Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, ak SZČO prerušil živnosť k 30.09.2008, bol platca DPH, mala som podať nulové DP k DPH za 4.Q??? Ak ho podám dnes, neviete aké následky to môže mať?
A požiadali ste DU o zrušenie platiteľa DPH???

Ak nie, tak samozrejme, že ste mali podať DP k DPH za 4.Q. a následne aj za nasledujúce ďalšie 1.Q.2009, 2.Q.2009 atd.

Ak áno, tak DU Vám určil posledné zdaniteľné obdobie a za toto obdobie podávate posledný krát DP k DPH
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Najka Pozri príspevok
Aj ja mam takyto pripad, takze sa chcem len uistit, ak upravim zaklad dane v DP o zavazky, kt.boli uhradene pocas prerusenia zivnosti, potom vykazy davam k 30.09 nulove?
Najka,
málo informácii.
Prerušenie k 30.9.????
Do podania DP nebude obnovená živnosť??

Účtovníctvo sa k 30.09.2008 uzavrie, "ako keby bol "normálny" koniec roka".
Výstupy z tohoto účtovníctva sú výkazy, ktoré sú prílohou DP. Tzn., že vo výkazoch sú všetky pohľadávky a závazky, stavy na bank.účtoch, úveroch, sklade a pod....

Ak do podania DP neobnovíš živnosť musíš upraviť PRIAMO V DP , NIE VO VÝKAZOCH, o závazky /ktoré sú VOZD/ , zásoby, o pohľadávky.
Výkazy NEMENÍŠ - tie sú výsledkom účtovníctva k 30.09.2008
0 0
slniečko30 slniečko30

slniečko30 je offline (nepripojený) slniečko30

Dobrý deň, potrebujem poradiť.
Živnostník podnika od 11/2007. Za tieto 2 mesiace mal velký príjem a preto mu vyšli velmi vysoké odvody do ZP a SP. Nebol schopný to splácať, tak 4.6.2008 na obvodnom úrade podal oznamenie o ukončení podnikania u ohlasovacej živnosti. Živnosť si opäť otvoril 16.7.2008 a ma to isté IČO ako na pôvodnej živnosti.
Otazka znie, ako je to s odvodmi do sociálky?Urobil to preto, aby nemusel platiť do SP, ale nie som si istá, či to tak je. Doteraz vlastne neuhradil do SP nič. (zdravotné si platil)
Dakujem za radu.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Povinnosť platenia odvodov do SP sa posudzuje k 1.7. Keďže k tomuto termínu nebol SZČO, nevznikla mu povinnosť platiť odvody do SP.
Odhlásil sa v SP k 4.6.2008?
0 0
mercuris mercuris

mercuris je offline (nepripojený) mercuris

woman
Otázka, moja klientka prerušila živnosť k 28,02,2008 a otvorila ju znovu ku 01,11,2008. To sa mám na pri zostavovaní účtovníctva a DP akoby ju vôbec neprerušila? Prosím o radu, lebo z príspevkov mám riadny humbuk v hlave. Ďk Mercuris
0 0
zuzanakalafusova zuzanakalafusova

zuzanakalafusova je offline (nepripojený) zuzanakalafusova

Dobrý večer !

Študujem tu po všetkých stránkach a odkazoch, ale prosím potvrdte mi moju "úvahu". Mám klienta, ktorý má prerušenú živnosť už dva roky na neurčitú dobu (a nehodlá ju ani obnovovať). Má v evidencií materiálu - nejaké nespotrebované zásoby. Počas prerušenia živnosti zarábal v závislej činnosti a podával daňové priznanie B, kde uvádzal príjmy zo živnosti 0,- Sk. Má teraz za rok 2008 podať daň.priznanie a "dodaniť" zásoby materiálu??? (podľa §17 dať zásoby materiálu do zdaniteľných príjmov). Záväzky nemá žiadne, eviduje ešte hmotný majetok, ktorý vlastne z roka na rok len presúva, lebo má prerušené odpisy z dôvodu prerušenia živnosti. Prosím skúste poradiť! ĎAKUJEM
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zuzanakalafusova Pozri príspevok
Dobrý večer !

Študujem tu po všetkých stránkach a odkazoch, ale prosím potvrdte mi moju "úvahu". Mám klienta, ktorý má prerušenú živnosť už dva roky na neurčitú dobu (a nehodlá ju ani obnovovať). Má v evidencií materiálu - nejaké nespotrebované zásoby. Počas prerušenia živnosti zarábal v závislej činnosti a podával daňové priznanie B, kde uvádzal príjmy zo živnosti 0,- Sk. Má teraz za rok 2008 podať daň.priznanie a "dodaniť" zásoby materiálu??? (podľa §17 dať zásoby materiálu do zdaniteľných príjmov). Záväzky nemá žiadne, eviduje ešte hmotný majetok, ktorý vlastne z roka na rok len presúva, lebo má prerušené odpisy z dôvodu prerušenia živnosti. Prosím skúste poradiť! ĎAKUJEM
Má podať dodatočné DP za rok, v ktorom mu vznikla povinnosť zvýšiť základ dane o výšku nespotrebovaných zásob.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, zostatok na bankovom účte zapíšem do r. 40? Účet si ďalej ponechal na súkromné účely...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, zostatok na bankovom účte zapíšem do r. 40? Účet si ďalej ponechal na súkromné účely...
Zostatok na bankovom účte do daňového priznania neuvádzate .
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Zita5 Pozri príspevok
Zostatok na bankovom účte do daňového priznania neuvádzate .
Ďakujem veľmi pekne, nebola som si istá, keď je to vo výkaze spolu s pohľadávkami a zásobami, či o to nemám pri prerušení živnosti zvyšovať ZD. Ďakujem :-)
0 0
korela888 korela888

korela888 je offline (nepripojený) korela888

účtovník
Dobrý deň, viete mi poradiť ohľadom nasledujucej veci?

Podnikateľ prerušil živnosť k 31.07.2008.
Je platcom DPH. Z vystavených faktúr pred prerušením odviedol DPH na daňový úrad. V prípade ak neobnoví živnosť do dátumu na podanie DP do pohľadávok sa zarátajú neuhradené vystavené faktúry ale iba v sume základu dane, ak už DPH bola uhradená???

Zároveň zaplatil cestnú daň v preddavkoch za celý rok a aj mobil si platil do konca roka. V prípade, že si obnoví živnosť do dátumu na podanie DP je potrebné o tomto normálne účtovať? alebo mobil a cestnú daň vyčleniť len za to obdobie dokedy živnosť prevádzkoval "aktívne".
Veľmi pekne ďakujem za pomoc...
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
chcela by som sa opýtať, čo je správnejšie, keď podnikateľ prerušil živnosť v roku 2008 na pol roka a potom si ju obnovil. V čase prerušenia živnosti mal výdavky - odvody do SC a zdravotnej poisťovní za roky 2000 - 2004 - jedná sa o nemalú čiastku + exekúčne popatky - má sa to zaúčtovať v JÚ medzi uzávierkové operácie alebo normálne cez pokladňu ako výdavok?
0 0
korela888 korela888

korela888 je offline (nepripojený) korela888

účtovník
podľa toho čo sa v celej diskusii uvádzalo ak bola živnosť obnovená do dátumu na podanie DP nemalo by ísť o uzávierkové operácie, ale ako účtovanie bežného účtovného obdobia...
0 0
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

čo znamená účtovanie bežného účtovného obdobia? Keď sa živnosť preruší a obnoví do lehoty na podanie DP, čo sa robí z príjmamy? Pripočítajú sa v závierkových operáciach k celkovým príjmom? (veď sa nemôže účtovať v čase prerušenia).
0 0
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

Ja vás chcem ešte raz poprosiť o radu. Už som sa to tu pýtala a dostala som dve rôzne odpovede.. Každopádne, podľa zákona o dani z príjmov, ak preruším a obnovím podnikanie do lehoty na podanie DP, nie som povinná robiť žiadne úpravy. Pokiaľ uplatňujem paušálne výdavky, môžem si potom tieto uplatniť na všetky príjmy, aj tie, ktoré nabehli počas prerušenia (keďže ide o príjem z podnikania). Mám pravdu? Nie som povinná viesť peňažný denník, iba knihu pohľadávok a záväzkov, a príjmov a výdajov. Teda pohľadávky, ktoré mi nabehnú po prerušení pripočítam k celkovým príjmom. a k pohľadávke napíšem skutočný dátum úhrady. mám pravdu? ďakujem pekne!
0 0
ryba60 ryba60

ryba60 je offline (nepripojený) ryba60

Cital som na PORADE viacere odpovede ohladom -mesačných- paušálnych výdavkou za mobil počas pozastavenia živnosti.Nie je mi to jasné.
Ide o živnosť popri zamestnaní a je pozastavená od 2/2009 do 8/2009.
Nie som plátca DPH.Môžem si dať do nákladov, základnú paušálnu sumu ,alebo celú za toto obdobie ? To zvýšenie je cca o 1E, z dôvodu keď volaný je v zahraničí a o tom neviem.Táto suma je cca 100 Eur za 6 mes - 16,56 e/mes. -.Zrušenie telefónu a jeho náklady su spravidla vyššie.Ďakujem.
0 0
ryba60 ryba60

ryba60 je offline (nepripojený) ryba60

Môže to ísť do réžijných nákladov ??? Dostanem teraz jasnú odpoveď ?
0 0
Eva M Eva M

Eva M je offline (nepripojený) Eva M

Ahojte, neviete mi poradiť, živnostník prerušil živnosť od 26.7.2007 do 31.12.2009.Ja som robila len priznanie k 31.12.2007, nezohľadnila som nevyrovnané pohľadávky a záväzky. Mám podať priznanie - riadne, alebo dodatočné k dátumu 26.7. a 31.12.2007. Živnostník je zamestnaný, za rok 2008 má podať aké daňové priznanie? Ďakujem
0 0
korela888 korela888

korela888 je offline (nepripojený) korela888

účtovník
Dobrý deň, k tejto téme mám aj ja jednu otázočku:

SZČO účtujúci v JÚ ukončil živnosť k 31.07.2008 a neobnovil do dátumu na podanie DP. Mal vystavené faktúry aj došlé faktúry vtedy ešte v zahraničnej mene. Akým kurzom máme prepočitať záväzky a pohľadávky ak ich potrebujeme narátať do daňového priznania pri ukončení živnosti? Použijeme kurz taký, v akom boli vystavené, alebo sa prepočítajú kurzom NBS k 31.07.2008??? Podľa zákona o účtovníctve áno, ale háčik je aj v tom, že niektoré z faktúr poslal na vymáhanie exekútorovi a vo výške akej boli vystavené pôvodne. Preto ak by som ich prepočítal kurzom NBS k 31.07.2008 (kurz bol nižší ako kurz pri vystavení) vznikne mi rozdiel z úhrady. Kedy sa ten rozdiel zdaní? Viete mi prosím poradiť???

Ďakujem pekne za čas a odpoveď.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Neviete mi poradiť s dátumom obnovenia živnosti, keď rozhodnutie o pozostavení prevádzkovania živnosti nadobudlo právoplatnosť dna 30.10.07,živnosť je pozastavená na 6 mesiacov, tak živnosť je obnovená 30.4.08 alebo až 1.5.08?
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať