Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

STRELEC
Nie je v strate a jeho brutto príjmy zo živnosti sú nulové. Nemusel by teoreticky podávať žiadne daňové priznanie a mohol by si nechať urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnávateľom.
Je živnostník a aj keď mu to zákon v tomto prípade neukladá, navrhoval by som mu podať priznanie a to "B". Dôvod? Je registrovaný ako živnostník. Správkyňa dane ho bude mať v skupine subjektov, ktorí priznanie nepodali a po čase mu pošle výzvu. Nebude mať totiž čo skenovať. Za svoje subjekty ho do štatistiky DU nahlási ako subjekt, ktorý priznanie nepodal.
Podaním priznania predíde úkonom zo strany DU a bude mať pokoj.
Ďakujem krásne.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Síce som už zadala novú tému, čo s účtovníctvom, keď živnostník umrie v polovici decembra, tak by som vás chcela poprosiť o radu, čo so zostávajúcim tovarom (coca cola, sprite) a čo s faktúrami, čo prišli v januári tohto roka a uhradila som ich v r. 2006. Viem, že som povinná do 90 dní od úmrtia podať daňové priznanie, ale čo s výdavkami tohto roka (ako napr. aj doplatenie do poisťovní zdr., soc.)
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Natka
Síce som už zadala novú tému, čo s účtovníctvom, keď živnostník umrie v polovici decembra, tak by som vás chcela poprosiť o radu, čo so zostávajúcim tovarom (coca cola, sprite) a čo s faktúrami, čo prišli v januári tohto roka a uhradila som ich v r. 2006. Viem, že som povinná do 90 dní od úmrtia podať daňové priznanie, ale čo s výdavkami tohto roka (ako napr. aj doplatenie do poisťovní zdr., soc.)
Poraďte prosím.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť.

(5) Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať priznanie namiesto zomretého daňovníka do troch mesiacov po úmrtí daňovníka. Správca dane môže túto lehotu zo závažných dôvodov na žiadosť dediča predĺžiť.


Podľa mňa, mu treba urobiť riadne daňové priznanie ako pri ukončení žvnosti a s daňou sa musia popasovať dediči.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Muška a čo so zostávajúcim tovarom, či zaplatenými faktúrami v roku 2006?
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Bola som na daňovom úrade, schválili mi spôsob, ako to chcem urobiť. Výdaje a príjmy po úmrtí (t.j. aj v roku 2006) treba zaúčtovať internými dokladmi k dátumu úmrtia (ovplyv.základ dane). Je to § 17 ods. 8 a) zák.DP. A zostávajúci tovar dať do príjmov ovplyv.ZD.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

STRELEC
Podľa môjho názoru obdobie od 27.07.2005 do 28.12.2005 nie je možné považovať za obdobie pozastavenia živnosti a to pre nedodržanie minimálnej lehoty 6 mesiacov trvania pozastavenia živnosti (viď napr. §58 ods. 2c) živnozákona). A to aj keď bola živnosť zrušená.
Aj počas pozastavenej živnosti sa riadne má viesť účtovníctvo. Subjekt sice aktívne neprevádzkuje svoju živnosť, ale daňovo uznateľnými sú tie výdavky, ktoré mu vznikajú napr. v súvislosti so samotnou existenciou živnosti, ochranou a údržbou majetku a podobne. Bankové poplatky by som zahrnul do tejto skupiny daňovo uznateľných výdavkov.
Takže to znamená, že keď má príjem 20.8.2005 musí ho dať medzi zdaniteľné príjmy? A keď napr. kúpi počítač 20.12.2005 môže ho dať medzi zdaniteľné výdavky?

A potom to rozhodnutie o pozastavení živnosti nemám brať do úvahy, keďže živnosť bola zrušená 28.12.2005?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jasne, že musíš zdaniť všetky príjmy. Pri ukončení živnosti musíš dokonca zdaniť aj pohľadávky, ktoré ešte nemáš uhradené. § 17

PC si nemôžeš dať do výdavkov. Do výdavkov si môžeš dať iba to čo potrebuješ popri podnikaní. - a 28.12. si už nepodnikal.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Muška
Jasne, že musíš zdaniť všetky príjmy. Pri ukončení živnosti musíš dokonca zdaniť aj pohľadávky, ktoré ešte nemáš uhradené. § 17

PC si nemôžeš dať do výdavkov. Do výdavkov si môžeš dať iba to čo potrebuješ popri podnikaní. - a 28.12. si už nepodnikal.
Pohľadávky nemám. Takže príjmy do 28.12. zdaním. Ale prečo si nemôžem dať počítač do nákladov (veď v čase nákupu 20.12.2005 ho ešte používam do 28.12. na podnikanie).
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ak daňovník prerušíl živnosť od 1.1.2006 do 31.12.2006 bude upravovať základ dane v prípade ak neobnoví živnosť do 31.3.2007 za rok 2006, alebo už za rok 2005? Veľa som nad tým uvažovala, a dospela som k názoru, že až v roku 2006. No na môj dopyt od Poradca s.r.o. prišla odpoveď, že za rok 2005. Teraz v tom už vôbec nemám jasno. Prosím pomôžte. Ďakujem
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

STRELEC
Nie je v strate a jeho brutto príjmy zo živnosti sú nulové. Nemusel by teoreticky podávať žiadne daňové priznanie a mohol by si nechať urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnávateľom.
Je živnostník a aj keď mu to zákon v tomto prípade neukladá, navrhoval by som mu podať priznanie a to "B". Dôvod? Je registrovaný ako živnostník. Správkyňa dane ho bude mať v skupine subjektov, ktorí priznanie nepodali a po čase mu pošle výzvu. Nebude mať totiž čo skenovať. Za svoje subjekty ho do štatistiky DU nahlási ako subjekt, ktorý priznanie nepodal.
Podaním priznania predíde úkonom zo strany DU a bude mať pokoj.
Petko u nás stačí na DU predložiť čestné prehlásenie, že za uvedený rok nemal z podnikania žiadné príjmy
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

alex1 ak si dáš počítač do výdavkov za rok 2005 a 28.12.2005 si zrušil živnosť tak stav zásob a majetok si pri podávaní daňového priznania musíš uvieť do príjmu v riadku 40 ako polžky zvyšujúce základ dane § 17
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

ticiana
alex1 ak si dáš počítač do výdavkov za rok 2005 a 28.12.2005 si zrušil živnosť tak stav zásob a majetok si pri podávaní daňového priznania musíš uvieť do príjmu v riadku 40 ako polžky zvyšujúce základ dane § 17
Aj keď je to počítač do 30 tis.? A ešte kupoval v 7/05 telefon za 5000. To všetko musím pripočítať?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katarina
Ak daňovník prerušíl živnosť od 1.1.2006 do 31.12.2006 bude upravovať základ dane v prípade ak neobnoví živnosť do 31.3.2007 za rok 2006, alebo už za rok 2005? Veľa som nad tým uvažovala, a dospela som k názoru, že až v roku 2006. No na môj dopyt od Poradca s.r.o. prišla odpoveď, že za rok 2005. Teraz v tom už vôbec nemám jasno. Prosím pomôžte. Ďakujem

poraďáci čo si o tom myslíte?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katarina
poraďáci čo si o tom myslíte?


Nerieši nikto podobný problém?
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

alex1: pčas roku si robíš evidenciu majetku a na konci roka inventarizáciu skladových zásob
takže všetky skladové zásoby, zostatková hodnota odpisovaného majetku, neuhradené pohladávky
všetko ide do príjmu
výdaje si zvýšiš zase o neuhradené záväzky
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Katarina
poraďáci čo si o tom myslíte?
Prerušili ste živnosť v zdaňovacím období 2006. Ak by ste prerušili od 31.12.2005 máte smolu.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prečo má smolu?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Heleč
Prečo má smolu?
Postupuje podľa príspevku 37.
Viac tu:http://www.porada.sk/t19787-p2-preru...priznanie.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Katarina
Ak daňovník prerušíl živnosť od 1.1.2006 do 31.12.2006 bude upravovať základ dane v prípade ak neobnoví živnosť do 31.3.2007 za rok 2006, alebo už za rok 2005? Veľa som nad tým uvažovala, a dospela som k názoru, že až v roku 2006. No na môj dopyt od Poradca s.r.o. prišla odpoveď, že za rok 2005. Teraz v tom už vôbec nemám jasno. Prosím pomôžte. Ďakujem
No ja mám za to, že daňovník podnikal celé zdaňovacie obdobie a preto zostavuje riadnu účtovnú závierku za rok 2005. Nové skutočnosti bude riešiť za nové zdaňovacie obdobie roka 2006. Základ dane sa podľa § 17 ods. 8 upravuje v zdaňovacom období, v ktorom došlo k skončeniu podnikania a tým sa podľa ods. 9 rozumie aj neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania. Mám za to, že ak sa živnosť neobnoví do 31.3.2007 bude sa mimoriadna účtovná závierka zostavovať k 1.1.2006 ... kedy došlo podľa ZDP ku skončeniu podnikania.

Ale máte skutočne "extrémny" príklad.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať