Zavrieť

Porady

vyúčtovanie nákladov bytu

pracujúca žena po 50-tke, matka dvoch detí,vdova ...viac
K 31.10.07 predávam jednoizbový byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve. Požiadala som ekonómku SVB, ktoré spravuje i môj byt, o zúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu k uvedenému dátumu. Jej odpoveď bola, že to nevie urobiť a že sa jej to nedá a doporučila mi, aby som trvala na zapracovaní formulky v kúpnej zmluve , ktorá po ročnom zúčtovaní nákladov za byt bude riešiť, ako si náklady s novým majiteľom bytu vysporiadame. Mne, ani kupujúcemu sa to nepáči a pretože neviem, či takéto situácie rieši zákon, prosím takto o radu. Ďakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, aj ja som to mala zapracované. Bola formulka, že predávajúci nič nedlhuje - SVB to potvrdilo (platil preddavky, ale byt neobýval).
Takže ja som platila následne preddavky a vyúčtovanie už prišlo mne.
Ak máš pochybnosti, tak si porovnaj vyúčtovania za predchádzajúce roky, výrazne by sa nedoplatky-preplatky líšiť nemali.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Správca v prítomnosti oboch zúčastnených buď osobne urobí odpisy z meračov, alebo tak ako sa zúčastnení dohodnú na odpisoch. Správca urobí vyúčtovanie k 31.5.2008 za služby spojené s bývaním v roku 2007. Ona /ekonomka/skutočne nemôže vedieť reálne náklady za služby spojené s bývaním, preto sa platia zálohové platby. Predávajúci dostane vyúčtovanie od 1.1.2007 do 31.10.2007 a novýmajiteľ od 1.11.2007 do 31.12.2007 k 31.5.2008. Potvrdenie od správcu, že nemá predávajúci voči SVB dlh slúži hlavne pre kataster.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 28.10.07 at 19:41
0 0
vlastník vlastník

vlastník je offline (nepripojený) vlastník

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Správca v prítomnosti oboch zúčastnených buď osobne urobí odpisy z meračov, alebo tak ako sa zúčastnení dohodnú na odpisoch. Správca urobí vyúčtovanie k 31.5.2008 za služby spojené s bývaním v roku 2007. Ona /ekonomka/skutočne nemôže vedieť reálne náklady za služby spojené s bývaním, preto sa platia zálohové platby. Predávajúci dostane vyúčtovanie od 1.1.2007 do 31.10.2007 a novýmajiteľ od 1.11.2007 do 31.12.2007 k 31.5.2008. Potvrdenie od správcu, že nemá predávajúci voči SVB dlh slúži hlavne pre kataster.
Nesúhlasím s týmto názorom, že správca osobne urobí odpočet k určitému dátumu. Správny názor má účtovníčka, aby si tieto náležitosti zapracovali v kúpno-predajnej zmluve. Zákon NR SR č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov v § 8a ods.2 „Správca je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome“. Nie na jednotlivých vlastníkov bytov počas roka. Ak zadávateľka otázky tvrdí, že predáva byt k určitému dátumu, tak to nie je pravda. Nový vlastník sa stáva vlastníkom až vkladom do katastra. Dokonca sa môže stať, že katastrálny úrad pre procesné chyby preruší konanie o vklade, čo potom, akým dátumom rozúčtovávať vlastníkov?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

vlastník Pozri príspevok
Nesúhlasím s týmto názorom, že správca osobne urobí odpočet k určitému dátumu. Správny názor má účtovníčka, aby si tieto náležitosti zapracovali v kúpno-predajnej zmluve. Zákon NR SR č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov v § 8a ods.2 „Správca je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome“. Nie na jednotlivých vlastníkov bytov počas roka. Ak zadávateľka otázky tvrdí, že predáva byt k určitému dátumu, tak to nie je pravda. Nový vlastník sa stáva vlastníkom až vkladom do katastra. Dokonca sa môže stať, že katastrálny úrad pre procesné chyby preruší konanie o vklade, čo potom, akým dátumom rozúčtovávať vlastníkov?
Zadávateľka sa nepýtala na základe čoho sa mení vlastník. To jej je zrejmé. Ale sa pýtala či sa nedá pri zmene vlastníka urobiť vyúčtovanie. Aspoň ja som to tak pochopila. Takže ak sa mýlim, ospravedlňujem sa, ale ja som zadanie otázky tak pochopila. A ekonomka skutočne teraz nevie urobiť vyúčtovanie za služby spojené s bývaním. CDT si svoje náklady tiež nevie dofakturovať ani k 31.12., aj on platí skutočné náklady na základe vyúčtovacej faktúry. Prítomnosť správcu je vždy vhodnejšia, dá sa tým predísť možným reklamáciam ročného vyúčtovania.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Vyúčtovanie nákladov za byt sa nedá spraviť v priebehu roka. Nevedia sa totiž konečné výsledky. Napr. množstvo tepla vieme začiatkom januára, ale náklady na ohrev vody a vodu samotnú keď je dobre tak vo februári.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Je to jasne, že sa v priebehu roka nedá urobiť vyučtovanie, veď niektoré faktúry sa služby prídu až v januári alebo februári.
0 0
matonni1 matonni1

matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

Každý má svoju pravdu, vlastníci (pôvodný aj nový), ako aj správca. Ja robím s nehnuteľnosťami a praktizuje sa to tak, že vyúčtovanie sa síce robí odo dňa, kedy začne nový (niekedy ešte ani nie) vlastník užívať byt. Stavy meračov sa nahlásia také, aké sú v deň kedy sa byt odovzdáva. Na základe odpočtov už správcovia vedia približne určiť, či platené zálohy stačia alebo nie. Potvrdenie, ktoré však vyžaduje kataster ku prevodu nemá nič spoločné s vyúčtovaním, týka sa to len záloh a je to v podstate len formalita. Predtým sa žiadalo takéto potvrdenie pre potreby kupujúceho, ale nedávalo sa na kataster. Samotné vyúčtovanie závisí od správcu. U nás správcovské spoločnosti riešia vyúčtovanie za konkrétne obdobie s tým, kto v tomto období byt užíval. Samozrejme v nasledujúcom kalendárnom roku najneskôr do konca mája. Opakom je stavebné bytové družstvo, ktoré pri prevode pod klauzulkou "Všetky práva a povinnosti prechádzajú na nadobúdateľa" chápe aj to, že ak má pôvodný užívateľ bytu akékoľvek vyúčtovanie (+ alebo -), vyplatia, resp. vymáhajú ho od nového. A to sa ešte len rieši. Pri podpise zmluvy si to nikto neuvedomuje až do momentu, kedy otvoria obálku s vyúčtovaním. Neviem či máte takéto skúsenosti so stavebnými bytovými družstvami aj vy, alebo som jediná.
Naposledy upravil matonni1 : 30.10.07 at 22:13
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Stavebnému bytovému družstvu stačí napísať, že ste sa dohodli a ako, bude to rešpektovať. Samozrejme, že ked mu dáte možnosť veliť, vyberie si ľahšiu cestu - vlastníka či nájomníka, na ktorého má dosah v dome.
0 0
lindavub lindavub

lindavub je offline (nepripojený) lindavub

vyúčtovanie nákladov sa robí do 31.5. nasledujúceho roka. správcovi odovzdaj stavy všetkých meračov ku dňu prevodu bytu /keď sa pôjdete odhlásiť/ dobré je keď to máš aj v kúpnej zmluve a podpísané nasledujúcim vlastníkom - t.j. voda a teplo, a správca je povinný vystaviť vyúčtovanie na obdobie pre teba a na obdobie pre druhého vlastníka, takto sa majú prepočítavať aj všetky ostatné služby - teda upratovanie, osvetlenie .... robí sa to ako tzv. osobomesiace - ale záleží na tom ako má dom podpísanú Zmluvu o výkone správy.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Doporučuje s BD komunikovať hlavne písomne - veľmi radi dávajú vyúčtovanie služieb novému vlastníkovi, aj keď s týmito nákladmi nemá nič spoločné.
0 0
vlastník vlastník

vlastník je offline (nepripojený) vlastník

lindavub Pozri príspevok
vyúčtovanie nákladov sa robí do 31.5. nasledujúceho roka. správcovi odovzdaj stavy všetkých meračov ku dňu prevodu bytu /keď sa pôjdete odhlásiť/ dobré je keď to máš aj v kúpnej zmluve a podpísané nasledujúcim vlastníkom - t.j. voda a teplo, a správca je povinný vystaviť vyúčtovanie na obdobie pre teba a na obdobie pre druhého vlastníka, takto sa majú prepočítavať aj všetky ostatné služby - teda upratovanie, osvetlenie .... robí sa to ako tzv. osobomesiace - ale záleží na tom ako má dom podpísanú Zmluvu o výkone správy.
Prosím cituj ten zákon z ktorého vychádzaš, že správca je povinný vystaviť vyúčtovanie na obdobie pre jedného vlastníka a pre druhého vlastníka.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

lindavub - správca je povinný predložiť vlastníkom bytov vyúčtovanie za predchádzajúci rok najneskôr do 31.mája nasledujúceho roku.Spracovať vyúčtovanie nie je možné v priebehu roka, nakoľko správca neobdržal zúčtovacie faktúry za teplo a za teplú vodu, el. energia v spoločných priestoroch býva vyúčtovaná väčšinou 1 krát /niekde 2x / do roka.
Toto všetko je obsiahnuté v zákone 182/1993 .
0 0
matonni1 matonni1

matonni1 je offline (nepripojený) matonni1

Toto by bolo ideálne. Kúpna zmluva pri družstevnom byte sa však nerobí. Robí sa medzi účastníkmi len Zmluva o prevode členských práv a povinností a to je štandartné tlačivo, ktoré si stvorilo SBD a v nej je zakotvené, že "Všetky práva a povinnosti pôvodného nájomcu preberá na seba nový nájomca". Táto na prvý pohľad všeobecná veta však je veľmi záludná. Týka sa to aj vyúčtovania. Nedajú Vám ani šancu, aby ste sa rozhodli za vyúčtovanie. Z ich strany je to VRAJ v poriadku, že novému nájomcovi vyúčtujú služby starého nájomcu. Darmo si starý aj nahlási na SBD, aby toto vyúčtovanie poslali na jeho novú adresu už pri samotnom prevode. Fyzicky prídu v jednej obálke dve vyúčtovania, ale len novému. Tomu potom prevedú buď preplatok (akýkoľvek aj 20.000), alebo aj opačne vymáhajú od neho nedoplatok. Je to špinavstvo, pretože som sa snažila to pre klientov dať ošetriť právnikovi, teda formou dohody o vyúčtovaní. Teda prehlásenie, že pôvodný nájomník si v prípade nedoplatku tento uhradí a zároveň, že nový prípadný preplatok vráti pôvodnému nájomníkovi. Stanovisko však znelo, že v podstate takáto dohoda je len formalitou medzi účastníkmi, ale právne nevymožiteľná, pretože ani jeden z účastníkov sa nemôže dopredu vzdať svojich práv a povinnosti. Tak kde je pravda. Ako to ošetriť? Neporušuje SBD zákon? Stanovy schvaľujú ľudia, ktorí sa v takých veciach nevyznajú a často pokiaľ sa ich to bytostne netýka je im to ťažko vysvetľuje. Snažila som sa o to niekoľkokrát.
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jholubok Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?
Zaujímavý príspevok ... zavariť správcovi? Máš rýchlejšie čakať kým sa niekto vyjadrí alebo ísť za zástupcom a vypýtať si to vyúčtovanie? Budeš v obraze aká je realita.
http://www.porada.sk/t111797-p7-vyuc...ml#post1060221

http://www.porada.sk/t82784-p14-vyuc...ml#post1058960
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-...ml#post1011622
Tu máš témy kde sa aj "zaváralo" správcovi (aj keď neviem čo mu chceš "zavárať" keď sa vyjadril jasne že máte vyúčtovanie u zástupcu alebo po Tvojom u "domovníka").
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jholubok Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?
Komu chceš zavariť? Správcovi alebo domovníkovi? A aké konkrétne "papiere" zdržuje domovník? Sú to vyúčtovania? Ak áno, tak choď za domovníkom a daj mu hubovú polievku, že prečo ťa nečakal pri vchode, že kedy prídeš z práce domov, aby ti mohol do ruky dať vyúčtovanie. Alebo že prečo ti ho nehodil do schránky.

Ak sú to iné "papiere", tak upresni aké. Z toho, čo si napísal nevieme určiť príčinu, prečo si nedostal vyúčtovanie.
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

zdržujú moje vyúčtovanie - chcem zavariť správcovi (mňa to vôbec nezaujíma komu dali papiere oni a keď ich dali neschopným ľuďom tak ich mali informovať o tom dokedy to majú spraviť) Ono je to problém v tom že správca má k tomu stále taký prístup - každý je ticho a oni si robia čo chcú - v roku 2006 som im posielala sťažnosť a nik sa do dnešného dňa nevyjadril :-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jholubok Pozri príspevok
zdržujú moje vyúčtovanie - chcem zavariť správcovi (mňa to vôbec nezaujíma komu dali papiere oni a keď ich dali neschopným ľuďom tak ich mali informovať o tom dokedy to majú spraviť) Ono je to problém v tom že správca má k tomu stále taký prístup - každý je ticho a oni si robia čo chcú - v roku 2006 som im posielala sťažnosť a nik sa do dnešného dňa nevyjadril :-)
Tak pokiaľ nedostaneš vyúčtovania, tak neplať správcovi poplatok za správu, máš na to nárok zo zákona.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jholubok Pozri príspevok
zdržujú moje vyúčtovanie - chcem zavariť správcovi (mňa to vôbec nezaujíma komu dali papiere oni a keď ich dali neschopným ľuďom tak ich mali informovať o tom dokedy to majú spraviť) Ono je to problém v tom že správca má k tomu stále taký prístup - každý je ticho a oni si robia čo chcú - v roku 2006 som im posielala sťažnosť a nik sa do dnešného dňa nevyjadril :-)
Zástupcu si volíte Vy. Takže treba zvažovať koho si zvolíš. No vieš ak si tú sťažnosť formulovala ako tu... na hotovku, tak to možno ani nebrali ako sťažnosť. Ak sa Ti nevyjadril toľké roky tak sa sťažuj na kompetentných miestach. Myslím, že taká schôdza je ideálna. Iní vlastníci nemusia s Tebou súhlasiť ohľadom správcu. Vôbec nemusia mať také problémy, pocity a preto to nikto nerieši. Ani tu mi to nepríde že potrebuješ radu. Ty chceš "zavariť" správcovi, tak v čom konkrétne chceš tú radu? Vôbec nerozumiem či vôbec chceš niečo riešiť okrem "zavarenia". Aj o tom kto Vás spravuje predsa rozhodujú vlastníci. V konečnom dôsledku Vami zvolený zástupca je práve tým pravý a jediným kto má komunikovať so správcom. Pozri si zmluvu o výkone správy, resp. mandátnu zmluvu. Podľa toho akú formu správy v dome máte.
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

len problém je v tom, že my nefungujeme ako normálne "spoločenstvo" už asi 2 roky sa nekonala žiadna schôdza a každý to má niekde - každý je ticho aj my sme boli ale tento rok nás prešla trpezlivosť tak by sme to už chceli riešiť. A tá moja sťažnosť bola formulovaná ako sťažnosť - mali tam vytýčené body s ktorými nesúhlasíme a ktoré boli spravené zle.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať