Zavrieť

Porady

SZČO - súkromné auto, náhrady za kilometre

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci.
SZČO má súkromné auto staršie ako 4 roky. Nakoľko nakupuje a predáva tovar, míňa súkromné PHM na podnikateľské účely. Ak si chce uplatňovať
kilometrovné (6,20 / kilometer), musí mať zaplatenú daň z MV? Môže napríklad od augusta 2007 uplatňovať "kilometrovné", ak na august až december zaplatí daň z MV? Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

pripomínam sa
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
ak mám taký prípad, že FO chce upraviť spätne minulý rok kôli chybe by mu vyšlo platiť daň a požaduje uznať do nákladov bloky za phm, pričom nemá zaplatenú cestnú daň ako by ste postupovali?

Vozidlo nemá priznané na firmu
Má spracovanú knihu jázd
a nezaplatil DZMV (môže túto daň spätne doplatiť?) Môže
je možné mu na základe blokov phm vypočítať a KJ vypočítať náhradu za odjazdené kilometre? Je A je možné to zaúčtovať ID jedným zápisom za celý rok, podľa toho koľko mu vychádza náhrada? ÁNo

Prosím o pomoc, nakoľko som už z neho zúfalá. Ďakujem moc.
Odpovede v texte.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Tweety Pozri príspevok
Odpovede v texte.
ďakujem Ti moc, pokúsim sa to urobiť, potom sa ozvem ako to dopadlo, ďakujem. Ste láskaví.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Zdravím,
mám zopár otázok ohladom tejto témy:
1. Mám nárok na "kilometrovné" (0,183€), ak je vlastníkom auta leasingovka a ja som len nájomcom?
2. Ked hej, tak na kilometrovné mám nárok iba vtedy, ak si auto zaradím do majetku firmy?
3. Odpisovať leasingové splátky môžem aj vtedy, ked auto nebude zaradené do majetku firmy?
4. Aké má výhody/nevýhody to, keď je auto zaradené do majetku?

Dakujem vám vopred za pomoc.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Kuriér Pozri príspevok
Zdravím,
mám zopár otázok ohladom tejto témy:
1. Mám nárok na "kilometrovné" (0,183€), ak je vlastníkom auta leasingovka a ja som len nájomcom? - kilometrovne si moze uplatnovat len vlastnik zapisany v TP a tam je uvedena leasingovka, takze nie ...
2. Ked hej, tak na kilometrovné mám nárok iba vtedy, ak si auto zaradím do majetku firmy? - mozes vyuzivat sukromne vozidlo na sluzobne ucely a nemusi byt zaradene v majetku firmy, vtedy si mozes uplatnovat kilometrovne
3. Odpisovať leasingové splátky môžem aj vtedy, ked auto nebude zaradené do majetku firmy? - ako chces odpisovat nieco co firma nevlastni????
4. Aké má výhody/nevýhody to, keď je auto zaradené do majetku? - neda sa to jednoznacne povedat, zavisi od ceny auta a mnozstva najazdenych km, obycajne pri velkom pocte km sa viac oplati mat sukromne vozidlo ako mat vozidlo v majetku firmy a odpisovat jeho hodnotu, ale do toho si treba este zapocitat opravy poistky atd...

Dakujem vám vopred za pomoc.
odpoved v texte...
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

robin78 Pozri príspevok
odpoved v texte...
Díky za odpoved.

Takže kilometrovné si nemôžem uplatňovať... A nedá sa to nejako vyriešiť, aby som mal nárok na kilometrovné? Predsa je to moje auto a opotrebúvavam ho takisto, ako iní ludia, ktorý sú zapísaní v TP, ako vlastníci. Takže nechápem toto nastavenie celého systému.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Díky za odpoved.

Takže kilometrovné si nemôžem uplatňovať... To ma teraz dosť prekvapilo. A nedá sa to nejako vyriešiť, aby som si mohol uplatniť to kilometrovné? Veď ja takisto opotrebúvavam auto, ako ostatní ludia zapísaní v TP ako vlastníci... Takže vôbec nechápem tieto zákony.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Kuriér Pozri príspevok
Díky za odpoved.

Takže kilometrovné si nemôžem uplatňovať... To ma teraz dosť prekvapilo. A nedá sa to nejako vyriešiť, aby som si mohol uplatniť to kilometrovné? Veď ja takisto opotrebúvavam auto, ako ostatní ludia zapísaní v TP ako vlastníci... Takže vôbec nechápem tieto zákony.
to "kilometrovne" mas v podstate pausalnu nahradu za pouzitie sukromneho MV na sluzobne ucely, takze pokial nie si vlastnikom, tak vela nevymyslis. ak by si mal auto v majetku firmy, tak si zas mozes davat leasingove splatky, opravy a poistky do nakladov...
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

robin78 Pozri príspevok
Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved
posuvam
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

robin78 Pozri príspevok
Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved
posuvam
0 0
Sabolka Sabolka

Sabolka je offline (nepripojený) Sabolka

A čo v prípade, že som mala auto v majetku firmy - leasing a po ukončení leasingu ho prepíšem na rod. číslo. Daň z MV je zapatená a ja si môžem auto dávať do nákladov cez paušál. Je môj názor správny.
Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Sabolka Pozri príspevok
A čo v prípade, že som mala auto v majetku firmy - leasing a po ukončení leasingu ho prepíšem na rod. číslo. Daň z MV je zapatená a ja si môžem auto dávať do nákladov cez paušál. Je môj názor správny.
Ďakujem
Auto netreba prepisovať na rodné číslo, stále je to tá istá FO.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Sabolka Pozri príspevok
A čo v prípade, že som mala auto v majetku firmy - leasing a po ukončení leasingu ho prepíšem na rod. číslo. Daň z MV je zapatená a ja si môžem auto dávať do nákladov cez paušál. Je môj názor správny.
Ďakujem
Z osobnej skúsenosti .....ak ste vyradili MV z obchodného majetku a je zapísané na IČO , tak doporučujem auto v tomto prípade prepísať na rodné číslo .
0 0
Sabolka Sabolka

Sabolka je offline (nepripojený) Sabolka

Takže môžem uplatňovať paušály? A keď v júni ukončím leasing časť roka bude odpis a časť roka bude paušál?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zita5 Pozri príspevok
Z osobnej skúsenosti .....ak ste vyradili MV z obchodného majetku a je zapísané na IČO , tak doporučujem auto v tomto prípade prepísať na rodné číslo .
Smiem sa spýtať, aká je tá osobná skúsenosť? Lebo ja som na 3 školeniach počula to isté, že auto nieje potrebné prepisovať na rodné číslo, iba vyradiť na karte HIM z majetku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Smiem sa spýtať, aká je tá osobná skúsenosť? Lebo ja som na 3 školeniach počula to isté, že auto nieje potrebné prepisovať na rodné číslo, iba vyradiť na karte HIM z majetku.
Jasné že sa smieš spýtať .Tu je odpoveď

http://www.porada.sk/1038493-post101.html
http://www.porada.sk/1038580-post4901.html

V roku 2008 som vyradila MV z firmy pre osobné účely .Bolo po riadnom ukončení lízingu . Rok som sa chystala , že MV pôjdem prepísať na rodné číslo ,lebo tak by to aj malo byť .K tomu by sa mala zmeniť aj havarijná poistka aj zákonná poistka .
No však stále som to odkladala.Až prišiel deň "D" , kedy mi do auta narazili .Okrem iného aj poistná zmluva je na SZČO IČO,DIČ,plátcu DPH .
Škoda je na aute 80 000 Sk.

Z toho všetkého vyplýva v mojom prípade , že poisťovňa mi neuhradí výšku DPH , ktorá nie je zanedbateľná a nemôžem ju od nikoho ani vymáhať .Náhradu škody poisťovňa plátcom DPH uhradí ...ale bez DPH.

Z môjho pohľadu SZČO a rodné číslo je rozdiel , aj ak sa jedná o jednu a tú istú osobu .


P.S. Na školeniach to prezentujú z pohľadu daňového , ale ako vidím to má aj širšie súvislosti , ktoré už školiacich nezaujímajú z pohľadu Dane z príjmu .
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zita5 Pozri príspevok
Jasné že sa smieš spýtať .Tu je odpoveď

http://www.porada.sk/1038493-post101.html
http://www.porada.sk/1038580-post4901.html

V roku 2008 som vyradila MV z firmy pre osobné účely .Bolo po riadnom ukončení lízingu . Rok som sa chystala , že MV pôjdem prepísať na rodné číslo ,lebo tak by to aj malo byť .K tomu by sa mala zmeniť aj havarijná poistka aj zákonná poistka .
No však stále som to odkladala.Až prišiel deň "D" , kedy mi do auta narazili .Okrem iného aj poistná zmluva je na SZČO IČO,DIČ,plátcu DPH .
Škoda je na aute 80 000 Sk.

Z toho všetkého vyplýva v mojom prípade , že poisťovňa mi neuhradí výšku DPH , ktorá nie je zanedbateľná a nemôžem ju od nikoho ani vymáhať .Náhradu škody poisťovňa plátcom DPH uhradí ...ale bez DPH.

Z môjho pohľadu SZČO a rodné číslo je rozdiel , aj ak sa jedná o jednu a tú istú osobu .


P.S. Na školeniach to prezentujú z pohľadu daňového , ale ako vidím to má aj širšie súvislosti , ktoré už školiacich nezaujímajú z pohľadu Dane z príjmu .
Ahá, tak to má logiku.....ale prečo to na školeniach školitelia tvrdia? To už môžu vedieť hádam, že to nieje jedno.
A ja som radila múdro a nie jednému, hneď v pondelok si ich musím obvolať....Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Ahá, tak to má logiku.....ale prečo to na školeniach školitelia tvrdia? To už môžu vedieť hádam, že to nieje jedno.
A ja som radila múdro a nie jednému, hneď v pondelok si ich musím obvolať....Ďakujem.
Ako mi napísala Lianka , asi som si to privolala , lebo ja som sa už s touto myšlienkou pohrávala jedného času tu v príspevku
http://www.porada.sk/785144-post71.html a veru sa mi to aj prihodilo a dnes už viem , že som vtedy rozmýšľala správne , len som nekonala .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Prosím prosím o radu a pomoc pri výpočet.

FO má vozidlo na súkromné účely.

Odjazdené km za mesiac 518 km (1/08) priemerná spotreba na 6

Ako vypočítam náhradu za odjazdené km?

Nasledovne ?
Vphl = (Počet km x spotreba PHL:100) x cena (v Sk)
Náhrada
Náhrada za použitý OA v Sk = sadzba základnej náhrady x km + Vphl
518*6/100 = normovaná spotreba

Cena za PHM 39,90 Sk. Prosím Vás aká bude teda náhrada za mesiac 1/08? Pýtam sa preto, lebo mne to vychádza inak ako mi FO predložil knihu jázd.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať