Zavrieť

Porady

Varné dosky

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Aké sú výhody rôznych varných dosiek a skúsenosti s nimi.
- plynová
- sklokeramická s vyhrievacím telesom infra
- sklokeramická indukčná

Ide mi hlavne o vaše praktické skúsenosti s nimi.
Naposledy upravil Orim : 18.12.07 at 17:13
Usporiadat
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

ja mam kombinaciu 2x sklokeramika a 2x indukcna od aristonu, a som do nej normalne zamilovana
keby som ale kupovala dalsiu, tak uz urcite celu indukcnu, aj tak mam najradsej oldschoolove smalovane hrnce kadejake malovane, a tie na to idu bez problemov
0 0
lahaina lahaina

lahaina je offline (nepripojený) lahaina

koordinatoreva Pozri príspevok
smiem sa spýtať, ak mám starý el. sporák, mám tam prípojku na 380 V, tak tam môžem zapojiť teraz aj nový sklokeramický?
ano, budes moct zapojit
0 0
lahaina lahaina

lahaina je offline (nepripojený) lahaina

sybila3 Pozri príspevok
takže som si konečne vybrala elektrolux, celoindukčnú, dúfam, že dobre, už ju mám aj doma, len čakám na zapojenie.
Aj ja mam doma celoindukcnu electrolux. Neviem si ju vynachvalit. Varim na nej asi mesiac. Akurat som zvedava na ucty za elektrinu
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

ajuschka Pozri príspevok
ja mam kombinaciu 2x sklokeramika a 2x indukcna od aristonu, a som do nej normalne zamilovana
keby som ale kupovala dalsiu, tak uz urcite celu indukcnu, aj tak mam najradsej oldschoolove smalovane hrnce kadejake malovane, a tie na to idu bez problemov
to idú aj na obyčajnej sklokeramike "schott ceran"
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

dobrý deň
Prečítala som si celú diskusiu na varné dosky.Názor má každy iný a hlavne je už rok starý.Tiaž zariaďujem novú kuchyňu a rada by som sa spýtala,že po rokoch užívania sklokeramiky - aký máte názor a skúsenosti po rokoch.
Za odpovede ďakujem
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

Vincentka Pozri príspevok
tiež sa chystám kúpiť varnú dosku (sklokeramiku-nie indukčnú), ale zaráža ma to ovládanie priamo na doske... Mne totiž ľúbia tekuté veci vykypieť a keď mi zalejú ten ovládací panel, čo je na hornej ploche, tak potom budem prsty strkať do horúcej vody, aby som ťukaním stiahla teplotu? Každé ťuknutie, jeden stupeň +/-... to bude rychlosť!
Máte s tým niekto skúsenosť?

A kvôli preliezaniu obsahu z mojich hrncov na dosku, chcem aj rám. Neviem si totiž predstaviť, že to budem utierať po celej kuchynskej linke - bŕŕ. Niekto tu spomínal, že rám sa dá dokúpiť?
Práve preto radšej klasiku. Krásna hladká doska je moderná, je pekná, ale nepraktická. Možno je to len sila zvyku, ale plyn a a okolo každého horáku "vanička" keď mi niečo vykypí, to je skrátka pre mňa ideál.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

renataj Pozri príspevok
dobrý deň
Prečítala som si celú diskusiu na varné dosky.Názor má každy iný a hlavne je už rok starý.Tiaž zariaďujem novú kuchyňu a rada by som sa spýtala,že po rokoch užívania sklokeramiky - aký máte názor a skúsenosti po rokoch.
Za odpovede ďakujem
sklokeramiku máme 3 roky a domáca kúchárka je spokojná. (plyn nemáme)
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

srska Pozri príspevok
sklokeramiku máme 3 roky a domáca kúchárka je spokojná. (plyn nemáme)
Isteže, čo človek, to iný názor a iné skúsenosti. Netreba zatracovať iné riešenia, lenje prirodzené vyzdvihnúť tie svoje.
Elektrika je o čosi pomalšia, ale teraz je plno rôznych systémov, takže ani to už nemusí byť pravda.
Moji rodičia používajú ešte propán-bután z prenosných fliaš, a to je fakt večnosť varenie na tom, dáva to dosť studený plameň.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

renataj Pozri príspevok
dobrý deň
Prečítala som si celú diskusiu na varné dosky.Názor má každy iný a hlavne je už rok starý.Tiaž zariaďujem novú kuchyňu a rada by som sa spýtala,že po rokoch užívania sklokeramiky - aký máte názor a skúsenosti po rokoch.
Za odpovede ďakujem
Prave som dozariadovala druhu kuchynu. Mam sklokeramiku. Plyn som dala vypojit.

Plusy:
+ lahka udrzba
+ estetika
+ nekrivia sa mi hrnce ako na plyne (mama mala z plyn.sporaka vzdy vydute hrnce zospodu)
+ bezpecnost (mam nejako vsugerovany pocit toho ze plyn unika a vybuchuje)

Minusy:
- asi cena elektriky voci plynu (si myslim)

Neutrálne:
+/- je dlho tepla po vypnuti. Teda hrozi popalenie sa, pripalenie sa ked nedas dole hrniec, ale zas je to aj vyhoda ze vypinam dosku v polke varenia a este z toho zbytkoveho tepla dovarim, a takisto sa tam da mat postaveny hrniec a ten vychladne pomalsie


A nemyslim si ze sklokeramika je pomalsia. Kym napocitam do troch je plne rozzeravena a krasne vyhrieva celu plochu hrnca zospodu. Ja by som si to aj stopla ci nahodou nezovrie voda rychlejsie ako na plyne...
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

zk24 Pozri príspevok
Prave som dozariadovala druhu kuchynu. Mam sklokeramiku. Plyn som dala vypojit.

Plusy:
+ lahka udrzba
+ estetika
+ nekrivia sa mi hrnce ako na plyne (mama mala z plyn.sporaka vzdy vydute hrnce zospodu)
+ bezpecnost (mam nejako vsugerovany pocit toho ze plyn unika a vybuchuje)

Minusy:
- asi cena elektriky voci plynu (si myslim)

Neutrálne:
+/- je dlho tepla po vypnuti. Teda hrozi popalenie sa, pripalenie sa ked nedas dole hrniec, ale zas je to aj vyhoda ze vypinam dosku v polke varenia a este z toho zbytkoveho tepla dovarim, a takisto sa tam da mat postaveny hrniec a ten vychladne pomalsie


A nemyslim si ze sklokeramika je pomalsia. Kym napocitam do troch je plne rozzeravena a krasne vyhrieva celu plochu hrnca zospodu. Ja by som si to aj stopla ci nahodou nezovrie voda rychlejsie ako na plyne...
+jeden malý mínusík - ak viac vykypí, tešie aj pod ostatné hrnce a prípadne rozpálené platne, poprípade aj na drevenú dosku linky alebo na zem. Ak tá doska nemá nejaký rám alebo niečo také.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

traveldrive Pozri príspevok
+jeden malý mínusík - ak viac vykypí, tešie aj pod ostatné hrnce a prípadne rozpálené platne, poprípade aj na drevenú dosku linky alebo na zem. Ak tá doska nemá nejaký rám alebo niečo také.
Ano to sa moze stat, ze vykypi. Mas pravdu. Ak mas ramik, netecie ti na zem, ale po platni ano. Ale co je zas vyhoda proti plynu, ze ked vykypi tak nevznika bezprostredne nebezpecenstvo. mame na plyne ked vykypelo, uhasilo ohen a unikal dalej plyn. Potom sme dlho vetrali a bali sa skrtnut znova, lebo sme nevedeli kolko plynu uniklo... a tak.
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

zk24 Pozri príspevok
Ano to sa moze stat, ze vykypi. Mas pravdu. Ak mas ramik, netecie ti na zem, ale po platni ano. Ale co je zas vyhoda proti plynu, ze ked vykypi tak nevznika bezprostredne nebezpecenstvo. mame na plyne ked vykypelo, uhasilo ohen a unikal dalej plyn. Potom sme dlho vetrali a bali sa skrtnut znova, lebo sme nevedeli kolko plynu uniklo... a tak.
Všetko má svoje pre a proti a každému môže vyhovovať niečo iné.
Moja svokra napríklad za nič na svete nechce elektrickú rúru, odjakživa pečie v plynovej a inú nechce, aj novú si nedávno kúpila plynovú.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

traveldrive Pozri príspevok
Všetko má svoje pre a proti a každému môže vyhovovať niečo iné.
Moja svokra napríklad za nič na svete nechce elektrickú rúru, odjakživa pečie v plynovej a inú nechce, aj novú si nedávno kúpila plynovú.
jasne je to o zvyku. aj moja mama mala dlhe roky plynovu, po case musela dat elektricku, zo strachu z plynu, a najprv nadavala velmi, ze sa nieco nedopieklo, nieco pripieklo... potom si zvykla a vravi ze by uz nemenila.

moja babka piekla a varila na rure na polienka (neviem ako sa to vola), a aj plynova sa jej zdala byt strasny "matrix"...
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Čo príspevok to iný názor.Ano aj moja mama má plynový šporák ale v trúbe nepiekla ani raz.Má malú elektr.teplovzdušnú rúru a v nej pečie.Musím podotknúť,že je cukrárka a pečie sa aj 2x týždenne.V teplovzdušnšj sa jej všetko krásne rovnomerne upečie,či je to už koláč alebo hydina a pod.
0 0
Vincentka Vincentka

Vincentka je offline (nepripojený) Vincentka

zk24 Pozri príspevok
Ano to sa moze stat, ze vykypi. Mas pravdu. Ak mas ramik, netecie ti na zem, ale po platni ano. Ale co je zas vyhoda proti plynu, ze ked vykypi tak nevznika bezprostredne nebezpecenstvo. mame na plyne ked vykypelo, uhasilo ohen a unikal dalej plyn. Potom sme dlho vetrali a bali sa skrtnut znova, lebo sme nevedeli kolko plynu uniklo... a tak.
Prave vcera mi zmontovali kuchynu aj spotrebice.
Cez vikend sa chystam vyskusat tu moju novu sklokeramiku. Mam ju pre zmenu zabudovanu, tak dufam, ze mi tak skoro nevykypi a nebudem utierat galibu po celej pracovnej doske a po zemi. (Predtym to bol samostatny sklokeramicky sporak, s ktorym som bola velmi prevelmi spokojna – na zem neprekypel. Nakoniec si ho kupila aj moja mama.) Ked sa prave nepouzival, tak sluzil ako pomocna odkladacia, resp. pracovna plocha.
Co sa tyka spominaneho vykypenia - ked to pretecie, nesmiete s hrncami hybat. Musia ostat stat na povodnom mieste a treba len odkryt hrniec a znizit teplotu a rychlo to dookola poutierat. Najlepsie svedskou utierkou (ta sa neroztopi). Horuca varna plocha sa nesmie odkryvat, aby sa tam nedostala vykypena tekutina - inak okamzite prihori. Neviem vsak, ako sa bude situacia odvijat, na rovnej zabudovanej doske. Mam tam sice ramik, ale nie taky ako na sporaku.
Po dovareni a vychladnuti varnej plochy treba nechat trosku odmocit v jarovej vode a potom to ide dolu. Mam aj specialny pripravok na cistenie, ktory obsahuje petrolej - staci len jedna mala kvapocka (netreba viac), papierova kuchynska utierka a vsetko ide dolu -ako v reklame a este to aj celu plochu vylesti. Ani sa pri tom nezapotim. A pouzivam to tak 1-2 krat do tyzdna. Takze co sa tyka udrzby – jedna basen.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Vincentka Pozri príspevok
Prave vcera mi zmontovali kuchynu aj spotrebice.
Cez vikend sa chystam vyskusat tu moju novu sklokeramiku. Mam ju pre zmenu zabudovanu, tak dufam, ze mi tak skoro nevykypi a nebudem utierat galibu po celej pracovnej doske a po zemi. (Predtym to bol samostatny sklokeramicky sporak, s ktorym som bola velmi prevelmi spokojna – na zem neprekypel. Nakoniec si ho kupila aj moja mama.) Ked sa prave nepouzival, tak sluzil ako pomocna odkladacia, resp. pracovna plocha.
Co sa tyka spominaneho vykypenia - ked to pretecie, nesmiete s hrncami hybat. Musia ostat stat na povodnom mieste a treba len odkryt hrniec a znizit teplotu a rychlo to dookola poutierat. Najlepsie svedskou utierkou (ta sa neroztopi). Horuca varna plocha sa nesmie odkryvat, aby sa tam nedostala vykypena tekutina - inak okamzite prihori. Neviem vsak, ako sa bude situacia odvijat, na rovnej zabudovanej doske. Mam tam sice ramik, ale nie taky ako na sporaku.
Po dovareni a vychladnuti varnej plochy treba nechat trosku odmocit v jarovej vode a potom to ide dolu. Mam aj specialny pripravok na cistenie, ktory obsahuje petrolej - staci len jedna mala kvapocka (netreba viac), papierova kuchynska utierka a vsetko ide dolu -ako v reklame a este to aj celu plochu vylesti. Ani sa pri tom nezapotim. A pouzivam to tak 1-2 krat do tyzdna. Takze co sa tyka udrzby – jedna basen.

Budes urcite spokojna. Okrem chladnicky mam vsetky spotrebice zabudovane, a nemozem si vynachvalit, co sa udrzby tyka. Ja pouzivam tekuty cif na cistenie a tiez som velmi spokojna Tak uzivaj novu kuchynu
0 0
Vincentka Vincentka

Vincentka je offline (nepripojený) Vincentka

zk24 Pozri príspevok
Budes urcite spokojna. Okrem chladnicky mam vsetky spotrebice zabudovane, a nemozem si vynachvalit, co sa udrzby tyka. Ja pouzivam tekuty cif na cistenie a tiez som velmi spokojna Tak uzivaj novu kuchynu
Ďakujem.
A neostávajú Ti po cife škrábance na doske?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

a ja zas používam w5
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Vincentka Pozri príspevok
Ďakujem.
A neostávajú Ti po cife škrábance na doske?
absolutne. pouzivam ten tekuty. cif pouzivam aj na vanu a na vsetko kde sa usadzuje vodny kamen. on uz nema v sebe tie "pieskove" granulky ako kedysi, co mohli poskriabat. toto je uz tekute a som velmi spokojna.

aj ako vyssie spomina srska, w5 je oblubene na tieto prace
0 0
zihlava71 zihlava71

zihlava71 je offline (nepripojený) zihlava71

pracujúca
Ja mam indukcnu a funguju mi aj zepter hrnce a hlavne je mensia spotreba elektriny, Smaltovane tiez v pohode. Len musia byt z kovu, cize sa na ich dne musi udrazat magnet. Nevyhodu nevidim, lebo plyn v dome nie je z bezpecnostnych dovodov, kedze je prepojena kuchyna s obyvackou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať