Zavrieť

Porady

Bylinky-pestovanie

Pred polrokom som sa pokusala vypestovat si doma bylinky - tymian, bazalka svetla aj tmava a medovku... radost bola obrovska ked sa coskoro objavili male zelene puciky... no za par dni mi postupne zacali vysychat az nakoniec uplne vyschli... (este podotykam ze boli na slniecku len doobeda, poobede na nich uz nesvietilo)

poradte ako si mam doma vypestovat bylinky /ako casto polievat, alebo ci len poprasit vodou, na ake miesto ich dat a tak/..

dakujeeeem
Naposledy upravil arizona : 11.04.12 at 12:47
Usporiadat
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

já kupujem na trhu a zasadím si do kvetináča a aj do zeme dávam,tam sa im darí najlepšie,dobre potom pošli ss
0 0
macika78 macika78

macika78 je offline (nepripojený) macika78

Ja mam najlepsiu skusenust, ked si doma vysejem zo semiacka (aj 1L kelinku od zmrzliny) vopcham do mikrotenoveho vrecka a ked mi rastlinky vyrastu na vysku 5-7cm presadim do crepniku. Vzdialenost v 20cm crepniku medzi rastlinkami je 2cm. Zvyknem zasadit aj do 2-3 crepnivkov(tolko ich mam z vysevu) a ked je po mrazoch dam na balkon, uz pekne kosatu bazalku. Davam aj mamine a ta si ju presadi na zahradu.Raz som si aj kupila v obchode(nemohla som vydrzat kym mi moja vyrastie), ale dlho mi nevydrzala....postupne mi ocernela.
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

tak určite že je dobré ked si vyseješ, ale sú tu aj priestorové dôvody,vlani mi bazalka vzišla sama v tom kvetináči kde bola predchádzajúci rok z vypadaných semienok tak dúfam že aj tento rok sa podarí
0 0
macika78 macika78

macika78 je offline (nepripojený) macika78

no veru som v piatok som aj zisla do pivnice pre zeminu a vysiala som si este, co mi zostali semiacka z predoslych rokov (su po zaruke snad mi nieco zide)zasadila som bazalku, tymian, oregano a niejake petunky co som si pozbierala na balkone z vlanajsieho rokuminuly rok mi z tymiana a oregan narastly take male tenke vlasky asi preto, ze som ich hned vysiala do velkeho crepnika no teraz som ich vysiala tak ako aj bazalku som zaciakocnik alebo lepsie povedane experiment( skusam treti rok) a mam ich z juhu v obyvacke na parapete v panelovom byte
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Ako sa daju vyrobit zemove stupliky, ktore boli na foto o stranku spat?
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

alabut Pozri príspevok
Ako sa daju vyrobit zemove stupliky, ktore boli na foto o stranku spat?
Ahoj, my na to mame stroj (teraz na elektriku na 25 stuplov a predtym sme mali rucny len na jeden, co bolo pri vacsom pocte namahave). Pre vas, co si sadite len pre seba uplne posluzia kelimky od jogurtov naplnene zemou. Tie my pouzivame napr. na rajciny, baklazan, bylinky - zospodu ich cele zvykneme zrezat, nasypat do polky zem, utlacit a dosypat. Do stuplikov robime hluboviny, zeler, papriku, por... ;-)
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

beba13 Pozri príspevok
dobre na jar ti môžem poslať oregano dúfam že nevymrzlo,a bazalku mávam len jednoročky tie kupujem na trhu
bazalka je len jednorocka a najlepsie sa pestuje v kvetinaci.vypestujes si ju velmi lahko zo semienok,daju sa kupit rozne druhy.

ak mas nahodou cestu do rakuska,v kazdom väcsom markete predavaju kvetinacove byliny,cena maximalne do 2 euro,podla toho kde.
/billa,penny market,zielpunkt,lidl..../
najcastejsie zozenies salviu,bazalku,petrzlen,pazitku,yzop,oregano,tymia n,mätu,medovku,ananasovu salviu,estragon,ligurcek,stavel,levandulu.
0 0
magda26 magda26

magda26 je offline (nepripojený) magda26

Ja som si bylinky zasadila do 1kg nadob od horcice, zatial mi pekne schadzaju tak dufam ze mi aj vydrzia.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

osky Pozri príspevok
bazalka je len jednorocka a najlepsie sa pestuje v kvetinaci.vypestujes si ju velmi lahko zo semienok,daju sa kupit rozne druhy.

ak mas nahodou cestu do rakuska,v kazdom väcsom markete predavaju kvetinacove byliny,cena maximalne do 2 euro,podla toho kde.
/billa,penny market,zielpunkt,lidl..../
najcastejsie zozenies salviu,bazalku,petrzlen,pazitku,yzop,oregano,tymia n,mätu,medovku,ananasovu salviu,estragon,ligurcek,stavel,levandulu.
načo by som kupovala v rakúsku, ked na trhu kúpim všetky druhy bazaliek za dobrú cenu,a mne sa nepáčia tie zvlaštne zfarbené bylinky,ktore sa predávajú v marketoch pripadajú mi ako umelé majú taku zvlštnu farbu,
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja som sa tiez par krat ulakomila a kupila som v hypermarketoch krasne vyzerajuce bylinky.
Ale nemaju takmer ziadnu vonu,ani nejak vyraznu chut.Tiez mi nikdy dlho nevydrzali a vyhynuli.

Viac sa mi osvedcilo,ked si vypestujem sama, alebo kupim od babiciek na trznici.
5 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Do stuplikov chcem vyskusat kapustu. Ako sa daju rucne vyrobit? Dvesto kelimkov nezozeniemm lebo jogurt si robim doma sam. To treba zlisovat hlinu? S cim? Nerozpadnu sa pri polievani? :-)
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

beba13 Pozri príspevok
načo by som kupovala v rakúsku, ked na trhu kúpim všetky druhy bazaliek za dobrú cenu,a mne sa nepáčia tie zvlaštne zfarbené bylinky,ktore sa predávajú v marketoch pripadajú mi ako umelé majú taku zvlštnu farbu,
ja som nevedela ze na trhu sa daju zohnat.podla dopytu som uvazila,ze asi nie su tak lahko dostupne,preto som ponukla moj napad.
ja mam vsetky bylinky z marketov,nemaju umelu farbu a vonaju nadherne.
mam ich vysadene vonku a dari sa im.uz su take rozrastene ze ich davam susit pre celu rodinu.tak neviem.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

alabut Pozri príspevok
Do stuplikov chcem vyskusat kapustu. Ako sa daju rucne vyrobit? Dvesto kelimkov nezozeniemm lebo jogurt si robim doma sam. To treba zlisovat hlinu? S cim? Nerozpadnu sa pri polievani? :-)
Ahoj, nepotesim ta, na tie nase stupliky je potrebny stroj. Lisujeme cistu zem, nerozpadaju sa, da sa s nimi normalne manipulovat, polievat. Rozpadnu sa az po prerasteni korenovej struktury - po vysadeni.
Hm, ak nemas tie obaly od jogurtov, asi budes musiet kupit normalne kvetinace, co predavaju v zahradkarskych centrach. Asi su to peniazky nazvys, no vyhoda je, ze ich vies pouzit aj na rok a na dalsi rok...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

alabut Pozri príspevok
Do stuplikov chcem vyskusat kapustu. Ako sa daju rucne vyrobit? Dvesto kelimkov nezozeniemm lebo jogurt si robim doma sam. To treba zlisovat hlinu? S cim? Nerozpadnu sa pri polievani? :-)
Pripajam aktualne fotky nasich hlubovin - najskor cerstvo zapikirovane a teraz uz maju take krasne prave listky

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  12032011857.jpg
Zobrazení: 43
Veľkosť:  119.6 KB
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  12032011858.jpg
Zobrazení: 36
Veľkosť:  120.7 KB
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  12032011859.jpg
Zobrazení: 39
Veľkosť:  117.4 KB
0 0
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

Alabut,
rozrezala som pet-fľaše na pásy (výška približne ako jogurt. kelímok) a zopla spinkovačom do rúrok.
Na spodok vlhkú zem, utlačiť, dosypať, atď.
3 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Dakujem za namety. Vyriesil som to inac. Zozbieral som hlinikove obaly z redbulov (nezaberu vela miesta), odstrihol vrch spodok, prestrihol napoly. Vznikne valcek, do ktoreho skusim zasadit priesadu. Kapusta na fotkach je krasna, ja idem iba teraz sadit. Dnes urobim pareniska, dvojite sklo, dufam, ze vasu dozeniem. Potrebujem natlacit pre nasich tak do 200 litrov. Vdaka za inspiraciu. :-)

Este sa chcem opytat, sadis priamo do stuplikov? Alebo sa hlubovina pikiruje? Ako hlboko? Aky je priemer stuplikov? Nemozes odfotit ten stroj? :-)
Naposledy upravil alabut : 15.03.11 at 00:31
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

alabut Pozri príspevok
Dakujem za namety. Vyriesil som to inac. Zozbieral som hlinikove obaly z redbulov (nezaberu vela miesta), odstrihol vrch spodok, prestrihol napoly. Vznikne valcek, do ktoreho skusim zasadit priesadu. Kapusta na fotkach je krasna, ja idem iba teraz sadit. Dnes urobim pareniska, dvojite sklo, dufam, ze vasu dozeniem. Potrebujem natlacit pre nasich tak do 200 litrov. Vdaka za inspiraciu. :-)

Este sa chcem opytat, sadis priamo do stuplikov? Alebo sa hlubovina pikiruje? Ako hlboko? Aky je priemer stuplikov? Nemozes odfotit ten stroj? :-)
Vsetky priesady u nas pikirujeme. Primerane hlboko, vidiet to na fotkach. Pri zelere davame pozor, aby boli v zemi len korienky, aby bulvovy nemal problem vytvorit bulvu. Inac vsetko normalne. Pozri sa sem http://sepo.wbl.sk/Priesady.html
Tam je aj kusok z toho stroja odfotene - cerstvo vylisovane stupliky. A vidis tam aj pribliznu velkost. Cely stroj je vyrobnym tajomstvom mojho otca.
Krasnu jar prajem!
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

osky Pozri príspevok
ja som nevedela ze na trhu sa daju zohnat.podla dopytu som uvazila,ze asi nie su tak lahko dostupne,preto som ponukla moj napad.
ja mam vsetky bylinky z marketov,nemaju umelu farbu a vonaju nadherne.
mam ich vysadene vonku a dari sa im.uz su take rozrastene ze ich davam susit pre celu rodinu.tak neviem.
..dajú sa zohnať,myslím že v každom meste na trhu a celkom slušný výber a už aj v záhradníctvach niektorých
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Dakujem za namety, dnes som stihol jedno parenisko a vysial 800 ks kapusty, potom ma odohnal dazd. Zajtra pokracujem, uz sa len naucit pikirovat, ci ako sa tomu nadava. :-)

Pozdrav otca, sikovny chlapik. :-)
Naposledy upravil alabut : 15.03.11 at 19:18
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

nechceli by ste sa opat vratit k povodnej teme "bylinky" ?


Posledne prispevky su o vselicom moznom, len nie o bylinkach
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať