Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov poistného na ZP za rok 2007

Dobrý, je to pravda, že študenti a důchodcovia nemusia podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit? Dakujem
Usporiadat
qwerty qwerty

qwerty je offline (nepripojený) qwerty

Prosim o pomoc : ma zamestnanec, ktory v priebehu minuleho roka ukoncil prve zamestnanie s odstupnym a vzapati sa zamestnal inde na kratsi pracovny uvazok poziadat o RZPPZ, ked ani v jednom nemal kolisave prijmy? Dakujem pekne za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemal kolísavé príjmy = nemusí podať RZZP.

Prosím odporúčajte vo Vašom okolí: http://www.porada.sk/calendar.php?do...-5-2&e=871&c=4
0 0
qwerty qwerty

qwerty je offline (nepripojený) qwerty

Dakujem pekne za odpoved pan Mihal
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Kto musí podávať zdravotné zúčtovanie

* každý, kto bol samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) čo len jeden deň v roku 2007
* dobrovoľne nezamestnaný, ak jeho zdaniteľný príjem presiahol 59 232 korún
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal kolísavé príjmy. To znamená, že napríklad 11 mesiacov mal mesačný príjem do 51 822 Sk a v jednom mesiaci mal príjem ešte vyšší (alebo naopak - 11 mesiacov mal príjem nad 51 822 Sk a v jednom mesiaci menej)
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal zamestnanec vo všetkých kalendárnych mesiacoch roka 2007, v ktorých bol zamestnancom, síce príjem nad 51 822 Sk, ale nebol zamestnancom počas všetkých 12 kalendárnych mesiacov
* zamestnanec sám, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj iné zdaniteľné príjmy, napríklad honoráre


Nové termíny pre ročné zúčtovanie poistného
do 15. mája
2008 zamestnávateľ musí vydať svojmu zamestnancovi doklady o príjmoch a zaplatených preddavkoch (ak je žiadosť zamestnanca doručená zamestnávateľovi po 15. máji, zamestnávateľ je povinný tento doklad vystaviť a doručiť zamestnancovi najneskôr do 15 dní)
do 31. mája
2008 zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania svojho zamestnávateľa (tento dátum pripadá na deň pracovného voľna, preto sa termín posúva na najbližší pracovný deň, teda na 2. júna 2008)
do 30. júna
2008 termín, dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne
do 31. augusta
2008 poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, musí oznámiť preplatok alebo nedoplatok ostatným platiteľom (tento dátum pripadá na deň pracovného voľna, preto sa termín posúva na najbližší pracovný deň, teda na 2. septembra 2008)
do 30. septembra
2008 zamestnávateľ vypočíta a vyrovná príslušnej zdravotnej poisťovni svoje preplatky a nedoplatky, zároveň pošle oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov
do 31. októbra
2008 treba do zdravotnej poisťovne odviesť nedoplatok a zdravotná poisťovňa vráti preplatok
do 30. novembra
2008 zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného plateného štátom
Zdroj: MZ SR

Zmeny v zúčtovaní

* požiadať o vykonanie zúčtovania možno iba toho posledného zamestnávateľa (z predchádzajúceho roka), u ktorého je v čase podania žiadosti zamestnancom
* ak v čase podania žiadosti poistenec už nie je zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, zúčtovanie si musí urobiť sám
* ak poistenec požiada zamestnávateľa o doklad o výške príjmov a preddavkov neskoro (teda po 15. máji), zamestnávateľ je aj tak povinný vyhovieť mu, a to do 15 dní od doručenia žiadosti (doteraz povinný nebol)
* nedoplatok alebo preplatok od 1 Sk do 99 Sk sa nebude odvádzať, ani zdravotné poisťovne ho platiteľom poistného nevrátia
* preto ani zamestnávateľ, ktorý robí zúčtovanie za zamestnanca, nedoplatok alebo preplatok vo výške od 1 Sk do 99 Sk zamestnancovi neoznamuje
* dodatočné zúčtovanie sa podáva vtedy, ak v riadnom zúčtovaní bola chyba - nemôže ním byť nahradené riadne zúčtovanie
* spresňuje sa termín splatnosti nedoplatku alebo preplatku z dodatočného zúčtovania - do troch mesiacov od jeho podania

Študenti a dôchodcovia

* po novom už nie sú povinní podávať zúčtovanie, ak si privyrábali na dohodu o vykonaní práce
* a to bez ohľadu na výšku ich zárobku z tejto činnosti
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Nevie niekto ako to vyzerá s formulármi za rok 2007?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/t79939-keby-sa-...ok-2007-a.html
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

A ešte jednu provokačnú otázku Výkazy by mali byť v 17. týždni. Podľa mňa som mohla vyplniť RZZP 2007 už 1.1.2008, štát mal zabezpečiť už k tomu dtumu tlačivá, t.j. mešká 17 týždňov. Ak my podáme RZZP len o jeden deň neskôr, môžu nás pokutovať. A voči štátu čo môžeme my spraviť?
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

JAJA11 Pozri príspevok
A ešte jednu provokačnú otázku Výkazy by mali byť v 17. týždni. Podľa mňa som mohla vyplniť RZZP 2007 už 1.1.2008, štát mal zabezpečiť už k tomu dtumu tlačivá, t.j. mešká 17 týždňov. Ak my podáme RZZP len o jeden deň neskôr, môžu nás pokutovať. A voči štátu čo môžeme my spraviť?
Mno...ak by si nutne potrebovala podať RZZP skôr, čiže niekedy v januári, môžeš ho vypísať na starom tlačive, akceptujú to. Inak vzory formulárov už vyšli. Ale komu sa nechce počítať, tak musí vydržať aby ich pretransformovali do svojich programčekov, tí ktorí sa tým zaoberajú...alebo dá sa ešte urobiť aj takéto: vypočítať RZZP v pôvodnom programčeku a prepísať do nového formulára... pozor na riadky a prípadne zmeny

Ak máš záujem, pripnem sem vzory RZZP za r. 2007
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ak máš záujem, pripnem sem vzory RZZP za r. 2007[/quote]

Bola by som veľmi rada.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
toť tlačivá

tlačivá som vymazala, nakoľko to ešte nevyšlo v zbierke.
Naposledy upravil Barbara : 21.04.08 at 08:32
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozor, to sú návrhy tlačív dané do pripomienkového konania, nie výsledné schválené...
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. Pán Mihál napísal v téme "Ak by chcel ešte niekto vedieť o RZZP za rok 2007":
15. Človek, ktorý mal celý rok 2007 pozastavenú živnosť, celý rok bol zamestnaný a jeho príjem v zamestnaní v žiadnom mesiaci neprekročil sumu 51822 Sk (nemal tzv.kolísavé príjmy) nemusí podať ročné zúčtovanie.
Ak som bola v roku 2007 zamestnaná postupne u dvoch zamestnávateľov a môj mesačný príjem neprekročil ani u jedného sumu 51 822 Sk tak potom nemusím podať ročné zúčtovanie? Ja som z toho akási zmätená Mzdy robím krátko, nejaké veci sú mi nie ešte úplne jasné. Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň. Pán Mihál napísal v téme "Ak by chcel ešte niekto vedieť o RZZP za rok 2007":
15. Človek, ktorý mal celý rok 2007 pozastavenú živnosť, celý rok bol zamestnaný a jeho príjem v zamestnaní v žiadnom mesiaci neprekročil sumu 51822 Sk (nemal tzv.kolísavé príjmy) nemusí podať ročné zúčtovanie.
Ak som bola v roku 2007 zamestnaná postupne u dvoch zamestnávateľov a môj mesačný príjem neprekročil ani u jedného sumu 51 822 Sk tak potom nemusím podať ročné zúčtovanie? Ja som z toho akási zmätená Mzdy robím krátko, nejaké veci sú mi nie ešte úplne jasné. Ďakujem

nemusíš robiť RZZP
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
katkaj Pozri príspevok
nemusíš robiť RZZP
katkaj, ani nevieš ako si ma potešila. Ďakujem
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

SAIVI Pozri príspevok
Kto musí podávať zdravotné zúčtovanie

* každý, kto bol samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) čo len jeden deň v roku 2007
* dobrovoľne nezamestnaný, ak jeho zdaniteľný príjem presiahol 59 232 korún
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal kolísavé príjmy. To znamená, že napríklad 11 mesiacov mal mesačný príjem do 51 822 Sk a v jednom mesiaci mal príjem ešte vyšší (alebo naopak - 11 mesiacov mal príjem nad 51 822 Sk a v jednom mesiaci menej)
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal zamestnanec vo všetkých kalendárnych mesiacoch roka 2007, v ktorých bol zamestnancom, síce príjem nad 51 822 Sk, ale nebol zamestnancom počas všetkých 12 kalendárnych mesiacov
* zamestnanec sám, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj iné zdaniteľné príjmy, napríklad honoráre

Študenti a dôchodcovia

* po novom už nie sú povinní podávať zúčtovanie, ak si privyrábali na dohodu o vykonaní práce
* a to bez ohľadu na výšku ich zárobku z tejto činnosti
Možno mi niečo ušlo, ale nikde nevidím ako to je s nezamestnanými evidovanými na úrade práce. Tiež pre nich platí, že ak pracovali na dohodu a nepresiahli príjem 59 232, tak ročné zúčtovanie ZP nepodávajú?
A ešte niečo. Z čoho táto suma "59 232" vychádza? Ďakujem.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

milagros208 Pozri príspevok
Možno mi niečo ušlo, ale nikde nevidím ako to je s nezamestnanými evidovanými na úrade práce. Tiež pre nich platí, že ak pracovali na dohodu a nepresiahli príjem 59 232, tak ročné zúčtovanie ZP nepodávajú?
A ešte niečo. Z čoho táto suma "59 232" vychádza? Ďakujem.
Ust. § 13 sa dopĺňa novým odsekom 20, ktorý znie, že sa „Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú<o:p></o:p>
<!--[if !supportLists]-->a)<!--[endif]-->príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta<o:p></o:p>
<!--[if !supportLists]-->b)<!--[endif]-->príjmy z prenájmu,
<!--[if !supportLists]-->c)<!--[endif]-->príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu,
<!--[if !supportLists]-->d)<!--[endif]-->príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u osôb uvedených v § 11 odsek 8 písmenách a) až m), o) až r).“
Osobu, ktorú hľadáš je pod písmenkom p):

fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie
vrátane uchádzača o zamestnanie, ktorému Sociálna poisťovňa vystavila
formuláre podľa osobitného predpisu
0 0
splendida21 splendida21

splendida21 je offline (nepripojený) splendida21

Dobrý večer,
Chcela by som sa poradiť či je povinnosť RZZP za zamestnanca, ktorý v roku 2007 pracoval 3 mesiace a od apríla bol na neplatenom voľne až do novembra? Počas neplateného voľno bolo hradených riadne 14%, 4%on a 10% zamestnávateľ z min.vymer.základu. Viete mi prosím poradiť?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Položte si otázku, či mal v nejakom mesiaci započítateľný príjem zamestnanca nad 51822 Sk.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Keď je konateľ aj spoločník a je aj v pracovnom pomere mal kažý mesiac príjmy nad 51822 a mal aj podiely zo zisku treba robiť RZZP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak mal v každom zamestnaní každý mesiac zap. príjem nad 51822 Sk a mal takýto vysoký príjem vo všetkých mesiacoch - jan. - dec. 2007, nemusí podávať RZZP. Druhá vec je, že možno sa mu oplatí podať RZZP dobrovoľne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať