Zavrieť

Porady

SZČO - súkromné auto, náhrady za kilometre

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci.
SZČO má súkromné auto staršie ako 4 roky. Nakoľko nakupuje a predáva tovar, míňa súkromné PHM na podnikateľské účely. Ak si chce uplatňovať
kilometrovné (6,20 / kilometer), musí mať zaplatenú daň z MV? Môže napríklad od augusta 2007 uplatňovať "kilometrovné", ak na august až december zaplatí daň z MV? Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať, ak SZCO použije vlastné auto na služobnú cestu, do N si dá PHM + paušál. A može si dať aj parkovné??? Ak nie, je to v zákone niekde napísané? Lebo si myslím, ze v paušáli sú už zahrnuté všetky náklady. Ďakujem.
parkovné nesúvisí s prevádzkou vozidla, je to služba za použitie miesta (nie auta), takže toto ide do nákladov nad rámec základnej náhrady .
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

liba2 Pozri príspevok
parkovné nesúvisí s prevádzkou vozidla, je to služba za použitie miesta (nie auta), takže toto ide do nákladov nad rámec základnej náhrady .
Ďakujem.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Prosím Vás, aká je suma za kilometer v roku 08. Bolo 6,20 no neviem, čo sa zmenilo. Je to dosť súrne. Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

martina0203 Pozri príspevok
Prosím Vás, aká je suma za kilometer v roku 08. Bolo 6,20 no neviem, čo sa zmenilo. Je to dosť súrne. Ďakujem
Do 31.5.08 je 6,20, od 1.6.2008 je 5,50 Sk/km
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martina0203 Pozri príspevok
Prosím Vás, aká je suma za kilometer v roku 08. Bolo 6,20 no neviem, čo sa zmenilo. Je to dosť súrne. Ďakujem
Prečo dávaš duplicitné otázky?
http://www.porada.sk/t107668-nahrady...tml#post996430
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ja som sa dozvedela, že ak SZČO zaplatils za auto daň, aj napriek tomu že auto nemá zaradené v majetku v živnosti a používa ho ako svoje súkr. vozdilo môže si uplatnovať buď bločky PHM alebo si vyrabať cesťáky. Vraj sa môže rozhodnúť ako si to bude dávať do nákladov. Či cest. náhrady alebo PHM. Môže byť v tomto prípade nezaradenia do majetku uplatnený aj náklad na parkovanie?


Ďakujem pekne!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lucida Pozri príspevok
Ja som sa dozvedela, že ak SZČO zaplatils za auto daň, aj napriek tomu že auto nemá zaradené v majetku v živnosti a používa ho ako svoje súkr. vozdilo môže si uplatnovať buď bločky PHM alebo si vyrabať cesťáky. Vraj sa môže rozhodnúť ako si to bude dávať do nákladov. Či cest. náhrady alebo PHM.
... veď cestovná náhrada v tomto prípade je náhrada za spotrebované PHL - je to o tom istom len inými slovami.
Môže byť v tomto prípade nezaradenia do majetku uplatnený aj náklad na parkovanie?


Ďakujem pekne!
o parkovnom pozri 5 príspevko vyššie.
Ak vozidlo nie je zaradené v obchodnom majetku, možno si uplatniť cestovné náhrady, t.j. náhradu za spotrebované litre PHL + základnú náhradu podľa počtu najazdených km (ak ide o vlastné vozidlo živnostníka).
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
liba2 Pozri príspevok
o parkovnom pozri 5 príspevko vyššie.
Ak vozidlo nie je zaradené v obchodnom majetku, možno si uplatniť cestovné náhrady, t.j. náhradu za spotrebované litre PHL + základnú náhradu podľa počtu najazdených km (ak ide o vlastné vozidlo živnostníka).
ano ano ja o nahradach viem. len mne bolo povedane od nadriadeneho ze SZCO sa moze rozhodnut ci si da do nakladov blocky za PHM alebo bude vypocitavat cest. nahrady a robit cestaky.
moze to teda tak byt?
bud blocky alebo nahrady?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lucida Pozri príspevok
ano ano ja o nahradach viem. len mne bolo povedane od nadriadeneho ze SZCO sa moze rozhodnut ci si da do nakladov blocky za PHM alebo bude vypocitavat cest. nahrady a robit cestaky.
moze to teda tak byt?
bud blocky alebo nahrady?
Ak je to tak, tak musíš rešpektovať nadriadeného a podľa toho sa riaď.
Lebo stále platí: Koho chleba ješ, toho meno chváľ...
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Ak súkromné auto používam na podnikanie bloky PHL učtujem v JÚ ako VNZD alebo ich nemusím účtovať???????
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Ak súkromné auto používam na podnikanie bloky PHL účtujem v JÚ ako VNZD alebo ich nemusím účtovať??????? Len ich mať k nahliadnutiu?? prosím
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Silkov Pozri príspevok
Ak súkromné auto používam na podnikanie bloky PHL účtujem v JÚ ako VNZD alebo ich nemusím účtovať??????? Len ich mať k nahliadnutiu?? prosím
Neúčtuješ o nich, ale sú podkladom k vypočítaniu paušálnej náhrady /kilometrovného/.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

SZČO pracuje na územi SR pre zahraničnú firmu. Táto firma mu dala k dispozicii (bezodplatne) osobné auto, registrované v zahraničí t.j. nemá zaplatenú dan z MV na slovensku.
Môže si dať do nákladov spotrebované PHM, prípadné opravy auta, parkovné ..?
Menilo by niečo, keby mal zmluvu o prenájme so zahraničnou firmou za symbolickú sume?
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Paušalná náhrada (km) sa zaučtuje ID alebo VPD
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Silkov Pozri príspevok
Paušalná náhrada (km) sa zaučtuje ID alebo VPD
môže sa obidvomi spôsobmi;
v JU VPD
v PU buď priamo vyplatíš z pokladne a priložíš aj vyúčtovanie PC, alebo
zaúčtuješ predpis cez ID kde priložíš aj vyúčtovanie , a potom vyplatíš z pokladne cez VPD - je to 1 úkon naviac podľa mňa zbytočne (ale v niektorých komplikovaných prípadoch je to nevyhnutné cez ID).
0 0
bu.moni bu.moni

bu.moni je offline (nepripojený) bu.moni

Ahojte všetci, ja mám tiež jednu otázku ohľadne tejto témy:

Konateľ s.r.o., prvý rok podnikania je rok 2008, používa súkromné vozidlo na podnikateľské účely, nie je zamestnancom vo svojej s.r.o., prvýkrát si zaplatil daň z motorového vozidla tento január 2009. Dostala som knihu jázd, kde som si vypočítala náhradu za odjazdené kilometre za rok 2008 a náhrady za PHM a rok 2008 = náhrada za používanie súkromného vozidla na podnikateľské účely za rok 2008.

Moja otázka, musí mať k tomu nejakú zmluvu? Lebo čo mi bolo povedané tak áno, ináč si nemôžem túto knihu jázd dať do nákladov, ale všetky zmluvy sú vo vzťahu konateľ-zamestnanec. Ale on nie je zamestnanec vo svojej s.r.o., a ani nechce byť, lebo ak by som to aj dodatočne dala urobiť, že je zamestnancom, potom si nemal platiť daň z motorového vozidla?

čo vy nato?
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás o radu: SZČO podniká a má zapltenú daň z MV za súkromné vozidlo. V technickom preukaze je ale vlastník vozidla napísaný jej manžel - to znamená, že nárok na amortizáciu nemá? Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ano má nárok viď nižšie:
Citát od ing. Janky Acsovej
Jana Acsová 16-09-06 05:38 PM
Re: auto V súvislosti s automobilom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je možné uplatniť v daňových výdavkoch základnú náhradu a náhradu za spotrebované PHM u ktoréhokoľvek z manželov, ktorý použije vlastné vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku firmy na premiestnenie na iné miesto ako je miesto jeho pravidelného výkonu podnikateľskej činnosti.Podmienkou je, že nie je zaradené do obchodného majetku firmy.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

liba2 Pozri príspevok
o parkovnom pozri 5 príspevko vyššie.
Ak vozidlo nie je zaradené v obchodnom majetku, možno si uplatniť cestovné náhrady, t.j. náhradu za spotrebované litre PHL + základnú náhradu podľa počtu najazdených km (ak ide o vlastné vozidlo živnostníka).
ak mám taký prípad, že FO chce upraviť spätne minulý rok kôli chybe by mu vyšlo platiť daň a požaduje uznať do nákladov bloky za phm, pričom nemá zaplatenú cestnú daň ako by ste postupovali?

Vozidlo nemá priznané na firmu
Má spracovanú knihu jázd
a nezaplatil DZMV (môže túto daň spätne doplatiť?)
je možné mu na základe blokov phm vypočítať a KJ vypočítať náhradu za odjazdené kilometre? A je možné to zaúčtovať ID jedným zápisom za celý rok, podľa toho koľko mu vychádza náhrada?

Prosím o pomoc, nakoľko som už z neho zúfalá. Ďakujem moc.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

je možné to urobiť ako som uviedla vyššie? Ďakujem za radu a ochotu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať