Zavrieť

Porady

Občianské združenie

človiečik
Podávame daňové priznanie a prílohy dávam súvahu a výkaz ziskov a strát pre NO. Poznámky dúfam netreba pre neziskovky robiť, nenašiel som to ani v prílohách opatrení a na poznámkach sa píše že podnikatelia účtujúci v sústave podvojného účtovníctva...logicky mi z toho vychádza že občianské združenie nie je povinné podávať poznámky ako neziskovka...
Usporiadat
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

no práve som rozprávala s jednou pani ekonómkou. a tá mi povedala, že živnostenský list byť nemusí, ale príjem z reklamy musí zdaniť. A účtovníctvo vedú podobné ako samosprávy.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Podľa mňa je reklamná činnosť podnikateľská činnosť. To že ju mám v stanovách ako jeden zo zdrojov príjmu, je rovnaké ako keby som tam napísala že zdrojom financovania budú príjmy z podnikateľskej činnosti.
Každý, aj OZ, môže vykonávať podnikateľskú činnosť len na základe živnostenského oprávnenia.
Z toho podľa mňa vyplýva, že OZ môže vykonávať reklamnú činnosť, resp. akúkoľvek podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia.

Keď začne vykonávať podnikateľskú činnosť, musí viesť podvojné účtovníctvo pre neziskové organizácie (sú tam určité rozdiely v niektorých účtoch a rozdielne výkazy uzávierky).
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

A keď to nerobia opakovane a pravdidelne, napríklad naozaj len raz za rok, aj tak si myslíš že by mali mať živnosť??
Naposledy upravil KvetkaK : 04.09.07 at 08:32
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

No už z toho začínam mať husiu kožu... A ešte mi poraďte. Ak má združenie uzavretú zmluvu o reklame. A v nej napr. že za propagáciu určitej firmy dostane za také a také obdobie 50.000,- Sk. Má združenie vystaviť firme faktúru alebo stačí len tá zmluva?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ja myslím, že úplne postačí zmluva.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
KvetkaK Pozri príspevok
Ja myslím, že úplne postačí zmluva.
Klient účtuje v JU. Ako potom zaúčtuje príjem z reklamy ? Len ako príjem za služby do pokladne (resp. banky) bez nejakej predošlej odoslanej faktúry ? Bola by chyba, keby vystavil faktúru ?
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

jess Pozri príspevok
Klient účtuje v JU. Ako potom zaúčtuje príjem z reklamy ? Len ako príjem za služby do pokladne (resp. banky) bez nejakej predošlej odoslanej faktúry ? Bola by chyba, keby vystavil faktúru ?
Klient samozrejme môže, ba dokonca snáď aj musí vystaviť faktúru ako daňový doklad. Samotná faktúra sa v JU neúčtuje, eviduje sa len v evidencii záväzkov a pohľadávok ako pohľadávka. Do peňažného denníka účtuješ len o prijatej platbe, a to v hotovosti alebo na účet..
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

Ja som to doteraz pochopila takto a tak to aj vysvetľujem svojim zákazníkom:

Ak chcú mať príjmy, ako reklama, kultúrne podujatia a pod. a chcú ich dosahovať opakovane v jednom roku - mali by si založiť živnosť - inak je to neoprávnené podnikanie
/živnosť je sústavná, opakovaná činnosť, ktorej cieľom je dosiahnuť zisk - bez ohľadu na použitie zisku - predsa o použití zisku sa v živnostenskom zákone nehovorí - pretože často klienti argumentujú tým, že veď oni použijú zisk na šport a pod./

Ak však túto činnosť robia príležitostne - čiže 1-2krát za rok, nemusia mať na to živnostenské oprávnenie, pretože to nie je sústavná činnosť. /Aj keď im následne radím, aby si ŽL zriadili, pretože nikdy nevedia koľko tej činnosti budú mať, a tak či tak to musia zdaniť a aspoň sa nebudú musieť báť kontroly - to často zaberie/. Avšak nič to nemení na tom fakte, že sa tento príjem zdaňuje.

Čo som však doteraz nevyriešila je, že ak má len príležitostný príjem zdaňovaný či má viesť podvojné účtovníctvo - aj keď podľa mňa nie, pretože znova - je to príležitostný príjem.

K tomu že je napr.reklamná činnosť uvedená v stanovách, áno považuje sa za hlavnu činnosť, ak je však uvedená medzi hlavnými cieľmi, nie medzi zdrojmi financovania - to je veľký rozdiel. Pretože mať za cieľ v OZ reklamnu činnosť? no neviem, ale že vraj existujú aj také OZ, so starším dátumom vzniku.

Opravte ma ak sa mýlim, ale zatiaľ sa mi to zdá správne
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, chcem sa spýtať, je nejaký termín, do kedy má občianske združenie zvoliť svojho predsedu od svojho vzniku?
Je potrebné o vobľbe predsedu informovať (napr. ministerstvo, ktoré schválilo vznik OZ)?
Ďakujem za odpovede.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

posúvam ---
0 0
damati damati

damati je offline (nepripojený) damati

som kto som
zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, je nejaký termín, do kedy má občianske združenie zvoliť svojho predsedu od svojho vzniku?
Je potrebné o vobľbe predsedu informovať (napr. ministerstvo, ktoré schválilo vznik OZ)?
Ďakujem za odpovede.
Nie je tam určený termín, ale napr. keď chcete mat pridelené IČO a účet v banke, tak k tomu je potrebné mať vymenovaných štatutárnych zástupcov. Ministerstvu štatutárov oznamovať netreba.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

damati, vďaka za odpoveď. Tiež som žiaden termín nenašla. odkiaľ sú tie informácie?
0 0
damati damati

damati je offline (nepripojený) damati

som kto som
zltalienka Pozri príspevok
damati, vďaka za odpoveď. Tiež som žiaden termín nenašla. odkiaľ sú tie informácie?
Sama som si to musela zistiť, už ti ani neviem povedať kde všade som to zisťovala, ale pri zakladaní učtu v banke aj pri prideľovaní IČO sme potrebovali mať už vymenovaného štatutára.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

ešte že Tá porada existuje, bez nej by som musela všetko sama tiež zisťovať, vďaka porade a ĽUĎOM, ktorí sú ochotní sa podeliť o "zistené informácie" je to oveľa jednoduchšie.
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Prosím o radu. Sme neziskovka a ideme vykonávať podnikateľskú činnosť. Aké povinnosti nám z toho vyplývajú. Založíme živnosť a čo ďalej? Vopred ďakujem.
0 0
betulka betulka

betulka je offline (nepripojený) betulka

konečne na vlastnom pieskovisku :D ...viac
Ahojte,
nech čítam ako čítam tak stále nie som o nič múdrejšia z účtovníctva neziskovej org. /obč. združenie/ - neviete mi prosím poradiť nejakú publikáciu, resp. materiál - kde je vysvetlené /s prepáčením jak pre blbca/ účtovníctvo neziskových organizácií. ?
DIKES
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Meggie32 Pozri príspevok
Prosím o radu. Sme neziskovka a ideme vykonávať podnikateľskú činnosť. Aké povinnosti nám z toho vyplývajú. Založíme živnosť a čo ďalej? Vopred ďakujem.
Prihlasite sa na danovy urad ak ste tak uz neurobili a budete hlavne rozlisovat prijmy z podnikania a ku nim prisluchajuce naklady a vycislovat vysledok hospodarenia z podnikatelskej cinnosti a transformovat ho na zaklad dane. Potom samozrejme povinnost vedenia podvojneho uctovnictva. Do zivnosti si hlavne nedavajte tie iste cinnosti ktore mate ako hlavne uvedene aj v stanovach nakolko by sa tazko rozlisovalo co patri k akej cinnosti.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

betulka Pozri príspevok
Ahojte,
nech čítam ako čítam tak stále nie som o nič múdrejšia z účtovníctva neziskovej org. /obč. združenie/ - neviete mi prosím poradiť nejakú publikáciu, resp. materiál - kde je vysvetlené /s prepáčením jak pre blbca/ účtovníctvo neziskových organizácií. ?
DIKES
Pracujeme na nej a dufam ze ju do danovych priznani vydame. Doteraz mozno V.Laszova - Uctovnictvo neziskovych organizacii v praxi
0 0
jeny7 jeny7

jeny7 je offline (nepripojený) jeny7

victoria Pozri príspevok
Pracujeme na nej a dufam ze ju do danovych priznani vydame. Doteraz mozno V.Laszova - Uctovnictvo neziskovych organizacii v praxi
Publikácia V.Laszova - Nové účtovníctvo neziskových organizácii v praxi sa venuje účtovaniu v podvojnom účtovníctve. Viete mi poradiť publikáciu, ktorá sa venuje účtovaniu občianskych združení v jednoduchom účtovníctve?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Obavam sa ze take nieco neexistuje :-(
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať