Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej cinnosti

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
Dobrý deň,

prosím Vás kto mi vysvetlí tieto dve pojmy Dohoda o vykonaní práce a Dohoda o pracovnej cinnosti - lebo podla mna je to rovnake - a z coho sa ake odvody platia. Viem ze z DoVP sa plati len do SP na garancne a úrazové poistenie. Ale co sa platí na DoPC????

A este by som sa chcela opýtat - ked som zamestnana na TPP a inej firme (nie firma kde som zamestnana) vykonavala by som externe úctovnictvo a mzdy a nie som SZCO - mozem si urobit Dohodu o pracovnej cinnosti alebo Dohodu o vykonaní práce. Viem ze ide o opakovanú pracovnu cinnost ale ako sa takýto prípad rieši. . A kolko dohod mozem mat????
Naposledy upravil Dav : 07.09.09 at 18:25
Usporiadat
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, poradili by ste prosim aj mne? Mame dôchodcov, ktorí maju uzatvorene dohody o vykonani prace. Uz asi 3 roky, podla toho co tu citam to nie je dobre. Lebo potom by mali mat skôr dohodu o prac.cinnosti vsak? Poradite mi prosim?
skoncite dohody o vykonani prace dohodou alebo vypovedou. nasledne uzavrite nove dohody o pracovnej cinnosti. nezabudnite na socialnu poistovnu.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, poradili by ste prosim aj mne? Mame dôchodcov, ktorí maju uzatvorene dohody o vykonani prace. Uz asi 3 roky, podla toho co tu citam to nie je dobre. Lebo potom by mali mat skôr dohodu o prac.cinnosti vsak? Poradite mi prosim?
záleží aj na tom, čo robia a ako robia, mám na mysli, že ak robia tak, že zamestnávateľ ich potrebuje na vykonanie určitej práce len pár krát do mesiaca, tak môže byť DoVP, ale ak ide o opakovanú a pravidelnú prácu, tak jednoznačne DoPČ.

Ako príklad na DoVP uvediem napr. lektorov, ktorí podľa potreby zamestnávateľa prídu len občas vykonať lektorský výklad napr. na 4 hod., tu nejde o pravidelnosť, tak môže byť DoVP.

Ak by tieto lektorské výklady robili s pravidelnosťou, tak by musela byť DoPČ.
0 0
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

mzdarka renca Pozri príspevok
záleží aj na tom, čo robia a ako robia, mám na mysli, že ak robia tak, že zamestnávateľ ich potrebuje na vykonanie určitej práce len pár krát do mesiaca, tak môže byť DoVP, ale ak ide o opakovanú a pravidelnú prácu, tak jednoznačne DoPČ.

Ak by tieto lektorské výklady robili s pravidelnosťou, tak by musela byť DoPČ.
ale aby vas tato odpoved nedomotala, treba pamatat hlavne na to, ze pri dohode o pracovnej cinnosti ide o druhovo opakovanu cinnost. napr. zametanie ulice alebo umyvanie riadov. pri dohode o vykonani prace ide o vykon konkretne (individualne) urcenej prace. napr. prid a zhotovis ako remeselnik stol, alebo ti lektori by mohli odprednasat seminar na temu dohody mimo pracovneho pomeru ect...
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No teraz som uz asi celkom dopletena. Budem velmi rada ak mi to pomozete objasnit. U nas títo dohodári robia to iste ako ostatní zamestnanci, ale su dôchodcovia tak su len na dohodu. Robia kazdy den 7,5 hodiny šitie, čiže stale to iste. Takze by to mala byt dohoda o Pč?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

nikulik Pozri príspevok
No teraz som uz asi celkom dopletena. Budem velmi rada ak mi to pomozete objasnit. U nas títo dohodári robia to iste ako ostatní zamestnanci, ale su dôchodcovia tak su len na dohodu. Robia kazdy den 7,5 hodiny šitie, čiže stale to iste. Takze by to mala byt dohoda o Pč?
Aj tak sa mi to javí na prácu na PP. Píšeš, že robia 7.5 hodín. DoVP nie je na mieste, nakoľko ide o opakovanú činnosť. Ak DoPČ - pri tejto môžu max. 10 hod. týždenne-čo tiež nie je Váš prípad.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No ano, pardon, sekla som sa. Niekedy robia 7,5 hodiny ale niekedy nepridu alebo pridu na 3 hodiny. Nie je to stale na 7,5. Ale kedze sa opakuje cinnost tak je to DoPČ?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

nikulik Pozri príspevok
No ano, pardon, sekla som sa. Niekedy robia 7,5 hodiny ale niekedy nepridu alebo pridu na 3 hodiny. Nie je to stale na 7,5. Ale kedze sa opakuje cinnost tak je to DoPČ?
áno, DoPČ , pri DoVP - určí sa nejaká konkrétna úloha
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

takze odhlasky a znova prihlasky, no nepotesili ste ma,ale dakujem za radu
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

nikulik Pozri príspevok
takze odhlasky a znova prihlasky, no nepotesili ste ma,ale dakujem za radu
nikulik, ale keď tak rozmýšľam - na SP sa hlási PP, dohody. Ty predsa dohodára nahlaseného máš. Do prihlášok a odhlášok sa nešpecifikuje, o akú dohodu ide. Iba mu zmeníš z Dohody o VP Dohodu o Pč.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Naozaj, ale musim pozriet od kt.roka maju tie dohody.
A samozrejme este hodiny, pri dohode o PČ je mensi pocet hodin.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

nikulik, musíš odhlásiť a prihlásiť na SP, nakoľko jednu dohodu skončíš (DoVP) a uzatvoríš novú dohodu (DoPČ).
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte SZČO potrebuje zamestnať na DoVP osobu evi. na ÚP asi na dva týždne čo platí SZČO okrem gar. a úr poistenia? Musí sa registrovať aj na Dú a platiť daň z príjmu zo mzdy? A ešte by som chcela vedieť či treba poslať potom aj mes . výkaz do poisťovne v ďalšom mesiaci? Myslím , si že nie ale chcela by som si to overiť. Ďakujem pekne!
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte SZČO potrebuje zamestnať na DoVP osobu evi. na ÚP asi na dva týždne čo platí SZČO okrem gar. a úr poistenia? Musí sa registrovať aj na Dú a platiť daň z príjmu zo mzdy? A ešte by som chcela vedieť či treba poslať potom aj mes . výkaz do poisťovne v ďalšom mesiaci? Myslím , si že nie ale chcela by som si to overiť. Ďakujem pekne!

Mzdárky poraďte prosím
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte SZČO potrebuje zamestnať na DoVP osobu evi. na ÚP asi na dva týždne čo platí SZČO okrem gar. a úr poistenia? Musí sa registrovať aj na Dú a platiť daň z príjmu zo mzdy? A ešte by som chcela vedieť či treba poslať potom aj mes . výkaz do poisťovne v ďalšom mesiaci? Myslím , si že nie ale chcela by som si to overiť. Ďakujem pekne!
1. prihlásiť firmu do SP ako zamestnávateľa
2. prihlásiť zamestnanca do SP ako dohodára
3. prihlásiť firmu na DU ako platca dane zo závislej činnosti
a potom
mesačne posielať výkazy do SP (za dohodára sa platí úrazové a garančné poistenie)
zamestnanec pokiaľ bude evidovaný na UP - tam túto skutočnosť že ho idete zamestnať musí dopredu nahlásiť, a potom pravidelne dokladať potvrdenia o prijme. Jeho príjem nesmie presiahnuť 139,90€/mesiac
Q tálne posielať prehľad na DU + ročné hlásenie
Ak zamestnanec podpíše "Vyhlásenie na zdanenie príjmov" (čo môže u jedného zamestnávateľa), uplatní sa mu nezdaniteľná časť a pri príjme do 296,60 mesačne sa platiť daň z príjmu nebude
1 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Aj keď ho bude potrebovať len týždeň alebo dva a viac nie len na nejakú robotu jednorázovú, tak treba registráciu na DU a posielať prehľady? To sa mi zdá trochu zbytočné, keď už nebude mať zamestnaného nikoho. Nebude podpisovať Vyhlásenie,
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
katkap17 Pozri príspevok
Aj keď ho bude potrebovať len týždeň alebo dva a viac nie len na nejakú robotu jednorázovú, tak treba registráciu na DU a posielať prehľady? To sa mi zdá trochu zbytočné, keď už nebude mať zamestnaného nikoho.
aj keď ho budete mať len dva týždne. SZČo sa stane zamestnávateľ a má všetky tie povinnosti ktoré som uviedla.
Po ukončení zamestnávania, sa zase poodhlasuje zo SP aj z DU, ale bude potrebné podať ten jeden mesačný výkaz(ak to bude zárobok počas jedného mesiaca) + Q prehľad + ročné hlásenie
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Môžeš mi prosím ťa poradiť ako sa odhlasuje z DU je na to nejaké tlačivo? zo soc. mi je to jasné Ďakujem
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
katkap17 Pozri príspevok
Môžeš mi prosím ťa poradiť ako sa odhlasuje z DU je na to nejaké tlačivo? zo soc. mi je to jasné Ďakujem
Stačí napísať formou listu.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ďakujem pekne za všetky rady.
0 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

Dobry den ked nechcem cakat na vypovednu lehotu ktora je 2 mesiace a mam potrvrdenie lekara že nemožem vykonavat pracu ktoru vykonavam,mam pravi na okamžity odchod alebo ties musim cakat 2 mesiace? dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať