Zavrieť

Porady

DAŇOVA KONTROLA!!!

Prave mi volali z danoveho uradu, ze mi buduci tyzden pridu na kontrolu. Budu kontrolovat rok 2003. Uz teraz mam soky!!!Poradte na co si mam hlavne dat pozor, co hlavne pozeraju, proste vsetko o danovej kontrole. Uctujem v jednoduchom uctovnictve a v roku 2003 sme boli stratovi. bojim, bojim
Usporiadat
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

po prečítaní všetkých vašich príspevkov som zostala úplne mimo...už teraz sa bojím ak sa mi ohlási niekto z DU/ bože nedopusť to /, poslednú kontrolu som mala za rok 2000-v roku 2002 a dopadla veľmi dobre -asi som sa s tým velmi uspokojila ...
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Bohužiaľ pri tejto práci s tým človek musí počítať a ako povedala Ing. Makarová na školení, musí sa naučiť žiť s týmto rizikom. Nikto nie je neomylný, každý okrem práce žijeme svoj život, ktorý má vplyv aj na našu prácu. Väčšina sa to snaží robiť pri najlepšom vedomí a svedomí, ale aj tak si nemôže byť nikto na 100% istý, že sa tam nejaká chyba pri toľkých zmenách a nejednoznačnosti nenájde. Takže si treba povedať keď nejde o život, všetko sa nejako vyrieši.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

accad
Bohužiaľ pri tejto práci s tým človek musí počítať a ako povedala Ing. Makarová na školení, musí sa naučiť žiť s týmto rizikom. Nikto nie je neomylný, každý okrem práce žijeme svoj život, ktorý má vplyv aj na našu prácu. Väčšina sa to snaží robiť pri najlepšom vedomí a svedomí, ale aj tak si nemôže byť nikto na 100% istý, že sa tam nejaká chyba pri toľkých zmenách a nejednoznačnosti nenájde. Takže si treba povedať keď nejde o život, všetko sa nejako vyrieši.


Takže si treba povedať keď nejde o život, všetko sa nejako vyrieši. -Asi si budem túto vetu hovoriť viac krát za den...
0 0
lora lora

lora je offline (nepripojený) lora

Baby, to mi bolo treba ísť teraz večer na Poradu?! Vaše príspevky vo mne vyvolali hrozné obavy z daň. kontroly! Naposledy kontrolovali kolegyňu v r. 2000 za r. 1999 (ja som bola vtedy našťastie na mater. dovolenke!) a všetko dopadlo O.K. Mám dosť takých "zanedbaných" vecí (robím 3 s.r.o.), ktoré stále odkladám "napotom" a tak sa mi to nakopilo, že už ani sama neviem, čo mi v ktorom roku chýba. Len si stále hovorím, že keď sa ohlásia, uvidím za aký rok a dodatočne to všetko dorobím. Hlavne mi chýbajú inventarizačné zápisy (sklad, majetok, záväzky, pohľadávky,...), ale pravdupovediac ani tie čo mám, neviem, či sú dobré, lebo neviem, čo majú také zápisy presne obsahovať. Stačí, ak je v inv. zápise zapísané, že pri inventarizácii (majetku, pohľ., záv.,....) neboli oproti účtovníctvu zistené žiadne rozdiely? A ešte otázočka - koľko dní dopredu mi oznámia, že prídu na kontrolu?
Ďakujem a pekný zvyšok večera.
0 0
torven torven

torven je offline (nepripojený) torven

Človek
Draha matka,
no taketo odpovede ma aj rozosmiali. Som rad, ze su na kontroly aj taketo nazory.
In medias res:
1) nie je to celkom v tom ako sa o kontrolu starate
2) marodka nic nevyriesi, len posunie problem a dlhsie stresujete
3) Co sa kontroluje? :
kedze posledne skusenosti ukazali menej a menej nedostatkov na dani z prijmu, tak sa sleduje metodika uctovania a prvotna dolozenost uctovnych dokladov, postupy uctovania a pod. Za nepsravne nalezitosti na dokladoch, a zlu metodiku sa udeluje pokuta za uctovnictvo. Je to v sucasnosti slusny prijem do SR prostrednictvom DU.
Na co si dat pozor:
1. Sklad a skladove zasoby, inventura, rabaty, teda sledujeme nakup tovaru, trzby a zasoba. Tak sa da zistit rabat a na to treba byt pripraveny. Pri otazke vediet odpovedat aky davate rabat. (Je na to specialny vzorec, ten ale nemozem prazradit...)
2. Mat pripravene kopie hlasenia platby FO, ak to nemate a nehlasili ste DU paltby od 10 000 FO za to je pokuta od 5000,- Sk...>>
(v r. 2004 je to uz 100 000,-)
3. Spravne vypisane prijmove a vydavkove PD a samozrejme podpisane,tak ako uz bolo aj poradene.
4. Penazny dennik podla postupov uctovania. Precitajte si co ma obsahovat, ake nalezitosti. Nie kazdy softver vyhovuje a ak je zle, je to zial Vas problem. Ale verim, ze v tom uz mate jesne a viete to.
5. Prelistuje si v klude doklady -Tyzden mate cas - pripadne mozete termin po dohode posunt a kludnejsie si prejst doklady. Ale snazte sa dohodnut, nie spekulovat, lebo to vyvola podozrenie. Ak budete uprimna, je to citit a poznat. Ak ste presvedcena, ze ste konali cestne a zamerne ste "neklamali" tak sa nemusite obavat aj v pripade ak by kontrola nieco nasla. To je totiz berna minca - kontrola MUSI nieco najst. Ale ak budete neista, je to hned poznat a tym kontrolu vyprovokujete, a postara sa Vam o riadny harma-tanec.
Uprimne Vam zelam vela, vela stastia a ludkych kontrolorov.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Už je dávno po polnoci a neuveríte čo robím. Ňúram v papieroch, lebo aj ja idem mať kontrolu. Až ma tak povzbudili vaše príspevky, celá som sa roztriasla od strachu, keď si ich tu čítam, asi už idem radšej spať. Mala som už síce dve kontroly a našťastie dopadli obidve dobre, žiadna pokuta. Sama som tomu neverila, lebo aj ja som začínala ako úplná začiatočníčka s vedomosťami z rekvalifikačného kurzu. Neboli síce u nás na firme, ale papiere sme im museli priniesť, čo znamenalo, že podchvíľou bolo treba niečo doplniť a vysvetliť. Vždy som sa roztriasla keď sme tam mali ísť, ale presne som si vždy hovorila, veď sa nemám čoho báť. No aj tak to nepomáhalo. Tá druhá kontrola za rok 1998 bola dosť nepríjemná, musela som veľa vecí obhajovať, čo sa mi aj podarilo. No a teraz idem za rok 2003 a bojím sa tak ako 1. aj 2. krát ba ešte asi viac. Takže držme si palce a už sa toľko nestrachujme!
Bude ako nebolo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Anonymka
Jaj tá kontrola nešťasná. Ešte stále sa mi trasú kolená, keď na ňu pomyslím. S účtovníctvom som začala v roku v aug.2001-bez praxe. Kontrola nám prišla v r. 2003 za r. 2001. Samozrejme mi nikto nepomáhal. Nechcite vedieť, aké chyby som tam mala. Obskakovala som tú daňováčku (nikdy nechcela nič piť, iba minerálku, nakoniec ju ani nevipila...) Všetky papiere som jej pripravila, celý deň som len vyrábala fotokópie. Sedela u nás od 8 do 14 hod. Kontrola začala začiatkom mája a skončila v auguste. Spočiatku som bola nepokojná, pýtala sa ma na niečo, nevedela som odpovedať, prečo práve tak a onak. Bola som celá mimo. No ale po čase som prišla na to, že nemôžem sa trápiť predsa (o nič neide ak neide o život...), boh vie dokedy bude trvať a keď s tým neprestanem, bude zo mňa troska. Tak som sa premohla, a skúšala som mať vždy dobrú náľadu a samozrejme tvárila som sa sebavedomo (aby videla, že nemám čo skrývať). Nakoniec nám uložili penále cca 60 000,00 Sk. Môj šéfko bol "nadšený", ale našťastie nehádzal vynu len na mňa, lebo aj on mal na tom svoj podiel. Môj poradca mi nepomáhal, aspoň nie tak, ako to bolo dohodnuté. Tak sme to zaplatili a hotovo. Ale od tej doby si dávam bacha, a vždy keď si nato spomeniem, je mi zle.
Budem ti držať palce, nič iné neostáva. To musíme raz zažiť. Hovorí sa, že každé zlé je na niečo dobré - aspoň som sa poučila, vysvetlovala mi veci, ktoré som robila zle. Keďže som bola začiatočníčka, robila som sa, že som to nevedela, že ako to treba... Dnes by som to už nemohla urobiť. Aj šéfko mi to hovoril: nabudúce ti to len tak neprejde...

Neboj. Všetko dopadne tak, ako to dopadnúť má. Ty si určite múdrejšia a máš viac skúseností ako ja.
Trošku sa hrabem v starých príspevkoch....
Anonymka, za čo Ti dali, prosím, takú vysokú pokutu? Až 60 tis.
Matka, ako Ti skončila kontrola?
Kontrolu som ešte nemala, účtovníctvo nerobím dlho, začala som ho robiť bez praxe a kontroly sa veľmi bojím...
Ľudia, zákon o účtovníctve píše, že účtovné doklady musia byť podpísané osobou, ktorá ich účtuje. To aj keď mám faktúru, tak na ňu sa musím podpísať, že som ju zaúčtovala? Alebo stačí ak v internej smernici uvediem, kto účtuje doklady?
Ešte otázka: ak som na dani neoklamala, ale ak sa vyskytnú napr. chyby v účtovníctve, sú za to vysoké pokuty - napr. aj 100 tis.?
Ďakujem
Naposledy upravil Mickya : 31.05.05 at 07:30 Dôvod: Doplnenie
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Mickya
Trošku sa hrabem v starých príspevkoch....
Anonymka, za čo Ti dali, prosím, takú vysokú pokutu? Až 60 tis.
Matka, ako Ti skončila kontrola?
Kontrolu som ešte nemala, účtovníctvo nerobím dlho, začala som ho robiť bez praxe a kontroly sa veľmi bojím...
Ľudia, zákon o účtovníctve píše, že účtovné doklady musia byť podpísané osobou, ktorá ich účtuje. To aj keď mám faktúru, tak na ňu sa musím podpísať, že som ju zaúčtovala? Alebo stačí ak v internej smernici uvediem, kto účtuje doklady?
Ešte otázka: ak som na dani neoklamala, ale ak sa vyskytnú napr. chyby v účtovníctve, sú za to vysoké pokuty - napr. aj 100 tis.?
Ďakujem
Ahoj. No tá kontrola ma veľmi vystresovala, ale veľa vecí som sa aj naučila. Aj ja som sa bála kontroly, až kým neprišla. Po nej som sa však stala takou silnou, že už som sa netrápila kvôli maličkostiam, ako predtým. Jedno je isté, môžeš si myslieť, že všetko robíš podľa zákonov, aj tak Ti niečo nájdu, lebo v podstate nemôžeš mať úplne všetko pod kontrolou, preboha, veď si človek. Ale na druhej strane zas nie je isté ani to, že o čom vieš, že máš zle, že ti to zistia. Človek nikdy nevie.
No tak tá kontrola bola na všetky typy dane - cestná daň, daň z príjmov FO, PO, DPH. Musím ti však pošepkať, že DPH mi vôbec nekontrolovali. Aj tak im to trvalo dosť dlho, takže takto. No a že z čoho nám vypočítali také vysoké penále? No vieš mali sme tam nesprávne tvorenú rezervu - nerovnomerne počas 2 rokov. Oni to hneď zistili. Potom sme mali zákazky - rozdelené - časovo rozlíšené a tam kontrolovali zmluvu, faktúry, ako sme to zaúčtovali, proste všetko, čo s tým súviselo. Mali sme tam zle časovo rozlíšené faktúry, alebo vôbec nerozlíšené. Dokonca som nemala ani inventarizáciu dokončenú, lebo som nevedela, čo a ako, ale vysvetlila som im, že som uzatvárala prvý rok, bez praxe, nikto mi nič neukazoval, nevysvetloval, a to v podstate potom pomohlo. Kontrolovali nám rok 2001, kontrola bola v roku 2003. Ešteže som zistila, že tam máme faktúru cca 415 000,00 Sk, ktorá nebola zaúčtovaná do nákladov, bola účtovaná iba úhrada faktúry. Tým sme aspoň mohli vyrukovať, keď sme zistili, že príliš nám zvýšia základ dane. Nakoniec oproti zisku v roku 2001 nám vyšla strata a ešte sme si mohli požiadať aj o zápočet penál a daňovej povinnosti. Aspoň sa mi to podarilo takto vyriešiť.
Pri dani FO napríklad vznikol preplatok cca. 2600 Sk, lebo tam som neuplatnila u niektorých zamestnancoch NZDČ ZD v celkovej výške (ktorý nepracovali celý rok) Zaujímali ich zamestnanecké pôžičky - hlavne úroky.
Pri cestnej dani sme mali nedoplatok 1,- Sk z nesprávneho zaokrúhľovania.

Neviem, či to bolo dostatočné, pokiaľ by si chcela vedieť ešte niečo, pokojne sa pýtaj.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Kazda kontrola musi nieco najst, ved za to su platene kontroly.Ak vies, kde mas slabinu, tak ich nenapadne presmeruj. Hlavne ich polutuj, ake to maju tazke! Su to tiez len ludia a radi sa postazuju, tak ich v tom podpor. Mne to aspon pomohlo, lebo sa menej sustredovali na kontrolu:-)) Drzim Ti palce, nech ti kontrola dobre dopadne!!
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Momentálne máme daňovú kontrolu za rok 2003. Nie sú to ľudožrúti a majú možno viac nedostatkov v práci ako my. Treba argumenty a zrušiš ich. Preháňajú pre pár korún. Ale nech. Musia z niečoho žiť. Nech nájdu. Mám svoj názor aj na audit aj na kontrolu DÚ. Keby vedeli všetko tak je ich tam škoda. A dávať do praxe zákony a predpis atď. nie je ľahké pre nikoho.
0 0
marta27 marta27

marta27 je offline (nepripojený) marta27

ahojte vsetci,
mam niekolko skusenosti s kontrolami z DU v Bratislave a Trencine, dokonca aj s DR SR - odbor organizovanej trestnej cinnosti a musim povedat, ze vzdy vsetky dopadli velmi dobre. Tento rok sme absolvovali uz 4 kontroly v 2 spolocnostiach nasledovne:
1. na DPH aj dan z prijmu za rok 2003 - DPH bolo uplne bezproblemove a pri dani z prijmu neuznali jednu nakladovu fa za 2500,- Sk len kvoli tomu, ze vyuctovanie za energiu prislo az v decembri a podla zmluvy malo byt do konca marca. Kontrolorky boli 2, velmi mile a kontrola trvala 3 dni. Tiez nevedeli vsetko, dokonca si nechali odo mna vysvetlit uctovanie leasingu motor. vozidla.

2. na DPH roku 2004 - opat prisli 2 kontrolorky, kontrola trvala 2 dni ( nie 8 hodinove ), tieto tety uz vobec neboli mile, a priam sa tesili, ked nam mohli vylucit jednu fa na vstupe ako neopravnene uplatnenu DPH, islo pri tom o sume 3500 Sk

3. na dan z prijmu roku 2003 (v druhej fy) - kontrola prebiehala na DU, opat 2 menej prijemne tety - obtelefonovali vsetkych dodavatelov, ci uz islo o dodavku tovarov alebo sluzieb a overovali si dodavky. Kontrola trvala asi 3 dni a nezistila ziadne nedostatky.

4. na DPH za 1.Q.05 - opat 2 tety, neurciteho vyrazu, opat kontrola na DU, priebeh bez problemov nakolko to bol cerstvy platitel a mal vlastnu danovu povinnost, takze opat ziadne nedostatky.

Dufam, ze som tymito slovami nikoho neodradila., mam vsak skusenost, ze ak je clovek mily a naozaj vie, ze uctovanie ma v poriadku, vie si velmi dobre obhajit svoju poziciu.

Drzim vsetkym palce a prajem pekny den
marta

a 1.Q. r. 2005
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Ahoj,

ja účtujem v PU a pri daňovej kontrole chceli odo mňa ako prvé vnútropodnikovú smernicu, zmluvy a až potom chceli vidieť doklady. A keď Ti mám pravdu povedať nechceli ani tú kávu a to sedeli u nás týždeň. Držím ti palce a daj vedieť ako dopadneš a ak niečo vytknú pouč nás.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

bože poradáci, ked čítam podobné príspevky vždy mám chuť skončiť s účtovníctvom...
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

marta27

3. na dan z prijmu roku 2003 (v druhej fy) - kontrola prebiehala na DU, opat 2 menej prijemne tety - obtelefonovali vsetkych dodavatelov, ci uz islo o dodavku tovarov alebo sluzieb a overovali si dodavky. Kontrola trvala asi 3 dni a nezistila ziadne nedostatky.
Prosím, to ako si overovali? Či ste im v skutočnosti dodali službu alebo tovar? Alebo ako si to myslela?
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
Nám naposledy na školení na daň z príjmov povedal prednášajúci, že už sa ich netreba báť, lebo doteraz vyhadzovali hocičo, ale teraz budú iba to o čom budú na 200% presvedčení, že to je zle, lebo majú také predpisy, že keď sa firma odvolá a zistí sa, že kontrolór nemal pravdu, bude musieť on vrátiť neoprávnené pokuty atď. Inak mne sa tiež ohlásili na 1. kontrolu k manželovi do obchodu. Ja som si prácu odviedla, takže len čakám ako to dopadne, ale aspoň ich budeme mať na pár rokov z krku.
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Alexandra Molnárová
Nám naposledy na školení na daň z príjmov povedal prednášajúci, že už sa ich netreba báť, lebo doteraz vyhadzovali hocičo, ale teraz budú iba to o čom budú na 200% presvedčení, že to je zle, lebo majú také predpisy, že keď sa firma odvolá a zistí sa, že kontrolór nemal pravdu, bude musieť on vrátiť neoprávnené pokuty atď.
Na druhej strane sa ovela lahsie kontroluje porusenie zakona o uctovnictve. Napr. ako tu uz spominala Mickya, ak uctovny doklad neobsahuje podpis kto to zauctoval, doklad nesplna nalezitosti uctovneho dokladu, ide o porusenie zakona a moze sa udelit pokuta od 1-3% z majetku. Take a podobne nedostatky sa rychlo zistia a netreba prejst cele uctovnictvo ako to je v priade kontroli spravneho stanovenia danoveho zakladu. Pokuta vyrubena, a kontrolor spokojny.
0 0
Alexandra Molnárová Alexandra Molnárová
No to je určite pravda, že pôjdu teraz po takých maličkostiach, čo si človek pri zaúčtovaní možno ani nevšimne.
0 0
marta27 marta27

marta27 je offline (nepripojený) marta27

jednoducho obtelefonovali vsetkych dodavatelov a chceli vediet kedy a kde sa dodany tovar prevzal, pripadne ak sa robili nejake opravy, tak na akych nehnutelnostiach, jednoducho kontrolovali, ci obsahova napln fa sa aj zrealizovala.
0 0
aktark aktark

aktark je offline (nepripojený) aktark

Daňová kontrola, okrem kontroly oprávnenosti NO na DPH, musí byť daňovníkovi oznámená Oznámení, pričom od doručenia oznámenia má daňovník právo na 8 dňovú lehotu na požiadanie o zmenu termínu. Toto všetko musí byť zo strany DÚ dodržané. Ale ako DÚ tak aj daňovník má svoje povinnosti a práva. Pozri si § 15 zákona o správe daní a poplatkov /č.511/ Dodržuj svoje povinnosti a uplatňuj si svoje práva. Nič zlé sa nemôže stať. Držím palce.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Akurát u mňa daňovaci skončili kontrolu DPH za marec 2005. Všetko prebehlo OK, zápis bez pripomienok.

Na čo by som však chcela upozorniť všetky subjekty, kt. patria pod Daňový úrad II, Dolné Rudiny, Žilina - dajte si pozor na registrač. bloky, na kt. nie je vyčíslený základ dane, takéto z nároku na odpočet vyhadzujú. Ja som si chvalabohu z takýchto bločkov DPH neuplatňovala, aj keď som už počula rôzne názory.

My sme totižto v auguste 2004 menili sídlo z Bytče do Žiliny a na daň. úrade v Bytči mi správkyňa povedala, že pokiaľ si na blok dopíšem základ dane aj rukou, tak oni to uznávajú. No a vidíte - v Žiline nie.

Myslím však, že kontrola na DPH je len čerešničkou oproti kontrole za celé zdaňovacie obdobie.

Avšak táto kontrola zo Žiliny, bola v novom sídle mojou prvou, takže už mám skúsenosť s ďalším DU.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať