Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

na cene v reťazcoch nezáleží... ja kupujem hlavne "výpredajové" to znamená rastliny, kt už nikto nechce, lebo po x týždňoch v regáloch, ked sa tam niektorí ľudia prehrabujú a dolámu ostatné, personál ich buď nepoleje vôbec, alebo tam dlho trčia vo vode, sú umiestnené v prievane... tak práve tie ja kupujem, a doma dávam do laty zatiaľ mi ani jedna z nich nevykapala, naopak vždy sa po zotavení odmenia kvitnutím
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

henrieta3 Pozri príspevok
ja som uz vyskusala vsetky metody zachrany, bud splesniveli, alebo odisli po zasadeni, ked im narastli korene, teraz kazdu novu hned zasadim do kory, len asi 2x som nemusela, mach nepouzivam, ten velmi pije, boli v nom mini, ledva som ich zachranila. Ked je niektora chora, zasadim ju rovno do kory, dlhsi cas nemocim, nepolievam, len striekam zhora, 1 je uz taka pekne, ze sa jej aj listy vyrovnali. Robim to tak preto, lebo aj ked isli korienky na tomperlite, ci co to je, ked som ju presadila do kory, odisla. Skoda, 1 by som odfotila, ale nemam foto predty, teraz je uz krasna, aj ju namacam. ale trvalo to asi 2 mesiace, kym sa vyrovnala. A budem mat aj nove nobilky, konecne sa podarilo presadenie. rozsadenie. Nieco z nich ide, mozno aj kvietky, uvidime...
Heni, ked sú už v nákupe poriadne (ale neviditeľne) chytnuté odspodu, tak sa niekedy nepodarí ničím zachrániť. Ja som teraz naposledy hned na duhý deň po kúpe presadila môj posledný Miltoniopsis, čerstvo kúpený a tiež novú Nelly OIsler. Neline aj kvety ostali, aj dorastajú a vykvitajú nové na tej istej stonke, aj nová stonka dorastá a púčiky sa naliavjú. Miltoniopsiska prišla o 2 z 3 kvetných stoniek, ale tie 3 kvety na tej zostalej jedinej sa ani úplne nerozvili, len tak do 3/4, ale aj tak strašne silno voňali, najmä ráno, tak citrusovo. Ale zatial neodišiel ani jeden list, farbu majú obe rastliny takú akú majú mať, žiaden list sa neláme ani nekrúti. Sú to asi tak niečo cez 2 týždne. Prvýkrát som ju naplno ponorila do vodného kúpela ai na 15-20 minút po 10 dňoch, vyzerá, že substrát presychá rovnomerne do tých 5 dní. Poliala som v piatok a už je to suchšie o dosť, ale nie úplne, počítam, že najneskôr v stredu, alebo max. v štvrtok ju znovu namočím. Teraz ani povrch už nerosím. A na list vôbec nie. Tá tretia stonka je už šmiknutá, postupne to dokvitlo, to bolka stonka, čo sa ako prvá začala rozvíjať. Aj tak som v kvety ani nedúfala. Ale foto som nespravila. Neboli až také pekné. Ale ako ukážka to stačilo. Teraz dúfam, že sa pošťastí a spevnie a rozrastie sa a možno na jar....uvidíme. Každopádne aspoň do Vianoc bude v obývačke dalej od radiátora ale v dosahu denného svetla len nie priameho svetla. Aj Nelina.
S mini to bolo rovnako. Jena mi odišla, lebo som ju nepresadila, ked som ju konečne presadila, snažila sa takmer rok, ale bolo neskoro aj tak pošla. Túto druhú som presadila ešte počas kvitnutia, kvety sa držali normálne, už má 2 nové velké listy a zopár pevných velkých koreňov. Uvidíme, či aj vykvitne zatial nič . Ale aj tak dobre. Ja mám tiež najradšej zmes pekne čerstvej olúpanej a nadrvenej kôry, velkosť podla velkosti kochlu a korenov, k tomu trochu nadrveného polystyrény, tiež velkosť od rastliny a kochlu a k niektorým pridávam aj trošku vlákien čersvého machy, mám ho v miske v mrazáku, vždy vezmem lne tolko, čo potrebujem a je dlho pekne zelený. Nikdy ale nerobím "machové hromádky", vždy len rovnomerne rozložím sem tam 1 2 vlákna, aby to síce vlhkosť trošku držalo, ale aj rovnomerne vysychalo. Rany prášim škoricou a kvetináč uprednostňujem presvitný a vždy z neho urobím Ementál. Ku klasickým Phalám ani ten mach netreba. Ale vždy naspodok treba dobrú drenáž trebárs z nalamaného väčšieho polystyrénu.
A oddelila som dnes aj kejku dendrophaly, už mala asi 6 korienkov, neboli síce nejako velmi dlhé, ale mala som pocit, že to už začalo stagnovať a nedorastali, Tak som tú kejku zasadila do mini kvetináčka od kaktusu, asi tak 5 cm priemer a prichytila špajlami, aby neplandala. vyzerá to dobre, tak uvidím. A to pôvodné, to torzo pahlúz bez listov som znovu normálne zasadila, ved korene to malo, možno bude dalšia rastlina časom.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Na ten minulý Miltoniopsis mi ani cukrový roztok nezabral skôr naopak, išlo to rýchlejšie. Ale čítala som že drevené hobliny (pozor nie piliny !) sú dobré na yáchranu rastlín bey koreňov, vraj to treba dať do tých hoblín a len rosiť....
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

vodič Pozri príspevok
Ďakujem vám pekne za rady. Pôjdem sa teda pozrieť do obch. reťazcov a možno tam niečo pekné objavím. Ďakujem
Ahoj, neviem či si začiatočník, alebo zanietený amater alebo už "vyššia trieda", ale skoro všetci tu väčšinou kupujeme v Hornbachz, Baumaxe, dobré rastlinz sa dajú aj v Ikei kúpiť a občas sa dá aj v bežných Hzpermarketoch (tesco, Lidl, Kaufland) alebo ak nevadí niekedz vzššia cena, tak docela fajn rastlinz yvzknú bzť v Kulle alebo aj v iných klasických kvetinárstvach, neplatí však pravidlo, že čím drahšia tým lepšia, U Luksheitera (alebo ak nájdeš na fórach že u Luda) sa oplatia oyaj skôr rastlinz, čo bežne dostupné v obchodnej sieti nie sú. A potom máš aj kopec yahraničných stránok v nemecku a holandsku, osobne cey ebaz alebo amayon bz som nebrala, aj ked cena býva lákavá, ale www.luksheiter.cz, www.pokojovky.cz sú docela vzchválené a je v čechách aj nejaký novší dodávateľ cey internet, samé chválz na neho, skús aj na http://forum.orchidej.net/ poyrieť. Žail v SR nepoynám žiaden špecialiyovaný, ani internetový obchod na orchideje. Škoda. V Nemecku ešte beží Orchids and More http://www.orchideen.com/, tiež ho chvália.
Osobne bz som asi najprv toho Luda skúsila, oni mávajú aj výstavz v česku, tak možno niekedz....Ale fakt skôr tie menej dostupné. Tu si však treba yvážiť, či na to máš skúsenosti a najmä podmienkz, niektoré čo vzyerajú lahko, lahké nie sú a naopak. Yisti si maximum informácii o konkrétnej rastline na nete a uvidíš, či jej bude vzhovovať prostredie a možnosti u Teba.
To čo si sem pripol, sú na pestovanie úplne odlišné rastlinz, takže je docela možné, že s iektorou y nich budeš riešiť aj problémové situácie. Vid Katka červená, oranžová, žltá skôr teplomilná, a vela svetla a czmbidium skôr chladnomilné, max. temperované a tiež dostatok svetla. Obe sú náročné na papkanicu (hnojivo) ale to Czmbo je tiež o hodne vyrastnejšie než Katka, tá sa ymestí aj do malých priestorov. A obom vzhovuje letnenie vonku na nie priamom slnku od mája da septembra, oktŕobrra a následný prísušok, teda chladnejšie a obmedzenie zálievky. Ale ak si ich nikdz nemal, tak ja radím, nešpekuluj, kúp si bežne dostupný hubrid trebárs aj v inej než uvedenej farbe, je vela pekných a skús a po čase uvidíš, čo ďalej. Ja som takto napr. nechcela cymbo, som sa obávala pestovania, nakoniec som si od mamz doniesla dokatované preliate, vzpiplala ho a rastie pkne, ale kvetz asi nebudú hned teray. Yato som si po tomto úspechu povedala, že ešte jedno, ale iné skúsim a kúpila si takmer odkvitnúte v Baumaxe ya 1/4 cenu. A vzyerá, že bude možno aj nová kvetná stonka, Jednoyančne to neviem potvrdiť, je to ešte malé, ale vidno, že sa mu podmienky páčia. No a o Iwanagare Apple blossom som si dlho mzslela, že mám Katleju, až kým so neriešila dilemu, čo dalej ked nahodila kbvetné púydra a na jednom fóre ma pekne uviedlu na pravú mieru. Totiž na kvetináči bol nápis Katleja. Našťastie je pestovanie podobné A Ešte jedna rada: to čo bolo na druhom obráyku, bola nejaká koláž či čo, ale bolo to pekne naaranžované czmbidium, v skutočnosti je to docela mohutná rastlina a potrebuje dostatok miesta abz vznikli jej pevné trávové listy, a tiež je k dostaniu v rôynzch variantoch a farbách. Pred pár dňami mali velmi pekné v Baumaxe po 15 Eur.
A prajem vela šťastia pri pestovaní, lebo aj to je potrebné Nech sa darí a potom sa tu na fore pochvál nejakou fotečkou
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

sisima Pozri príspevok
na cene v reťazcoch nezáleží... ja kupujem hlavne "výpredajové" to znamená rastliny, kt už nikto nechce, lebo po x týždňoch v regáloch, ked sa tam niektorí ľudia prehrabujú a dolámu ostatné, personál ich buď nepoleje vôbec, alebo tam dlho trčia vo vode, sú umiestnené v prievane... tak práve tie ja kupujem, a doma dávam do laty zatiaľ mi ani jedna z nich nevykapala, naopak vždy sa po zotavení odmenia kvitnutím
Niekedz sa neoplatí vziať rastlinu z výpredaja, lebo je "dokatovaná" a premočené jak šlak, to sa ani neoplatí s nou piplať, výsledok je viac než neistý. Ale yato občas sa dá natrafiť aj vo výpredaji na celkom dobré rastlinz, najmä ak nie sú premočené a vzheglované Vtedz aj veymem Rozhodujúci je stav rastliny a nie cena, v tom máme asi všetci tu jasno A potom sa vytešujeme z domáceho kvitnutia
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Na ten minulý Miltoniopsis mi ani cukrový roztok nezabral skôr naopak, išlo to rýchlejšie. Ale čítala som že drevené hobliny (pozor nie piliny !) sú dobré na yáchranu rastlín bey koreňov, vraj to treba dať do tých hoblín a len rosiť....
Drzim im palce, nech sa im pekne dari, je to radost, ked uvidis, ze ide novy listok, kvety niekedy dlho trvaju, ale dockas sa, ja som uz aj sacky poucivala, aj keramzit, ale nakoniec, za nechytili v kore, preto to teraz tak robim. Ony akoby nemali rady, ked sa s nimi velmi hybe. Pozerala som si album, niektore uz nie su medzi nami, ale zase boli za par eur kupene, nic sa neda robit, ale teraz velmi cakam, ktora mini mi bude kvitnut. Inak 1 som presadila do stredneho kochlika a pekne rastie asi by nemali byt v tych malickych, uvidime... Ja sa teraz najviac bojim zimy, dost na ne taha, vecer ich davam dalej od okna, ale nevydrzim to asi celu zimu...
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Ahoj, neviem či si začiatočník, alebo zanietený amater alebo už "vyššia trieda", ale skoro všetci tu väčšinou kupujeme v Hornbachz, Baumaxe, dobré rastlinz sa dajú aj v Ikei kúpiť a občas sa dá aj v bežných Hzpermarketoch (tesco, Lidl, Kaufland) alebo ak nevadí niekedz vzššia cena, tak docela fajn rastlinz yvzknú bzť v Kulle alebo aj v iných klasických kvetinárstvach, neplatí však pravidlo, že čím drahšia tým lepšia, U Luksheitera (alebo ak nájdeš na fórach že u Luda) sa oplatia oyaj skôr rastlinz, čo bežne dostupné v obchodnej sieti nie sú. A potom máš aj kopec yahraničných stránok v nemecku a holandsku, osobne cey ebaz alebo amayon bz som nebrala, aj ked cena býva lákavá, ale www.luksheiter.cz, www.pokojovky.cz sú docela vzchválené a je v čechách aj nejaký novší dodávateľ cey internet, samé chválz na neho, skús aj na http://forum.orchidej.net/ poyrieť. Žail v SR nepoynám žiaden špecialiyovaný, ani internetový obchod na orchideje. Škoda. V Nemecku ešte beží Orchids and More http://www.orchideen.com/, tiež ho chvália.
Osobne bz som asi najprv toho Luda skúsila, oni mávajú aj výstavz v česku, tak možno niekedz....Ale fakt skôr tie menej dostupné. Tu si však treba yvážiť, či na to máš skúsenosti a najmä podmienkz, niektoré čo vzyerajú lahko, lahké nie sú a naopak. Yisti si maximum informácii o konkrétnej rastline na nete a uvidíš, či jej bude vzhovovať prostredie a možnosti u Teba.
To čo si sem pripol, sú na pestovanie úplne odlišné rastlinz, takže je docela možné, že s iektorou y nich budeš riešiť aj problémové situácie. Vid Katka červená, oranžová, žltá skôr teplomilná, a vela svetla a czmbidium skôr chladnomilné, max. temperované a tiež dostatok svetla. Obe sú náročné na papkanicu (hnojivo) ale to Czmbo je tiež o hodne vyrastnejšie než Katka, tá sa ymestí aj do malých priestorov. A obom vzhovuje letnenie vonku na nie priamom slnku od mája da septembra, oktŕobrra a následný prísušok, teda chladnejšie a obmedzenie zálievky. Ale ak si ich nikdz nemal, tak ja radím, nešpekuluj, kúp si bežne dostupný hubrid trebárs aj v inej než uvedenej farbe, je vela pekných a skús a po čase uvidíš, čo ďalej. Ja som takto napr. nechcela cymbo, som sa obávala pestovania, nakoniec som si od mamz doniesla dokatované preliate, vzpiplala ho a rastie pkne, ale kvetz asi nebudú hned teray. Yato som si po tomto úspechu povedala, že ešte jedno, ale iné skúsim a kúpila si takmer odkvitnúte v Baumaxe ya 1/4 cenu. A vzyerá, že bude možno aj nová kvetná stonka, Jednoyančne to neviem potvrdiť, je to ešte malé, ale vidno, že sa mu podmienky páčia. No a o Iwanagare Apple blossom som si dlho mzslela, že mám Katleju, až kým so neriešila dilemu, čo dalej ked nahodila kbvetné púydra a na jednom fóre ma pekne uviedlu na pravú mieru. Totiž na kvetináči bol nápis Katleja. Našťastie je pestovanie podobné A Ešte jedna rada: to čo bolo na druhom obráyku, bola nejaká koláž či čo, ale bolo to pekne naaranžované czmbidium, v skutočnosti je to docela mohutná rastlina a potrebuje dostatok miesta abz vznikli jej pevné trávové listy, a tiež je k dostaniu v rôynzch variantoch a farbách. Pred pár dňami mali velmi pekné v Baumaxe po 15 Eur.
A prajem vela šťastia pri pestovaní, lebo aj to je potrebné Nech sa darí a potom sa tu na fore pochvál nejakou fotečkou
Ja som este za 15 eur nekupila, iba raz mojej mame obyc. bielu phalu, ale krasnu, taku metrovu, s velkymi jvetmi, na narodeniny za 20 eur a skoncila v mojej nemocnici, uz sa zda, ze je z najhorsieho vonku. Neviem, co s nou mama robila, dostala instrukcie, bola silna, z kvetinarstva, asi sa jej u nej nepacilo, konecne zakorenila, budem velmi rada, ked zakvitne
ale vela mam z baumaxu, z takeho zlacneneho regalu za 3 eura, niektore odisli, ine zostali, treba pozriet korene a listy...
0 0
Butka Butka

Butka je offline (nepripojený) Butka

Ja by som si dovolila podotknut, ze ani drahe rastliny nemusia vydrzat dlho - zmena prostredia (obchod/byt) mozu byt take velke, ze v priebehu par dni rastlina zhodi kvety aj puciky... A presne ako tu bolo spominane - su drahe rastliny, ktore uspesne pestuju len dlhorocni machri, ktorym kvitnu aj hrable. Podstatne je vybrat si rastlinu podla svojich podmienok, v dobrom stave a pripravit sa na to, ze sa jej mozno chvilu novy domov nebude pacit a trochu jej potrva kym si zvykne.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ja som začínala s phalami od mangela. Prvá odišla do večných lovíšť docela rýchlo, druhá vydržala asi 4 roky, kým ju nenapadli roztočce, nakoniec asi po 1/2 roku boj prehrala. Ani jednu som nepresádzala. Medzitým som dostala jednu phalu od kolegýň, tá tiež nevydržala. Tak ako ja tam . Od mangela som dostala k narodkám krásne Nobilko, biele s ružovkastým nádzchom a tmavým stredom, kvitla fakt bohato, ale mojou vinou som ju preliala. Neprežila. Odvtedz prešlo zopár rokov, ale orchidkz ma uchvátili, takže som si sama začala kupovať, k meninám, narodkám, mdž, na výročie, na mikuláša , na valentína.....ved dôvod sa vždy nájde, alebo aj len tak, z chtíča . D o večných lovíšť odišla aj nádherná pavúková orchidka Brassadia, možno aj mojou vinou, ale úmzsel bol dobrý, len som "natrafila" na pekelne blbý substrát. Bola taká roybujnelá, že som ju rozsadila na 3 časti....už dva rokz mi živorí len jeiná hluza a nechce sa vôbec rozrásť...ale nehnije a nesuší sa, je zelená, tak si ju nechávam a dúfam....ani od mamz k sviatku mi nevzdržala, od sesrz je živá phala, snád sa ešte vzchopí. Žial neviem odkial boli, ale korene mali už riadne chytené....inak bola nadyemná časť pekná.....dlho som nechcela nič iné než phaleonopsis, všetkz ostatné mi prišli náročné, už aj preto, že som zničila nobilko aj brassadiu. Túto jar som si okrem niekolkých cambrií (onci som už mala asi 3.rok) kúpila aj nádhernú Iwanagaru Apple Blossom v domnienke, že je to Katleja. Dlho som sa bála, že sa im u mňa nebude dariť...a dnes s hrdosťou hovorím, že je to asi jedna z najlepšie rastúcich orchideí, aké som kedz mala. K nim mi pribudlo do nemocnice zopár oncidiek či cambrii, čo ani neviem ako kvitnú a tiež so vyfasovala czmbidium v pohnutom stave, že však vzskúšam, či sa vzchopí. A samoyrejme, na skúšku som si po 1 Eure kúpila odkvitnutých 4 ks nobilká, mordovala som sa aj s novou aj s výpredajovou miltoniopsiskou, u oboch bey výsledku....a predsa som prednedávnom neodolala a zatial vyzerajú nádejne, dokonca som si aj nové odkvitajúce cymbo kúpila vo výpredaji...podstatné je, že bolo ydravé, aj yopár Cambrii, väčšine som dopriala nový substrát a dobrú opaterz. Mojim chúťkam neodolal ani papučák, ale ved risk je yisk a asi sa mi vzplatil, rastie nová hluza. Takže ked to tak yhodnotím, tak aj y mojich rastlín je asi 1/3 výpredajová, čo určite nie je od veci. Ak mi aj nejaká vykape, bude ma to mrzieť, ale finančná ujma bude menšia ako u rastlín drahších....a na týchto záchranných akciách sa človek strašne vela naučí, naučí sa poyorovaním aj študovaním, čo prospieva a čo nie a neskôr si možno aj na tú botaniku trúfnem. Mám yopár tipov, ale chce to ešte čas a prostredie dotvorť. Takže ja vravím, ak je možnosť prísť k (pomerne)schopnej a najmä zdravej rastline bez škodcov a chorôb, treba to využiť a skúsiť. Ale s ohladom na dané možnosti pestovania. Teray túžim po Habenarii, krásnej bielej, čo vzyerá ako volavka alebo žeriav s roztiahnutými krídlami
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Beti veď iwanagara apple blossom patrí do cattlejovitých..........aj ja mám doma, smotanovej farby, voňavú...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ano , je to katlejovitá, ale je to už 3 či štvrokríženec....takže úplná katleja to nie je. Ale neva, mne sa páči Aj moja je voňavá, len ma štve to niekolkomesačné čakanie, kým sa kvetné púzdra otvoria....snád sa na jar dočkám. Tebe už doma rozkvitla?
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
nie, ešte nie, nové 3 pahluzy jej rastú, tak snáď sa dočkám.............ale ja som jej mala plný kochlík a delila som ju na troje........
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

K opadávaniu a vädnutiu kvetov dám jednu radu: Všímajte si, či v čase kúpz alebo skladovania nie je rsatlina v blíykosti ovocia alebo zeleninz. Najmú hzpermarkety to mávajú v oddelní ovocia A doma si tiež nikdz nedávajte do blíykosti roykvitnutých rastlín alebo už púčikov žiadne ovocie, ani krátkodobo. Ovocie vylučuje do vzduchu etylén a ten spôsobuje predčasné odkvitnutie kvetov aloebo aj zvraštenie a opad púčikov. To platí, aj ak sú rastliny a ovocie v jednej miestnosti, naopak, možno by to naštartovalo dlhodobo nekvitnúce rastliny, ale je to len úvaha, neviem to dokázať. Taktiež nedočkavosť s aklimatizáciu najmä v zime. Ja moje nové rastlinz nechám v celofáne obvykle 12-24 hodín, než obal odstránim a postavím ich v miestnosti voľne. A problémz robí aj krátkodobý prievan na už nasadených kvetoch a pukoch. A tiež niekedz pukz opadajú pri nízkej vzdušnej vlhkosti alebo aj naopak pri preliatí a premočení koreňov....A na prenos v yime je najlepšie rastlinu aj s celofánom kompletne do novín ešte poriadne yabaliť odspodu až po vrch a až potom vyraziť von....igelitka je málo a na 100% ju ofúkne, aj ked ju dáte hned do auta, ten krátkz moment od obchodu do auta a nevzkúrené auto úplne stačia na to, abz všetkz kvetz o pár dní opadali. Novinz, ale tie klasické, udržia teplotu a ich vrstav ani neprefúkne.

Aj mne sa občas stane, že nechápem, práve teraz sa mi vidí, že Oncidium drobnokveté ružovkasté akoby menej udržalo na sebe kvety, kratšie ako v lete, či je to vetraním v jeho blíykosti, alebo len ročným obdobím, neviem či 2 týždne plného kvetu je málo....každopádne sa teším na rozvitie druhej stonky Ovocie v izbe ale rozhodne nemám.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Andersenka, ja som ju mala celé leto od zmrzlánov až do polkz októbra do 10 st. vonku na balkóne na yatienenom stanovisku a roybujnela sa teda statne. Lenže od konca augustu yačala tvoriť kvetné púydra a ide to strašne pomalz, ale tuším milka ma upoyornila, že oni aj cey yimu asi yoschnú a potom kvety začiatkom jari pomerne rýchlo vykuknú.....na nasadenie kvetov im ale určite prospel čerstvý vzduch a nočné a denné výkyvy teplotz na balkóne. A mzslím, že škodcov sa na nej až tak báť netreba. Nasadiš si do blízkosti plektrant a ani múch sa tam nebude tolkko hemžiť Moja mala už ani nevim kolko hlúy novýchg, lebo ked som ju kúpila, tak kvitla na 1, na dvoch boli zvyšky stonky a tuším 2 alebo 3 hluyz boli staré. No a dorástli jej minimálne 3, čo aj doyreli, teray jej dorastú ešte dalšie 2, ale tuším sa tam ešte nejaká nájde...lebo spolu som ich narátala asi 13 aj s tými yakrpatenými starými hluzami. A jedna sa ukayuje ešte mini. Po odkvete na jar určite na 2 trsy rozdelím, lebo sa to všetko aj s koreňmi smerom y kvetináča ťahá...
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
tak odfoď tie púzdra, mne cattka ešte nekvitla žiadna doma. Možno sa nejaké chystajú, len to neviem identifikovať ešte..........tak foto by potešilo.
Ty nemáš album tu na porade?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

mám tu albumz, v profile....ale skúsim aj pozrieť
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

mám tu albumz, v profile....ale skúsim aj pozrieť

http://www.porada.sk/album.php?albumid=1277&page=2

ale tam sú trochu ešte malé, teraz sú väčšie. Je to to zelené uzavreté, čo rastie z vrcholu dozretej hluzy po dorastení posledného tuším 3.listu na dozretej hluze
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Katky klasické mávajú 2 alebo len 1 list na každej hluze.
pekne je to tu nafotené
http://haki1.rajce.idnes.cz/Blc-Taiwan-Ruby-Taiyoung-6/
http://haki1.rajce.idnes.cz/BLC-Guan...-Black-Flower/
http://haki1.rajce.idnes.cz/Blc-Alma...p-Malee-AMTOS/
http://haki.hu.cz/local/preview/pages/p1.htm
oplatí sa pozrieť všetko aj na tej poslednej
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

tu máš k tej Iwanagare
http://forum.orchidej.net/viewtopic....fc2d&start=100
páči sa mi táto zlatá forma, ale nikde som ju naživo ešte nevidela, ani na nete v ponuke....iba tu u schwertera bola, ale či ju aj majú aktuálne neviem....
http://www.shop.schwerter-orchideenz...deen-1291.html
Naposledy upravil Betina2 : 29.11.11 at 14:26
kdc-0241. iwanagara apple blossom  _golden elf_ .jpg  
0 0
Butka Butka

Butka je offline (nepripojený) Butka

Tiez mam doma jednu iwanu a tiez som ju kupovala ako kacenu a az tento rok som zistila, ze som vedla jak ta jedla Rastlina je bujna, je jej plny crepnik, ale kvitnut sa jej, potvore, nechce. Cez leto som ju mala vonku spolu s dalsimi, ma 3 nove pahluzy. Minuly rok som jej dopriala asi pristudene zimovanie, tento rok ma trochu viac tepla (asi 17stupnov), tak drzte palce nech ju prehovorim ku kvetu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať