Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov poistného na ZP za rok 2007

Dobrý, je to pravda, že študenti a důchodcovia nemusia podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit? Dakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pre Ada159 :

Dôchodca, ktorý bol poistencom štátu keď prekročí príjem 59232 Sk za rok 2007 - je povinný podať RZZP. (okrem vyňatých príjmov tých 59 232 Sk)

Tvoj prípad to ale nie je, pretože tento dôchodca nebol poistencom štátu, lebo bol v prac. pomere a z jeho mzdy sa zrážalo poistné na zdrav. poistenie. Rozumieme sa?
Napr . keby mal každý mesiac 25.000 Sk hrubého, tak stále nie je povinný podať RZZP . (lebo stále odvádzali na ZP)
Naposledy upravil Andyke : 06.05.08 at 17:02
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

to asi nebola odpoved pre mna všaka ja čítam 5x otázku,5x odpoved a súvis nevidím...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Iwett Pozri príspevok
ahoj poraďáci, trochu som sa tu doplietla, prosím Vás, ked bol SZČo do septembra študent, potom mesiac na úrade práce, nemá žiadny príjem podáva tlačivo X, XB a XC? A keď nieje študent, ale len časť roka evidovaný na úrade práce a časť roka SZČO podáva len typ B? Ďakujem
typ B podávaš, lebo si bol SZČO a poistencom štátu. (v oboch prípadoch - poistencom štátu je aj študent aj uchádzač o zamestnenie evidovaný na úrade práce)
Naposledy upravil Andyke : 06.05.08 at 17:15 Dôvod: doplnenie
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Andyke Pozri príspevok
typ B podávaš, lebo si bol SZČO a poistencom štátu. (v oboch prípadoch - poistencom štátu je aj študent aj uchádzač o zamestnenie evidovaný na úrade práce)
takže len B? Nie X,XB,XC?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

B podávaš, tlačivo X podávajú tí, čo majú súbeh napr. zamestnanec + SZČO, SZČO + samoplatiteľ, zamestnanec + samoplatiteľ, alebo došlo k zmene sadzby poistného v priebehu roka atď... a majú nižší vym.základ ako 91.200 Sk
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

IWETT odporúčam :
http://www.porada.sk/t80618-rzzp-jed...-prirucka.html
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

ďakujem, aj ja som bola v tom že B, len ked som si do pomôcky dala szčo aj študent, vyhodilo mi to, že mám dávať X-ko, tak ma to poplietlo....
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer prajem,
boli by ste takí zlatí - môžete mi trošku pomôcť?ja som v RZZP ešte nováčik.. môj strýko bol v r.2007 čisto len zamestnanec,ale iba pol roka,od augusta bol na predčasnom starobnom dôchodku. (v niektorých mesiacoch mal príjem vyšší ako 52 tis sk)
Môže požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZZP?
Ďakujem Vám pekne za odpoveď.Príjemný večer prajem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môže požiadať o vykonanie RZZP posledného zamestnávateľa ale len vtedy, ak žiadosť adresoval poslednému zamestnávateľovi ešte pred účinnosťou ostatnej novely, teda pred 1.1.2008.

Po 1.1.2008 platí, že zamestnanec môže požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZZP len vtedy, ak spĺňa všetky podmienky dané v zákone a je stále zamestnancom u tohto zamestnávateľa.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Iwett Pozri príspevok
ďakujem, aj ja som bola v tom že B, len ked som si do pomôcky dala szčo aj študent, vyhodilo mi to, že mám dávať X-ko, tak ma to poplietlo....
Na "pomôcku" na webe rzzp.sk si treba dať pozor, k dokonalosti má ďaleko.

Najmä pokiaľ ide o vyhodnotenie pre poistencov štátu, je vyložene zavádzajúca.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem pekne, ja som najskôr naštudovala všetko okolo ročného a potom išla overiť na pomôcku a hneď prvá nezrovnalosť! Myslela som že som nič nepochopila. Krásny deň
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Jozef Mihál Pozri príspevok
Môže požiadať o vykonanie RZZP posledného zamestnávateľa ale len vtedy, ak žiadosť adresoval poslednému zamestnávateľovi ešte pred účinnosťou ostatnej novely, teda pred 1.1.2008.

Po 1.1.2008 platí, že zamestnanec môže požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZZP len vtedy, ak spĺňa všetky podmienky dané v zákone a je stále zamestnancom u tohto zamestnávateľa.
Ďakujem Vám za odpoveď pán Mihál.
On ešte posledného zamestnávateľa o vypracovanie RZZP nepožiadal.
Takže mu asi neostáva nič iné,ako si urobiť RZZP sám alebo v Zdravotnej poisťovni...?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čítajte medzi riadkami...
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, SZČO bol v r. 2007 1 mesiac a potom pracoval v ČR na prac. zmluvu, no v SR si aj naďalej platí zdravotné ako samoplatiteľ. Použijem na RZ typ B?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Najka Pozri príspevok
Ahojte, SZČO bol v r. 2007 1 mesiac a potom pracoval v ČR na prac. zmluvu, no v SR si aj naďalej platí zdravotné ako samoplatiteľ. Použijem na RZ typ B?
Ak je v ČR riadne zamestnaný /čiže za neho zamestnávateľ odvádza aj ZP/, tak je podľa mňa povinný sa odhlásiť zo slovenskej ZP.
Zákon o ZP
§ 3
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná
1. v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ja o tom viem, ale niekomu to nevysvetlis. Ide mi len o to RZ, ci mam pouzit typ B
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...ak bol SZČO + dobrovoľný platiteľ /predpokladám, že má živnosť zrušenú, alebo pozastavenú/ a odhliadnúc od poistenia v zahraničí /čo teda nie je správne/ tak vyplní podľa príjmu:
X, XB, XC, alebo S, SB SC
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Katija Pozri príspevok
Macka VšZP je tam. Buď sa na ňu v tom rozbaľovacom okne dostaneš pomocou šipky, alebo zmeníš zobrazenie dokumentu (na celú stranu ako v príloženom obrázku) a urobíš výber pomocou toho šúpatka, čo je na boku rozbaľovacieho okna.

ďakujem,

už som na to prišla.Musela som zmenšiť celý dokument ,aby mi bolo vidieť to "šúpatko" ,s ktorým sa da ďalej pohybovať medzi poisťovňami. Pri 100% viditeľnosti dokumentu to šúpatko vôbec nie je vidieť, a takže je viditeľných len nejakých 10 pobočiek poisťovní a Všeobecná tam nie je.Takže aj ostatní dajte pozor , šúpatko tam je.
ďakujem za pomoc ,jedno zúčtovanie mám už za sebou, ešte takých 6 ,samozrejme každý iný prípad, tak idem na to.
Veľa zdaru pri vypĺňaní, a ďakujem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Jana Motyčková Pozri príspevok
Príklad v prílohe :
Vďaka p. Motyčková, velmi ste mi pomohli!!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Na "pomôcku" na webe rzzp.sk si treba dať pozor, k dokonalosti má ďaleko.

Najmä pokiaľ ide o vyhodnotenie pre poistencov štátu, je vyložene zavádzajúca.
.. tiež mám s tým problém S kamarátkou sa snažíme urobiť si pre seba rzzp a nedarí sa.
Skúsim tu.. ak dôchodkyňa (paušálne výdavky) - szčo má ZD 80 tis (r. 42 DP), vypĺňa tlačivo X ? Príjem bol samozrejme vyšší.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať