Zavrieť

Porady

Občianské združenie

človiečik
Podávame daňové priznanie a prílohy dávam súvahu a výkaz ziskov a strát pre NO. Poznámky dúfam netreba pre neziskovky robiť, nenašiel som to ani v prílohách opatrení a na poznámkach sa píše že podnikatelia účtujúci v sústave podvojného účtovníctva...logicky mi z toho vychádza že občianské združenie nie je povinné podávať poznámky ako neziskovka...
Usporiadat
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Viete mi niekto poradiť ohľadom vykazovania 2%? Sme takí šťastlivci, že sa nám za rok 2004 podarilo získať na 2% viac ako 100.000 Sk a zo zákona sme preto do 31.1.2006 povinní poslať na zverejnenie do vestníka nejakú správu o použití tých peňazí.

Nemáte niekto vzor, ako by ta správa mala vyzerať a kam to vlastne treba poslať? Sú s tým zverejnením spojené aj nejaké poplatky?

ďakujem
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

zverejniť to treba v Obchodnom vestníku, bližšie o tom neviem, ale našla som vzor, ako má vyzerať špecifikácia použitia získaných 2% z daní:

Zverejnenie špecifikácie použitia prijatého podielu zaplatenej dane z príjmov FO a PO (podľa § 50 odst. 14 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Prijímateľ podielu zaplatnej dane z príjmov FO a PO:
Názov, sídlo - názov ulice, súpisné číslo, názov obce, PSČ, IČO
zverejňuje podľa § 50 odst. 14 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov tieto údaje o špecifikácii použitia ním prijatého podielu zaplatenej dane z príjmov FO a PO za rok ....

tabuľka s údajmi (stĺpce):
účel použitia podielu zaplatenej dane
výška použitého podielu zaplatenej dane na tento účel
spôsob použitia podielu zaplatenej dane
iné údaje

riadky:
1.
2....

bolo to zverejnené v časopise efekt č. 6/2004, ktorý je zameraný na neziskovú sféru
Naposledy upravil alena : 05.08.05 at 09:39
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Alena

ďakujem za radu. Skúsim doma pohľadať, nejaké efekty mám, ale či aj 6/2004 tak to neviem.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Dobrá stránka je www.rozhodni.sk
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

bolo to zverejnené v časopise efekt č. 6/2004, ktorý je zameraný na neziskovú sféru[/QUOTE]

Prosím, viete mi poradiť, má vydavateľstvo časopisu efekt internetovú stránku?
Začínam tiež účtovať neziskovky, a som vďačná za každú informáciu a skúsenosť zbehlých "poradákov".
_________________________
Alena (UFO.ar)
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Neviem zistiť, v čom sa vypisujý výkazy ? V korunách alebo v tisícoch korún? Ten Efekt by sa veru zišiel aj mne, poraďte, kde zohnať predplatné.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

výkazy sa vypisujú v tisícoch korunách. Predplatné časopisu Efekt zabezpečuje L.K.Permanent, Hattalova 22, 831 03 Bratislava, č.tel. 44453711, e-mail: ikperm@ikpermanent.sk, www.ikpermanent.sk. Staršie čísla sa dajú zohnať na www.mvoservis.sk, e-mail: mvoservis@mvoservis.sk
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Prosím, kde by som našla vzor na stanovy k občianskemu združeniu?
Malo by sa jednať o združenie založené na športové účely (preteky áut).
Veľmi pekne ďakujem
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Občianske združenie dostalo dotáciu na obstaranie hmotného majetku v roku
2004. V roku 2007 sa zistilo, že faktúra od dodávateľa nebola správna a dodávateľ vystavil dobropis. Prosím poradiť, či je potrebné vo výške dobropisu vrátiť prostriedky do štátneho rozpočtu. Nejde o neoprávnené použitie prostriedkov zo štátneho rozpočtu v roku 2004?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Môžete mi prosím niekto poradiť? Ak ako občianske združenie uzavrieme s niekým zmluvu o reklame. OZ teda dostane "darom" nejaké peniažťoky a a za to na nejakej akcii spropaguje firmu od ktorej ich dostala. Táto firma si dar vlastne môže dať do nákladov a OZ ich musí zdaniť. Musí mať OZ aj živnostenský list na reklamnú činnosť???
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

ibiza Pozri príspevok
Môžete mi prosím niekto poradiť? Ak ako občianske združenie uzavrieme s niekým zmluvu o reklame. OZ teda dostane "darom" nejaké peniažťoky a a za to na nejakej akcii spropaguje firmu od ktorej ich dostala. Táto firma si dar vlastne môže dať do nákladov a OZ ich musí zdaniť. Musí mať OZ aj živnostenský list na reklamnú činnosť???
Každá činnosť, ktorá nie je definovaná ako činnosť oz v jeho stanovách na dosahovanie cieľa oz, je podnikateľská činnosť a teda je potrebné mať na ňu živnostenské oprávnenie.

Priestor na diskusiu sa vytvára v prípade, ak je reklamná činnosť vykonaná len raz (resp. výnimočne, nie opakovane).. napriek tomu môj osobný názor je, že aj vtedy je to podnikateľská činnosť združenia.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ibiza Pozri príspevok
Môžete mi prosím niekto poradiť? Ak ako občianske združenie uzavrieme s niekým zmluvu o reklame. OZ teda dostane "darom" nejaké peniažťoky a a za to na nejakej akcii spropaguje firmu od ktorej ich dostala. Táto firma si dar vlastne môže dať do nákladov a OZ ich musí zdaniť. Musí mať OZ aj živnostenský list na reklamnú činnosť???
a/
Zmluvu o reklame môžeš uzatvoriť iba v prípade ,že máš v predmete
činnosti reklamnú činnosť.
http://www.porada.sk/416604-post23.html
Naposledy upravil Melnick : 03.09.07 at 19:43 Dôvod: Vložený link.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

no a ak máme tú reklamnú činnosť v stanovách? Potom príjmy z nej sa zdaňujú alebo nie?
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

ibiza Pozri príspevok
no a ak máme tú reklamnú činnosť v stanovách? Potom príjmy z nej sa zdaňujú alebo nie?
skús sem dať presnejšie, resp. citát z tých stanov, ako to tam máte uvedené.. pretože príliš neverím, že by ministerstvo schválilo ako jednu z činností neziskovej organizácie (čo oz je) reklamnú činnosť...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

no stanovy teraz pri sebe nemám, ale v priebehu dňa si to zistím. Mne sa to zdalo tiež divné keď mi to jeden zo zakladateľov tvrdil, keď som sa ho pýtala či má živnostenský list. Podľa mňa príjem z reklamnej činnosti musí byť príjem ktorý sa zdaňuje. Práve preto to firmy využívajú, že si to môžu dať do nákladov. Alebo tomu zle rozumiem?

Ešte mi prosím povedzte, stačí ak budeme viesť jednoduché účtovníctvo?

Ďakovala
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ibiza v druhej téme s totožným názvom,ktorú si zadala ,máš k vedeniu účtovníctva stanovisko v mojom príspevku. Prilepila som Ti ho tam už včera.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Ďakujem, už som si to pozrela. Pokiaľ tomu dobre rozumiem... kým nebudeme mať živnostenský list a podnikať, stačí ak budem viesť JÚ?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

ibiza Pozri príspevok
no stanovy teraz pri sebe nemám, ale v priebehu dňa si to zistím. Mne sa to zdalo tiež divné keď mi to jeden zo zakladateľov tvrdil, keď som sa ho pýtala či má živnostenský list. Podľa mňa príjem z reklamnej činnosti musí byť príjem ktorý sa zdaňuje. Práve preto to firmy využívajú, že si to môžu dať do nákladov. Alebo tomu zle rozumiem?

Ešte mi prosím povedzte, stačí ak budeme viesť jednoduché účtovníctvo?

Ďakovala
Chcem sa len k Tebe pridať, ja som tu tento problém riešila niekedy v marci. Tiež robím účtovníctvo jednému OZ a keď robia nejakú akciu, tak majú príjmy z reklamy. A tiež to majú v stanovách, že jedným zo zdrojov príjmu bude reklama. Neviem, či je to vôbec správne, keď nevlastnia živnostenský list.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Veď práve to. Zakladatelia mi tvrdia, že majú aj jeden športový klub a že to tak robia. Príjem majú iba z reklamy a v podstate ho všetok použijú na rôzne súťaže a tak... a na letákoch majú logá firiem. Mne sa to nezdá správne robiť to bez živnostenského listu. Firma si to dá do nákladov... A peniaze ostanú nezdanené.. Ale veď niekto to predsa musí zdaniť.

Čakám na názor ostatných...
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Na jednom školení čo som bola, tak tam som sa na to pýtala a školiteľka povedala len toľko, že príjem z reklamy je vždy zdaňovaný (pozri §12 ods.2 zákona o dani z príjmov).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať