Zavrieť

Porady

Bylinky-pestovanie

Pred polrokom som sa pokusala vypestovat si doma bylinky - tymian, bazalka svetla aj tmava a medovku... radost bola obrovska ked sa coskoro objavili male zelene puciky... no za par dni mi postupne zacali vysychat az nakoniec uplne vyschli... (este podotykam ze boli na slniecku len doobeda, poobede na nich uz nesvietilo)

poradte ako si mam doma vypestovat bylinky /ako casto polievat, alebo ci len poprasit vodou, na ake miesto ich dat a tak/..

dakujeeeem
Naposledy upravil arizona : 11.04.12 at 12:47
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Bylinky s budúcnosťou




Spája ich krása a pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Vavrín, ligurček, medovku a pažítku vysádzame do záhrad ako dekoratívne rastliny a zároveň ich časti využívame aj pri príprave jedál v kuchyni.
Vavrín
Každý z nás ho pozná pod názvom bobkový list. Ako korenie sa dnes používajú iba sušené listy, ktoré majú špecifickú arómu a horkastú chuť. Obsahujú silice, glykozidy a horčiny, ktoré podporujú trávenie a chuť do jedla. Používa sa predovšetkým na konzerváciu rýb a mäsa, pri nakladaní zeleniny, do zmesí korenia pri výrobe lahôdok, pri úprave zveriny a grilovaní mäsa.
Pestovateľské rady
Tento ker môžeme vysádzať do nádob, ktoré na zimu premiestňujeme do vnútorných priestorov. Znáša teploty do -5°C. V našich podmienkach sa tvaruje na jar alebo v jeseni. Celoročne sa zberajú listy a na jeseň plody.
DOBRÁ RADA:
Vysušené listy by sa mali skladovať v pevne uzavretých koreničkách v tme. Nemali by sa skladovať dlhšie ako rok, zvlášť mleté.

Medovka
Zberáme buď list, alebo vňať s listom na začiatku kvitnutia. Po odkvitnutí ju zostrihávame, aby vyrastali nové listy, udržala si tvar a nezdrevnatela. Používa sa ako korenina pri výrobe likérov, nealkoholických nápojov, v kozmetike a pri príprave jedál. V čerstvom stave ju používame najmä do šalátov, sušenú do polievok a omáčok.
Ako ozdoba záhrad V záhrade sa pestujú odrody so zelenými, ale aj s dekoratívnymi žltými ‘Aurea’ alebo pestrými listami ‘Variegata’. Medovku vysádzame na teplé a slnečné miesto do kyprej a na živiny bohatej pôdy. Je odolná proti zime. Na jeseň odumiera nadzemná časť a na jar vyrastú opäť nové výhonky.
DOBRÁ RADA:
Proti nespavosti pomôže šálka medovkového čaju, ktorý treba vypiť pol hodiny pred spaním. Dve lyžice sušených listov medovky prelejeme 0,25 l vriacej vody, zakryjeme a necháme najmenej 10 minút vylúhovať. Ak pijeme čaj počas dňa, tlmí nervozitu, podráždenosť a upokojuje žalúdok.
Rady pre začiatočníkov
Semená vysievame do pripravenej pôdy začiatkom leta, keď nočná teplota neklesne pod 10 °C. Slnečné alebo polotienisté stanovište vyberáme veľmi starostlivo, pretože po 3 až 5 rokoch dorastá až do výšky 2 m. Aby listy ostali mladé a jemné, pravidelne ho zrezávame. Zberáme predovšetkým korene dvojročných rastlín a niekedy aj celý nadzemný výhonok, vňať.
Ligurček lekársky
Mohutná trváca bylina s voňavým koreňom sa používa proti nadúvaniu, pri chorobách močových ciest a mechúra, pri stavoch nervovej vyčerpanosti, reumatizme a nadmernom potení. Droga korenisto vonia, podporuje chuť do jedla, tvorbu žalúdočných štiav a vylučovanie žlče. Ligurček je aj vynikajúca korenina. Jeho semená sa zberajú po zhnednutí, sušia sa a uskladňujú.
ĎALŠIE BYLINKY
Nielen tieto opísané byliny sa tešia veľkej obľube pre svoje chuťové vlastnosti, ale patrí k nim aj bazalka, majorán či saturejka, ktorým sme sa venovali v minulých číslach. Všetky vymenované rastliny si opäť získavajú rešpekt. Podľa najnovších poznatkov by nás tieto koreniny a pochutiny mali v budúcnosti aj liečiť.
Pažítka (Allium)
Je skromná cibuľovina, ktorá nachádza uplatnenie v kuchyni skôr ako korenie než zelenina. Konzumnou časťou nie je cibuľa, ale čerstvé jemné listy, ktoré majú príjemnú korenistú chuť a vôňu. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, provitamínu A, vitamínov zo skupiny B, najmä B1 aB2, minerálnych látok, najmä vápnika a éterických olejov obsahujúcich síru, ktorá spôsobuje jej typickú chuť. Má močopudné účinky a podporuje trávenie.








6 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

teda vážne čo tu je všetko možné v bylinkovej téme
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Kúpila som zakorenené 4 bylinky, 3 z nich potrebujem zasadiť na balkón. Medovku som zasadila priamo na záhon v záhrade, ale šalviu, saturejku a mätu chcem dať spolu do jedného 35 cm širokého a 11 cm vysokého oválneho črepníka. Môže to tak byť? Zeminu na bylinky mám špeciálnu, že vraj podporuje arómy.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Saturejku som si našla na nete, zdá sa, že mám Satureja douglasii, vyzerá, že bude previsnutá, mala by byť v závesnom kvetináči, je to indiánska mäta. Vonia krásne. Podľa všetkého musí mať polotieň. Šalviu mám takú trojfarebnú, tá sa mi asi bude hodiť do črepníka s mätou, balkón mám na juhozápad, slnka bude poobede dosť. Uvidím, ako sa im bude dariť.
1 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

A už vám v záhradach rastú bylinky napr. šalvia, levanduľa? Mne asi vymrzli.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

mne asi vymrzla šalvia,v záhrade,ale dúfam že tá v hrantíku nažije
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..moja levanduľa puká, takže asi bude z nej niečo. Medovka, ale najmä mäta tak veľmi rozrástla, že musím celú vykopať a zasadiť do črepníka a tak do pôdy, aby tak nerozrastala.
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

aj já planujem mätu nejako obmedziť v rozrastaní lebo je už všade
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Jeden rok som mala aj ja mätu, ale teraz ju neviem dopestovať ... ale bazalke a obom petržlenom sa darí
Snímek 006.jpg  
Snímek 007.jpg  
Snímek 008.jpg  
1/1
7 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Tak sa aj ja pripojím k téme zopár fotkami (teda ak môžem )
bazalka, kompaktná bazalka, petržlen, jablková mäta, pažítka
DSCN0124.JPG  
DSCN0119.JPG  
DSCN0118.JPG  
DSCN0125.JPG  
DSCN0126.JPG  

1/1
8 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Vyzerá to tak, že moja šalvia už začína pučiť, čo som rada, lebo vlani som si nasušila listy a je vynikajúca pri bolesti v hrdle - ako kloktadlo.
1 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

ešte pripájam šalviu, saturejku a tymián
DSCN0142.jpg  
DSCN01431.jpg  
DSCN01441.jpg  
1/1
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ja sa tiez pochvalim:bazalka citronová, červená, jemná, pravá; saturejka, tymián

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  020520111552.jpg
Zobrazení: 25
Veľkosť:  115.3 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  020520111279.jpg
Zobrazení: 18
Veľkosť:  92.0 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  020520111283.jpg
Zobrazení: 20
Veľkosť:  83.5 KB

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  saturejka.jpg
Zobrazení: 20
Veľkosť:  131.4 KB
2 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Dnes som trosku meditovala nad estragonom. Mame ho a zatial mi nejako zvlastne nevonia, tak som rozmyslala, na co sa vlastne pouziva. Nasla som http://www.couvarit.sk/palina-dracia...__id_art=10456

PALINA DRAČIA / ESTRAGON (Artemisia dracunculus L.)Je to cenná kuchynská bylina s charakteristickou korenistou vôňou a trochu horkasto štipľavou chuťou. Dávnejšie bola skoro v každom dome obľúbeným a starostlivo uschovávaným korením. Pochádza z Ázie.

Dnes znovu prichádza do módy a stále častejšie ju vyhľadávajú. Používa sa čerstvá v zelenom stave i usušená. Je zložkou šalátového korenia s osobitnou chuťou a nakladacích zmesí. Okrem toho, podobne ako petržlen, je výborná na ochutenie polievok, hydiny, rybacích a di vi nových pokrmov, pečenej baraniny a jahňaciny, prívarkov zo zelenej fazuľky, hrášku a zemiakov. Všeobecne je špeciálnym ochucovadlom okyslených jedál, a vyrába sa z nej najpríjemnejší rastlinný ocot - palinový ocot. Pripravuje sa tak, že na palinu dračiu sa naleje toľko octu, aby bola prikrytá a o niekoľko dní natoľko prevezme vôňu paliny, že po precedení môžeme ním ochutiť ktorékoľvek z vymenovaných jedál.

Palinu dračiu obľubujú aj ľudia odkázaní na diétu, ale treba ju dávkovať veľmi opatrne, lebo v opačnom prípade jej prenikavá aróma odstráni pravú chuť jedla.

Obsahuje éterický olej, ktorého vôňa pripomína bedrovník aníz. Čaj z nej (Herba dracunculi) prečistí obličky, vypudí žlč a zvýši chuť do jedenia.

Pestovanie: Rozmnožuje sa delením koreňov na jeseň a pestuje sa v stredne ťažkých pôdach. Zberajú sa nadzemné listnaté výhonky pred kvitnutím, odrezaním asi 10 cm nad zemou. Odrezanú bylinu sušíme starostlivo na vzdušnom, tienistom mieste, lebo iba tak si zachová svoju charakteristickú korenistú chuť a svetlozelenú farbu.

Poznáme niekoľko druhov. Francúzska palina má tmavšie listy, zväčša nekvitne a nevytvára semená. Jej droga je aromatickejšia, príjemnejšia, a tak aj jej éterický olej je vyhľadávanejší. U nás sa pestuje iba tento druh. Ruská palina má svetlejšie listy a na vrcholku stonky sa často vyskytuje trojitý list. Kvitne a jej semeno dozrieva každý rok, je menej aromatická a korenistá, preto sa vo veľkom nepestuje.

Pri domácom množení paliny dračej vyčkáme teplejšie jarné obdobie s dostatkom svetla (máj) a vtedy sadíme dobré korene získané zo spoľahlivého zdroja na vzdialenosť 30 až 40 cm. Je to náročná bylina na vodu a dobre sa vyvíja na teplých slnečných polohách.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

a toto sú všetky moje... hore medovka a dole ostrihaná pažítka, už presadená do obyčajnej zeme
Snímek 002.jpg  
2 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

A vidim tam tusim aj Maggy-Ligurček-Vegetu
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

áno, máš pravdu, tú som siala ešte vlani, bola taká chuderka, aj cez zimu, ale teraz sa mi odvďačila, že som ju "prezimovala"
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Ligurček lekársky - mám v záhrade v lete meria aj 1,5 m. Radšej ako sušený ho mám mrazený - teda v zime.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Anna123 Pozri príspevok
Ligurček lekársky - mám v záhrade v lete meria aj 1,5 m. Radšej ako sušený ho mám mrazený - teda v zime.
mne v zime najviac vyhovujú sušené stopky - bez listov. Výborne sa skladujú, do polievky vždy pridávam niekoľko kúskov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať