Zavrieť

Porady

SZČO - ako sa vyhnúť odvodom?

zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Manžel je SZCO od 01.01.2006,dnes/ 27.6.2007/ sme zrušili živnosť. Zároveň sme ohlásili novú živnosť od 04.07.2007,čiže k 01.07.2007 nebude považovaný za SZČO,nebude platiť odvody do Soc.poistovne. Na tej novej živnosti mu dajú také isté ICO ako mal,dúfam že to nebude mať vplyv na odvody?a že ich naozaj nebude platiť?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lianka Pozri príspevok
obrat pre povinnu registraciu do SP od 1.7.2010 je 12 x 295,50 EUR.
Dovolím si opravu:

12 x 319,58 = 3834,96
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ak SZČO nechce platiť odvody do SP od 7/2010, treba si zrušiť tento rok živnosť pred 31.3.2010 a znova založiť po tomto dátume?
Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Laco-monter Pozri príspevok
Ja viem o tom,že v prvom roku podnikania nevzniká pre žiadného SZČO povinnosť odvádzať odvody do Soc.Poist.

Až keď podá 1.daňové priznanie,tak podľa neho sa stanovia odvody do Soc.Poist.

Odvody do zdr. poist. treba platit hned od začiatku podnikania v minimalnej výške teda 41,33 eur alebo tak nejako.

Ak výška dańového základu(nie celkoveho obratu) nie základu ale príjmu(teda obratu) nepresiahne 12x 295,50 €

SZČO nie je povinna odvadzať odvody pre SP.

Moj dodatok: 12x8100=97 200 Sk , ale bola by odo mňa drzosť ak by som priznal 97 000 ako DZ,treba sa pohybovať okolo 70-80 000 Sk ako DZ
vyzera to vierohodnejšie.
Nie je to tak okrem iného už spomenutého.
0 0
AJED AJED

AJED je offline (nepripojený) AJED

účtovníčka
Jozef Mihál Pozri príspevok
Dovolím si opravu:

12 x 319,58 = 3834,96

Myslím, že toto je zle, pretože zákon hovorí o 12 násobku minimálnej mzdy a tá bude k 1.7.2010 307,70€, čiže 12*307,70=3692,40, t.j. od tejto sumy "hrubého" príjmu bude treba platiť odvody.

suma 319,58 je 44,2 násobok priemernej mzdy za rok 2008, z ktorej idú platiť odvody SZČO od 1.1.2010

Až sa mýlim opravte ma.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
AJED Pozri príspevok
Myslím, že toto je zle, pretože zákon hovorí o 12 násobku minimálnej mzdy a tá bude k 1.7.2010 307,70€, čiže 12*307,70=3692,40, t.j. od tejto sumy "hrubého" príjmu bude treba platiť odvody.

suma 319,58 je 44,2 násobok priemernej mzdy za rok 2008, z ktorej idú platiť odvody SZČO od 1.1.2010

Až sa mýlim opravte ma.
No tak. To napísal p. Mihál. Nechceš si to radšej preveriť?
0 0
AJED AJED

AJED je offline (nepripojený) AJED

účtovníčka
ved som si všimla komu idem odporovať, ale pozerala som aj zákon o sociálnom poistení v par. 21 sa píše, že 12 násobok podľa par 138 ods.9 a to je minimálna mzda a ešte som si zákon pozrela aj tu na porade a nebola tam zmena od 1.1.2009 tak už neviem, ale jedine, že by bolo ešte novšie znenie zákona.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
AJED Pozri príspevok
Myslím, že toto je zle, pretože zákon hovorí o 12 násobku minimálnej mzdy a tá bude k 1.7.2010 307,70€, čiže 12*307,70=3692,40, t.j. od tejto sumy "hrubého" príjmu bude treba platiť odvody.

suma 319,58 je 44,2 násobok priemernej mzdy za rok 2008, z ktorej idú platiť odvody SZČO od 1.1.2010

Až sa mýlim opravte ma.
AJED Pozri príspevok
ved som si všimla komu idem odporovať, ale pozerala som aj zákon o sociálnom poistení v par. 21 sa píše, že 12 násobok podľa par 138 ods.9 a to je minimálna mzda a ešte som si zákon pozrela aj tu na porade a nebola tam zmena od 1.1.2009 tak už neviem, ale jedine, že by bolo ešte novšie znenie zákona.
Myslela si tento?

(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

Tento bol nahradený. Preštuduj si link.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...95&Rocnik=2009



1 0
AJED AJED

AJED je offline (nepripojený) AJED

účtovníčka
ďakujem, lebo som o tom počula len som to dáko nemohla nájsť
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

môžem prosiť potvrdiť alebo vyvráiť. SZČO založí živnosť v roku 2010 napr. v máji. Povinnosť platiť odvody jej vzniká nasledovne:
ZP vo výške 44,73 eur
Do SP vzníka po podaní prvého DP? t.j. keď živnosť založí 5/2010 tak povinnosť prihlásiť sa vzniká kedy 1.7.2010 alebo 1.7.2011?

Môže sa rozhodnúť pre platbu 2% fond nezamestnanosti.

ďakujem za radu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
dara Pozri príspevok
môžem prosiť potvrdiť alebo vyvráiť. SZČO založí živnosť v roku 2010 napr. v máji. Povinnosť platiť odvody jej vzniká nasledovne:
ZP vo výške 44,73 eur
Do SP vzníka po podaní prvého DP? t.j. keď živnosť založí 5/2010 tak povinnosť prihlásiť sa vzniká kedy 1.7.2010 alebo 1.7.2011?

Môže sa rozhodnúť pre platbu 2% fond nezamestnanosti.

ďakujem za radu.
Do SP bude platiť 1x po podaní DP za rok 2010 za predpokladu, že prekročí limit pre platenie odvodov za rok 2010 čiže v tom prípade bude 1x platiť od 1.7.2011. Do fondu nezamestnanosti si môže platiť ako dobrovoľne poistená osoba a môže si sama určiť výšku VZ.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Aký má pre SZČO dopad ak si nebude platiť dobrovoľne do fondu nezamestananosti?

Ešte sa poradí berie sa pre tento rok príjem vyšší ako 3834,96 pre platenie odvodov. (Príjem nemyslím obrat, ale len príjem, nie základ dane)
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

posuvam
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dara Pozri príspevok
Aký má pre SZČO dopad ak si nebude platiť dobrovoľne do fondu nezamestananosti?

Ešte sa poradí berie sa pre tento rok príjem vyšší ako 3834,96 pre platenie odvodov. (Príjem nemyslím obrat, ale len príjem, nie základ dane)
Nemá to žiaden dopad,
akurát, že ak takýto živnostník ukončí živnosť a zaeviduje sa na UP tak nebude mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

Je to na voľbe platím abo neplatím.

No ten príjem 3834,96 platil pre rok 2009 teraz bude v inej výške nakoľko ho ovplyvňuje priemerná mzda v národnom hospodárstve.
1 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

dakujem. ked by sa rozhodol platit sa v tomto roku napr. od 7/10 ako je to v pripade ukoncenia zivnosti z podporou? je tam nejake obdobie po dobu ktoreho musi platit poistne, aby mal na podporu v nezamestnanosti narok?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dara Pozri príspevok
dakujem. ked by sa rozhodol platit sa v tomto roku napr. od 7/10 ako je to v pripade ukoncenia zivnosti z podporou? je tam nejake obdobie po dobu ktoreho musi platit poistne, aby mal na podporu v nezamestnanosti narok?
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov SZČO. Ak chce mať nárok na dávku v nezamestnanosti, musí sa prihlásiť ako doborovolne poistená osoba v nezamestnanosti
1 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

tomu ja rozumiem, v mojej otazke sa vsak pytam uplne na nieco ine. este ozrejmim, ak zacne platit dp 2%, od 1.7.2010 napr. v 12/2010 sa rozhodne zrusit zivnost ma vznika narok na podporu v nezamestnanosti? T.j. je stanovena zakonom dlzka platenia Dp, aby vznikol narok na podporu v nezamestnanosti po zruseni zivnosti?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dara Pozri príspevok
tomu ja rozumiem, v mojej otazke sa vsak pytam uplne na nieco ine. este ozrejmim, ak zacne platit dp 2%, od 1.7.2010 napr. v 12/2010 sa rozhodne zrusit zivnost ma vznika narok na podporu v nezamestnanosti? T.j. je stanovena zakonom dlzka platenia Dp, aby vznikol narok na podporu v nezamestnanosti po zruseni zivnosti?
Dlžka platenia je totožná s dobou zamestnanosti u zamestnaných osôb.
Teda musí mať v posledných 4 rokoch platené toto poistné 3 roky, tam je jedno či to bolo zo zamestnania alebo dobrovolného platenia počas SZCO.

POZOR!!!!!
SZCO pokiaľ nezaplatí poistné v nezamestnanosti včas tj. do 8 dňa nasledujúceho mesiaca tak ten mesiac sa neráta za zaplatený.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.
V zmysle § 104 ods. 4 zákona o sociálnom poistení, rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
Na základe vyššie uvedeného, nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, preukáže žiadateľ celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 1 095 dní.
Nepretržitosť doby poistenia v nezamestnanosti sa neskúma, rozhodujúca je celková dosiahnutá doba poistenia v nezamestnanosti. Teda jednotlivé doby poistenia v nezamestnanosti dosiahnuté v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa sčítajú.

Z Tvojej otázky dara, nie je jasné či už PvN platil, alebo tak chce urobiť až teraz.
2 0
elpe03 elpe03

elpe03 je offline (nepripojený) elpe03

prosim vas ako je to ked som teraz po 6 rokoch zrusil zivnost a v juli znova zalozim nebudu mi mat z coho vyratat odvody ..je to skutocne tak spravne?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

uz som tu. odpoved znie, chce platit az teraz. este sa spytam mohla by szco aj spatne doplatit za 4 roky, aby tak pripadne vznikol narok na podporu v nezamestnanosti? pytam sa cisto pre zaujimavost. myslim, ze podla toho co som precitala nie, ale mozno to zle chapem. z akej vysky by teraz szco mala pocitat 2%? dakujem moc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať