Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prosím ako vidíte takúto situáciu vy. Podnikateľ z Kežmarku si otvoril živnosť a má dohodnutú zákazku v Nitre. Na cestu bude používať svoje osobné auto, ktoré nie je v majetku podnikateľa, teda si uplatní spotrebu PHM + amortizáciu. Ibaže, okrem podnikania má aj zamestnanecký pomer a ten má práve v Nitre, nenapadne mu daňová kontrola to, že si vo výdavkov uplatnil náhrady za PHM, pričom je jasné, že aj tak to auto by musel použiť keď do Nitry dochádza kvôli ďalšej práci? Viem, za vlasy pritiahnutá otázka, ale radšej si chcem byť istá. Ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

cathyc Pozri príspevok
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Toto je výňatok zo Zákona o dani z príjmu. Uvedené znenie sa týka len áut zaradených v majetku firmy? Ak áno kde presne nájdem znenie týkajúce sa vlastného, alebo požičaného vozidla pre SZČO.
O tom pojednáva písm. e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prosím ako vidíte takúto situáciu vy. Podnikateľ z Kežmarku si otvoril živnosť a má dohodnutú zákazku v Nitre. Na cestu bude používať svoje osobné auto, ktoré nie je v majetku podnikateľa, teda si uplatní spotrebu PHM + amortizáciu. Ibaže, okrem podnikania má aj zamestnanecký pomer a ten má práve v Nitre, nenapadne mu daňová kontrola to, že si vo výdavkov uplatnil náhrady za PHM, pričom je jasné, že aj tak to auto by musel použiť keď do Nitry dochádza kvôli ďalšej práci? Viem, za vlasy pritiahnutá otázka, ale radšej si chcem byť istá. Ďakujem
Cesta do zamestnania nie je pracovnou cestou. Na druhej strane ak vykonáva SZČO prácu na inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, a to vsúvislosti s príjmami z podnikania, je možné výdavky s cestou posudzovať podľa zákona o cestovných náhradách.
Je diskutabilné, ak nevykonal cestu Kežmarok Nitra iba v súvislosti s príjmom z podnikania, či je možné ju považovať za pracovnú cestu s uznateľným výdavkom.
Podľa mňa ak v daný deň uskutočnil cestu iba v súvislosti s podnikaním, jedná sa o uznateľný výdavok v súvislosti s PC. Ak pracuje v Nitre na inom mieste, tak cesta v Nitre z miesta pracoviska na miesto výkonu práce ako SZČO a späť predstavuje uznateľný výdavok. V inom prípade by asi ťažko obhajoval cestu Kežmarok Nitra a späť ako pracovnú cestu, nakoľko Nitra je jeho pravidelným pracoviskom z titulu pracovného pomeru podľa ZP.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Evanka Pozri príspevok
O tom pojednáva písm. e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Ďakujem
0 0
miskas miskas

miskas je offline (nepripojený) miskas

andrea palcova Pozri príspevok
Náhrada je 0,183 EUR za km.
Ahoj, prosím napíšeš mi predpis, našla som 632/2008 a nieje aj novší predpis? Na rok 2010 ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

miskas Pozri príspevok
Ahoj, prosím napíšeš mi predpis, našla som 632/2008 a nieje aj novší predpis? Na rok 2010 ?
Novší predpis nie je. Suma je 0,183 €
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Evanka Pozri príspevok
O tom pojednáva písm. e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Evanka a keby že má to auto v podnikaní, tak by to bolo OK? Len predpokaldám, že by musel odčleniť tie cesty ktoré bude autom robiť príp. súkromne.
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

Prosím Vás, pokiaľ podnikateľ využíva vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, môže si uplatňovať náhrady za spotrebované PL bez bločkov za PL? t.j. uplatní si to na základe evidencie jázd a na výpočet použije sadzby PL podľa štatistického úradu?
0 0
hapeti hapeti

hapeti je offline (nepripojený) hapeti

áno, ak nemá doklady preukazujúce ceny PHL za dané obdobie tak sa vychádza z priemerných cien podľa ŠÚSR.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

hapeti Pozri príspevok
áno, ak nemá doklady preukazujúce ceny PHL za dané obdobie tak sa vychádza z priemerných cien podľa ŠÚSR.
Práve na porade som už viac krát čítala, že tento postup sa dá použiť len u zamestnanca, ale nie u SZČO, ktorá používa vlastné mot. vozidlo nezahrnuté v majetku.
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

Tak ako to prosím Vás je?
Lebo na druhej strane, keď nemám bločky o nákupe PL, tak si môžem kvôli zvýšeniu výdavkov vymýšľať cesty a prepočítavať ich priem.cenou podľa štatistického úradu. Ale toto sa vlastne týka aj zamestnancov...Nemôžu to daňováci spochybniť? Ako preukážem tento výdavok?
0 0
katulik82 katulik82

katulik82 je offline (nepripojený) katulik82

Ahojte poradáci
som začiatočník čo sa týka stravného a cestovných náhrad tak Vás chcem poprosiť o radu. Mám konateľa s.r.o. ktorý na základe príkaznej zmluvy vykonáva určité práce pre s.r.o. Na základe tejto zmluvy si s.r.o. uplatňuje ako uznané výdavky PHM. Môže si konateľ uplatňovať aj cestovné náhrady ako je stravné a ubytovanie????? Ubytovanie si myslím že áno ak je to v zmluve podchytené len neviem či má nárok na stravné. V príkaznej zmluve nemá dojednanú za to odmenu. Prosím pekne o radu. Ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zuzkadzugi Pozri príspevok
Tak ako to prosím Vás je?
Lebo na druhej strane, keď nemám bločky o nákupe PL, tak si môžem kvôli zvýšeniu výdavkov vymýšľať cesty a prepočítavať ich priem.cenou podľa štatistického úradu. Ale toto sa vlastne týka aj zamestnancov...Nemôžu to daňováci spochybniť? Ako preukážem tento výdavok?
Vymýšľať si môžeš, ale nie vždy sa to musí vyplatiť, pretože časté pracovné cesty bez akéhokoľvek podkladu a výsledku sa asi ťažko obhajujú.
Najdôležitejší pre uplatnenie výdavkov v súvislosti s pracovnou cestou a ich obhájiteľnosť je fakt, že sa pracovná cesta uskutočnila.
Dá sa to pri kontrole posúdiť aj z uzatvorených obchodných zmlúv, resp z ich obsahu.

Čo sa týka zákona:
A. FO podnikateľ si uplatňuje výdavky podľa zákona o dani z príjmov §19 ods 2 písm. e) ak má auto vlastné nevložené do podnikania,
Je potrebné uvádzať cenu v čase nákupu PHL.

B. Ak je auto firemné uplatňuje výdavky podľa §19 ods 2 písm l) ak uplatňuje iba výdavky za spotrebované pohonné látky na základe dokladov o nákupe pohonných látok.

C. Ak sa jedná o zamestnancov, jedná sa o výdavky podľa §19 ods2 písm d)výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87) (ZoCN) podľa §7 ods 4
za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok.
Zamestnancom by asi firmy sotva preplácali pracovné cesty, ktoré sa neuskutočnili.

V zákone je teda uvedené taxatívne povinné dokladovanie iba v prípade B.
Aj tak je lepšie priložiť doklad o nákupe. Nie vždy je to možné pri vlastných autách, ak je cesta vykonávaná sporadicky, pretože môžem mať natankované skôr na súkromné účely.

Ešte raz však zdôrazním, že najdôležitejšia je dôveryhodnosť uskutočnenia PC.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

katulik82 Pozri príspevok
Ahojte poradáci
som začiatočník čo sa týka stravného a cestovných náhrad tak Vás chcem poprosiť o radu. Mám konateľa s.r.o. ktorý na základe príkaznej zmluvy vykonáva určité práce pre s.r.o. Na základe tejto zmluvy si s.r.o. uplatňuje ako uznané výdavky PHM. Môže si konateľ uplatňovať aj cestovné náhrady ako je stravné a ubytovanie????? Ubytovanie si myslím že áno ak je to v zmluve podchytené len neviem či má nárok na stravné. V príkaznej zmluve nemá dojednanú za to odmenu. Prosím pekne o radu. Ďakujem
Nemyslím, že by bolo možné uplatňovať z titulu Príkaznej zmluvy tebou uvedené položky.
Konateľ má však možnosť uplatňovať si tieto náhrady pri výkone činnosti konateľa. Konateľ je v zmysle zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca pri uskutočňovaní pracovných ciest súvisiacich s činnosťou konateľa.
0 0
katulik82 katulik82

katulik82 je offline (nepripojený) katulik82

Evanka ďakujem veľmi pekne. Spravil si 3 cestovné príkazy na ktorých bol 3 dni. Auto ale nemá zaradené v podnikaní využíva súkromné auto a platí nájom. Ešte raz ďakujem
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Chcem sa opýtať, kde by som našla nový zákon o cestovných náhradách? Tu na porade je zrejme starý. Dnes som hovorila s pracovníkom DÚ o predkladaní bločkov k CP a odkazoval ma napríklad na §7 ods. 5, ale keď som ho čítala tu na porade, tak ten odsek je o niečom inom.
Malo by tam byť, citujem: Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou...
V poslednej vete tohto odstavcu by malo byť uvedené, ako sa môže riešiť výpočet spotreby pohonných hmôt pri strate dokladu o nákupe. Práve túto poslednú vetu potrebujem vidieť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

psps Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, kde by som našla nový zákon o cestovných náhradách? Tu na porade je zrejme starý. Dnes som hovorila s pracovníkom DÚ o predkladaní bločkov k CP a odkazoval ma napríklad na §7 ods. 5, ale keď som ho čítala tu na porade, tak ten odsek je o niečom inom.
Malo by tam byť, citujem: Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou...
V poslednej vete tohto odstavcu by malo byť uvedené, ako sa môže riešiť výpočet spotreby pohonných hmôt pri strate dokladu o nákupe. Práve túto poslednú vetu potrebujem vidieť.
Všetky zákony ako aj ich všetky úplné znenia či staršie verzie nájdeš na JASPI.

Môžeš hľadať aj na www.zbierka.sk, ale tam sú len tak, ako vychádzajú v Zbierke zákonov - teda ak by si chcela úplné znenie, musela by si si vždy pozrieť aj všetky novely.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
psps Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, kde by som našla nový zákon o cestovných náhradách? Tu na porade je zrejme starý. Dnes som hovorila s pracovníkom DÚ o predkladaní bločkov k CP a odkazoval ma napríklad na §7 ods. 5, ale keď som ho čítala tu na porade, tak ten odsek je o niečom inom.
Malo by tam byť, citujem: Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou...
V poslednej vete tohto odstavcu by malo byť uvedené, ako sa môže riešiť výpočet spotreby pohonných hmôt pri strate dokladu o nákupe. Práve túto poslednú vetu potrebujem vidieť.
§7 ods.5 Zákona o cestovných náhradách :
Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien.
Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená štatistickým úradom SR.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte,
niekde na začiatku tohto roka sa mi zdá, že som čítala niečo také, z čoho mi vyplynulo, že vždy ako ide SZČO na pracovnú cestu mal by natankovať, aby mal aktuálnu cenu PHM, ktorú použije v cesťáku. Ale to sa vždy nedá tak robiť.
Ak si robí SZČO cesťák a používa auto aj na osobné účely, tak môže pri výpočte náhrad za používanie mot.vozidla požiť PHM z bločkov, priebežne ako nakupuje, napr. nakúpi - má doklad z 9.1. a chodí priebežne v januáry na 3 pracovné cesty, tak môže použiť cenu z 9.1., nebude naschváľ tankovať, ak má ešte PHM v nádrži len aby mal aktuálnejšiu cenu, nie ?
0 0
Quo Quo

Quo je offline (nepripojený) Quo

lenkak Pozri príspevok
Záleží kam idú a na akú dobu. A môžeš im započítať aj vreckové. Chodia aj na zahraničné pracovné cesty?

Sumy stravného pre časové pásma sú:
80 Sk pre časové pásmo 5 hodín až 12 hodín
122 Sk pre čp nad 12 hodín do 18 hodín
188 Sk pre čp nad 18 hod.
Plati moznost stravneho aj Dohode o vykonani prace? Samozrejme sumy stravneho su uz stare.
Ale ma narok na stravne a zamestnanec, kt. pracuje na Dohodu o vykonani prace?
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať