Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Dosť tu pátram, lebo človek zrušil živnosť k 31.12.05 a zostal v banke v debete. A neviem čo s tým. Takže sa už aj do to zamotávam.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heleč
Dosť tu pátram, lebo človek zrušil živnosť k 31.12.05 a zostal v banke v debete. A neviem čo s tým. Takže sa už aj do to zamotávam.
Nech to banke vráti ... .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
K debetu v banke by som sa asi postavila ako k bankovému úveru (pôžičke) ... teda je to síce záväzok, ale úhrada ktorého by neznižovala základ dane.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

no on to spláca, ale v roku 2006. Myslíš že pri zrušení to nechám vysieť, alebo ako?
Ale pripočítať k výdajom? No neviem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heleč
no on to spláca, ale v roku 2006. Myslíš že pri zrušení to nechám vysieť, alebo ako?
Ale pripočítať k výdajom? No neviem
Doplnila som si odpoveď .-)
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Som z toho .
Určite mu prídu na kontrolu, toto bude prvé čo ich bude zaujímať lebo na poslednom výpise z BU je mínus.
Nevieš kde by som to mohla zistiť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Heleč
no on to spláca, ale v roku 2006. Myslíš že pri zrušení to nechám vysieť, alebo ako?
Ale pripočítať k výdajom? No neviem
Heleč , ale predsa splátky úveru nie sú výdavkom OVZ a neboli by ani v prípade, keby živnosť zotrvala .Splátky z úveru ,alebo pôžičky sa účtujú vždy a aj účtovali do výdavkov neovplyvňujúcich ZD.

K výdajom pripočítať v žiadnom prípade .
Naposledy upravil Zita5 : 01.03.06 at 19:38
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Si zlatá.
Ale nemôžem odovzdať výkaz z mínusom v banke, Alebo ano?
No splátky chápem (aspoň sa mi to zdalo ha-ha-ha), len ten výkaz pri ukončení mi nieje jasný
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
pokiaľ na podnikateľskom účte vykazuješ debet sumu nepíšeš
ako peniaze v banke ,ale mínusovú sumu cez knihu záväzkov dostaneš do výkazu o majetku do záväzkov,čo v skutočnosti záväzok voči banke
aj je.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heleč
Som z toho .
Určite mu prídu na kontrolu, toto bude prvé čo ich bude zaujímať lebo na poslednom výpise z BU je mínus.
Nevieš kde by som to mohla zistiť?
Nepotrebujete nič. Ste v debete, o jeho výšku neupravujete základ dane za rok 2005. V roku 2006 ho budete splácať a nakoľko ste živnosť zrušili, nebudete už o tomto výdavku ani účtovať. K 31.12.2005 zostavíte mimoriadnu účtovnú závierku a vykážete debet v banke ... a teraz strieľam, ale podľa môjho názoru na stave prostriedkov na bankovom účte mínusom. Vravíte, že je to debet ... a teda nie je to úver a teda nevykazovala by som ho v rámci záväzkov. Keby sme ho vykázali mínusom na účte a zároveň aj v záväzkoch, urobili by sme dvojitý vplyv na vykázaný rozdiel majetku a záväzkov ku dňu zostavenia účtovnej závierky.

Ak nájdete v postupoch inú možnosť (ako mínusom na bankovom účte), opravte ma ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Melnick
pokiaľ na podnikateľskom účte vykazuješ debet sumu nepíšeš
ako peniaze v banke ,ale mínusovú sumu cez knihu záväzkov dostaneš do výkazu o majetku do záväzkov,čo v skutočnosti záväzok voči banke
aj je.
Z čoho vychádzate ... mňa to tak pri debete na účte nenavádza. Teda ak ide skutočne len o prečerpanie prostriedkov na účte a nie žiadny úver, či pôžičku ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Melnick
pokiaľ na podnikateľskom účte vykazuješ debet sumu nepíšeš
ako peniaze v banke ,ale mínusovú sumu cez knihu záväzkov dostaneš do výkazu o majetku do záväzkov,čo v skutočnosti záväzok voči banke
aj je.
Áno súhlasím , ale v kolonke "úver".
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zita5
Áno súhlasím , ale v kolonke "úver".
Z čoho vychádzate ... skúste ma naviesť. Ja sa na to tak nepozerám ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AVO
Z čoho vychádzate ... mňa to tak pri debete na účte nenavádza. Teda ak ide skutočne len o prečerpanie prostriedkov na účte a nie žiadny úver, či pôžičku ...
Ale môže sa jednať o kontokorentný úver , či kontokredit , v tom prípade by som zvažovala o úvere všeobecne .Možno sa mýlim , bližšie by to mohla špecifikovať Heleč, záleží od toho či SZČO má s bankou spísanú zmluvu o úvere , alebo len na základe dosahovaných výsledkov ho banka pustila do debetu na určité obdobie .Zvyknú to prehodnocovať podľa obratu na účte .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zita5
Ale môže sa jednať o kontokorentný úver , či kontokredit , v tom prípade by som zvažovala o úvere všeobecne .Možno sa mýlim , bližšie by to mohla špecifikovať Heleč, záleží od toho či SZČO má s bankou spísanú zmluvu o úvere , alebo len na základe dosahovaných výsledkov ho banka pustila do debetu na určité obdobie .Zvyknú to prehodnocovať podľa obratu na účte .
No ja vychádzam z toho ... že uviedla debet. Keby to bol úver, tak si myslím, že by to uviedla. Povolený debet ešte nemusí byť úverom ... preto vychádzam iba z mínusového stavu na bankovom účte ... Ak máme účtovať o pohyboch v banke, tak máme účtovať "do tla" teda aj do debetu k 31.12.2005. Keby sme to vykázali ešte niekde inde ... tak ovplyvníme výšku rozdielu majetku a záväzkov 2x a keby sme to nevykázali na účte, tak podľa môjho názoru porušíme postupy ... Z iného neviem vyjsť, preto sa pýtam, o čo sa v v prípade debetu opierate ...
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

ticiana
alex1: pčas roku si robíš evidenciu majetku a na konci roka inventarizáciu skladových zásob
takže všetky skladové zásoby, zostatková hodnota odpisovaného majetku, neuhradené pohladávky
všetko ide do príjmu
výdaje si zvýšiš zase o neuhradené záväzky
a keď nemám žiadnu zostatkovú hodnotu majektu, len napríklad ten telefon, pocitač do 30 tis., fotoaparat. čo s takýmto majetkom. musím všetko pripočítať.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

AVO
No ja vychádzam z toho ... že uviedla debet. Keby to bol úver, tak si myslím, že by to uviedla. Povolený debet ešte nemusí byť úverom ... preto vychádzam iba z mínusového stavu na bankovom účte ... Ak máme účtovať o pohyboch v banke, tak máme účtovať "do tla" teda aj do debetu k 31.12.2005. Keby sme to vykázali ešte niekde inde ... tak ovplyvníme výšku rozdielu majetku a záväzkov 2x a keby sme to nevykázali na účte, tak podľa môjho názoru porušíme postupy ... Z iného neviem vyjsť, preto sa pýtam, o čo sa v v prípade debetu opierate ...
No je to debet, má k tomu podpísanú dohodu o splátkach. Ale až 2006.
Naozaj neviem o čo sa mám oprieť.
Ten mínus sa mi nezdá, ale neviem to nikde náisť.
Rozmýšlala som aj nad tým záväzkom mínusovým.... nieviem.
Na daňovom mi povedali, že si mám prečítať postupy účtovania. Nenašla som tam nič. A teraz čo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Heleč
No je to debet, má k tomu podpísanú dohodu o splátkach. Ale až 2006.
Naozaj neviem o čo sa mám oprieť.
Ten mínus sa mi nezdá, ale neviem to nikde náisť.
Rozmýšlala som aj nad tým záväzkom mínusovým.... nieviem.
Na daňovom mi povedali, že si mám prečítať postupy účtovania. Nenašla som tam nič. A teraz čo
Akú dohodu o splátkach , prosím Ťa už som z toho aj ja ako jeleň , vyjadri to presne , prečo išiel do mínusu , mal to povolené alebo čo , lebo stále to nie je jasné . Aspoň mňe .
Konkretizuj tú zmluvu , aká dohoda s bankou .? Priznám sa aj já mám mínusový zoztatok z dôvodu KTK na ktorý mám podpísanú zmluvu s bankou rýchly úver vo forme koktokorentného úveru .Banka na základe zmluvy mi povolila isť do 200 000 Sk do mínusu, ale je dohodnutý termín že dokedy to musím vrátiť, ale Teba neviem pochopiť .
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Vieš ani ja to nechápem.
On nemal podpísaný KTK. Ale nejaké povolené prečerpanie. A tým, že rušil živnosť chcel zrušiť aj účet. Tak mu dali podpísať tú dohodu, že v 3-och splátkach vyplatí ten debet. No a poradiť sa dopredu je asi hanba, tak k 31.12.05 má zostatok -10.567,-SKK. A teraz ja neviem čo s tým....
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Avo prečo k 1.1.2006? Nie náhodou k 31.12.2006. A je to skutočne extrémny príklad. Súhlasím s tým, že za rok 2005 sa daňový základ nebude upravovať, mne to tiež tak pripadá po preštudovaní si príslušného paragrafu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať