ Kukučková“, t.j. o 15.50, a tým pádom mi nepatrí preplatenie cestovného, a keby tých 20 minút od 15.50 do 16.10 hrali rolu pri výpočte výšky stravného, tak tiež by mi neuznal vyššie diéty.
Z Tvojej odpovede (v bode alebo aj ˆ) mi vyplýva, že pravdu mám ja, ak tomu správne rozumiem???

Ak ti raz určil, že koniec PC bude v mieste bydliska, tak máš pravdu a nárok na cest. náhrady až do miesta bydliska.



Ale je jeho právom určiť, že PC skončí inde, napr. aj v mieste výkonu pracovnej cesty. To by ale musel určiť v cest. príkaze a nie po skončení cesty a jej vyúčtovaní. Takže v tomto prípade máš pravdu ty.


Stále však musím upozorniť, že zamestnávateľ má právo, či dokonca povinnosť určiť začiatok a koniec PC, takže pre nasledujúce cesty môže určiť, že skončia v mieste pracoviska alebo v miesto výkonu práce na PC.


Zimama Pozri príspevok
Tu Ťa poprosím o úplne polopatistickú odpoveď – kto má v takomto prípade pravdu: ja alebo môj zamestnávateľ?
A tu nejde o fazuľky – keď som reálne mala šéfom podpísaný koniec PC v mieste môjho bydliska a keby sa za tých 20 minút (15.50 – 16.10) niečo stalo bez môjho zavinenia, tak by to bol pracovný úraz, či? Vychádzam aj z Tvojej odpovede z 26.10.2006 v téme „Úraz cestou z práce“ (ak som to teda správne pochopila), a to by bol už iný level, nie nepreplatených 0,46 € za 1 cestu „domov“ ... !

S tým pracovným úrazom to nie je tak jednoznačné. Môže ísť síce o pracovný úraz, ale ak to nebolo zavinené zamestnávateľom (napr. zrazí ťa auto mimo prechodu), tak neviem, či máš nárok na nejakú kompenzáciu mzdy. Pracovné úrazy nie je úplne moja parketa..
Naposledy upravil Chobot : 21.04.10 at 12:24
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Vďaka, Chobot! Predovšetkým vďaka Tebe mám v tom už omnoho jasnejšie, napriek tomu sa mi v tejto súvislosti vynára ďalšia otázka - môže mi šéf pri "schvaľovaní" PC povoliť dve "alternatívne" miesta jej skončenia? Ide o to, že keď niekedy idem mimo pravidelného pracoviska na školu, neviem dopredu na 100% povedať, či po skončení výkonu práce sa ešte vrátim na pracovisko, alebo pôjdem už domov - niekedy sa stane, že mi neprídu klienti, a tak skončím omnoho skôr a domov ešte ísť nemôžem (pred 14.00), tak sa musím (alebo aj chcem) vrátiť do roboty, a niekedy naopak - zdržím sa dlhšie, než som plánovala, a už sa mi nechce vracať sa do roboty, alebo ani objektívne sa vrátiť nemôžem, lebo budova je už zavretá (po 17.00). Toto sa u nás nikdy nedá dopredu odhadnúť presne, darmo si prácu plánujem... Môžem si v takomto prípade na CP napísať, že PC skončím buď na pravidelnom pracovisku, alebo v mieste trvalého bydliska - podľa konkrétnej situácie? Ďakujem! Zimama
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zimama Pozri príspevok
Vďaka, Chobot! Predovšetkým vďaka Tebe mám v tom už omnoho jasnejšie, napriek tomu sa mi v tejto súvislosti vynára ďalšia otázka - môže mi šéf pri "schvaľovaní" PC povoliť dve "alternatívne" miesta jej skončenia? Ide o to, že keď niekedy idem mimo pravidelného pracoviska na školu, neviem dopredu na 100% povedať, či po skončení výkonu práce sa ešte vrátim na pracovisko, alebo pôjdem už domov - niekedy sa stane, že mi neprídu klienti, a tak skončím omnoho skôr a domov ešte ísť nemôžem (pred 14.00), tak sa musím (alebo aj chcem) vrátiť do roboty, a niekedy naopak - zdržím sa dlhšie, než som plánovala, a už sa mi nechce vracať sa do roboty, alebo ani objektívne sa vrátiť nemôžem, lebo budova je už zavretá (po 17.00). Toto sa u nás nikdy nedá dopredu odhadnúť presne, darmo si prácu plánujem... Môžem si v takomto prípade na CP napísať, že PC skončím buď na pravidelnom pracovisku, alebo v mieste trvalého bydliska - podľa konkrétnej situácie? Ďakujem! Zimama
TOto nie je nikde upravené. Zase ťa len môžem odkázať na ustanovenie, ktoré hovorí, že začiatok aj koniec PC určuje zamestnávateľ.

Máte vo firme tak, že na každú takúto cestu ti vypisuje cest. príkaz, kde uvádza miesto začiatku aj miesto konca PC a toto tlačivo dostaneš pred každou PC? Tak nech tam nenapíše miesto konca PC a pri vyúčtovaní to tam dopíše, resp. si vyúčtuješ podľa situácie.

Ako nečakaj, že zákon bude riešiť celú problematiku úplne dopodrobna. Veľa vecí ponecháva na interné zvyklosti a vnútorné rozhodnutie firiem. Niekde napr. vôbec nerobia príkazy na prac. cestu. Robí sa len vyúčtovanie.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Chobot Pozri príspevok
TOto nie je nikde upravené. Zase ťa len môžem odkázať na ustanovenie, ktoré hovorí, že začiatok aj koniec PC určuje zamestnávateľ.

Máte vo firme tak, že na každú takúto cestu ti vypisuje cest. príkaz, kde uvádza miesto začiatku aj miesto konca PC a toto tlačivo dostaneš pred každou PC? Tak nech tam nenapíše miesto konca PC a pri vyúčtovaní to tam dopíše, resp. si vyúčtuješ podľa situácie.

Ako nečakaj, že zákon bude riešiť celú problematiku úplne dopodrobna. Veľa vecí ponecháva na interné zvyklosti a vnútorné rozhodnutie firiem. Niekde napr. vôbec nerobia príkazy na prac. cestu. Robí sa len vyúčtovanie.
Vďaka! Mne opäť stačí, ak mi povieš, že to nie je nikde presne upravené... Neviem si ale predstaviť, ako môže ísť niekto na PC bez CP - čo ak sa stane niečo nepríjemné? Ako budem potom vysvetľovať, prečo som bola práve tam a tam? U nás nie je problém prepísať CP po skončení PC podľa toho, kde sa PC naozaj skončila, ide mi ale o to, aby som bola "krytá" práve počas PC, lebo náhoda je blbec - ak budem mať na CP povolené resp. určené skončiť PC v práci, a ja havarujem cestou domov, môže to veľmi skomplikovať situáciu, aspoň podľa môjho názoru. Takže si asi radšej budem v takomto prípade písať 2 alternatívne miesta skončenia PC, nech som krytá v každej situácii, keď -ako hovoríš - to nikde v zákonoch nie je určené presne. Zimama
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

my prave riesime dohodarov,kt. sme zaplatili ubytovanie v Tatrach a konferenciu, tam mali zabezpecene od prednasajucich komplet stravovanie aj dopravu. Mam urobit cest.prikaz na jednotlivych dohodarov ale bez diet a dopravy,je to mozne? len proste koli vykazaniu a ucasti....
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Majka Pozri príspevok
my prave riesime dohodarov,kt. sme zaplatili ubytovanie v Tatrach a konferenciu, tam mali zabezpecene od prednasajucich komplet stravovanie aj dopravu. Mam urobit cest.prikaz na jednotlivych dohodarov ale bez diet a dopravy,je to mozne? len proste koli vykazaniu a ucasti....
Pokiaľ nemali cestovné ani diety, nemusíš im robiť cestovný príkaz. Urob si iba prezenčnú listu, že sa zúčastnili konferencie.
2 0
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

Ahojte všetci, potrebovala by som si prostredníctvom Vás potvrdiť jeden svoj myšlienkový pochod: ide o vreckové vyplácané zamestnancovi, ktorý bol vyslaný na zahr. služ. cestu do Českej republiky. V zákone o cest. náhradách je v § 14 uvedené, že: "Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové ..." V § 4 zase vreckové nie je spomenuté. Chcem sa preto spýtať, či sa zamestnancovi v tomto prípade musí alebo môže vyplatiť vreckové. Osobne si myslím, že sa mu vreckové musí vyplatiť. Len si to potrebujem overiť. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzugali Pozri príspevok
Ahojte všetci, potrebovala by som si prostredníctvom Vás potvrdiť jeden svoj myšlienkový pochod: ide o vreckové vyplácané zamestnancovi, ktorý bol vyslaný na zahr. služ. cestu do Českej republiky. V zákone o cest. náhradách je v § 14 uvedené, že: "Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové ..." V § 4 zase vreckové nie je spomenuté. Chcem sa preto spýtať, či sa zamestnancovi v tomto prípade musí alebo môže vyplatiť vreckové. Osobne si myslím, že sa mu vreckové musí vyplatiť. Len si to potrebujem overiť. Ďakujem veľmi pekne.
Vreckové je zamestnávateľ povinný vyplatiť. Vreckové je vo výške 5 % - 40% zo sumy stravného, zamestnávateľ môže interne určiť výšku vreckového. Ak neurčí, patrí zamestnancovi 5% vreckového zo sumy stravného.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať