Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
evina123 Pozri príspevok
Neviete mi poradiť s dátumom obnovenia živnosti, keď rozhodnutie o pozostavení prevádzkovania živnosti nadobudlo právoplatnosť dna 30.10.07,živnosť je pozastavená na 6 mesiacov, tak živnosť je obnovená 30.4.08 alebo až 1.5.08?
ďakujem
......
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Ajuška Pozri príspevok
......
Živnosť je obnovená 30.4.2008.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať, podnikateľ keď preruší živnosť, tak fa došlé sa vôbec počas celej doby nezaúčtovajú a podáva sa len štvrťročne výkaz DPH 0, chápem dobre. A ako potom postupovať, keď obnovila živnosť od 01.04.09, treba tam robiť nejaké úpravy. Poraďte prosím , nemám s tým skúsenosť. Ďakujem.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
AlkaS Pozri príspevok
Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať, podnikateľ keď preruší živnosť, tak fa došlé sa vôbec počas celej doby nezaúčtovajú a podáva sa len štvrťročne výkaz DPH 0, chápem dobre. A ako potom postupovať, keď obnovila živnosť od 01.04.09, treba tam robiť nejaké úpravy. Poraďte prosím , nemám s tým skúsenosť. Ďakujem.

Prosím poradíte mi niekto.
Naposledy upravil AlkaS : 11.07.09 at 11:13
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
prosím poradíte mi
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Dobrý deň.
Mám klienta, ktorý prerušil živnosť k 23.9.2009. K tomuto dátumu je potrebné vykonať mimoriadnu účtovnú závierku?
A ďalšia otázka. k 23.9.2009 má záväzky so splatnosťou v októbri 2009 (Orange, elektrina, plyn,...). Tieto záväzky boli uhradené v októbri 2009. Ak zostavím mimo.ÚZ k 23.9. budem ich mať ako neuhradené a budú mi zvyšovať celkovú hodnotu záväzkov. A čo potom s tým uhradením.

zuzana
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ďakujem vopred len neviem či to mam nazvať ako odsuhlasenie toho čo som tu vo všetkých príspevkoch sa dočítala:
1 ak mam prerušenú živnosť od 7.8.09 do 30.6.10 a teraz ju k 31.3.10 obnovim, nemusim upravovať zaklad dane o záväzky,pohľadávky, zásoby ...
nasledne ju opäť od napr.5.4.10 pozastavím
2 ak neobnovim a budem upravovať vo Výkazoch uvediem skutočne ake som mala Príjmy a Výdavky a aký mám Majetok a Záväzky
a súčasne ak použijem variantu č.2 tak zostavujem učtovne výkazy
k 6.8.2009 ale v Peňažnom denníku účtujem normálne ale všetko do PNZD a VNZD.
Je to prosím tak? Čítala som to ozaj zodpovedne. Ďakujem
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Prosím, kuki-kuk ...
0 0
sueh sueh

sueh je offline (nepripojený) sueh

nič zaujímavé
Živnostník, pozastavil živnosť 15.1.2010.
V januári do prerušenia živnosti nemal žiadny príjem a mal jeden výdavok- platbu do zdravotky.
Do konca r. 2010 bude zamestnanec.
Tento výdavok zapíše do DP za rok 2010 ako položku znižujúcu základ dane alebo ako výdavok zo živnosti?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sueh Pozri príspevok
Živnostník, pozastavil živnosť 15.1.2010.
V januári do prerušenia živnosti nemal žiadny príjem a mal jeden výdavok- platbu do zdravotky.
Do konca r. 2010 bude zamestnanec.
Tento výdavok zapíše do DP za rok 2010 ako položku znižujúcu základ dane alebo ako výdavok zo živnosti?
Odvody do ZP zaúčtuje v PD ako VOZD...
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Pri prerušení živnosti - jedn. účto - ako sa upravuje zákl. dane o platby do fondov, ktoré boli zaplatené až po prerušení? Riadok 42 a 43 používajú len tí čo vedú PU?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
v.balogova Pozri príspevok
Pri prerušení živnosti - jedn. účto - ako sa upravuje zákl. dane o platby do fondov, ktoré boli zaplatené až po prerušení? Riadok 42 a 43 používajú len tí čo vedú PU?

pri pozastavení treba upraviť základ dane dľa §17, ods.8, písm.a) Zákona o dani z príjmov.
čo sa týka odvodov, tak sa zaučtujú vrámci uzávierkových operácií, v deň, ktorý predchádza pozastaveniu živnosti.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Zivnostník pozastavil živnosť 5.12.2009. Predal hnuteľné veci, ktoré používal pri podnikaní 30.11.2009 aj 8.12.2009. Tieto príjmy uvediem v DP nasledovne:
1. to čo predal 30.11.2009 zahrniem do príjmov zo živnosti - nakladanie s majetkom - teda príjmy podľa par. 6
2. to čo predal 8.12.2009 uvediem v tabuľke VIII. riadok 3 ako príjmy z predaja hnuteľných vecí - par. 8 odsek 1 písm. c.)
Je to tak správne?
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

skúsim posunúť
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Tak to tu študujem a vychádza mi nasledovné:
živnosť prerušená k 23.9.2009
1. zásoby žiadne, pohľadávky žiadne - v DP sa nič nemení.
2. nejaké peniaze v hotovosti a na BÚ - v DP sa nič nemení
3. záväzky boli vo výške X, ale tie do konca roka boli uhradené - v DP sa teda nič nemení, alebo o ich výšku mám upraviť DP??? ktorý riadok???

K 23.9.2009 - vystavím výkazy - uvediem tak obdobie 1 2009 do 9 2009???

Na výkazoch uvediem mimoriadna alebo riadna ÚZ???

Prosím odpovedzte je to súrne!!!
Ďakujem
zuzana
0 0
olgab olgab

olgab je offline (nepripojený) olgab

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, živnostník pozastavil činnosť k 31.12.2012 na tri roky. V januári mu ešte vznikla povinnosť uhradiť odvody za 12/2012 a prijal/uhradil nejaké faktúry, ktoré sa týkali roku 2012. Môže toto všetko zaúčtovať v JÚ do roku 2012? Alebo je to nutné uviesť v daňovom priznaní ako položky znižujúce/zvyšujúce ZD (riadok 41,42)?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď
Príjemný deň
0 0
Věra Deptová Věra Deptová

Věra Deptová je offline (nepripojený) Věra Deptová

V JÚ položky 41,42 nepoužiješ. Postupuješ ako pri ukončení živnosti. Všetky pohľadávky=neuhradené OF k 31.12.2012, uvedieš v PD ako nepeňažný zdaniteľný príjem podľa členenia a všetky záväzky=napr.neuhradené DF, odvody SZČO, mzdy k 31.12.2012, uvedieš v PD ako nepeňažný zdaniteľný výdaj podľa členenia. Riešite to formou ID alebo Záv.dokladov. Nesmie Vám to vstúpiť do pohybov BÚ a Pokladne.
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

olgab Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, živnostník pozastavil činnosť k 31.12.2012 na tri roky. V januári mu ešte vznikla povinnosť uhradiť odvody za 12/2012 a prijal/uhradil nejaké faktúry, ktoré sa týkali roku 2012. Môže toto všetko zaúčtovať v JÚ do roku 2012? Alebo je to nutné uviesť v daňovom priznaní ako položky znižujúce/zvyšujúce ZD (riadok 41,42)?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď
Príjemný deň
Uvedené riadky DP sa vypĺňajú v dvoch prípadoch......
1/ ak Fo je zapísaná v OR a musí viesť PÚ, nevypĺňa tabl. podľa § 6 ods. 1 2 či 3 popr. 4 (príjem a výdaj) ale začína vyplňovať DP od r. 41 a 42

2/ ak sa podáva DDP, nesmú sa už uzavreté účtovné knihy otvárať, podávajúce DDP sa unižuje či zvyšuje daňový základ od r. 41 a 42......
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Klientka sa pripravuje na MD, je SZČO, čo je výhodnejšie pre nu, prerušiť živnosť či zrušiť? Plánuje byť na MD 3 roky.
0 0
genko genko

genko je offline (nepripojený) genko

Planujem pozastavit zivnost od 15. marca - 30. oktobra 2013. V marci este budem mat nejake zakazky. Chcem poprosit o radu, s akymi datumami a dokedy treba vystavit poslednu marcovu fakturu? Moze byt: datum vystavenia 30. marec, datum zdanitelneho plnenia 14.marec a datum dodania sluzby 14. marec a splatnost 15. april? dakujem za skore info.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať