Zavrieť

Porady

zvolanie schôdze

Dobrý deň,

chcel by som poprosiť niekoho o názor po novele zákona 182, ako je to po novom zo zvolaním zhromaždenia vlastníkov. Ide mi o to, aký je Váš názor na to, že správca alebo Rada má na žiadosť jednej štvrtiny vlastníkov povinnosť zvolať schôdzu.
Nie je mi celkom jasné ako sa to myslí, či ide len o povinnosť zvolať schôdzu do 15 dní alebo aj ju uskutočniť do 15 dní. Nám na žiadosť predseda zvolal schôdzu síce do 15 dní zaslaním pozvánky, ale stanovil dátum jej konania až o dva mesiace, lebo vie, že ho chceme odvolať. Tým, že zvolal zhromaždenie a dodržal zákon, nemôžeme tým ani ako vlastníci zvolať scôdzu sami.
Ocenil by som Váš názor na túto vec.
Usporiadat
cisarovna cisarovna

cisarovna je offline (nepripojený) cisarovna

Dobrý den a čo ak predseda nemože (ak neklamal , čo možme verit aj nemome verit),pretoženecha odkaz že bude odcestovaný stým že pveril zastupcu aj otazkami a odpovedami , no žial na shodzu sa nedostavil nikto ani poverený zastupa ani predstavensto len jeden člen z neho ktorý nebol schopný nám vsvetlit určité a dležite veci viete mi niekto poradit čo v takom prípade ????dakujem
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

cisarovna Pozri príspevok
Dobrý den a čo ak predseda nemože (ak neklamal , čo možme verit aj nemome verit),pretoženecha odkaz že bude odcestovaný stým že pveril zastupcu aj otazkami a odpovedami , no žial na shodzu sa nedostavil nikto ani poverený zastupa ani predstavensto len jeden člen z neho ktorý nebol schopný nám vsvetlit určité a dležite veci viete mi niekto poradit čo v takom prípade ????dakujem
Prečítal som celú tému a ako vidím zákon 182 je síce na svete ale dá sa interpretovať rôzne .... ako som si to už všimol aj u nás ... využívanie neznalosti (chápem, že nie všetci sú rovnako vzdelaní, uvedomelí ...) ale zneužívať to vo svoj prospech (hlavne bývalé družstvá, ktoré sa predajom zopár bytov stali vlastníkmi ... rukojemníkmi ...) a vystupujú voči vlastníkom ako vlastníci a voči nájomcom ako družstvo .... taký guláš je aj u nás ... a bojovať je dosť obtiažne ak sa nedá všetkým obyvateľom vysvetliť daná situácia ....

.... zvolanie schôdze je potom podľa tohto zákona nemožné a ak si schôdzu zvoláme sami tak je vlastne neplatné .... patová situácia ako to riešiť ? ... raz za rok síce zvolajú schôdzu no príde poverená osoba z družstva a jednoducho prehlasuje všetkých a všade ... a družstevného zástupcu si jednoducho nezvolili v bytovom dome ?! ... prečo asi ?!
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

V dome sa bude konať zhromaždenie s programom schválenia zálohový platieb pre r. 2011 + nejaké ďalšie body. Pri 2 bytoch bude zmenený vlastník - návrh na zmenu už bol podaný na kataster, dátum zápisu sa však dopredu zistiť nedá. Oznámenia o konaní zhromaždenia budú doručené na budúci týždeň a zhromaždenie sa bude konať posledný decembrový týždeň. Oznámenie dostane ten vlastník, ktorý bude aktuálne zapísaný na katastri. Čo však, ak v čase od oznámenia do konania zhromaždenia budú v katastri zapísaný nový vlastníci? Máme ich pre istotu tiež pozvať (s tým, že ak nebudú v deň konania zhromaždenia zapísaný ako vlastníci v katastri, tak nebudú hlasovať)? (Bola by to taká "poistka", ak by došlo v čase od oznámenia do konania zhromaždenia k zápisu na katastri, že boli ako vlastníci pozvaní na zhromaždenia, a ak by sa ho nezúčastnili (čo predpokladám, že sa nezúčastnia), tak by nemohli napadnúť neplatnosť zhromaždenia z dôvodu, že neboli pozvaní.)
Naposledy upravil Llívia : 17.12.10 at 20:42
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
Predseda nezvoláva zhromaždenie.
Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Aj dátum by tam mala určiť sama.

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti.
Ak by sa vlastníci dohodli a dali by do zmluvy o SVB možnosť, že zhromaždenie môže zvolať aj predseda SVB, bolo by takéto ustanovenie platné? Nemohlo by sa v budúcnosti stať, že by niektorý vlastník napadol uznesenia prijaté na zhromaždení kvôli tomu, že ho zvolal predseda SVB, ktorý na to nemá právo, keďže v zákone sa hovorí len o rade, príp. 1/4 vlastníkov?
(Doteraz to tak fungovalo: zhromaždenie zvolával predseda SVB. Neboli žiadne problémy. Teraz sa zmenili niektorí vlastníci a vyzerá to tak, že je niekto medzi nimi veľmi "múdry".
Rada nič nerobí. Máme ju len preto, že je to povinnosť zo zákona.)
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Ak by sa vlastníci dohodli a dali by do zmluvy o SVB možnosť, že zhromaždenie môže zvolať aj predseda SVB, bolo by takéto ustanovenie platné? Nemohlo by sa v budúcnosti stať, že by niektorý vlastník napadol uznesenia prijaté na zhromaždení kvôli tomu, že ho zvolal predseda SVB, ktorý na to nemá právo, keďže v zákone sa hovorí len o rade, príp. 1/4 vlastníkov?
(Doteraz to tak fungovalo: zhromaždenie zvolával predseda SVB. Neboli žiadne problémy. Teraz sa zmenili niektorí vlastníci a vyzerá to tak, že je niekto medzi nimi veľmi "múdry".
Rada nič nerobí. Máme ju len preto, že je to povinnosť zo zákona.)
Keby tí mudrlanti tam "hore" rozmýšľali, pochopili, by , že v mnohých domoch je predseda jediný schopný človek, čo robí pre dom všetko...Samozrejme píšem o dobrých predsedoch ...takže aj zvolá zhromaždenie, prichádza s novými zmenami pre hlasovanie ...už vidím ako sa vlastníci trhajú do zvolávania. Tam kde to funguje tak ako má, nie je žiadny problém...kým sa nenájde blb, čo to všetko zničí.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Keby tí mudrlanti tam "hore" rozmýšľali, pochopili, by , že v mnohých domoch je predseda jediný schopný človek, čo robí pre dom všetko...Samozrejme píšem o dobrých predsedoch ...takže aj zvolá zhromaždenie, prichádza s novými zmenami pre hlasovanie ...už vidím ako sa vlastníci trhajú do zvolávania. Tam kde to funguje tak ako má, nie je žiadny problém...kým sa nenájde blb, čo to všetko zničí.
Blbci sú tí, ktorí to tomu blbcovi umožnia všetko zničiť!!! Jeden blbec, žiaden blbec. Alebo nie??? Tak Egypt.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ja mam tiez otazku kt. sa tyka zvolania schodze kvoli prenajmu nebytoveho priestoru. Moj sused ma uz tusim 10 rokov prenajaty nebytovy priestor. Zmluvu ma dobu urcitu a prenajom mu konci teraz vo februari. My sme mali schodzu od 9/2010 asi trikrat a na jednej prisiel dost v podgurazenom stave v priebehu schodze, ked sa riesilo nieco ine a zacal do toho pliest svoj najom. Vsetci sme mu povedali, nech pocka do rozneho, ze tam je priestor aj na toto. Ale schodze odisiel a na dalsej sa vobec nezucastnil, a kedze bolo dost inych problemov ohladne zateplovania kt. planujeme a on sa neozval nik to neriesil. Ja som sice zastupca, ale vobec neviem co sused s tym priestorom planuje, lebo teraz ho uz niekolko rokov nevyuziva, len plati. Lenze cas sa mu krati a u spravcu mu povedali, ze vraj ja ako zastupca mam zvolat schodzu kvoli tomu. Co sa mne velmi nepaci aj kvoli casu a kvoli tomu, ze o mesiac aj nieco bude musiet byt schodza kvoli info ako sme dopadli v ziadosti o dotaciu a co dalej so zateplovanim. Som ja povinna organizovat schodzu kvoli tomu susedovi, nema to riesit spravca? Ja aspon chapem zakon tak, ze nemam pravo sama zvolavat schodzu. Stale nechapem ako toto riesit, ked v zakone je ze schodzu na ziadost 1/4 vlastnikov musi zvolat spravca. Ked chceme aby spravca zvolal schodzu tak to musim ziadost o zvolanie schodze nechat podpisat min.1/4 vlastnikov? A co v tomto pripade? Ten sused tu schodzu chce zvolat. Musi si sam zohnat suhlas 1/4 vlastnikov na zvolanie schodze? Som toto povinna robit ja ako neplateny zastupca vlastnikov?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Povedal ti niekto, čo máte na tej schôdzi riešiť?
Keď je nájom na dobu určitu, po jeho skončení má nájomca priestor vypratať. Ak to neurobí dobrovoľne, môžete konať potom. Ak chce niečo iné, nech si podá žiadosť. Prehovárať ho, aby zostal dlhšie, asi nebudete.
Ak chce zostať dlhšie on a nikto nič proti tomu nemá, nájom sa mu na jeden rok obnoví podľa § 676 občianskeho zákonníka.

§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mimochodom, ste si istí, že tú miestnosť nevyužíva? U kamošky v dome minulý rok zistili, že im tam jeden nájomca choval množstvo hadov.
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mária27 Pozri príspevok
Povedal ti niekto, čo máte na tej schôdzi riešiť?
Keď je nájom na dobu určitu, po jeho skončení má nájomca priestor vypratať. Ak to neurobí dobrovoľne, môžete konať potom. Ak chce niečo iné, nech si podá žiadosť. Prehovárať ho, aby zostal dlhšie, asi nebudete.
Ak chce zostať dlhšie on a nikto nič proti tomu nemá, nájom sa mu na jeden rok obnoví podľa § 676 občianskeho zákonníka.

§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.
Praveze mna oslovil ten sused. On mi nepovedal vobec co planuje s tym priestorom robit. Myslim, ze ho ukoncit nechce a zatial nikto iny oficialne neprejavil zaujem. Ak mu konci teraz vo februri a schodzu by sme mali az v aprili a my ako prenajimatelia by sme to neriesili dovtedy a ani on by zmluvu nechcel ukoncit hned, tak by nemal byt ziaden problem, alebo sa automaticky predlzi zmluva o 1 rok. On mi tvrdil, ze mu pani co ma u spravcu na starosti nebytove priestory povedala, ze sa ma zvolat schodza a ze sa ma obratit na mna ako zastupcu. Ale ja naozaj nechapem co mam teraz robit ja, budem musiet zavolat zajtra spravcovi.

Mna rozculilo aj jednanie suseda, kt. ked to mohol riesit, to neriesil a teraz mi povie ja Vas tym poverujem a hotovo. Ja vsak naozaj teraz na toto nemam cas, konecne sa mi trosku ulavilo kvoli dotacii a zateplovaniu. Nie som za toto platena a hneva ma taketo jednanie. So schodzou je viac starosti ako to vycapit na branu, preto budem rada ak sa budeme mat moznost vyhnut schodzi kvoli prenajmu a riesit to az ked budeme mat najblizsie schodzu.
Naposledy upravil nika.sum : 21.02.11 at 19:34
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

nika.sum Pozri príspevok
Praveze mna oslovil ten sused. On mi nepovedal vobec co planuje s tym priestorom robit. Myslim, ze ho ukoncit nechce a zatial nikto iny oficialne neprejavil zaujem. Ak mu konci teraz vo februri a schodzu by sme mali az v aprili a my ako prenajimatelia by sme to neriesili dovtedy a ani on by zmluvu nechcel ukoncit hned, tak by nemal byt ziaden problem, alebo sa automaticky predlzi zmluva o 1 rok. On mi tvrdil, ze mu pani co ma u spravcu na starosti nebytove priestory povedala, ze sa ma zvolat schodza a ze sa ma obratit na mna ako zastupcu. Ale ja naozaj nechapem co mam teraz robit ja, budem musiet zavolat zajtra spravcovi.

Mna rozculilo aj jednanie suseda, kt. ked to mohol riesit, to neriesil a teraz mi povie ja Vas tym poverujem a hotovo. Ja vsak naozaj teraz na toto nemam cas, konecne sa mi trosku ulavilo kvoli dotacii a zateplovaniu. Nie som za toto platena a hneva ma taketo jednanie. So schodzou je viac starosti ako to vycapit na branu, preto budem rada ak sa budeme mat moznost vyhnut schodzi kvoli prenajmu a riesit to az ked budeme mat najblizsie schodzu.
nerieš to .
1 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Myslím si, že svojou ústretovosťou si nadlho odbremenila správcu od svojich povinností. Zvolanie schôdze je podľa môjho názoru v jeho réžii.
Ty by si mala dostať maximálne pozvánky od správcu na roznesenie vlastníkom.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

peton Pozri príspevok
Myslím si, že svojou ústretovosťou si nadlho odbremenila správcu od svojich povinností. Zvolanie schôdze je podľa môjho názoru v jeho réžii.
Ty by si mala dostať maximálne pozvánky od správcu na roznesenie vlastníkom.
Toto si aj ja myslim. Zajtra oznamim susedovi, ze nech da ziadost spravcovi v tej veci co chce a nech to spravca riesi. Dakujem velmi pekne za rady.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Prosila by som radu. Mozem ako vlastnik bytu, ktory ale v byte trvalo nebyva, ziadat pozvanku na schodzu na mnou danu, ale inu adresu ako je adresa bytu?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Samozrejme ako vlastník bytu môžeš žiadať o zaslanie pozvánky na zhromaždenie, avšak predpokladám, že Ti vyhovené nebude. Ak sa pýtaš prečo, pretože mnoho predsedov či členov rady to jednoducho neurobí. Buď z nevedomosti alebo neochoty. Jednoduchšie bude keď požiadaš svojich nájomníkov, aby Ťa o prípadnom zvolaní zhromaždenia informovali. Ak to majú odkiaľ zistiť napr. z informačnej tabule alebo ak je oznam vylepený na dverách. Ťažko povedať čo je u vás zaužívané.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Dakujem, nevyznam sa v pravach a povinnostiach vlastnikov bytov. Nemam v byte najomnikov, je prazdny, chodim tam sporadicky, preto mam starost, ako sa dozviem o pripadnej schodzi. Ma sa hlasovat o pracach na streche a o zateplovani a chcela by som byt pri tom.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Nuž je dobré mať aspoň trochu prečítaný zákon o vlastníctve bytov (hore je prilepený), dostaneš sa do obrazu o čom to vlastne je. V tomto prípade oslov predsedu spoločenstva prípadne správcu, aby Ti dal o plánovanom zhromaždení vedieť napr. sms-kou, mailom, či telefonicky prezvonením. Treba len dúfať, že máte predsedu, či správcu, ktorý je tomu prístupný. Myslím, že s rozumnými ľuďmi sa určite dohodneš a dajú Ti vedieť včas.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

wegamizi Pozri príspevok
Dakujem, nevyznam sa v pravach a povinnostiach vlastnikov bytov. Nemam v byte najomnikov, je prazdny, chodim tam sporadicky, preto mam starost, ako sa dozviem o pripadnej schodzi. Ma sa hlasovat o pracach na streche a o zateplovani a chcela by som byt pri tom.
Rade vlastníkov SVB, alebo správcovi domu treba dať adresu na ktorú vám bude posielať poštu týkajúcu sa vášho bytu.

182/1993, § 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Rade vlastníkov SVB, alebo správcovi domu treba dať adresu na ktorú vám bude posielať poštu týkajúcu sa vášho bytu.

...ktorú vám bude posielať poštu týkajúcu sa vášho bytu
x 0,40€ za obyčajný list, alebo 1,50€ za doporučený...do vyúčtovania! /výdavok SVB/


...si predstav, že ich môžem mať za rok aj 20...
Naposledy upravil Halli : 01.03.11 at 18:33
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Halli Pozri príspevok
...ktorú vám bude posielať poštu týkajúcu sa vášho bytu x 0,40€ za obyčajný list, alebo 1,50€ za doporučený...do vyúčtovania! /výdavok SVB/


...si predstav, že ich môžem mať za rok aj 20...
Pripočítaj k tomu cenu papiera, obálky, atramentu, elektriny, času zamestnancov so všetkými úkonmi vrátane podania na pošte, značenia a prehľadávnia adries v každom spravovanom dome (v jednom dome s jednoiizbovými bytmi ich môže byť aj 30) ... Niektorí sa zdržiavajú v cudzine

Ak sa oznámenie nepodarí niekomu doručiť, schôdza by sa nemala konať? Vetu zákona môžeš chápať aj tak, že sa doručuje len v dome: Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať