Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov poistného na ZP za rok 2007

Dobrý, je to pravda, že študenti a důchodcovia nemusia podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit? Dakujem
Usporiadat
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

jankasm Pozri príspevok
Súhlasím, pokiaľ poberá odmenu za konateľstvo, tak z toho odvody do ZP odvádzať treba.
Ale na odmenu za konateľstvo predsa nepotrebuje dohodu o vykonaní práce, alebo áno? Ona píše o odvodoch z dohody.

Odmena nebola za činnosť konateľa ani spoločníka. Aj tak mi bolo povedané v zdrav. poisťovni, že nakoľko je spoločníkom, považuje sa za zamestnanca aj keď má dohodu o vykonaní práce a treba odvádzať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nicolet Pozri príspevok
Odmena nebola za činnosť konateľa ani spoločníka. Aj tak mi bolo povedané v zdrav. poisťovni, že nakoľko je spoločníkom, považuje sa za zamestnanca aj keď má dohodu o vykonaní práce a treba odvádzať.
No neviem, ako sa môže považovať za zamestnanca keď má len dohodu o vykonaní práce? Nemá predsa pracovnú zmluvu.
A pokiaľ viem, tak zamestnávateľ odvádza odvody do ZP za zamestnancov v riadnom pracovnom pomere. Pokiaľ by títo zamestnanci mali v jeho firme ešte popri pracovnom pomere uzatvorené DoVP, tak z týchto zamestnávateľ poistné do ZP neodvádza. Nahlasuje ich do SP a do SP aj odvedie nejaké poistné. Poistné do ZP si však musia dohodári vysporiadať sami cez RZZP.
Bola by som rada keby sa k tvojmu problému vyjadril aj niekto skúsenejší.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Andyke Pozri príspevok
Spoločník s.r.o. platí poistné na zdravotné poistenie v prípade, že poberá odmenu za konateľstvo. Je to Váš prípad? Ak nie tak nebolo treba platiť preddavky.
A vlastne teraz pozerám, že aj tu bola odpoveď na tvoju otázku rovnaká, ako moja.
Ako píšeš, nebola to odmena za konateľstvo, ale klasická DoVP, takže súhlasím s Andyke, v tom prípade žiadne preddavky do ZP.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

jankasm Pozri príspevok
A vlastne teraz pozerám, že aj tu bola odpoveď na tvoju otázku rovnaká, ako moja.
Ako píšeš, nebola to odmena za konateľstvo, ale klasická DoVP, takže súhlasím s Andyke, v tom prípade žiadne preddavky do ZP.
Tiež neviem ako ich o tom presvedčiť. Odvolávajú sa na §11 ods.3 pism. i zákona o zdrav. poistení
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Spoločník, konateľ sa považuje za zamestnanca, ak sú odmeňovaní formou, ktorá sa podľa daňového zákona povaźuje za príjem zo závislej činnosti. DVP, DPČ sú formy práce, odmeny z ktorých sa považujú za príjem zo závislej činnosti. Čiže aj spoločník,konateľ ak má dohodu je považovaný za zamestnanca pre ZP a zamestnávateľ z tejto dohody platí odvody (4+10,2+5%).
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Jana Motyčková Pozri príspevok
Spoločník, konateľ sa považuje za zamestnanca, ak sú odmeňovaní formou, ktorá sa podľa daňového zákona povaźuje za príjem zo závislej činnosti. DVP, DPČ sú formy práce, odmeny z ktorých sa považujú za príjem zo závislej činnosti. Čiže aj spoločník,konateľ ak má dohodu je považovaný za zamestnanca pre ZP a zamestnávateľ z tejto dohody platí odvody (4+10,2+5%).

Ďakujem za odpoveď. Dúfam, že to pomôže vyviesť z omylu viacerých, ktorí si myslia, že z dohôd sa vo všetkých prípadoch nemusí odvádzať. Len neviem či to stačí vysporiadať pri RZZP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pokiaľ ide o opravu, treba sa informovať v príslušnej ZP, či im to stačí vyrovnať v RZZP.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Jana Motyčková Pozri príspevok
Pokiaľ ide o opravu, treba sa informovať v príslušnej ZP, či im to stačí vyrovnať v RZZP.
Ďakujem.
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

môžem sa opýtať, nedávno som nastúpila na novú pozíciu a robím aj mzdovú účtovníčku..vlastne celé ekonomické oddelenie..prax z tohoto oboru nemám žiadnu a nikdy som o tomto zúčtovaní nepočula.. takže sa pýtam, kto je povinný ho podávať, do ktorého termínu?? a ak to mám podávať povinne, tak ako zamestnávateľ, či ako zamestnanec sám? a kde nájdem tlačivá k tomu? Ďakujem
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

dkleinova Pozri príspevok
môžem sa opýtať, nedávno som nastúpila na novú pozíciu a robím aj mzdovú účtovníčku..vlastne celé ekonomické oddelenie..prax z tohoto oboru nemám žiadnu a nikdy som o tomto zúčtovaní nepočula.. takže sa pýtam, kto je povinný ho podávať, do ktorého termínu?? a ak to mám podávať povinne, tak ako zamestnávateľ, či ako zamestnanec sám? a kde nájdem tlačivá k tomu? Ďakujem
V prvom rade si naštuduj Zákon o zdravotnom poistení §19:

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...08-a.html#hore
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dkleinova Pozri príspevok
môžem sa opýtať, nedávno som nastúpila na novú pozíciu a robím aj mzdovú účtovníčku..vlastne celé ekonomické oddelenie..prax z tohoto oboru nemám žiadnu a nikdy som o tomto zúčtovaní nepočula.. takže sa pýtam, kto je povinný ho podávať, do ktorého termínu?? a ak to mám podávať povinne, tak ako zamestnávateľ, či ako zamestnanec sám? a kde nájdem tlačivá k tomu? Ďakujem
Naozaj je dôležité si preštudovať už vyššie spomínaný zákon a potom by možno nebolo na škodu prečítať aj témy na porade ohľadom RZZP. Aspoň by si mala aký taký prehľad aj vďaka príkladom tam uvedeným.
Ale v skratke, čo sa týka teba, ako zamestnávateľa, tak RZZP robíš zamestnancom ty v prípadoch, kedy mali kolísavé príjmy, to znamená ak mali aspoň v jednom mesiaci príjem vyšší ako 51822,- a v ostatných nižší. Alebo ak mali vo všetkých mesiacoch príjem nad 51822,- len napr. v jednom mali nižší.
Pokiaľ mal zamestnanec príjem celý rok do 51822,- alebo celý rok nad 51822,-, tak RZZP robiť nemusí.
Pozor však, ak bol niektorý zamestnanec zároveň aj SZČO, tak mu RZZP vykonať nemôžeš. Vtedy mu vydáš potvrdenie a RZZP si on vykoná aj odovzdá sám.
Zamestnancovi ho vykonáš na základe žiadosti, podobne ako RZD. Vydáva sa aj potvrdenie o príjme a preddavkoch na ZP, avšak len tým zamestnancom, ktorí Ťa o to požiadajú.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja by som sa chcela spýtať na zamestnaca, ktorý v priebehu roka ukončil prac. pomer a potom nastúpil do nového zamestnania. Medzi týmito dvomi zamestnaniami je medzera asi 6 dní. Bol povinný sa na to obdobie prihlásiť do ZP ako dobrovoľný platiteľ, alebo sa to zrovná v RZZP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Bol povinný prihlásiť sa do ZP ako samoplatiteľ a zaplatiť preddavky. RZZP nerieši prihlášku.
0 0
janka.janka janka.janka

janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

Chcela by som sa spytat, ak som v minulom roku mala len prijmy z prenajmu vo vyske 15 000 mesacne a platila som si preddavky do ZP ako samoplatitel v minimalnej vyske, zrejme budem musiet doplacat.
Zda sa mi spravne, ze pri vypocte vysky poistneho sa odpocitava urcita suma (myslim okolo 40 tisic to bolo) a potom sa vyska poistneho vypocita 14 percentami zo zvysnej sumy? Dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janka.janka Pozri príspevok
Chcela by som sa spytat, ak som v minulom roku mala len prijmy z prenajmu vo vyske 15 000 mesacne a platila som si preddavky do ZP ako samoplatitel v minimalnej vyske, zrejme budem musiet doplacat.
Zda sa mi spravne, ze pri vypocte vysky poistneho sa odpocitava urcita suma (myslim okolo 40 tisic to bolo) a potom sa vyska poistneho vypocita 14 percentami zo zvysnej sumy? Dakujem
Príjmy z prenájmu sa nezahrňujú do vymeriávacieho základu na určenie výšky odvodov.
0 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Ahojte, chcela by som sa spýtať, manžel bol celý minulý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Od februára tohto roku je nezamestnaný. Príjmy za minulý rok mal od 10000 - 15000 mesačne, bude si musieť podávať RZZP alebo nie, ja sa v tom vôbec nevyznám. Ďakujem pekne
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

sanca Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spýtať, manžel bol celý minulý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Od februára tohto roku je nezamestnaný. Príjmy za minulý rok mal od 10000 - 15000 mesačne, bude si musieť podávať RZZP alebo nie, ja sa v tom vôbec nevyznám. Ďakujem pekne
Nie nemusí podávať RZZP.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sanca Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spýtať, manžel bol celý minulý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Od februára tohto roku je nezamestnaný. Príjmy za minulý rok mal od 10000 - 15000 mesačne, bude si musieť podávať RZZP alebo nie, ja sa v tom vôbec nevyznám. Ďakujem pekne
Pokiaľ mal len ten jeden príjem, nemusel žiadať o RZZP.
0 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Veľmi krásne ďakujem za odpovede.
0 0
Adriannna Adriannna

Adriannna je offline (nepripojený) Adriannna

Dobrý deň!Chcem sa spýtať za pracovníka, ktorý bol v roku 2007:
od 1.1. do 7.5. PN
od 4.5. má priznaný ID - nárok na zníženú sadzbu poistného na ZP , ktorú si správne uplatnil už v 5-tom mesiaci
Hr mzda=74.452.-
Je povinný podať RZZP??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať