Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov poistného na ZP za rok 2007

Dobrý, je to pravda, že študenti a důchodcovia nemusia podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit? Dakujem
Usporiadat
POiNTER POiNTER

POiNTER je offline (nepripojený) POiNTER

Precital som to tu cele, ale niektore veci su mi nie uplne jasne... pokial som bol v celom roku 2007 student (denne studium) a robil som viac brigad - a to niektore na dohodu o brigadnickej praci studenta a niektore na dohodu o vykonani prace a zarobil som cez 100 000sk nemusim podat zuctovanie a ani platit do zdravotnej poistovne (tych 14%)? Lebo ak som si dobre vsimol spominala sa tu len DVP... plati to iste aj pre dohodu o brigadnickej praci studenta?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
POiNTER Pozri príspevok
Precital som to tu cele, ale niektore veci su mi nie uplne jasne... pokial som bol v celom roku 2007 student (denne studium) a robil som viac brigad - a to niektore na dohodu o brigadnickej praci studenta a niektore na dohodu o vykonani prace a zarobil som cez 100 000sk nemusim podat zuctovanie a ani platit do zdravotnej poistovne (tych 14%)? Lebo ak som si dobre vsimol spominala sa tu len DVP... plati to iste aj pre dohodu o brigadnickej praci studenta?
ÁNo platí. Študenti nemusia podávať RZ ZP a doplácať zdrav.poistenie.
Toto platí od 01.01.2008 po novele zákona o ZP. Dobrá správa pre študentov.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Pridam aj ja svoju otazku.
Zamestnanec mal v roku 2007 HPP a zaroven vedlajsi PP. Podava v tomto pripade rocne zuctovanie ZP? Ak ano, potom ktore tlacivo je pre tento pripad urcene a moze poziadavat zamestnavatela o rocne zuctovanie alebo si ho musi urobit sam?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

zienka Pozri príspevok
Pridam aj ja svoju otazku.
Zamestnanec mal v roku 2007 HPP a zaroven vedlajsi PP. Podava v tomto pripade rocne zuctovanie ZP? Ak ano, potom ktore tlacivo je pre tento pripad urcene a moze poziadavat zamestnavatela o rocne zuctovanie alebo si ho musi urobit sam?
Pokiaľ nemal kolísavý príjem ani v jednom zamestnaní , tak nie je povinný požiadať zamestnávateľa o RZZP. (= Ak nemal v jednotl.mesiacoch vyšší príjem ako 51822 z hociktorého prac.pomeru.) To druhé zamestnanie chápem ako prac. pomer na kratší prac.čas, lebo v jeho prípade príjmy na základe dohôd nevstupujú do RZZP.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Pokiaľ úhrnom neprekročí hrubý príjem v oboch zamestnaní 621.864 Sk tak netreba požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZZP za rok 2007. Ak 621.864 prekročil tak treba požiadať zamestnávateľa o RZZP , lebo má nárok na vrátenie preplatku.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Ja sa chcem len spytat..ak mam zamestnancov, ktori v minulom roku skoncili u nas prac. pomer tak tlacivo o vyske prijmu k rocnemu zuctovaniu zdrav. poistenia im poslem len ak o to poziadaju? Alebo ho do 15.5. musim poslat tak ci tak....

dakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Aljok píše o povinnostiach z pohľadu dane z príjmov.

Otázka znela na RZZP. Ja potvrdenie o zaplat. preddavkoch na zdrav.poistenie vydávam len zamestnancom, ktorí o to požiadajú.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
presne tak, pytala som sa na potvrdenie o prijmoch pre rocne zuctovanie zdravotneho poistenia ..nie dane. A aj je to v teme tykajucej sa zdravotneho poistenia...
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

dobry den, vidim, ze sa uz "živo" debatuje o rz zp, dovolim si aj ja polozit otazocku:

predčasný dôchodca mal v roku 2007 tieto dva príjmy:

1) - predpokladam, ze DoVP, nakolko v potvrdeni ma udane len:

r. 01 úhrn príjmov 31 373,-
r. 02 za mesiace 1 - 4
r. 03 poistné a príspevky 0,-
r. 04 čiastk. z. dane 31 373,-
r. 05 úhrn preddavkov na dan 5 959,-

2) - skrateny pracovny pomer, mesiace 5 - 12, v potvrdeni udane toto:

r. 11 úhrn príjmov 30 154,-
r. 12 poistne a prispevky 2 414,-
z toho zdravotne 1 207,-
r. 13 suma dane zrážkou 5 268,-

moje otázky:
1) nevyplyva mu teda povinnost za DoVP doplatit zdravotne poistenie v RZZP za rok 2007?
2) ak zamestnavatel za mesiace 5 - 12 poda za neho RZZP, plati to ako v predchadzajucom roku, ze sa jednak zamestnavatelovi, jednak zamestnancovi vratia vsetky preddavky za zdravotne poistenie? sumu za DoVP tam nebude musiet zahrnut?

dakujem za Vase odpovede
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na obe otázky ste si sama podali správne odpovede.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

dakujem pán Mihál!

este doplnujucu "technicku" otazocku, nechcela som sa o tom rozpisovat minuleho roku, teraz uz to bude aktualnejsie...

za dôchodcu som za podobnych podmienok (len príjem za mesiace 3-12 spolu cca 37 tis., t.j. za jeden mesiac do 3700,- sk - bol to taktiez skrateny PP - dan vyberana zražkou...) minuly rok podala rzzp typ A...pani pri okienku v poprade vo VsZP sa uz vtedy ošívala, ze za dôchodcu by bolo vhodnejsie podat typ X, no ja som si na svojom trvala, tak mi to nakoniec prebrala...chvilu sa nic nedialo, podala som aj "oznamenie zamestnavatela" a az cca okolo 25.10.2007 sa mi telefonicky ozvali z poistovne, ze preplatok nam len vtedy budu schopni poukazat, ak si to rzzp podame typom X, nakolko vraj ich system im to nevezme....nakolko ta pani bola ale velmi ochotna (aby som jej nekrivdila), mi povedala, ze uz to "X" ma pre mna aj vystavene, len tam prist a to podpisat..prosim stretli ste sa uz s tým??? kto mal vlastne pravdu???
a ako mám postupovat tento rok, mám sa zasa pokusat vyplnit len typ A (priznám, je daleko jednoduchsí), alebo ozaj mala pani pravdu a trebalo ten typ X, ale podla toho ako som tu surfovala po porade a drakovi, tak mi to vtedy vychadzalo takto...
Naposledy upravil aktaK : 17.02.08 at 08:41
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Netreba X, stačilo a stačí A.

VšZP si zle vysvetľuje § 2 ods. 8 vyhlášky 239/2006 Z.z. k RZZP.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

dakujem pán Mihál za "kompletku" (rozumejme kompletnu odpoved)...
0 0
putzig putzig

putzig je offline (nepripojený) putzig

Možno to tu už bolo riešené, ale mne sa to nepodarilo nájsť. Takže sa pýtam: V roku 2007 som bol do júna evidovaný na ÚPSVaR, ZP platil za mňa štát. Od júla som bol dobrovoľne nezamestnaný a platil som si ZP vo výške 692 Sk. Pracoval som pritom na Dohodu o vykonaní práce, pričom môj úhrnný príjem za celý rok 2007 tak dosiahol 80.000Sk. Som povinný podať RZZP? A budem niečo doplácať? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre podanie presnej odpovede je potrebné:
- presne uviesť, odkedy dokedy ste boli v evidencií na ÚP
- rozpísať príjmy na dohody podľa jednotlivých mesiacov.
0 0
putzig putzig

putzig je offline (nepripojený) putzig

Na ÚP som bol evidovaný od februára 2005 do 18. júna 2007 - bol som diaľkový študent a moje príjmy dovtedy nepresiahli nikdy hranicu 10000 Sk za rok. Až po tom 18. júne 2007 som mal mzdu v priemere 11000Sk/mesiac.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nicolet Pozri príspevok
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?
Z príjmu z dohody zamestnávateľ žiadne ZP neodvádza.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

jankasm Pozri príspevok
Z príjmu z dohody zamestnávateľ žiadne ZP neodvádza.
Nakolko bol spolocnikom povazuje sa za zamestnanca a treba odvadzať. Aj ja som bola v tom, že nie. Ale aj v poisťovni mi povedali že sa malo odvadzať ako za zamestnanca.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Citát:
Pôvodca textu príspevku: nicolet
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?



nicolet Pozri príspevok
Nakolko bol spolocnikom povazuje sa za zamestnanca a treba odvadzať. Aj ja som bola v tom, že nie. Ale aj v poisťovni mi povedali že sa malo odvadzať ako za zamestnanca.
Spoločník s.r.o. platí poistné na zdravotné poistenie v prípade, že poberá odmenu za konateľstvo. Je to Váš prípad? Ak nie tak nebolo treba platiť preddavky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Andyke Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: nicolet
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?





Spoločník s.r.o. platí poistné na zdravotné poistenie v prípade, že poberá odmenu za konateľstvo. Je to Váš prípad? Ak nie tak nebolo treba platiť preddavky.
Súhlasím, pokiaľ poberá odmenu za konateľstvo, tak z toho odvody do ZP odvádzať treba.
Ale na odmenu za konateľstvo predsa nepotrebuje dohodu o vykonaní práce, alebo áno? Ona píše o odvodoch z dohody.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať