Zavrieť

Porady

komisionálny predaj a dph

človiečik
Ako to je pri komisii, napr. ja dodám tovar do predajne, kde mi ho predávajú ja tam pridem raz za dva týždne. Dodal som tovar za 10000 SK on predá v priebehu 2 týždňov dajme tomu za 5000 SK. Kedy mne vzniká daňová povinnosť, ked mu dodám tovar do predajne alebo pri vyúčtovaní za dva týždne na tých 5000 SK. Ak mate niekto vzor zmluvy bol by som rad keby ste mi ju poslali. Dakujem mistrozzy@stonline.sk
Usporiadat
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Ja by som povedala, že pokračovať v komisionalnom predaji by sa nemalo. Keď je raz prerušená činnosť, tak so všetkým, čo s tým súvisí. Tak som to pochopila z odpovede daňového poradcu. Zdá s mi to byť logické. Daňovo sa to vysporiada v daňovom priznaní za rok 2005 (daň z príjmu) a v poslednom zdaňovacom období, ktoré určí daňový úrad (DPH) a malo by to byť v poriadku.
0 0
clouti clouti

clouti je offline (nepripojený) clouti

chcem sa pripojiť k téme a opýtať sa, či treba pri komisionálnom predaji DPH ak ano tak pri akom tovare.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

kolega kúpil takýmto komis.spôsobom nejaké veci na dielňu, nedostal žiadny doklad z RP, len taký lístoček, kde je názov predávajúceho, IČO, názov tovaru, množstvo, cena, dátum. Nič viac.
Môžem to dať do účta?
Naposledy upravil janaGT : 28.04.08 at 05:15
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

janaGT Pozri príspevok
kolega kúpil takýmto komis.spôsobom nejaké veci na dielňu, nedostal žiadny doklad z RP, len taký lístoček, kde je názov predávajúceho, IČO, názov tovaru, množstvo, cena, dátum. Nič viac.
Môžem to dať do účta?
posúvam ...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

janaGT Pozri príspevok
kolega kúpil takýmto komis.spôsobom nejaké veci na dielňu, nedostal žiadny doklad z RP, len taký lístoček, kde je názov predávajúceho, IČO, názov tovaru, množstvo, cena, dátum. Nič viac.
Môžem to dať do účta?
Áno, musíš to dať do účtovníctva ako 132/326.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Gabi03 Pozri príspevok
Áno, musíš to dať do účtovníctva ako 132/326.
len ja to potrebujem dostať oproti 211
a on hovoril, že už žiadny doklad k tomu nebude, len ten spomínaný lístočerk, ale ten sa mi nejaví ako účtovný doklad.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

janaGT Pozri príspevok
len ja to potrebujem dostať oproti 211
a on hovoril, že už žiadny doklad k tomu nebude, len ten spomínaný lístočerk, ale ten sa mi nejaví ako účtovný doklad.
Tak to potom nie je komis, ale riadny nákup, kde by si mala obdržať doklad o nákupe. Teda doklad z ERP alebo faktúru + PPD.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Gabi03 Pozri príspevok
Tak to potom nie je komis, ale riadny nákup, kde by si mala obdržať doklad o nákupe. Teda doklad z ERP alebo faktúru + PPD.
kolega tvrdí, že je
doklad vyzerá takto:

KOMIT - Vrbové tel.: ......
Tovar : gurtňa 2 x 400,-
Záloha / suma / 800,-
dňa 24.4.2008
ploma číslo ......

tu je už len pečiatka

a predavač mu povedal,. že on už iné doklady nikdy nedáva
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

janaGT Pozri príspevok
kolega tvrdí, že je
doklad vyzerá takto:

KOMIT - Vrbové tel.: ......
Tovar : gurtňa 2 x 400,-
Záloha / suma / 800,-
dňa 24.4.2008
ploma číslo ......

tu je už len pečiatka

a predavač mu povedal,. že on už iné doklady nikdy nedáva
A o tej zálohe je doklad?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Gabi03 Pozri príspevok
A o tej zálohe je doklad?
nie, tá záloha je na bločiku prečiarknutá
kolega to zaplatil a zobral so sebou a tým to skončilo.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

janaGT Pozri príspevok
nie, tá záloha je na bločiku prečiarknutá
kolega to zaplatil a zobral so sebou a tým to skončilo.
Tak neviem. Ja by som si vyžadovala ten doklad o zaplatení.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Gabi03 Pozri príspevok
Tak neviem. Ja by som si vyžadovala ten doklad o zaplatení.
ja tiež, ale on tvrdí, že iné doklady nedáva.
NIe je to veľká suma, asi to dám ako nedaňový N.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

janaGT Pozri príspevok
ja tiež, ale on tvrdí, že iné doklady nedáva.
NIe je to veľká suma, asi to dám ako nedaňový N.
No dobre, ale ostane ti záväzok? Alebo proti čomu vydáš peniaze?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Gabi03 Pozri príspevok
No dobre, ale ostane ti záväzok? Alebo proti čomu vydáš peniaze?
urobím priamo v pokladni 501 ned. / 211
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Prosím o posúdenie, či som sa správne zorientovala po preštudovaní všetkých tém o komisionálnom predaji.

1. SZČO neplatca DPH odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva v mene platcu DPH cez jeho ERP, teda s DPH.
Riešenie: Neplatca DPH neeviduje tento tovar na svojom sklade a na základe faktúry si žiada od platcu DPH len vyplatenie provízie - odmeny za sprostredkovanie predaja a to bez DPH.

2. SZČO neplatca DPH sa prihlási za platcu DPH, zakúpi ERP a odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva vo svojom mene cez svoju ERP.
Riešenie: Na konci mesiaca urobia zúčtovanie predaného tovaru a komisionár
dostane faktúru aj s DPH s dátumom dodania tovaru k poslednému dňu v mesiaci /aj keď tovar predával celý mesiac priebežne každý deň?/ Na základe faktúry a dokladu o úhrade bude účtovať svoj výdavok na nákup tovaru a riešiť DPH.

Ako sa bude riešiť sklad?

Komitent tovar odpíše zo skladu až po vystavení faktúry a dovtedy ho bude evidovať zvlášť, ako tovar presunutý do času predaja /vystavenia fa/ do skladu komisionára s tým, že je stále jeho majetkom?


Komisionár si ho príjme na svoj sklad s tým, že sa jeho majetkom stane v okamihu predaja cez ERP, alebo po vyúčtovaní na konci mesiaca? Nepredaný tovar na sklade k 31.12.2008 nie je jeho majetkom a neuvádza ho vo Výkaze M aZ. Do výkazu ho musí zahrnúť komitent.

Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Posúvam...
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Prosím o pomoc. Nie som v tomto prípade naklonená komisionárskej zmluve. Obidvom SZČO budem musieť spracovať účtovníctvo a jeden z nich trvá na tom, že tomu druhému bude predávať tovar len na princípe komisionárskej zmluvy. Doteraz nemajú medzi sebou ani zmluvu, ani žiadne faktúry. Musím to dať celé papierovo do poriadku a dať pozor na DPH. Zatiaľ sú obaja štvrťročný platcovia DPH a posledný štvrťrok musím vyriešiť pre oboch. V rukách mám len predaj tovaru cez ERP komisionára za 10,11,12/2008.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jarka 1 Pozri príspevok
Prosím o posúdenie, či som sa správne zorientovala po preštudovaní všetkých tém o komisionálnom predaji.

1. SZČO neplatca DPH odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva v mene platcu DPH cez jeho ERP, teda s DPH.
Riešenie: Neplatca DPH neeviduje tento tovar na svojom sklade a na základe faktúry si žiada od platcu DPH len vyplatenie provízie - odmeny za sprostredkovanie predaja a to bez DPH.

2. SZČO neplatca DPH sa prihlási za platcu DPH, zakúpi ERP a odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva vo svojom mene cez svoju ERP.
Riešenie: Na konci mesiaca urobia zúčtovanie predaného tovaru a komisionár
dostane faktúru aj s DPH s dátumom dodania tovaru k poslednému dňu v mesiaci /aj keď tovar predával celý mesiac priebežne každý deň?/ Na základe faktúry a dokladu o úhrade bude účtovať svoj výdavok na nákup tovaru a riešiť DPH.

Ako sa bude riešiť sklad?

Komitent tovar odpíše zo skladu až po vystavení faktúry a dovtedy ho bude evidovať zvlášť, ako tovar presunutý do času predaja /vystavenia fa/ do skladu komisionára s tým, že je stále jeho majetkom?


Komisionár si ho príjme na svoj sklad s tým, že sa jeho majetkom stane v okamihu predaja cez ERP, alebo po vyúčtovaní na konci mesiaca? Nepredaný tovar na sklade k 31.12.2008 nie je jeho majetkom a neuvádza ho vo Výkaze M aZ. Do výkazu ho musí zahrnúť komitent.

Vopred ďakujem za pomoc.
Vôbec sa toho neboj, pekne si si to rozpracovala sama a tvoje úvahy sú správne. Čo sa týka skladu - stačí urobíť príjemku na konci mesiaca na základe faktúry...a jednu výdajku na konci mesiaca, podľa predaja cez RP. Dodávateľ, ktorý poskytuje tento tovar komisionárskym spôsobom, má tento tovar stále vo vlastníctve, a eviduje ho u seba- mal by si zaviesť samostatný komisionársky sklad, a z neho odpisovať vždy na základe faktúry na konci mesiaca. Z pohľadu DPH je to v poriadku - odvádzaš a na druhej strane uplatňuješ dňom dodania uvedeného na faktúre dodávateľa - čo je vždy posledným dňom mesiaca. Viď §19 ods.5 zák.o DPH:
(5) Pri dodaní tovaru na základe komisionárskej zmluvy vzniká komitentovi daňová povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi.
Týmto dňom je dohodnutý posledný deň každého mesiaca, v ktorom sa tovar postupne odpredáva.
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

A co v pripde ked komitent je spolocnost so sidlom v CR a komisionar /predavajuci zakaznikovi/ je spolocnost so sidlom v SR. Treba na to nejake specialne povolenie alebo osetrit zmluvou o premiestneni tovaru kedze sa tovar pohybuje cez hranice?
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

dendoz Pozri príspevok
A co v pripde ked komitent je spolocnost so sidlom v CR a komisionar /predavajuci zakaznikovi/ je spolocnost so sidlom v SR. Treba na to nejake specialne povolenie alebo osetrit zmluvou o premiestneni tovaru kedze sa tovar pohybuje cez hranice?
Tiež by ma to zaujímalo. Ako "samozdanovať" - len to čo som skutočne predala? Počas mesiaca evidujem predaje na ERP s DPH, na konci mesiaca si od Ceského platcu DPH vyžiadam faktúru a samozdaním to v tom mesiaci, v ktorom som predávala?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať