Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak SZČO, vedie JU, prerušila podnikanie 23. 9. 2005 na 1 rok, čiže do 31. 3. 2006 živnosť neobnoví, ako je to potom s odpismi HIM za rok 2005? Buď som už prepracovaná alebo mám také okno, že keď som dostala túto otázku, vôbec neviem reagovať. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Správny PORAĎÁK nikdy nespí, pomáha slabučkým a bezbranným v ťažkostiach. Kde ste?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
abel
Správny PORAĎÁK nikdy nespí, pomáha slabučkým a bezbranným v ťažkostiach. Kde ste?

http://www.porada.sk/showthread.php?...ghlight=Odpisy

Čítaj príspevok Lida
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zitka, ďakujem, ale nepotešilo ma to. Ja potrebujem ten § vykrútiť tak aby som to tam mohla dať, lebo tie výdavky potrebuje. Taký nejaký link keby niekto vedel nájsť . . .
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

AVO
Budete podávať daňové priznanie za rok 2005 v termíne do 31.3.2006 a to s prílohami t.j. výkazom o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch k 12.8.2005 (účtovná závierka).
AVO v príspevku 81 píše, že ak je pozastavená živnosť od 12.8.2005
budú výkazy zostavené k 12.8.2005. Potrebovala by som to upresniť.
Ak do 31.3.2006 neobnovím živnosť a mám pohľ.,záv. a zásoby, o ktoré budem upravovať cez r.40 a 41 daň.základ, ako vykážem výkaz o majetku
a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch.
Napr.zásoby mám za 100 000,- uvedediem do výkazu 100 000,- alebo 0,-. Alebo k 12.8. mám v denníku príjmy za 300 000,- a upravujem ich cez daň.priznanie o 50 000,- uvediem tam 300 t. alebo 350,-t. A čo s peň.prostiedkami? Do konca roku mám pohyby na účte, ktoré účtujem nadaľej v peň.denníku s tým, že všetko dávam do príjmov a výdavkov
neovplyvň.základ dane. Akú sumu mám uviesť vo výkaze tú čo mám k 12.8. alebo k 31.12.05?
Ďakujem.
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

Akinom
AVO v príspevku 81 píše, že ak je pozastavená živnosť od 12.8.2005
budú výkazy zostavené k 12.8.2005. Potrebovala by som to upresniť.
Ak do 31.3.2006 neobnovím živnosť a mám pohľ.,záv. a zásoby, o ktoré budem upravovať cez r.40 a 41 daň.základ, ako vykážem výkaz o majetku
a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch.
Napr.zásoby mám za 100 000,- uvedediem do výkazu 100 000,- alebo 0,-. Alebo k 12.8. mám v denníku príjmy za 300 000,- a upravujem ich cez daň.priznanie o 50 000,- uvediem tam 300 t. alebo 350,-t. A čo s peň.prostiedkami? Do konca roku mám pohyby na účte, ktoré účtujem nadaľej v peň.denníku s tým, že všetko dávam do príjmov a výdavkov
neovplyvň.základ dane. Akú sumu mám uviesť vo výkaze tú čo mám k 12.8. alebo k 31.12.05?
Ďakujem.
Citujem svoju otázku, a ak mi niekto bude vedieť odpovedať tak poprosím
ešte o odpoveď na túto druhú otázku a to:
Ak je v talčive dátum prerušenia živnosti "od 9.1.05 do 31.3.06" posudzuje sa to ako splnenie podmienky na znovuobnovenie živnosti alebo
je to chápané tak, že obnovenie živnosti je až od 1.4.06 a musím spraviť úpravu základu dane?????????

Prosím poraďte mi čo s tým. Ďakujem. Ešte že Vás máme, čo by sme bez Vás robili!
0 0
kamila60 kamila60

kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

Ahojte. Tiež mám problém s prerušením živnosti.
Podnikateľka prerušila živnosť k 31.5.2005. Neobnovila do dátumu podania DP.
Môže si uplatniť odpis hmot. majetku za rok2005, alebo sa dátum 31.5.2005 berie za dátum ukončenia živnosti z dôvodu neobnovenia a teda majetok nemala v evidencii k 31.12.05 a odpis uplatniť nemôže?
Poraďte prosím niekto.
0 0
kamila60 kamila60

kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

Tiež mám tento problém a prikláňam sa k názoru, že odpisy nie, pretože sa dátum prerušenia živnosti berie za dátum ukončenia, keďže sa živnosť do 31.3.06 neobnovila
0 0
kamila60 kamila60

kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

abel
Ak SZČO, vedie JU, prerušila podnikanie 23. 9. 2005 na 1 rok, čiže do 31. 3. 2006 živnosť neobnoví, ako je to potom s odpismi HIM za rok 2005? Buď som už prepracovaná alebo mám také okno, že keď som dostala túto otázku, vôbec neviem reagovať. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Opakujem svoj názor, že odpisy uplatniť nemôžeš, pretože si živnosť neobnovila a dátum 23.9. sa berie za dátum ukončenia a teda majetok nemáš v evidencii k 31.12.
0 0
Simi233 Simi233

Simi233 je offline (nepripojený) Simi233

Skúsim opísať špeciálny prípad: Živnostník mal prerušenú živnosť do 10. marca r. 2005. Na chvíľu mal obnovenú činnosť - na dva týždne a znovu prerušenú. Ročné prerušenie mu končí niekedy teraz, t. zn. k 31. 3. bude mať obnovenú. Ako urobiť DP za rok 2005, môžem dať ročný odpis?
0 0
kamila60 kamila60

kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

Simi233
Skúsim opísať špeciálny prípad: Živnostník mal prerušenú živnosť do 10. marca r. 2005. Na chvíľu mal obnovenú činnosť - na dva týždne a znovu prerušenú. Ročné prerušenie mu končí niekedy teraz, t. zn. k 31. 3. bude mať obnovenú. Ako urobiť DP za rok 2005, môžem dať ročný odpis?
Myslím, že v tomto prípade odpisy áno, pretože živnosť bola obnovená do dátumu podania DP. Ale je to celé veľmi špecifické a domotané, takže môže to byť aj inak
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Akinom
AVO v príspevku 81 píše, že ak je pozastavená živnosť od 12.8.2005
budú výkazy zostavené k 12.8.2005. Potrebovala by som to upresniť.
Ak do 31.3.2006 neobnovím živnosť a mám pohľ.,záv. a zásoby, o ktoré budem upravovať cez r.40 a 41 daň.základ, ako vykážem výkaz o majetku
a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch.
Napr.zásoby mám za 100 000,- uvedediem do výkazu 100 000,- alebo 0,-. Alebo k 12.8. mám v denníku príjmy za 300 000,- a upravujem ich cez daň.priznanie o 50 000,- uvediem tam 300 t. alebo 350,-t. A čo s peň.prostiedkami? Do konca roku mám pohyby na účte, ktoré účtujem nadaľej v peň.denníku s tým, že všetko dávam do príjmov a výdavkov
neovplyvň.základ dane. Akú sumu mám uviesť vo výkaze tú čo mám k 12.8. alebo k 31.12.05?
Ďakujem.

Akinom podarilo sa ti doriešiť ako to bude s výkazom o majetku a záväzkov?
Mám takýto problém. Ukončenie živnosti k 26.1.2005. Výkazy zostavým s dátumom k 26.01.2005, základ dane upravím cez daňové priznanie, ale výkaz o MaZ musí byť nulový k 26.01.2005, alebo je možné vykázať záväzky.
Prosím pomôžte. Ďakujem.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Prosím skúste poradiť. Ďakujem
0 0
Jaka Jaka

Jaka je offline (nepripojený) Jaka

Veľmi veľa sa tu popísalo ohľadne pozastavenia živnosti, ale nikde som nenašla takýto prípad: živnosť pozastavená 1.8.2005, na bankový účet stále plynú zo živnosti provízie/jedná sa o poisťovníctvo/. Mám upraviť základ dane na r.41 a42DP o tieto príjmy a či môžem dať do výdavkov bankové poplatky? Tieto príjmy budú plynúť ešte dlho.Prosím o odpoveď, neviem čo s tým.ďakujem.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ahojte,prosím Vás ako je to s prerušením živnosti, ak SZČO vie, že bude dlhodobo PN a nechce zbytočne platiť odvody?Čo je najvýhodnejšie?Musí sa ísť odhlásiť do SP a aj do ZP? Nie je platca DPH tak nemusí oznamovať DÚ prerušenie?
Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Maxinka
Ahojte,prosím Vás ako je to s prerušením živnosti, ak SZČO vie, že bude dlhodobo PN a nechce zbytočne platiť odvody?Čo je najvýhodnejšie?Musí sa ísť odhlásiť do SP a aj do ZP? Nie je platca DPH tak nemusí oznamovať DÚ prerušenie?
Ďakujem
Prerušenie živnosti cháp tak , že musí ísť na živnostenský úrad, vypísať ohlásenie,zaplatiť kolok myslím 150 Sk/teraz presne neviem/, na základe potvrdeného ohlásenia splniť oznamovaciu povinnosť na DÚ,ZP,SP .......
Prerušenie je možné minimálne na 1/2 roka .


Ale ak je PN tak v prípade neprerušenia živnosti , treba práceneschopnosť odovzdať na SP a ZP a odvody počas PN neplatí .Zo sociálnej by mal dosťať vyplatenú nejakú almužnu v podobe nemocenského .
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Akinom Pozri príspevok
AVO v príspevku 81 píše, že ak je pozastavená živnosť od 12.8.2005
budú výkazy zostavené k 12.8.2005. Potrebovala by som to upresniť.
Ak do 31.3.2006 neobnovím živnosť a mám pohľ.,záv. a zásoby, o ktoré budem upravovať cez r.40 a 41 daň.základ, ako vykážem výkaz o majetku
a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch.

Napr.zásoby mám za 100 000,- uvedediem do výkazu 100 000,- alebo 0,-. Alebo k 12.8. mám v denníku príjmy za 300 000,- a upravujem ich cez daň.priznanie o 50 000,- uvediem tam 300 t. alebo 350,-t. A čo s peň.prostiedkami? Do konca roku mám pohyby na účte, ktoré účtujem nadaľej v peň.denníku s tým, že všetko dávam do príjmov a výdavkov
neovplyvň.základ dane.
Akú sumu mám uviesť vo výkaze tú čo mám k 12.8. alebo k 31.12.05?
Ďakujem.
Tiež sa zaujímam o tie výkazy. Budú pri skončení podnikania nulové alebo tie záv)zky, pohľadávky, pokladňa, banka, atď uvedené vo výkazoch k DP s 0,00 alebo tie , čo sú ku skončeniu podnikania. Mám prípad:
SZČO požiadala o prerušenie živnosti na 6 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia /t.j. od 17.5.06/ . K 16.5. som mu spravila mimoriadnu účtovnú závierku a vykázala zostatky v pokladni, záv)zky a pohľadávky.Inde zostatky neboli. Tieto zostatky som uviedla vo výkazoch k 16.5.06 a priložila k inventarizácii. Od 17.5. som už nerobila žiadne zápisy do účtovných kníh. Bolo treba účtovať, aj keď mal živnosť pozastavenú na dobu 6 mesiacov? A normálne uplatňovať do denníka daŇové príjmy a výdavky, ako keby normálne ďalej fungoval bez prerušenia?
Dňa 18.9.06 ukončil podnikanie. Urobila som mu účtovnú závierku k 18.9. a vo výkazoch som uviedla zostatky pohľadávok, záv)zkov a pokladne rovnaké ako k 16.5. /v čase medzi 17.5. a 18.9. som účtovné zápisy nerobila, čiže žiadne pohyby neboli./ a Vystavila DP, kde som upravila základ dane o vykázané záv)zky a pohľadávky. Čo mám uviesť vo výkazoch priložených k DP. Mám vynulovať všetky položky v obidvoch výkazoch a zostatok pokladne akože vybral ? Či ako sa to vlastne robí ? Ešte som sa s tým nestretla.
Ďakujem za rýchle odpovede.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Akinom Pozri príspevok
AVO v príspevku 81 píše, že ak je pozastavená živnosť od 12.8.2005
budú výkazy zostavené k 12.8.2005. Potrebovala by som to upresniť.
Ak do 31.3.2006 neobnovím živnosť a mám pohľ.,záv. a zásoby, o ktoré budem upravovať cez r.40 a 41 daň.základ, ako vykážem výkaz o majetku
a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch.

Napr.zásoby mám za 100 000,- uvedediem do výkazu 100 000,- alebo 0,-. Alebo k 12.8. mám v denníku príjmy za 300 000,- a upravujem ich cez daň.priznanie o 50 000,- uvediem tam 300 t. alebo 350,-t. A čo s peň.prostiedkami? Do konca roku mám pohyby na účte, ktoré účtujem nadaľej v peň.denníku s tým, že všetko dávam do príjmov a výdavkov
neovplyvň.základ dane.
Akú sumu mám uviesť vo výkaze tú čo mám k 12.8. alebo k 31.12.05?
Ďakujem.
Tiež sa zaujímam o tie výkazy. Budú pri skončení podnikania nulové alebo tie záv)zky, pohľadávky, pokladňa, banka, atď uvedené vo výkazoch k DP s 0,00 alebo tie , čo sú ku skončeniu podnikania. Mám prípad:
SZČO požiadala o prerušenie živnosti na 6 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia /t.j. od 17.5.06/ . K 16.5. som mu spravila mimoriadnu účtovnú závierku a vykázala zostatky v pokladni, záv)zky a pohľadávky.Inde zostatky neboli. Tieto zostatky som uviedla vo výkazoch k 16.5.06 a priložila k inventarizácii. Od 17.5. som už nerobila žiadne zápisy do účtovných kníh. Bolo treba účtovať, aj keď mal živnosť pozastavenú na dobu 6 mesiacov? A normálne uplatňovať do denníka daŇové príjmy a výdavky, ako keby normálne ďalej fungoval bez prerušenia?
Dňa 18.9.06 ukončil podnikanie. Urobila som mu účtovnú závierku k 18.9. a vo výkazoch som uviedla zostatky pohľadávok, záv)zkov a pokladne rovnaké ako k 16.5. /v čase medzi 17.5. a 18.9. som účtovné zápisy nerobila, čiže žiadne pohyby neboli./ a Vystavila DP, kde som upravila základ dane o vykázané záv)zky a pohľadávky. Čo mám uviesť vo výkazoch priložených k DP. Mám vynulovať všetky položky v obidvoch výkazoch a zostatok pokladne akože vybral ? Či ako sa to vlastne robí ? Ešte som sa s tým nestretla.
Ďakujem za rýchle odpovede.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A ešte mám jeden problém. Klient tvrdí, že mal pozastavenú živnosť od 17.1.06. Vtedy podal aj odhlášku zo Soc.p. Rozhodnutie o pozastavení mi však doteraz nedal. Doručil mi nový ŽL s nadobudnutím právoplatnosti 10.5.06. s rovnakým IČO ako mal na původnom ŽL. Akurát ma pomenené činnosti. Ja vravím, že nemal prerušenú živnosť, lebo do jej obnovenia neprešlo 6 mesiacov. Podľa mňa sa odhlásil zo SP, lebo sa zamestnal. Neviem ako mám postupovať. Samozrejme doklady mám len od toho mája a keď mi teraz doručili účt.závierku a DP za 2005, tak mal zostatky pohľ. a záv)zkov + BU + HP k 31.12.05. Samozrejme mi nedali výpis z BU do min.17.1.06. Požadujem, dúfam že stihnú. Ak nedoložia výpis z Bu tak tie pohľadávky musím nejako zahrnúť do ZD - určite mu ich uhradili (cca 50000 - vrátenie nespotreb.poistného pri zmene vlastníka auta od Alianz, poistné plnenie k leasingu/ Čo ak mi nestihnú doložiť všetky doklady? Ak vychádzam z predpokladu, že živnosť neprerušil, tak mu musím všetko doúčtovať až do toho mája, takže aspoň výpisy z účtov musí doložiť! Som z toho zúfalá. Celý čas niečo tvrdí a potom je to takto. A že tie výpisy z BU nemá. Podať DP treba. čo budem robiť dodatočné a všetko prerábať?
Vďaka za promptnosť.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ahojte. Potrebujem radu a nemám už veľa času do rána. SZČO prerušil živnosť k 31.12.2006 a do 31.03.2007 ju neobnovil. Znamená to, že neuhradené pohľadávky a záväzky sa dajú do riadku 40 a 41. To je jasné. Len moja otázka je: ak SZČO má dlh voči sociálnej poisťovni okolo 40.000,- Sk, kde to zaevidujem v JU Alfa? Zaevidovala som to do Záväzkov a odtial to postupne dávam uhrádzať ako to splácal. Len tento záväzok sa mi zobrazí aj vo výkaze majetku a záväzkov. Moja otázka je či je to správne zaevidované medzi záväzkami alebo to má byť niekde inde. Lebo ak si na daň. úrade zoberú riadok 40 a 41 z DP a výkaz maj. a záv. a porovnajú si neuhradené pohľ. a záväzky tak im to nebude sedieť. Lebo záväzky má oveľa menej neuhradené, alebo sa tam dáva aj ten dlh zo soc. poisťovne? Prosím o radu, je toho tu veľa popísané, ale kto vie nech mi pomôže, do rána je veľmi málo času. Všetky ďakujem. Je to veľmi súrne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať