Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Tak ako som už písala som začiatočník, takže neviem či je to správne. Tú úpravu základu dane by som mala písať do daňového priznania, ale keď tu na porade všade píšu vplyv na základ dane nula, tak som sa rozhodla to tam nepísať, ale fakt neviem či je to správne. Aj na školení nám vysvetlovali príklad kde bol výsledok nula, ale nenapadlo ma spýtať sa či to máme do DP aj písať. Až teraz keď mám pred sebou daňové priznanie neviem čo s tým.
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Ešte ma napadlo, že možno poraďaci myslia, že keď ide o daňové náklady tak sa to vysporiada v priznaní výsledkovo a nemusí sa už upravovať základ dane. Ale o čom je potom § 17 ods.28 ZDP? Snáď ešte niekto poradí.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Asi neporadí. V § 17 ods.28 ZDP je jasne napísané čo máme robiť(zvýšiť aj znížiť základ). Jedine v DP to viem spraviť tak to aj spravím. ďakujem za ochotu a že si upozornila na túto povinnosť
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ak sme na pohľadávky splatné v roku 2007 tvorili postupne účtovne aj daňovo OP podľa zákona o dani z príjmov, teda sme si znižovali základ dane, bude daňový úrad skúmať dôkazy pre tvorbu OP ako upomienky a iné riziká, alebo je postačujúci argument že boli 360, 720 a 1080 dní po splatnosti a boli neuhradené?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Iva1 Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, že možno poraďaci myslia, že keď ide o daňové náklady tak sa to vysporiada v priznaní výsledkovo a nemusí sa už upravovať základ dane. Ale o čom je potom § 17 ods.28 ZDP? Snáď ešte niekto poradí.

§17 je názvom Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane - v tomto paragrafe sú položky, ktoré vyslovene "upravujú" HV v r.100 o pripočítateľné a odpočítateľné položky v rámci DP. Takže jednoznačne to musí byť v DP! I keď dopad je nulový, §17 ods. 28 v tomto prípade o tom jasne pojednáva.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

mohla by som odpísať faktúry, ktoré boli vystavené v r. 2011 a 2012 je to celk. suma asi 125 eur, viem, že nebudú určite uhradené 546/311 a dať oko pripočitateľnú položku-čiže nedaňovo? dík
0 0
JARO333333 JARO333333

JARO333333 je offline (nepripojený) JARO333333

Zdravim, chcem poradit.
ked si vybavim živnost na cudzie motorove vozidlo "POSKYTOVANIE SLUZBY VEDENIA CUDZIEHO MOTOROVEHO VOZIDLA" a chcel by som pracovat ako taxikar, co vsetko treba, alebo co vlastne mam vykazovat na konci roku, ked PHM tankuju za svoje, ale doklad o tankovani odovzdavaju majitelovi, "ze na cudzie motorove vozidlo si udajne nemozu davat tankovanie PHM do nakladov. A pokladnicne bloky za trasy taxikary nedavaju a + este si majitel uctuje niekolko centov za KM a este + mu davaju nejake mesacne poplatky a to co im ostane je ich. Praktycky nemaju ziadne podklady na danove a ani nemaju ako vykazat kolko zarobili.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
yvica Pozri príspevok
mohla by som odpísať faktúry, ktoré boli vystavené v r. 2011 a 2012 je to celk. suma asi 125 eur, viem, že nebudú určite uhradené 546/311 a dať oko pripočitateľnú položku-čiže nedaňovo? dík
Ak prejde (alebo už prešlo) viac ako 720 dní od splatnosti pri pohľadávkach z roku 2011, vieš ich daňovo odpísať vo výške 100% nominálnej hodnoty podľa § 19 ods.2 písm.i) zákona o dani z príjmov. Pohľadávky z roku 2012 budeš vedieť takto odpísať v roku 2014, keď uplynie viac ako 720 dní od ich splatnosti.
0 0
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

Dobrý deň, spoločnosť k 31.12.2013 eviduje pohľadávky v účtovníctve splatné v r. 2008. Opravné položky neboli tvorené. K jednej pohľadávke mi dali oznámenie o nedobytnosti pohľadávky z roku 2011. K ostatným neexistuje žiadna korešpondencia. Môžem všetky pohľadávky odpísať 546/311 a v DP PO to bude pripočítateľná položka? Ďakujem.
0 0
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

alebo možem použiť § 19 ods. 2 , r) ? Ďakujem
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Maya1
Dobrý deň, spoločnosť k 31.12.2013 eviduje pohľadávky v účtovníctve splatné v r. 2008. Opravné položky neboli tvorené. K jednej pohľadávke mi dali oznámenie o nedobytnosti pohľadávky z roku 2011. K ostatným neexistuje žiadna korešpondencia. Môžem všetky pohľadávky odpísať 546/311 a v DP PO to bude pripočítateľná položka? Ďakujem.
...ups - zadať otázku do debaty starej viac ako rok - fakt blbý nápad. Zadaj si samostatnú otázku!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Poznámka.

Pri odpise pohľadávok do daňových výdavkov sa zo sumy pohľadávky zahrnie do daňových nákladov iba časť, ktorá bola vo výnosoch teda bez DPH.

Hodnota DPH pri odpisovanej pohľadávke je vždy pripočítateľnou položkou k základu dane z príjmu.

apo
0 2

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať