Zavrieť

Porady

DAŇOVA KONTROLA!!!

Prave mi volali z danoveho uradu, ze mi buduci tyzden pridu na kontrolu. Budu kontrolovat rok 2003. Uz teraz mam soky!!!Poradte na co si mam hlavne dat pozor, co hlavne pozeraju, proste vsetko o danovej kontrole. Uctujem v jednoduchom uctovnictve a v roku 2003 sme boli stratovi. bojim, bojim
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
misurka
Akurát u mňa daňovaci skončili kontrolu DPH za marec 2005. Všetko prebehlo OK, zápis bez pripomienok.

Na čo by som však chcela upozorniť všetky subjekty, kt. patria pod Daňový úrad II, Dolné Rudiny, Žilina - dajte si pozor na registrač. bloky, na kt. nie je vyčíslený základ dane, takéto z nároku na odpočet vyhadzujú. Ja som si chvalabohu z takýchto bločkov DPH neuplatňovala, aj keď som už počula rôzne názory.

My sme totižto v auguste 2004 menili sídlo z Bytče do Žiliny a na daň. úrade v Bytči mi správkyňa povedala, že pokiaľ si na blok dopíšem základ dane aj rukou, tak oni to uznávajú. No a vidíte - v Žiline nie.

Myslím však, že kontrola na DPH je len čerešničkou oproti kontrole za celé zdaňovacie obdobie.

Avšak táto kontrola zo Žiliny, bola v novom sídle mojou prvou, takže už mám skúsenosť s ďalším DU.
Miška, a z akého dôvodu neuznávajú DPH z reg.bločkov, kde je rukou pri pečiatke dopísaný základ dane, nepovedali?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Bolo mi povedané, že ak to nie je originál na bločku, treba si k tomu dať vystaviť faktúru.
Nechcela som moc do nej rýpať, pretože sa ma to bytostne práve nedotýkalo a bola celkom príjemná, dokonca bola ochotná so mnou konzultovať aj o iných problémoch, takže som to radšej nechala tak. Ale upozornila ma na to, že v poslednej dobe strasne vela danovnikov dupali prave za toto.
ondrejvla
Miška, a z akého dôvodu neuznávajú DPH z reg.bločkov, kde je rukou pri pečiatke dopísaný základ dane, nepovedali?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

K bločkom. Ak mám staré znenie, tak ma opravte.
Je to v zákone o DPH §71 ods.5 = kedy sa môže použiť doklad z registračnej pokladne. Musí obsahovať údaje podľa ods.2 (ako faktúra) s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm.b) (t.j. identifikácia príjemcu - väčšinou si ich každý orazí vlastnou pečiatkou dodatočne) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm.g).
A písmeno g hovorí: základ dane, jednotkovú cenu bez dane (na to je výnimka) a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene.

Jasne je uvedené, že tam musí byť vyčíslený základ dane. Veď ani na FA si ho nedopisujete! Do registračiek sa kvôli tomuto dokupovala nejaká karta, aby to vedeli rozpísať aj tie staršie. Neviem presne aká. Viem že napr. Tesco to určite nerozpisovalo, neviem či už sa polepšili.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JanaSys
K bločkom. Ak mám staré znenie, tak ma opravte.
Je to v zákone o DPH §71 ods.5 = kedy sa môže použiť doklad z registračnej pokladne. Musí obsahovať údaje podľa ods.2 (ako faktúra) s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm.b) (t.j. identifikácia príjemcu - väčšinou si ich každý orazí vlastnou pečiatkou dodatočne) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm.g).
A písmeno g hovorí: základ dane, jednotkovú cenu bez dane (na to je výnimka) a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene.

Jasne je uvedené, že tam musí byť vyčíslený základ dane. Veď ani na FA si ho nedopisujete! Do registračiek sa kvôli tomuto dokupovala nejaká karta, aby to vedeli rozpísať aj tie staršie. Neviem presne aká. Viem že napr. Tesco to určite nerozpisovalo, neviem či už sa polepšili.
Problém je však v tom, že zákon o DPH je v rozpore s vyhláškou o registračných pokladniach, ktorá doteraz nepredpisuje vyčíslovať aj základ dane aj DPH, takáto novela bude platná od 1.7.2005 a až potom nebudeme môcť na túto tému diskutovať. Dovtedy si myslím, že ak sa to tam dopíše rukou /teda je to tam uvedené/ nemal by byť z toho problém. Ak napr. niekto z dodávateľov zabudol dopísať svoje DIČ na faktúru nedopíšeš ho tam niekedy rukou?.

V našich zákonoch je bohužiaľ málokedy tak niečo jasné ako píšeš.
Naposledy upravil evina : 07.06.05 at 12:25
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Veď práve, predajca ho nie je povinný rozpisovať. Ale Ty keď chceš mať nárok na odpočet, tak tam ten údaj musí byť. Akým spôsobom, to už je na každého riziku. (ale vraj je to vhodný spôsob ako nechať kontrolu "vybiť sa" na maličkostiach - niečo našli a dajú pokoj).

Nevie niekto, že keď je napísané "musí obsahovať" , tak či niekde je napísané akým spôsobom a či sa vôbec môže niečo oplniť ? Podľa mňa len bloček v určitých prípadoch nahradzuje FA a pri FA je jasne napísané, že ju vystavuje platiteľ a čo musí obsahovať. Nám vracali FA ak tam nebolo uvedené DIČ (bolo len ICDPH a ICO), nikto si to tam nedopisoval.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JanaSys
Veď práve, predajca ho nie je povinný rozpisovať. Ale Ty keď chceš mať nárok na odpočet, tak tam ten údaj musí byť. Akým spôsobom, to už je na každého riziku. (ale vraj je to vhodný spôsob ako nechať kontrolu "vybiť sa" na maličkostiach - niečo našli a dajú pokoj).

Nevie niekto, že keď je napísané "musí obsahovať" , tak či niekde je napísané akým spôsobom a či sa vôbec môže niečo oplniť ? Podľa mňa len bloček v určitých prípadoch nahradzuje FA a pri FA je jasne napísané, že ju vystavuje platiteľ a čo musí obsahovať. Nám vracali FA ak tam nebolo uvedené DIČ (bolo len ICDPH a ICO), nikto si to tam nedopisoval.
Nie je to presne definované, myslím len v starom zákone bolo, že za vystavenie a obsah faktúry zodpovedá ten kto ju vystavuje a za správny výpočet údajov z bločku ten, ktorý odpočítava.
Ináč od 1.1.2005 platiteľ DPH nemusí uvádzať DIČ, ale stačí IČ pre DPH, teda IČ SK ......
Myslím si, že keĎ nikde nie je presne napísané akým spôsobom sa to tam má vypísať, nie je ani zakázané chýbyjúce náležitosti doplniť rukou. Môžem vypísať rukou aj celú faktúru.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

evina
Nie je to presne definované, myslím len v starom zákone bolo, že za vystavenie a obsah faktúry zodpovedá ten kto ju vystavuje a za správny výpočet údajov z bločku ten, ktorý odpočítava.
Ináč od 1.1.2005 platiteľ DPH nemusí uvádzať DIČ, ale stačí IČ pre DPH, teda IČ SK ......
Myslím si, že keď nikde nie je presne napísané akým spôsobom sa to tam má vypísať, nie je ani zakázané chýbyjúce náležitosti doplniť rukou. Môžem vypísať rukou aj celú faktúru.
Evina, tú zmenu som nepostrehla. DIČ sa tam muselo uvádzať nie kvôli DPH, ale kvôli správe daní (niečo s daňou z príjmu). Kdesi by som to možno ešte našla, ale nevieš kde nájdem to o tom, že tam nemusí byť DIČ? Díky moc.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JanaSys
Evina, tú zmenu som nepostrehla. DIČ sa tam muselo uvádzať nie kvôli DPH, ale kvôli správe daní (niečo s daňou z príjmu). Kdesi by som to možno ešte našla, ale nevieš kde nájdem to o tom, že tam nemusí byť DIČ? Díky moc.
Je to § 31 odst. 11 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov /v znení novely zákona č.679/2004 k 1.1.2005/
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
JanaSys
Evina, tú zmenu som nepostrehla. DIČ sa tam muselo uvádzať nie kvôli DPH, ale kvôli správe daní (niečo s daňou z príjmu). Kdesi by som to možno ešte našla, ale nevieš kde nájdem to o tom, že tam nemusí byť DIČ? Díky moc.
§ 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov.
A ešte k dokladom vyhotoveným ERP a faktúram (pre účely DPH) - sú to dve rôzne právne úpravy, ktoré sa netýkajú rovnakých subjektov. Preto tie rozdiely. ERP musí používať aj "babka na trhu", ktorá predaj prevádzkuje ako sústavnú činnosť ... veď viete. A nemusí byť zrovna platiteľka DPH. Preto tie rozdiely. Dve právne normy rozvíjajú dve rôzne problematiky. Inak by sme mohli namietať, že účtovný doklad (napr. interný) nemá náležitosti predpísané napr. Vyhláškou o evidencii tržieb ERP, t.j. napr. daňový kód pokladnice. Je to výslovná hlúposť ale zato porovnateľná.
Ešte chcem upozorniť, že v prípade, že máte vystavený doklad od platiteľa DPH, z ktorého nemôžete daň odpočítať (napríklad preto, že nemá náležitosti) - jedná sa o nedaňový náklad. Takže radšej sa vráťte k predajcovi a pýtajte si náhradný doklad napr. paragón, nech sa aspoň zapotí s vyplnením všetkých náležitostí. Možno sa poučí a začne vystavovať správne doklady (už som to uvádzala, Tesco to už spravilo).
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
AVO,ak som dobre pochopila z Tvojho príspevku, takýto chybný doklad dávaš na pripoč. položky? Nevyčíslenie dane alebo základu dane má vplyv na uplatnenie DPH(ktorá je v tom prípade prip. položka) nie na daňovú uznateľnosť ceny bez dane aj keď si ju vypočítam sama.Doteraz ma audítori pri audite na nič neupozornili, no Ty si ma poriadne vyľakal.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
účtovník 007
AVO,ak som dobre pochopila z Tvojho príspevku, takýto chybný doklad dávaš na pripoč. položky? Nevyčíslenie dane alebo základu dane má vplyv na uplatnenie DPH(ktorá je v tom prípade prip. položka) nie na daňovú uznateľnosť ceny bez dane aj keď si ju vypočítam sama.Doteraz ma audítori pri audite na nič neupozornili, no Ty si ma poriadne vyľakal.
Nie. Základ dane účtujem akokeby sa nechumelilo. Ale DPH, ktorú nemôžem odpočítať je daňovo pripočítateľná (§21 ods.2 písm.i). Je to postup odkonzultovaný s MF SR. Je to len o tom, kto si to všimne a o aké čiastky sa jedná (zvyčajne nevýznamné).
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Tak to robím aj ja. Uffffff som sa ukľudnila.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
účtovník 007
Tak to robím aj ja. Uffffff som sa ukľudnila.
Šikulka.
(Nechcem strašiť, ale radiť.)
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ľudia, čo s takým bločkom, kde je uvedené:
DIČ: Skxxxxxxxxxx?
Napíšu síce DIČ, ale uvedú IČ DPH a sú platiteľmi.
Mám ísť do obchodu, nech mi prečiarknu DIČ a napíšu IČ DPH?
Jeden z takýchto bločkov mám aj od Slovak Telekom...
Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mickya
Ľudia, čo s takým bločkom, kde je uvedené:
DIČ: Skxxxxxxxxxx?
Napíšu síce DIČ, ale uvedú IČ DPH a sú platiteľmi.
Mám ísť do obchodu, nech mi prečiarknu DIČ a napíšu IČ DPH?
Jeden z takýchto bločkov mám aj od Slovak Telekom...
Ďakujem
Uvádzanie skratky nie je povinnou náležitosťou žiadneho dokladu (ani bloku z ERP). Dôležité je číslo. Ak sú platiteľmi a uviedli identifikačné číslo pre daň t.j. stačí SK xxxxx tak to postačuje.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

AVO
Uvádzanie skratky nie je povinnou náležitosťou žiadneho dokladu (ani bloku z ERP). Dôležité je číslo. Ak sú platiteľmi a uviedli identifikačné číslo pre daň t.j. stačí SK xxxxx tak to postačuje.
Opravila by si tú skratku perom? Alebo to mám nechať tak.
Ďakujem
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Mickya
Ľudia, čo s takým bločkom, kde je uvedené:
DIČ: Skxxxxxxxxxx?
Napíšu síce DIČ, ale uvedú IČ DPH a sú platiteľmi.
Mám ísť do obchodu, nech mi prečiarknu DIČ a napíšu IČ DPH?
Jeden z takýchto bločkov mám aj od Slovak Telekom...
Ďakujem
možno majú takú pokladňu, kde sa im to IČ nezmestí... preto to tam majú tak riešené....a ako píše AVO, nie je presne napísané v zákone o ERP, že to tam musí takto presne byť...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mickya
Opravila by si tú skratku perom? Alebo to mám nechať tak.
Ďakujem
Nikdy nevstupuj do dokladov perom. Daniari to priam "neznášajú".
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mickya
Opravila by si tú skratku perom? Alebo to mám nechať tak.
Ďakujem
Nechaj tak, tak ako píše AVO.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ešte jedna vec ma zaujíma: došlá faktúra má všetky náležitosti podľa §71 zákona o DPH, okrem ceny za kus. ZD a DPH sú vyčíslené. Môžem si odrátať DPH alebo sú s tým problémy, keďže doklad by mal mať aj túto náležitosť?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať