Zavrieť

Porady

SZČO - ako sa vyhnúť odvodom?

zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Manžel je SZCO od 01.01.2006,dnes/ 27.6.2007/ sme zrušili živnosť. Zároveň sme ohlásili novú živnosť od 04.07.2007,čiže k 01.07.2007 nebude považovaný za SZČO,nebude platiť odvody do Soc.poistovne. Na tej novej živnosti mu dajú také isté ICO ako mal,dúfam že to nebude mať vplyv na odvody?a že ich naozaj nebude platiť?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cleonka Pozri príspevok
Prosím - koľko môžem ako SZČO v roku 2009 zarobiť aby som v roku 2010 nemusela platiť odvody. Ďakujem
príjem = tržby /nie základ dane/ nesmú presiahnúť sumu 3834,96 EUR
0 0
cleonka cleonka

cleonka je offline (nepripojený) cleonka

Ďakujem za odpoveĎ
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ak osoba začína podnikať 07.12.2009 - aký maximálny príjem môže dosiahnuť za tých pár dní podnikania, aby sa vyhla plateniu odvodov do SP od 01.07.2010? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

certik Pozri príspevok
Ak osoba začína podnikať 07.12.2009 - aký maximálny príjem môže dosiahnuť za tých pár dní podnikania, aby sa vyhla plateniu odvodov do SP od 01.07.2010? Ďakujem
úplne rovnaký ako keď podniká celý rok. Je jedno či príjem dosiahne za 2 dni alebo 12 mesiacov.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

certik Pozri príspevok
Ak osoba začína podnikať 07.12.2009 - aký maximálny príjem môže dosiahnuť za tých pár dní podnikania, aby sa vyhla plateniu odvodov do SP od 01.07.2010? Ďakujem
3834,96 €.
0 0
skarohlidova skarohlidova

skarohlidova je offline (nepripojený) skarohlidova

odvody do zdravotnej sa platia od zaciatku podnikania?
ak by som kvoli odvodom do socialnej kazdy rok rusila zivnost a potom hned zalozila novu mozem mat tie iste udaje? Ico a Dic myslim, kvoli peciatkam a uctovncitvu
dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

skarohlidova Pozri príspevok
odvody do zdravotnej sa platia od zaciatku podnikania?
ak by som kvoli odvodom do socialnej kazdy rok rusila zivnost a potom hned zalozila novu mozem mat tie iste udaje? Ico a Dic myslim, kvoli peciatkam a uctovncitvu
dakujem
Ano do zdravotnej poistovni sa odvody platia od začiatku podnikania.

ICO a DIC ostáva také isté pri opakovanom založení živnosti.

Btw. teda ako ty nebudeš potrebovať ísť na materskú? na PN? ty nepotrebuješ v starobe dôchodok?
lebo na to všetko odvádzaš odvodmi peniaze do SP.

Potom neplač, že nemáš PN, že nemáš z čoho žiť a že nemáš vyrobené roky na dôchodok. Vyrobené znamená platenie odvodov. Nie že robíš.
0 0
skarohlidova skarohlidova

skarohlidova je offline (nepripojený) skarohlidova

xanti: podnikat na zivnost by som chcela popri zamestnani, priznavam mam v tych odvodoch zmatok, preto sa pytam, teraz za mna odvadza zamestnavatel a ako som sa docitala bude aj nadalej...+ teda aj ja z podnikatelskej cinnosti a ake to ma dopady potom? ked sa tieto odvody platia vlastne 2 krat? bude to mat v buducnu nejake vyhody?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

skarohlidova Pozri príspevok
xanti: podnikat na zivnost by som chcela popri zamestnani, priznavam mam v tych odvodoch zmatok, preto sa pytam, teraz za mna odvadza zamestnavatel a ako som sa docitala bude aj nadalej...+ teda aj ja z podnikatelskej cinnosti a ake to ma dopady potom? ked sa tieto odvody platia vlastne 2 krat? bude to mat v buducnu nejake vyhody?
No tak budeš mať z dvoch odvodov vyrátavaný nárok na materskú, narok na PN, nárok na OCR a aj k dôchodku sa to navýši. Samozrejme nemusíš si zvoliť popri zamestnaní platiť odvody do ZP, doplatíš pri RZZP.

A čo sa týka SP tak tam sa platí až po prvom danovom priznaní ak sa prekročí zákonom stanovený príjem, tak sa platí povinne. Ináč sa neplatí. Mnoho živnostníkov čo majú živnosť popri zamestnaní nepresahujú príjmy a nie sú platcami odvodov do SP.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň

prosím Vás,keď SZČO obnovila živnosť v septembri 2009 (od januára 2009 do augusta bola na materskej-rodičovský príspevok, odvody sa neplaili),
od septembra si platí odvody na zdravotnú poisťovňu, koľko môže zarobiť za 4 mesiace r. 2009, teda aký môže byť maximálny základ dane,aby od júla 2009 jej vyšli platiť minimálne odvody do SP aj do ZP,prosím?

Ďakujem moc vopred
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň

prosím Vás,keď SZČO obnovila živnosť v septembri 2009 (od januára 2009 do augusta bola na materskej-rodičovský príspevok, odvody sa neplaili),
od septembra si platí odvody na zdravotnú poisťovňu, koľko môže zarobiť za 4 mesiace r. 2009, teda aký môže byť maximálny základ dane,aby od júla 2009 jej vyšli platiť minimálne odvody do SP aj do ZP,prosím?

Ďakujem moc vopred
posúvam,prosím
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň

prosím Vás,keď SZČO obnovila živnosť v septembri 2009 (od januára 2009 do augusta bola na materskej-rodičovský príspevok, odvody sa neplaili),
od septembra si platí odvody na zdravotnú poisťovňu, koľko môže zarobiť za 4 mesiace r. 2009, teda aký môže byť maximálny základ dane,aby od júla 2009 jej vyšli platiť minimálne odvody do SP aj do ZP,prosím?

Ďakujem moc vopred
vedeli by ste mi prosím Vás moc,niekto s týmto pomôcť?
ďakujem pekne vopred
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Od 1.7.2010 SZČO bude mať povinnosť platiť do SP ak príjem za rok 2009 presiahne 3834,96 €. (pozor príjem, nie základ dane)

Z toho ľahko vypočítaš, že od 3834,97 € do 7669,92 € základe dane bude SZČO platiť od 1.7.2010 z minima t.j. 319,58 € mesačne pri podnikaní celý rok 2009.

A teraz Tvoj konkrétny príklad : ak teda prekročí za r.2009 príjem 3834,96 € za tie 4 mesiace, tak do 2556,64 € základu dane bude platiť z minima do SP od 1.7.2010.

ZP detto , ale podotýkam, že zdravotné poist. je povinnosť platiť z titulu SZČO vždy, keď je len SZČO (a nie je poistencom štátu, nemá súbeh so zamestnaním)
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem Ti pekne Andyke,veľmi mi to pomohlo
0 0
xtremo xtremo

xtremo je offline (nepripojený) xtremo

Dobrý deň,
založil som si živnosť 1.7.2009 s tým že som dostal od úradu práce príspevok na začatie SZČ,vie mi niekto poradiť či sa tento príspevok ráta do príjmu celý alebo len adekvátna časť ktorú som použil?potreboval by som vedieť či sa zmestím do sumy aby som nemusel platiť odvody do sociálnej poisťovne.Pokúšal som sa to zisťovať aj na úrade práce ale nikto mi nedal presnú odpoveď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Odpoveď máš tu :
http://www.porada.sk/t110325-dotacia-z-upsvar.html
0 0
neostar neostar

neostar je offline (nepripojený) neostar

Ahojte, dňa 01.09.2009 som si vybral živnosť na fotografické práce. Mal som zopár porjektov z ktorých som zarobil 3400 eur. Živnosť som zrušil k 30. novembra 2009. Teraz som nezamestnaný.
1. otázka:Budem musieť od 1. júla 2010 platiť odvody do Soc. poisťovne?
2. otázka:Aký je horný limit na rok 2009, aby som nemusel platit odvody? /12 násobok min. mzdy 295,50 x 12 tj. 3546eur, alebo 3834,96eur?/
Dakujem velmi pekne.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

1. Živnosť si zrušil, takže nebudeš musieť platiť odvody do SP od 1.7.2010.
2. 3834,96 € je správne. Na Teba sa už nevzťahuje, už nie si SZČO.(nevzniká Ti povinnosť platiť)
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Ja viem o tom,že v prvom roku podnikania nevzniká pre žiadného SZČO povinnosť odvádzať odvody do Soc.Poist.

Až keď podá 1.daňové priznanie,tak podľa neho sa stanovia odvody do Soc.Poist.

Odvody do zdr. poist. treba platit hned od začiatku podnikania v minimalnej výške teda 41,33 eur alebo tak nejako.

Ak výška dańového základu(nie celkoveho obratu) nepresiahne 12x8100 Sk

SZČO nie je povinna odvadzať odvody pre SP.

Moj dodatok: 12x8100=97 200 Sk , ale bola by odo mňa drzosť ak by som priznal 97 000 ako DZ,treba sa pohybovať okolo 70-80 000 Sk ako DZ
vyzera to vierohodnejšie.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Laco, zial, nemas pravdu. Nie je dolezite, ze "si pocul" "alebo tak nejako", ale bud to je alebo nie je pravda - vid. prislusne zakony.

S tym vypoctom nemas pravdu, nakolko obrat pre povinnu registraciu do SP od 1.7.2010 je 12 x 319,58 EUR = 3834,96 EUR. Udaj, ktory uvadzas, v sucasnosti nie je aktualny.

Obrat a danovy zaklad nie je to iste.

Ak je FO zdravotne poistena z ineho dovodu (napr. ma sucasne aj zamestnanie), nemusi si ako SZCO platit ani ZP v prvom roku.
Naposledy upravil Lianka : 23.12.09 at 06:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať